Şimdi Ara

Son tahlil; ryzen1700 vs. İ7 8700 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
3.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle monitörünüz önemli. Eğer 1080p'de FPS'ye önem veren bir kişiyseniz ve monitörünüz 144 ve üzeri Hz ise, i7-8700K şu an piyasanın bu bağlamda en iyisi.

Yine 8700K, 2K ve 4K görüntüde de en güçlü işlemcilerden biri.

Ama eğer özellikle 4K görüntü önemli, FPS değil görüntünün güzelliği mühim diyorsanız, işlemcinin önemi göreceli olarak düşer. Bu yüzden bahsettiklerinizin hangisini alırsanız alın sorun olmaz. Çünkü özellikle 4K'da işlemci değil, ekran kartıdır yükü çeken.
  • Yahu monitör niye önemli olsun? Ryzen alacak adam kisa surede 60 alti fps vermeye başlayacakken intel daha uzun ömürlü 60+ fps verecekse niye 8700k yerine 1700 alsın adam? Ben anlamıyorum cidden. Bugüne göre mi donanım alıyor herkes sadece? Şuan ryzen 1800x in oyun performansi bir i3 8350k bile değil. Yapmayın Allah aşkına. Sırf şuan ucuz intel 8. Nesil anakart yok diye 1600 alınabilir o da uzun süre platforma işlemci geleceğinden. Yani islemci yuzunden değil platform yuzunden suan platformun en fp islemcisi diye alınır o da. Yoksa başka hiçbir ryzenin oyuncu için mantıklı bir tarafı kalmadı artık. Ki adam zaten ust seviye sistem toplayacak yani bu ucuz anakart kitligi onu etkilemiyor. Ne diye ryzen öneriyorsunuz anlamıyorum. 7700k ya nasıl eski nesil gözüyle bakıyorsaniz ryzena da o gözle bakmanız gerek artık. Yenisi çıkana kadar alınmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 6 Kasım 2017; 15:43:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oyuncuysan ikisi de değil 8600k
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

Yahu monitör niye önemli olsun? Ryzen alacak adam kisa surede 60 alti fps vermeye başlayacakken intel daha uzun ömürlü 60+ fps verecekse niye 8700k yerine 1700 alsın adam? Ben anlamıyorum cidden. Bugüne göre mi donanım alıyor herkes sadece? Şuan ryzen 1800x in oyun performansi bir i3 8350k bile değil. Yapmayın Allah aşkına. Sırf şuan ucuz intel 8. Nesil anakart yok diye 1600 alınabilir o da uzun süre platforma işlemci geleceğinden. Yani islemci yuzunden değil platform yuzunden suan platformun en fp islemcisi diye alınır o da. Yoksa başka hiçbir ryzenin oyuncu için mantıklı bir tarafı kalmadı artık. Ki adam zaten ust seviye sistem toplayacak yani bu ucuz anakart kitligi onu etkilemiyor. Ne diye ryzen öneriyorsunuz anlamıyorum. 7700k ya nasıl eski nesil gözüyle bakıyorsaniz ryzena da o gözle bakmanız gerek artık. Yenisi çıkana kadar alınmaz.

Kardes ryzen serisi neden 60 fps altini verecekmis bana bir aciklar misin

Bak bu yorum guldurdu. Hemde baya bir guldurdu.

https://youtu.be/Pr7ZzWC_0Yc

Bakin call of duty ww2 oyunu. Ryzen 1700 cpu kullanimi %40 ve uzeri. 8350k 100 fps uzerinde boyle rahat oynatir mi saniyorsun? guldurmeyin allah askina. 3.8 ghz ryzen 7 de birde %40 ve uzeri cpu kullanimi var. Gerisini siz hesap edin artik.

4 cekirdekli islemciler giris seviyedidir. 8/16 islemciler ile mukayese edilemez.

