Şimdi Ara

***SONY A6000 KULLANICI İNCELEMESİ*** (144. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.884
Cevap
64
Favori
159.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 141142143144145
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: smhuygun

Arkadaşlar

My Sony’e kayıtlı kullanıcılara, aşağıdaki kupon kodu ile tüm Sony E‑mount zoom lenslerinde %20 indirim*

SONYZOOMS20P

*Kampanya 20.04.2021 – 4.05.2021 tarihleri arasında, kampanyaya katılan Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. yetkili satıcılarında geçerlidir. 

şeklinde bir e-posta geldi. Denedim ve kod geçerli bir çok sitede. A6000 makinem ve kit lensi var. Ek olarak 55-210 almayı düşündüm 1950 civarına geliyor. Sizce almalı mıyım yoksa 18-105 var 4280e geliyor böyle bir şey mi bakmalıyım. Hatta alıp almama konusunda da tereddütteyim.

Hobi olarak öyle çekim yapıyorum. Aslında kit lensi benim için yeterli gibi ama emin olamadım. Çokta anlamıyorum. Tavsiye verebilecek olan varsa önerilere açığım :)

Merhaba bence 55-210 modeline ikinci el olarak bakın derim fiyat olarak daha uygun bulabilirseniz baya bir vardı bu modelden satan, 18-105 kullandım bir süre güzel bir lens he ne kadar video odaklı olarak üretilmiş olsada fotoğraf konusunda'da gayet iyi bir lens memnun kalmıştım şuradan bu lens ile çektiğim bazı fotoğraflara bakabilirsin örnek olarak fikir verir belki;

https://www.flickr.com/photos/156896335@N08/albums/72157710638434063

Zamanında bu lensi 1580TL'ye almışım sıfır olarak şuanki fiyatlar şaka gibi gerçekten ama tüm ürünlerde böyle maalesef, Hatta ben a6000+18-105 lensi toplam 3650TL'ye satmışım yedek pil vs ile :)

Ayrıca 16-50 kit lens yakın çekim konusunda daha iyi gibi bir miktar tabi 18-105 modelinin diyafram avantajı var özellikle 70mm'den sonra çok güzel bokeh veriyor lens, 55-210 yeri gelince güzel olabilir bence bu lensle çekilmiş fotoğraflara bakın kesinlikle.

@staidmcgun 700D modelini eleyin bence direkt olarak, A6000 küçük ve iyi bir makina güzel bir iki lens ile baya bir işinizi görür bence, Olympus M10 Mark2 veya 3 modelleri'de tercih edilebilir veya Nikon 5500 gibi bir model bütçeye göre, İlk makinam A6000'di baya yararı oldu bana öğretme konusunda dediğim gibi eski bir makina belki ama önüne takacğaınız iyi lensler ile bunlar arasındaki en iyi tercih olacaktır bence.

• Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt

Çok güzel çekimler yapmışsınız hocam öncelikle oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Teşekkürler ilginiz ve yardımınız için. 55-210 da bakıp karar vereceğim. İkinci elde ise 200 tl gibi fiyat farkı var bulunduğum yerde satılan lenslerde. Bu nedenle sıfır almayı düşündüm.

• smhuygun S kullanıcısına yanıt

Teşekkürler güzel yorum için hocam, İkinci el ile az fark varmış sıfır almak daha mantıklı olur o halde yada zoom illa şart değilse prime lens bakabilirsin çok güzel olabilir oda tabi çekim tarzına göre.

• Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt

Değerlendireceğim hocam teşekkürler ilgine 😊 açıkçası çekim tarzım yok çok duymuştum o lensi bu nedenle ilk onu sordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • canon m50 ile a6000 arasında video dahil performans olarak hangisi tercih edilmeli?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu playmemories den ücretli yazılım alma olayı hala resmi olarak Türkiye ye gelmedi değil mi?

