Şimdi Ara

Sony Hx1 (Ana Başlık)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.296
Cevap
4
Favori
153.911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu slr like makinenin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Benim gibi bekleyen arkadaşlar varsa bu başlıkta fikir alışverişinde bulunup çıkması ile birlikte yorumlarımızı paylaşalım. Mayıs başı gibi piyasalarda olacak sanırım çok kısa bir süre kaldı.

• Sonuçta:1/2.4" Exmor CMOS. CMOS' da olsa, exmor' da olsa cürmü kadar yer yakacak. Bu olayı bu ölçülere yakın Canon SX1 de denedi, CCD sensörlü SX10' nun gerisinde kaldı. 33 MP/cm² pixel yoğunluğu var bu sensörün ve bunun anlamı: max. 400 ISO üstü mafiş !... Hot Plash:.. yok , 30 sn üstü yok, Manuel zoom yok, 20X için motorlu zoom OFF ki OF !
    Sony CyberShot DSC-HX1 teknik özellikleri:
    • Çözünürlük: 9.1 megapiksel
    Sensör : 1/2.4" Exmor CMOS Sensör
    • Lens : G Lens
    • Zum : 20x optik Zum
    • Bionz İşlemci: Var
    • HD Video kayıt: 1080p / 30p HD
    • Geniş açı: 28mm
    • ISO: 3200 (?)
    • Ekran: 3.0 inç Clear Photo LCD Plus
    • Optik SteadyShot

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 20 Nisan 2009; 19:43:43 >
  • Makinayı alan yok yav nasıl ana başlık oluyor
    Şaka biyana, Bipekkan gibi ben de makineden çok bişey beklemiyorum fakat 700-800 TL civarı bir fiyatı olursa HD videosuyla slr-like piyasasında kendine bir yer edinebilir.
  • bir dslr performansını beklemiyoruz elbette fakat hepsi bir arada olarak çok iyi bir seçim olacağına inanıyorum... ben yüksek zoom seven birisi olarak bu zevki slr like makinelerde bulabiliyorum... tabi yanında zoom yaparak video kaydetme seçeneği vs. gibi ekstraları ile fotoğrafçılığı daha zevkli hale getirebiliyor... ayrıca gündüz çekimlerinde oldukça tatminkar sonuçlar çıkacağına inanıyorum... bu makineye has bazı ekstra özellikler mevcut... h serisi makineler titreşim önleme konusunda harikalar yaratıyor ki bu makinede birden çok foto çekerek bulanıklığı min. indiriyor ve sn 10 foto çektiği iddaa edilen özellikleri ile geliyor... dslr si olan birisinin bile bir slr like makinesinin olması bence her zaman işine yarayabilir diye düşünüyorum... en azından ben mutlaka bu makinenin tadına bakmak istiyorum :)
  • @sugarboy
    Şimdi birisi "20x zumu ne yapcan, kuş mu çekecen?" derse şaşırma.
  • 20x zumu ne yapcan, kuş mu çekecen
  • kuş çekecem
  • arkadaşlar bu cihazla bir panaroma çekimi yaptım...harika.
    deklanşöre basıyorsunuz cihazı 180derece kadar sağdan sola ( aynı şekilde soldan sağada olabilir) çeviriyorsunuz.ekrana baktığınızda harika bir panaroma resim görüyorsunuz ,ek , birleştirme falan yok.ama satış fiyatı bırakın 800tl yi...iki katına yakın bi rakamla satılacak :(
  • @oguzhanx,
    Tahmini fiyat 500 $ Siz bunu 500 € kabul edin, 300 TL olarak ta SONY adı adına kafadan ilave edin...
    Bu mak. fiyatı (€=2.14 TL hesabıyla) 1.370 TL civarında olur. Değer mi? Hele bir çıksın çok tartışırız.
    quote:

Orjinalden alıntı: oguzhanx

arkadaşlar bu cihazla bir panaroma çekimi yaptım...harika.
    deklanşöre basıyorsunuz cihazı 180derece kadar sağdan sola ( aynı şekilde soldan sağada olabilir) çeviriyorsunuz.ekrana baktığınızda harika bir panaroma resim görüyorsunuz ,ek , birleştirme falan yok.ama satış fiyatı bırakın 800tl yi...iki katına yakın bi rakamla satılacak :(

