Şimdi Ara

SONY AYNASIZLAR Fotoğraf Paylaşım Alanı (E-Mount) (115. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.224
Cevap
54
Favori
131.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Fotoğraflardaki ISO tercihlerinin sebebini anlayamadım. 3 fotoğrafı da biraz daha açık diyaframla ISO100'de çekmeye yetecek ışık varmış gibi görünüyor. Özellikle ilk fotoğrafta gökyüzü fazla pozlanma nedeniyle parlak görünüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kafkaslı57

Eline sağlık bence kit lensle bu kadar güzel olur fotolar
    3 ncü foto dahada güzel çıkmış

teşekkürler hocam. internette bulduğum dandik bir programda biraz renklerle oynadım. belki daha fotoğrafları daha kötü hale getirdim bilemiyorum ..
    makineyi aldıktan 2 gün sonra, daha özelliklerini öğrenirken çektim bunları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Son iki fotoğraf iyi bence yeni başlayan biri için ustalar daha iyi bilir tabi

eyvallah hocam teşekkürler. ne açıdan iyi dediniz onu da söyler misiniz neyi iyi yaptığımı öğreneyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

Fotoğraftaki aydınlık bölgeleri aşırı parlatmamak lazım. A6000'de aşırı parlayan bölgeleri işaretleyen zebra özelliği var. İlk fotoğrafta aydınlık bölgeler çok parlamış. Onlar parlamasın diye pozlama düşürülebilirdi (pozlamadan kasıt; diyafram, pozlama süresi ve iso üçlüsünün kullanımı) fakat o zaman da tekneler biraz karanlık kalırdı. Bunun önüne geçmek için bracketing (basamaklama) özelliğini kullanarak 2 veya 3 fotoğaf çekilip, bu fotoğraflardan hdr özellikli bir fotoğraf oluşturabilir. Böylece hem gölgeler karanlık kalmamış olur hem de aydınlık bölgeler patlamamış olur.

Bunun yanında ARW formatında çekim yaparsanız saniyeler içinde karanlık veya aşırı parlak bölgeleri düzeltebilirsiniz. %99 işe yarar ve bu fotoğraflar çok daha dengeli bir hal alırlar. Elinizde ARW formatlı halleri varsa ücretsiz bir programla veya Lightroom, Photoshop ile üzerlerinde oynayabilirsiniz. Ya da bu 3 fotoğrafın ARW uzantılı dosyalarını dosya.tc gibi bir adrese yükleyin üzerlerinde oynayalım.

bunlar cihazı aldıktan 2 gün sonra çıktığım tatilden fotoğraflar hocam. daha ne makineyi ne diyaframdır iso dur bilmeden çektim bunları. ilk 2 gün jpeg, sonraki günler raw çektim şimdi hem fotoğrafçılık konusunda hem düzenleme konusunda öğrenmeye çalışıyorum.teşekkürler yorumlar için.

• DonJuan1907 kullanıcısına yanıt
    Alışırsın acele yok bizde daha yeni yeni öğrenmeye çalışıyoruz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • A6000 16-50mm kit lens
     SONY AYNASIZLAR Fotoğraf Paylaşım Alanı (E-Mount)
  • Pentax K 135 mm f2,5 ile denemeler.

Yeni başlayan biri zamanla öğrenir benim ilk fotoğraflarda iso gibi sorunlar olmadı ama odaklama konusunda berbat işler yaptım, Ayarları yapmadığım için önceden.
  • Fotoğrafta son nokta yok en iyi bilen kişi dahi her gün yeni bir şey öğreniyor, teknolojinin sürekli ilerlemesinin de etkisiyle öğrenme işi hep devam ediyor. Bu konuda kendinizi fazla zorlamayın yavaş yavaş tadını çıkarın elinizdeki ekipmanın sonuçta hiç birimiz para kazanmıyoruz bu işten birilerinin beğenmesi beğenmemesini fazla takmayın önemli olan sizin zevk almanız. Bol bol fotoğraf sitelerinden sizin makineniz ve lensiniz ile çekilmiş fotoğrafları inceleyin hangi ayarlarda çekmişler sizde aynısını yapmaya çalışın, makinanızın perde sayısına takılmayın bol bol fotoğraf çekin acımadan. Misal güzel bir manzara gördünüz bir tane iki tane çekip geçmeyin değişik açılarda 20-30 kare çekin içinde hoşunuza giden 3-5 kare mutlaka çıkar. Şahsen ben bir çiçek buldum mu 30-40 tane çekiyorum ama değişik ayarlarda çekiyorum.
  • Yusuf hocam katılmamak elde değil yazdıklarına
    Bu günki denemelerden bazıları
    graffiti by tayfn1907, on Flickr
    Bridge legs 3 by tayfn1907, on Flickr
    Bridge legs 1 by tayfn1907, on Flickr