• Prof.Matematik kullanıcısına yanıt

Ben ticari bir fotoğrafçı ve profesyonel videographerım. Sony a6000 ile reklam videoları çekiyorum. Sony geniş lens seti ve hızı ile doğru bir çözüm olacaktır. Sony E 50mm f/1.8 OSS, E 35mm f/1.8 OSS, 10-18mm gibi lensler çok iyi iş yapar. Almadan önce lens setini de belirleyin bütçenize göre. Gerekirse gimbal da bakın. Crane M başlangıç için yeterlidir. Weebill S, Crane Plus gibi modeller de uygundur.

Kolay gelsin.

• a6000 nin phograf tarafında en büyük eksisi bana göre A modunda shutter speed limiti koyamamak (min. shutter speed ) 1/60 a iniyor sürekli 1/100 e sabitleyebilsem doyasıya kullanıcam ama iç mekanda seri çekimlerde flu görüntüler almama sebep veriyor manuelde sorun çözülsede asla a modundaki eksikligi kapatamıyor nikon ve canondan alıskın oldugum kullanımı bir türlü yakalayamıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanlevent

a6000 nin phograf tarafında en büyük eksisi bana göre A modunda shutter speed limiti koyamamak (min. shutter speed ) 1/60 a iniyor sürekli 1/100 e sabitleyebilsem doyasıya kullanıcam ama iç mekanda seri çekimlerde flu görüntüler almama sebep veriyor manuelde sorun çözülsede asla a modundaki eksikligi kapatamıyor nikon ve canondan alıskın oldugum kullanımı bir türlü yakalayamıyorum

Iso limitinizden ve diyaframınızdan dolayı shutter speed i yavaşlatmak zorunda kalabiliyor olabilir hocam. Demek ki ortamda yeterli aydınlatma için bir bileşen yetersiz veya bir ayarınız kısıtlı.

Neden özellikle A modunu kullanıyorsunuz ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: CanKartaL84

Iso limitinizden ve diyaframınızdan dolayı shutter speed i yavaşlatmak zorunda kalabiliyor olabilir hocam. Demek ki ortamda yeterli aydınlatma için bir bileşen yetersiz veya bir ayarınız kısıtlı.

Neden özellikle A modunu kullanıyorsunuz ki?

Alıntıları Göster

A modunda kullanmamın sebebi sadece diyafram ile ilgilenip çektiğim konuları öne cıkarmak

ama sony a6000 de A modunda min shutter speed belirleyemiyorsunuz sürekli kendi sabit degerlerini kullanıyor , mesela 30mm 1.4 lensiniz var 1.4 de fotograf çekiyorsunuz makina iso yu düşük tutmak için elinden geleni yapıyor buda shutter speedin 1/60 a varsayılan deger olarak belirlenmesini saglıyor halbuki ben 1 /100 den aşşagı istemiyorum haraket bulanıklıgına sebep oluyor

ben a modunda 1/100 den aşşagı düşerse isoyu otomatik yükseltsin komutu veremiyorum ve canon ve nikonda buna alışan malesef hep istiyor çünkü büyük rahatlık 1/60 çoğu zaman yetersiz bir shutterspeed

6100 ve sonrasında mevcut zaten a6000 ve aşşagısında yok makinayı degiştirsem sadece bu yüzden degiştirirm

S modu kullan diyen oluyor ondan diyaframa müdahale edemiyoruz

M de ise her fotograf için pozlamayı dengelemek gerekli

kısacası bence benim kullanım yöntemime göre olması gerekli bir ayar ki yedek makinam d90 da bile var

• quote:

A modunda kullanmamın sebebi sadece diyafram ile ilgilenip çektiğim konuları öne cıkarmak

ama sony a6000 de A modunda min shutter speed belirleyemiyorsunuz sürekli kendi sabit degerlerini kullanıyor , mesela 30mm 1.4 lensiniz var 1.4 de fotograf çekiyorsunuz makina iso yu düşük tutmak için elinden geleni yapıyor buda shutter speedin 1/60 a varsayılan deger olarak belirlenmesini saglıyor halbuki ben 1 /100 den aşşagı istemiyorum haraket bulanıklıgına sebep oluyor

ben a modunda 1/100 den aşşagı düşerse isoyu otomatik yükseltsin komutu veremiyorum ve canon ve nikonda buna alışan malesef hep istiyor çünkü büyük rahatlık 1/60 çoğu zaman yetersiz bir shutterspeed