@sugarboy,
    "gündüz çekimlerinde oldukça tatminkar sonuçlar çıkacağına"
    Zaten tersi hiç aklıma gelmedi
    "sn 10 foto çektiği iddaa edilen özellikleri..."
    Casio' nun ilk like makinesi FX 1 sn.' de 60 fotograf çekiyordu, Ama ?
    "dslr si olan birisinin bile bir slr like makinesinin olması"
    Aynen katılıyorum 2 ay kadar evvel gittim sattığım makinenin aynısını çok temiz bulup anında aldım. (S6000FD) Hatta Fuji' nin F100FD' si gibi compackt' ta çok lazım olur diye düşünüyorum.
    Amma @sugarboy, tadına bakmak için biraz bekleyin, İlk KURBAN siz olmayın, birileri nasıl olsa gözleri kapatıp alacak. Flicker' de en acemilerin el değmemiş ham fotograflarını bir görelim. Fiyatta bu arada serbest piyasada 650-700 $ civarına düşer, beğenirseniz alırsınız....

quote:

Orjinalden alıntı: sugarboy
    bir dslr performansını beklemiyoruz elbette fakat hepsi bir arada olarak çok iyi bir seçim olacağına inanıyorum... ben yüksek zoom seven birisi olarak bu zevki slr like makinelerde bulabiliyorum... tabi yanında zoom yaparak video kaydetme seçeneği vs. gibi ekstraları ile fotoğrafçılığı daha zevkli hale getirebiliyor... ayrıca gündüz çekimlerinde oldukça tatminkar sonuçlar çıkacağına inanıyorum... bu makineye has bazı ekstra özellikler mevcut... h serisi makineler titreşim önleme konusunda harikalar yaratıyor ki bu makinede birden çok foto çekerek bulanıklığı min. indiriyor ve sn 10 foto çektiği iddaa edilen özellikleri ile geliyor... dslr si olan birisinin bile bir slr like makinesinin olması bence her zaman işine yarayabilir diye düşünüyorum... en azından ben mutlaka bu makinenin tadına bakmak istiyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 21 Nisan 2009; 13:21:15 >

• Elbette kullanıcı yorumlarını yabancı sitelerden takip edeceğim sonuçta onlar bizden daha önce bu cihaza sahip oluyorlar. İlk kurban ben olacağımı sanmıyorum. Fiyatının uygun seviyeye gelmesi ya da en azından öyle çıkması gerekiyor. Şu an için bir dslr like cihazın sıfırına en iyi olsa bile 750 liradan daha fazla vermek zaten pek akıl karı görünmüyor. Sony zaten ülkemizde yurtdışı fiyatının 2 katına satıldığı için bu cihaz da sanırım 1500 liradan ülkemize girer...
  • En iyi slr like makine ödülü Tipa tarafından Sony Hx1'e verildi...
  • Dpreview tarafından detaylı incelemesi yapıldı...
    http://www.dpreview.com/reviews/sonydschx1/

Conclusion - Pros
    Decent resolution for such an ambitious lens
    Good color, generally accurate focus gives a high 'hit rate' even in auto mode
    Huge photographic versatility with 28-560mm lens and auto macro mode
    Image stabilization works well (and can be used in movie mode)
    Ultra fast 10 fps continuous shooting mode (limited to 10 frames)
    Fast focus for a camera of this type
    HD video capture with high quality stereo sound
    Unique sweeping panorama mode
    In-camera image stacking for reduced noise (Twilight mode)
    Many user selectable image parameters including noise reduction
    Wide ISO range from 125 to 3200
    Long life lithium ion battery
    Solid construction and good handling
    Impressively little distortion for such a large lens
    Enjoyable and easy to use
    Good screen, bright and clear with tilting up and down up to 90 degrees
    Customizable shortcut button
    Pretty good macro performance