• A6000
    Viltrox FR Adapter
    Telefoto manual lens(hangi lens olduğunu unuttum :) )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imaginePerest -- 17 Temmuz 2017; 0:25:51 >
    Fotoğraf düzenlemelerini cep telefonunuzdan yapıyorsanız android için Snapseed uygulamasını deneyebilirsiniz.
  • CanKartaL84 kullanıcısına yanıt
    Özcan snapseed çok güzel bende onu kullannıyorum

• Arkadaşlar herkese merhaba.Bilgilerinize ihtiyacım var..! Sony A7R yada SONY A7 II alma arefesindeyim ama hangi lensi almam gerektiği konusunda kararsız kaldım. Daha önceki deneyimlerimde makinadan ziyade lensin daha önemli olduğunu biliyorum.Sizce hangi lens almalıyım yada canon dönüştürücü alıp canon lensleriylemi devam etmeliyim.Araştırmalarıma göre 16-35 len iyi görünüyor fakat görüşlerinizide almak istedim.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

Arkadaşlar herkese merhaba.Bilgilerinize ihtiyacım var..! Sony A7R yada SONY A7 II alma arefesindeyim ama hangi lensi almam gerektiği konusunda kararsız kaldım. Daha önceki deneyimlerimde makinadan ziyade lensin daha önemli olduğunu biliyorum.Sizce hangi lens almalıyım yada canon dönüştürücü alıp canon lensleriylemi devam etmeliyim.Araştırmalarıma göre 16-35 len iyi görünüyor fakat görüşlerinizide almak istedim.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

16 - 35 alıp, sonrasına da zeiss 55 mm f1,8 harika bir set olur. Ama tabi elindeki parayı falan bilmiyorum. Sadece önerdim şimdilik.

• Pentax K 135 mm f2,5 yine.

• AKINLASINN A kullanıcısına yanıt
    Kit lensle alıp pişman olmak istemiyorum.Teşekkürler cevap için.16-35 F/ 4 MÜ YOKSA f/2.8 olanmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CanKartaL84

Fotoğraf düzenlemelerini cep telefonunuzdan yapıyorsanız android için Snapseed uygulamasını deneyebilirsiniz.

merak ettiğim bir konu var. makineden telefona wirelessla fotoğraf attığımda, makine onu otomatik olarak jpeg'e çeviriyor değil mi? yoksa raw mı kalıyor :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

Kit lensle alıp pişman olmak istemiyorum.Teşekkürler cevap için.16-35 F/ 4 MÜ YOKSA f/2.8 olanmı?

f4 bence. O mm değerlerinde çok iyi diyaframa gerek olmadığını düşünüyorum.

• freelyman_1980 F kullanıcısına yanıt
    16.35 geniş açı gerçekten güzel ben kullandım bana zoomu güdük kaldığı için satmıştım
    Tele lens 70.200 üde 1 hafta kullanıp elden çıkarttım süper fotolar çekiyor lakin
    Çok büyük ve ağır öğle makinada devamlı taşınası bir lens değil
    Şu anda 24.70 mm F4 aldım tak gez olarak bunu kullanacağim belki bir tanede
    Güzel bir prime lens düşünüyorum bu 55 mm 1.8 F olmayabilir 35 mm olabilir
    55 sanki biraz dar gibi geldi bana

• 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.