6100 ve sonrasında mevcut zaten a6000 ve aşşagısında yok makinayı degiştirsem sadece bu yüzden degiştirirm

kısacası bence benim kullanım yöntemime göre olması gerekli bir ayar ki yedek makinam d90 da bile var

Alıntıları Göster

A modunda Auto Iso ayarınız kaçta peki hocam?

Auto Iso ayarını tam Auto olarak değil de "Auto 100-200" olarak kullanıyorsanız belki 200 Iso yetmediği için shutter speed i yavaşlatmak zorunda kalıyordur.

Ben de genelde 30mm f/1.4 Sigma ile çekim yaparken A modunda kullanıyorum. Ortam aşırı karanlık değilse gündüz iç mekan çekimlerinde f/1.4 1/400 Iso 250 ile fazlasıyla yeterli ışık oluyor. Perde hızı 1/640 lara indiğinde biraz karanlık oluyor.

D90 dan alışkanlıklarınızla kıyaslarsak o cihazdaki Iso başarımı ve gürültü önleme A6000 in yanında yetersiz kalacaktır. Eğer D90 dan alışkanlık olarak A6000'i de "Auto Iso 100-800" olarak kullanıyorsanız A6000'de 100-1600 e çekebilirsiniz muhtemelen gürültü konusunda sorun yaşamayacaksınız ve bu Iso aralığı size o istediğiniz shutter speed esnekliğini sağlayacaktır.

A6000 stock haliyle 25600 Iso ya kadar çıkabilen bir cihaz. Iso 1600 lere kadar da gürültü sorunu pek yok diyebilirim(dxomark 1400 gibi bir rakama kadar gürültüsüz diyordu sanırım). Iso'yu siz "Auto X-X" olarak ayarladığınızda bu sınırlarda dediğiniz gibi en minimum Iso ile en başarılı fotoğrafı çekmeye odaklanıyor.

• quote:

A modunda Auto Iso ayarınız kaçta peki hocam?

Auto Iso ayarını tam Auto olarak değil de "Auto 100-200" olarak kullanıyorsanız belki 200 Iso yetmediği için shutter speed i yavaşlatmak zorunda kalıyordur.

Ben de genelde 30mm f/1.4 Sigma ile çekim yaparken A modunda kullanıyorum. Ortam aşırı karanlık değilse gündüz iç mekan çekimlerinde f/1.4 1/400 Iso 250 ile fazlasıyla yeterli ışık oluyor. Perde hızı 1/640 lara indiğinde biraz karanlık oluyor.

D90 dan alışkanlıklarınızla kıyaslarsak o cihazdaki Iso başarımı ve gürültü önleme A6000 in yanında yetersiz kalacaktır. Eğer D90 dan alışkanlık olarak A6000'i de "Auto Iso 100-800" olarak kullanıyorsanız A6000'de 100-1600 e çekebilirsiniz muhtemelen gürültü konusunda sorun yaşamayacaksınız ve bu Iso aralığı size o istediğiniz shutter speed esnekliğini sağlayacaktır.

A6000 stock haliyle 25600 Iso ya kadar çıkabilen bir cihaz. Iso 1600 lere kadar da gürültü sorunu pek yok diyebilirim(dxomark 1400 gibi bir rakama kadar gürültüsüz diyordu sanırım). Iso'yu siz "Auto X-X" olarak ayarladığınızda bu sınırlarda dediğiniz gibi en minimum Iso ile en başarılı fotoğrafı çekmeye odaklanıyor.