Conclusion - Cons
    Pixel level quality not great; visible sharpening and NR artefacts
    ISO 800 - 3200 noisy and of limited use
    Noise reduction destroys fine detail at anything over ISO 400, effects visible at base ISO
    Electronic view finder is low resolution and small
    Focus hunts in low light situations
    Lens zooming action quite slow
    Takes a long time to turn on and off
    Continuous shooting locking you out for up to 17 seconds can be quite frustrating
    Quite expensive
    Uses Memory Stick

Detail Rating (out of 10)
    Build quality 8.0
    Ergonomics & handling 8.0
    Features 8.5
    Image quality 7.5
    Optics 8.0
    Performance (speed) 8.5
    Value 7.5

Recommended

• @sugarboy,
    bir saat kadar evvel bende bakmıştım. Mercimek kadar sensörün getireceği sonuçlar bunlar. Tabi daha detaylarda var katıldığım ama gerçek kerşılaştırmayı Canon SX1 ile yapmış detaylarda.
    Şunu bir türlü kabullenemiyorum, Bir makina çıkartıyorsunuz ve adı fotograf makinesi ve oturup nasıl video çektiğini ha bire anlatıyorlar. İncelemede aynen öyle. Aynı olay Casio FX-1 de de vardı, Canon SX-1 de de ve fotograf özelliklerinde imaj ve ve optik kalitesine bakıyoruz, verilen puan 7,5/10 Sonuç Ikına sıkına ÖNERİLİR....Yani, ne İSA' ya, ne MUSA' ya yaranılır bir sonuç.... Yıllardır hep teknik ve branşları çok çok farklı konular içinde oldum. Böylesi makinalar bana İnanılmaz boyutlarda ÇELİŞKİLİ geliyor. Nasıl yeni çıkan ilaçları nasıl çaktırmadan bizim üzerimizde denerler, firmalarda bu compact makinaları bizlerin üstünde deniyorlarmış gibi bir hisse kapılıyorum. Hemde inanılmaz fiyatlara, Adeta Tüketici Laboratuarları gibiyiz....
    Hala, daha ne çıkartırlarsa çıkartsınlar, ARALIK 2006 Model Fuji S6000FD/S6500FD' nin optik ve imaj kalitesini yakayamadılar. Fuji bile aşamadı çıkarttığı bu makinayı.....

quote:

Dpreview tarafından detaylı incelemesi yapıldı...
    http://www.dpreview.com/reviews/sonydschx1/

Conclusion - Pros
    Decent resolution for such an ambitious lens
    Good color, generally accurate focus gives a high 'hit rate' even in auto mode
    Huge photographic versatility with 28-560mm lens and auto macro mode
    Image stabilization works well (and can be used in movie mode)
    Ultra fast 10 fps continuous shooting mode (limited to 10 frames)
    Fast focus for a camera of this type
    HD video capture with high quality stereo sound
    Unique sweeping panorama mode
    In-camera image stacking for reduced noise (Twilight mode)
    Many user selectable image parameters including noise reduction
    Wide ISO range from 125 to 3200 (İyi özellik deyip 400 ISO' nun üstü işe yaramaz demek)
    Long life lithium ion battery
    Solid construction and good handling
    Impressively little distortion for such a large lens
    Enjoyable and easy to use
    Good screen, bright and clear with tilting up and down up to 90 degrees
    Customizable shortcut button
    Pretty good macro performance

Conclusion - Cons
    Pixel level quality not great; visible sharpening and NR artefacts
    ISO 800 - 3200 noisy and of limited use
    Noise reduction destroys fine detail at anything over ISO 400, effects visible at base ISO
    Electronic view finder is low resolution and small
    Focus hunts in low light situations
    Lens zooming action quite slow
    Takes a long time to turn on and off
    Continuous shooting locking you out for up to 17 seconds can be quite frustrating

Quite expensive
    Uses Memory Stick

Detail Rating (out of 10)
    Build quality 8.0
    Ergonomics & handling 8.0
    Features 8.5
    Image quality 7.5
    Optics 8.0
    Performance (speed) 8.5
    Value 7.5

