Şimdi Ara

Sonradan takılan SSD'ler için trim desteği geri geldi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Apple bilgisayarlara sonradan takılan SSD'ler için Trim desteğini açabilmek için Yosemite öncesi zamanlarda "Trim Enabler" isimli uygulamayı kullanıyorduk.

Malesef Yosemite'in çıkışı içe birlikte bu program kullanılmaz bir hale gelmişti, ben de bu sebepten ötürü Trim desteği kapalı bir şekilde bilgisayarımı kullanmayı bırakmıştım. Trim desteği SSD'nizin uzun ömürlü olması için çok önemli bir özelliktir

Az önce yaptığım incelemede "Trim Enabler" uygulaması bu problemleri aşmış ve hem Yosemite hem de çıkacak olan El Capitan için Trim desteğini tekrardan aktif hale getirmeyi başarmış gözüküyor. Kendimde denedim, gayet güzel çalışıyor.

Eğer sizin de sonradan takılmış bir SSD'niz varsa ve hala Trim desteğini aktifleştirmediyseniz mutlaka kurup çalıştırmanızı tavsiye ederim, uygulama ücretsiz.

https://www.cindori.org/software/trimenabler/

• bunu bıraz acarsan sevınırım dostum ben anlamadım diyecektim buldum okudum bilmiyenler yada anlamayanlar için bulup koyalım makaleyi bari

SSD’lerde kullanılan TRIM komutunun detaylarına geçmeden önce, bir önceki nesil olan mekanik sürücülerdeki duruma bir göz atalım;

Mekanik sürücülerde yada diğer adıyla harddisk’lerde veriler, çok hızlı bir şekilde dönen (ortalama 7200RPM) metal plaka-lar üzerine yine çok hızlı hareket eden bir kafa yardımıyla kaydedilir. Kaydedilen her bilginin bu metal plaka-lar üzerinde mutlaka bir adresi vardır. Veriye ulaşmak için okuma/yazma kafası ilk olarak adresin kayıtlı olduğu bölüme, ardından verinin plaka üzerindeki koordinatına (izine) yönelir.

Mekanik sürücülerde herhangi bir dosyayı sildiğiniz zaman, o dosya fiziksel olarak değil, sadece plaka üzerindeki adresi silinir. Kayıtlı bir adres olmayınca okuma/yazma kafası veriye ulaşamaz ve biz veriyi göremediğimiz için silindiğini düşünürüz. Ancak mekanik sürücülerde; adresleri kayıt defterinden silinmiş olduğu halde hala plaka üzerinde fiziksel olarak varolan verilerin üzerine tekrar yazma işlemi yapılabiliyor. Yani; 1GB’lık bir dosyayı tamamen plaka üzerinden kazımadan üzerine başka bir dosyayı yazabiliyoruz.

SSD’lerde ise; mekanik sürücülerde olduğu gibi silinmiş, ama fiziksel olarak blok içinde yer alan verinin üzerine tekrar kayıt yapabilmemiz için, 4K büyüklüğündeki blokların tamamen boş olması gerekir. Adres defterinden çıkartıldığı halde içi dolu olan herhangi bir hücreye tekrar kayıt yapılamaz.

TRIM komutu tam bu anda burada devreye giriyor. İşletim sistemi desteği ile, kullanıcının hiç bir müdahalesi yada haberi olmadan 4K’lık hücre bloklarını fiziksel olarak tamamen boşaltılarak sistemin bu boş hücrelere verileri tekrar kaydedilmesi sağlanıyor.

Plextor M5 Pro 256GB (5)

SSD’lerde yer alan Nand Flash yongaların içinde milyarlarca hücre yer alır. Her hücrenin bir silme/yazma ömrü vardır. TRIM komutunun ikinci fonksiyonu ise; hücreler içindeki kayıtlı verileri diğer boş olan hücrelere eşit olarak dağıtmaktır. Bu sayede, ortalama 3000-8000 arası kayıt ömrü olan hücreler eşit zamanda aşınır. Yani forumlarda dolaşan pek şehir efsanesinin aksine TRIM komutu, SSD’lerin ömrünü uzatmaz, hücrelerin aynı zamanda aşınmasını sağlar.

Şu an güncel SSD’lerdeki ömrü süresi, günlük kullanımla yaklaşık 6-10 yıl arasıdır. Üretim teknolojinin küçülmesi (nanometre) performans anlamında getiri sağlıyor olsa da, bu durumun SSD’lerin kullanım ömürlerini azalttığını belirtelim. Eğer sahip olduğunuz SSD’yi ekonomik ömrünün sonuna kadar kullanmayı düşünürseniz, hücreler bir süre sonra fiziksel olarak hasar göreceği için üzerilerine yazma/silme işleminin yapılmayacağını ancak verileri okuyabileceğinizi dip not olarak geçelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atlantıc -- 13 Ağustos 2015; 14:07:52 >

• size birşey danışmak istiyorum.Bende bilgisayarı aldığımda gelen 500 mb/s 'lik ssd mevcut.Acaba bunu yeni macbooklardaki ssdlere upgrade etsem herhangi bir sıkıntı çıkartır mı hız bakımından ?
  • mogosan kullanıcısına yanıt
    Soruyu tam anlamadım, yeni macbooklardaki ssd'ler pci-express ssd'ler. Bunlar şu anda sizde bulunan sata ssd ler ile değiştirilemez?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Soruyu tam anlamadım, yeni macbooklardaki ssd'ler pci-express ssd'ler. Bunlar şu anda sizde bulunan sata ssd ler ile değiştirilemez?

OWC den ssd alıp kendimiz takabilir miyiz acaba?
  • Slifer45 kullanıcısına yanıt
    Retina olmayan macbook pro ise takabilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 14 Ağustos 2015; 10:34:04 >
  • quote:

Retina olmayan macbook pro ise takabilirsiniz..

retina hocam. internette gördüm youtube da videolarda adamlar kendileri değiştiriyor 185 dolar gibi bi fiyatı var 256 gb ssdlerin

http://eshop.macsales.com/search/MBR2012A.240

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Slifer45 -- 14 Ağustos 2015; 10:41:20 >
    Evet, sadece linkteki modellerle değiştirebiliyorsunuz, fakat standart sata ssd'ler takılmıyor.
  • quote:

Evet, sadece linkteki modellerle değiştirebiliyorsunuz, fakat standart sata ssd'ler takılmıyor.

TR'ye gönderiliyorsa ilerleyen zamanda alıp değiştriririm ozaman. :)
    Yinede bir ifixit üzerinden montaj aşamalarını bir inceleyin derim, bildiğim kadarıyla retina macbookları açmak ve kapamak o kadar kolay değil :)
  • quote:

Yinede bir ifixit üzerinden montaj aşamalarını bir inceleyin derim, bildiğim kadarıyla retina macbookları açmak ve kapamak o kadar kolay değil :)

Geçen gün ebayden tornavidam gelmişti onunla arka kapağını açtım sadece. Touchpadin altında ssd var direk ordan çıkar tak yapması kolay gibi görünüyo açıkcası

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.