Alıntıları Göster

iso auto 100 6400 arasında ,

30mm 2.8 objektifim var çekim konularına yeterince hakim olduugmu düşünüyorum ortada bir sorun yok aslında sadece bir yazılım eksikliği yetersizligi , araştırdım m43 olmpuslardada yokmuş, hatta yabancı forumlarda sırf bu özellik için nikon dslr elimde tutuyorum yazan var.

a6000 iso konusunda eh işte tabiki dedesi d90 dan iyi benim kullandıklarım içinde en iyisi 6d idi sonra d610 aldım onda bile 6d deki iso yoktu

kısacası bundan sonraki sony makinam muhtemelen a7 2 yada 3 olur ondada iso / min shutter speed özelliği var, ama a6000 de olmasını cok isterdim.....

• quote:

iso auto 100 6400 arasında ,

30mm 2.8 objektifim var çekim konularına yeterince hakim olduugmu düşünüyorum ortada bir sorun yok aslında sadece bir yazılım eksikliği yetersizligi , araştırdım m43 olmpuslardada yokmuş, hatta yabancı forumlarda sırf bu özellik için nikon dslr elimde tutuyorum yazan var.

a6000 iso konusunda eh işte tabiki dedesi d90 dan iyi benim kullandıklarım içinde en iyisi 6d idi sonra d610 aldım onda bile 6d deki iso yoktu

kısacası bundan sonraki sony makinam muhtemelen a7 2 yada 3 olur ondada iso / min shutter speed özelliği var, ama a6000 de olmasını cok isterdim.....

Alıntıları Göster

Fırsat bulabilirsem f2,8 ile biraz kurcalayayım bakalım perde hızı konusunda bi ayar bi kilit veya işinizi görebilecek bir parametre varsa paylaşırım hocam.

Eğer makineden memnunsanız ve tek sıkıntınız bu ayar ise azı yöntemlerle özellik açılabiliyor sanırım. İlk zamanlar garantiden dolayı kurcalamamıştım, şimdi de fırsat bulup makineyi zor görüyoruz o yüzden yapmamıştım.

• quote:

Fırsat bulabilirsem f2,8 ile biraz kurcalayayım bakalım perde hızı konusunda bi ayar bi kilit veya işinizi görebilecek bir parametre varsa paylaşırım hocam.

Eğer makineden memnunsanız ve tek sıkıntınız bu ayar ise azı yöntemlerle özellik açılabiliyor sanırım. İlk zamanlar garantiden dolayı kurcalamamıştım, şimdi de fırsat bulup makineyi zor görüyoruz o yüzden yapmamıştım.

Alıntıları Göster

bununla ilgili bi hack yöntemi görmedim , ben bi ara video özelligini cepte çalıştırmıyı yapmıştım id degiştirme yöntemi ile a6000 to a6001 hack , hatta konu açacaktım ama yapacak olanların makinayı bozma riskinden dolayı açmadım

• quote:

bununla ilgili bi hack yöntemi görmedim , ben bi ara video özelligini cepte çalıştırmıyı yapmıştım id degiştirme yöntemi ile a6000 to a6001 hack , hatta konu açacaktım ama yapacak olanların makinayı bozma riskinden dolayı açmadım

Alıntıları Göster

Merhaba hocam, shutter'ı sabitleyin istediğiniz değere, zaten karanlık bir ortamda çekeceksiniz anladığım kadarıyla, 1/125'e kitleyin, auto iso devam, diyaframı da 2.8de bırakın oldu bitti :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Deli Hamsi

Merhaba hocam, shutter'ı sabitleyin istediğiniz değere, zaten karanlık bir ortamda çekeceksiniz anladığım kadarıyla, 1/125'e kitleyin, auto iso devam, diyaframı da 2.8de bırakın oldu bitti :)