Recommended

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 24 Nisan 2009; 13:04:17 >

• fujide aynı sensör ve mp ile ona bir is li 15x zoomlu bir lens takıp yeni bir model çıkaramadı... şimdi öyle bir model çıkarsaydı ben kendi açımdan dslr almanın bile gereksiz olduğuna inanırdım... her zaman slr like ın kullanım kolaylığını sevdiğimden dolayı slr like makinelerden vazgeçemiyorum... fakat kullandıklarım içerisinde (s6500fd de kullandım) yine en iyisi olarak sony h5i görüyorum...
  • ben yandım sizde yanmayın sx1 aldım 2 hafta kullanmadan sattım bipekkan hocanın dediklerine katılıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa* -- 24 Nisan 2009; 14:21:14 >
  • @sugarboy,
    Aslında çıkarttılar. S100FS aynı mantıkla zannettilerki sensörü 2/3" yapıp 14.7X zoom yapınca olacak.IS koydular. Bende bekledim sonuçları ama mega tereddütüm var en azından 2 grup APSH mercek ve ED mercek kullanırlarda mor saçaklanma ve renk sapmaları kabul edilebilir sınırlarda olur. Neredeeeee. aynı mantıkla zoom yaparsan geniş açı ve ters ışıkta merkezden kenar ve köşeler doğru gittikçe artan oranda neredeyse gökkuşağı. İçine ettiler canım makinanın. Boşuna demiyorduk sensör ve lens uyumu en iyi makina S6000FD diye, örnekte veriyorduk "Bakın lensi aynı tutup sensörü 1/1.6" yapınca s6000FD' nin abisi S9100/S9600 sapıtıyor" diye. Zoom için aslında Panasonic FZ50' nin LEICA lens çalışma mantığı kullanılsa, buna karşılık satış fiyatı bir 400 TL artsaydı gözüm kapalı S100FS' nin üstüne atlardım. Ne dSLR ile uğraşırdım nede başka bir şeyle, Aynen katılıyorum Like makinelerin pratik kullanım kolaylığına.
    H5 hiç kullanmadım. Ama yine kendi çevremden de duyduğum H serisin,in en iyisi deniyor. Ama zoom motorlu olunca benim keyfim kaçıyor. Benim A-620' nin motorlu zoom' u beni bazen çileden çıkarıyor.
    quote:

fujide aynı sensör ve mp ile ona bir is li 15x zoomlu bir lens takıp yeni bir model çıkaramadı... şimdi öyle bir model çıkarsaydı ben kendi açımdan dslr almanın bile gereksiz olduğuna inanırdım... her zaman slr like ın kullanım kolaylığını sevdiğimden dolayı slr like makinelerden vazgeçemiyorum... fakat kullandıklarım içerisinde (s6500fd de kullandım) yine en iyisi olarak sony h5i görüyorum...

• @bipekkan çok doğru tespitler...
    ya da sony r1 e bir 15x zoom yapabilme imkanı olsaydı dslr nin yüzüne bile bakmazdım alırdım başka makinelere gözüm gönlüm kaymadan :) yıllarca kullanırdım...
  • Benim h7 var, hx1 takip ediyorum h7'i satıp bunu alacağım sanki,halada kararsızım ama
     Sony Hx1 (Ana Başlık)
  • +1000
    quote:

@bipekkan çok doğru tespitler...
    ya da sony r1 e bir 15x zoom yapabilme imkanı olsaydı dslr nin yüzüne bile bakmazdım alırdım başka makinelere gözüm gönlüm kaymadan :) yıllarca kullanırdım...
  • @Thin Lizzy,
    Mutlaka çekilen fotografları özellikle el-ayak değmemiş fotografları bekleyin. Bir yerde şunu da kabullenmek gerekiyor. Bu kadar ufak sensörde eğer 400 ISO' dan çok iyi sonuç alınıyor ve detay ve keskinlikte Noise giderme prg. ile içine edilmemişse veya en azından noise giderme prg. kapatma seçeneği varsa (Ben KIL oluyorum bu prg' lara) bence yeterli olur.
    quote:

Orjinalden alıntı: Thin Lizzy

Benim h7 var, hx1 takip ediyorum h7'i satıp bunu alacağım sanki,halada kararsızım ama
     Sony Hx1 (Ana Başlık)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.