Arkadas 8700 ve r7 1700 arasinda kalarak hakli bir tavir gostermistir. i3 8350k ryzen r7 serisinin yaninda islemciden sayilmazlar. Call of duty oyunu daha 64 kisi bile degil. Battledield 128 kisi olunca ne olacak bu 4/4 yada 4/8 ler? Istedigin incelemye gir 7600k anca gtx1060 ekran kartini kaldirabilecek kapasiteye dustu ww2 multiplayerda. Dikkatlice incele. 4 cekirdekle 100 fps uzerinde olmak biraz zorlar boyle oyunlarda. Single player kimsenin umurunda degil zaten. Senin insanlara sundugun incelemer single player. Ordada 4/4 bu oyunda %100 limitine takiliyor. Ben bunun konusunuda actim isler boyle olacak dedim ve oldu. Yanlis bilgiler vermeyin insanlara. Gecmisdeki dandik oyunlarla gelecek yorumlanmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 6 Kasım 2017; 16:51:19 >

• Hocam monitörünüz 144Hz ise 1080p'de GTX 1080 üzeri bir kart ile oynama niyetiniz varsa ve sisteminizi sık sık satıp sıfırdan yeniden topluyorsanız Intel alabilirsiniz. Aksi bir durum varsa Ryzen 1700 daha uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca daha da serin çalışır. Intel'in Z370 platformu yakında bir intel klasiği olarak emekliye ayrılacak. AM4 platformu ise 2020'ye kadar bizimle 7nm+ üretim süreciyle üretilmiş Zen 3 işlemcileri bile anakartınıza takabileceksiniz. 2 sene sonra AMD'nin çıkarttığı 7nm+ Zen3 işlemcilerin ucuz APU'ları bile şimdiki GTX 1050+i7 8700 kadar performans göstereceğinden tavsiyem Zen yönünde adım atmanız. 2-3 ay sonra 2.nesil Ryzen'ler çıkacak. 400-500 Mhz saat hızı %2-3 aynı saat hızında daha iyi performans bekleniyor. Ayrıca bellek gecikme değerlerinin de yeni nesille ciddi bir oranda azaltılacağı söyleniyor ki, bu oyun performansını ciddi anlamda arttıracaktır. Çıplak gözle bakan kişiler ezici bir çoğunlukla Ryzen 1700'ün i7 7700K'den daha iyi bir deneyim verdiğini belirtiyordu, ancak FPS değerleri 7700K'de daha yüksekti. Akıcı bir oyun deneyimi, uzun ömürlü platform, daha fazla ham güç gibi sebeplerle Ryzen 1700 almayı isteyebilirsiniz.

• i5 8600k

• Ileriye dönük en iyi hamle ryzen1600 alıp zen2 yada zen3 ile uzun vadeli yol haritası çizmek olur.

Lakin I7 8700 almak ise, bir kere alip orta vadede rahat etmek demektir.

Bundan 6 ay sonra z370 platformunun emekli olacağı kesin ve bu yüzden inteli sevmiyorum.

Bir arkadaş i5 8600K önermiş, bu işlemci hem 8700 ile ayni fiyat hemde 6/12 değil, dolayısı ile onu eliyorum.

Amd den cekindigim nokta ise 6/12 bir işlemcin var %50 işlemci yükü kullaniyor diyelim. Teorik olarak bir o kadar daha gücü var ama o güce ihtiyaç olan bir ekran karti aldiğimda da ryzen hala %50 yükte calisip darbogaz yaparsa, ozaman islemci toplam gücünün hic bir manasi kalmıyor.

Oyun işi optimizasyonla alakali, ben kesinlikle ryzenlerin temel gücünün daha fazla olduğunu düşünüyorum. Zaten cinebench tarzi testlerde görüyoruz. Ama "oyun" dedigimiz zaman işler değişiyor.

Single player oyunlar hakkinda yorum yapan arkadaşta güzel noktaya değinmiş, artik acik dunya oyunlarinin tamami bir sekilde multi oynaniyor yada buna göre senaryolar dizayn ediliyor.

İşin ozeti i7 8700 e gidiyorum gibi. Kollarını açıp gitme diyecekler için son şans

Bu arada kullanmak istedigim soğutucu h80i v2, bu soğutucunun am4 desteği yok yada ben bulamadim.

• sahmat_78 kullanıcısına yanıt
    i7 8700 ile 8600k nerde ayni fiyat ?

Arada 200-250 lira fark olmasi lazim.Ayrica Z serisi anakarta ekstra para vermis olacaksin.He eger ucuz anakartlar olsaydi i7 8700 guzel bir tercih olabilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grimaniel -- 6 Kasım 2017; 19:18:28 >
  • r5 1600 gelecektede ryzenin 3. serisine geçmek daha mantıklı olurdu.