Alıntıları Göster

üstteki arkadaşın hatırlatması sayesinde çok güzel bir yöntem buldum hocam, aslında olmasını istedigim özelliği getirdi diyebilirim min.shutter v 1.1 diye bir apk yayınlamış geliştiricinin biri yıllar önce onu kurunca süper oldu çünkü suhutter a gözümün kalmasına gerek kalmıyor mesela gölgede çekim yapıp güneşe geçtiğim anlarda pozlamaya bakma ihtiyacı duymuyorum bu şekilde

amode 1/100 e sabitliyorum iso autoda f 2,8 gerekirse 1/100den yukarı kendi cıkıyor ama aşağı düşmüyor, benim derdim 1/60 değerinin a modunda az olmasıydı bu şekilde sorun kalmadı ama kapatıp açınca programı yeniden aktif etmek gerekiyor okadarda olsun :)

• quote:

Alıntıları Göster

hocam min shutter speed olmaması bence de eksiklik.

ancak 30mm'de 1/60'da titreşim nasıl oluyor ki? 1/50 de bile çekilebilir bence.

çektiğiniz cismin hareketinden kaynaklı bulanıklıktan bahsediyorsunuz sanırım.

ben de tam tersi yönden şikayetçiyim.

mesela 12mm samyang lens kullanıyorum. 1/60 hızda çekiyor. oysa 1/20 bile çok rahat iş görür.

öyle durumlarda mecburen s moduna geçiyorum. (neredeyse çoğu zaman a modunda çekiyorum)

lens manuel olduğu için zaten diyafram kontrolü bende.

o yüzden s modunda yarı-manuel mod gibi oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fenomenon

hocam min shutter speed olmaması bence de eksiklik.

ancak 30mm'de 1/60'da titreşim nasıl oluyor ki? 1/50 de bile çekilebilir bence.

çektiğiniz cismin hareketinden kaynaklı bulanıklıktan bahsediyorsunuz sanırım.

ben de tam tersi yönden şikayetçiyim.

mesela 12mm samyang lens kullanıyorum. 1/60 hızda çekiyor. oysa 1/20 bile çok rahat iş görür.

öyle durumlarda mecburen s moduna geçiyorum. (neredeyse çoğu zaman a modunda çekiyorum)

lens manuel olduğu için zaten diyafram kontrolü bende.

o yüzden s modunda yarı-manuel mod gibi oluyor.

Alıntıları Göster

hocam bir apk sayesinde sıkıntıyı cözdüm sayılır.

sizede faydalı olabilir.

min shutter apk diye bir uygulamayı makineye kurmanız gerekiyor o programı açıp ayarladıgınız shutter speedin altına düşmüyor ışığa baglı üstüne cıkabiliyor

bulamazsanız mail atın dosyayı atayım size

• Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlatmış olacağım ama gerçekten çaresiz bir durumdayım.

Uzun süredir kamerayı kullanmıyordum (bataryası içinde değildi). Bugün tekrar açtım birkaç poz çektim, sonra kapattım koydum. Oğlum eline almış, açtı mı açmadı mı bilmiyorum ama objektif dışarıdaydı. Aldım elinden baktım kapalı, batarya taktım çevirdim açılmadı. Biri orjinal diğeri aftermarket 2 bataryam var. Hangisindeydi nasıl oldu farkında değilim, diğer bataryaları taktım açılmadı, kartı çıkardım, lensi çıkardım, kendi adaptörüyle doğrudan kamareya bağladım. FW upgrade için pcye bağladım yok. Ne alt kısımdaki led yanıyor ne de power ı çevirince bir ses geliyor hiç bir şekilde çıt çıkmıyor makineden. Yurtdışı forumları da inceledim sanırım anakartla ilgili bir problem var. Ebayda 300 dolar...Öneriniz ya da tamir için önereceğiniz bir yer var mı? sony halen kameralara destek veriyor mu? Şimdiden teşekkürler.

• selamlar sony a6000 cihazımız var genelde gayrimenkul çekimleri yapıyoruz ve geniş açı gerek oluyor bizdeki lens yeterli olmuyor dar açı

üstünde gelen lens mevcut onu satabilir miyiz yada ne almalıyız yardım istiyorum sizlerden bu konuda şimdiden teşekkür ederim

• 
Sayfa: önceki 141142143144145
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.