Durum şu; Aşkmı Mantık evliğiğimi
  • sahmat_78 kullanıcısına yanıt
    Hocam %50 calısması oyunun cekırdek destegı ve cekırdeklerı ne duzeyde kullandıgı ıle alakalı bır durum.Mısal g3258 5ghz her oyunda %100 ıle calısıyor ama neye yarar 2/2 cunku.Bırbaska ornek 7900x her oyunda %20lerde calısıyor o zaman 7900x ıse yaramaz cunku 1600 %50 calısıyor mantıgınıza gore boyle.

Mısal X bır oyun ele alalım bu oyun ılk cekırdegı %100 kullansın gerı kalan threadler dahıl 11 cekırdegın herbırını %10 kullansın.Su sekılde hesaplanıyor 11x10=110+100=210/12=%17.5 cpu toplam kullanımı

Sımdı bu oyun sıngle core performansına bakan bır oyun o yuzden 7900x de koysan 1600de koysan bır ıse yaramaz bu oyunda

Ekran kartını 1080ti sli koysanda oyunun coklu cekırdek destegı yoksa 1600 yıne %20-50 arasında calısır 8700k da %20-50 calısır ama 8700k daha fazla fps verır.Tabı kac fps daha fazla verır max 30fps daha fazla.Zaten 150fps aldıgın bır oyunda 180 almak bırsey ıfade etmez

• quote:

Orijinalden alıntı: sahmat_78

Ileriye dönük en iyi hamle ryzen1600 alıp zen2 yada zen3 ile uzun vadeli yol haritası çizmek olur.

Lakin I7 8700 almak ise, bir kere alip orta vadede rahat etmek demektir.

Bundan 6 ay sonra z370 platformunun emekli olacağı kesin ve bu yüzden inteli sevmiyorum.

Bir arkadaş i5 8600K önermiş, bu işlemci hem 8700 ile ayni fiyat hemde 6/12 değil, dolayısı ile onu eliyorum.

Amd den cekindigim nokta ise 6/12 bir işlemcin var %50 işlemci yükü kullaniyor diyelim. Teorik olarak bir o kadar daha gücü var ama o güce ihtiyaç olan bir ekran karti aldiğimda da ryzen hala %50 yükte calisip darbogaz yaparsa, ozaman islemci toplam gücünün hic bir manasi kalmıyor.

Oyun işi optimizasyonla alakali, ben kesinlikle ryzenlerin temel gücünün daha fazla olduğunu düşünüyorum. Zaten cinebench tarzi testlerde görüyoruz. Ama "oyun" dedigimiz zaman işler değişiyor.

Single player oyunlar hakkinda yorum yapan arkadaşta güzel noktaya değinmiş, artik acik dunya oyunlarinin tamami bir sekilde multi oynaniyor yada buna göre senaryolar dizayn ediliyor.

İşin ozeti i7 8700 e gidiyorum gibi. Kollarını açıp gitme diyecekler için son şans

Bu arada kullanmak istedigim soğutucu h80i v2, bu soğutucunun am4 desteği yok yada ben bulamadim.

Ryzenların gpu kullanımı düşürmesinin sebebi darboğaz değil intele göre düşük kalan maksimum çekirdek saat hızları yüzünden. Buna darboğaz denmiyor. Bunun sebebi belli. Oyunların buna hazır olmaması. 7600k nın %100 e patlamasına darboğaz deniyor. Zamnanla İşlemcilere paralel olarak yüklenildikçe işler dahada güzelleşecek. Örneğin COD WW2 oyununda toplam işlemci kullanımlarına bf1 oyununa göre %10 daha eklenmiş. Ryzena r7 serisine eklenen %10 luk bir değer, i7 7700k ya %20, i7 7600k modeline %30 eklenir. Bu güçlü işlemcilere yüklenildikçe aşağıda kalan işlemciler boğulmaya devam edecektir. 6/12 lik bir i7 alınabilir ama o anakartla aldığınız yerde sayarsınız. Ryzen serisi olabilecek en kötü ihtimalken 6900k yı piyasadan sildi :) İyi ihtimalleri düşünmeye gerek bile görmüyorum. Zaten am4 üstüne yeni çıkan işlemcileride takabilirsiniz. Yukarıda ben size WW2 oyununu attım. 100 fps üzerinde gayet normal bir şekilde seyrediyor oyun. r7 serisini 100 fps üzerinden düşürmek 1-2 yıl boyunca biraz ihtimal dışı :)

https://www.techpowerup.com/232739/id-software-talks-amd-ryzen-hints-at-heavily-optimized-new-game-engine

Bakın size örnek vermek için id software in eski zamanlı bir haberini paylaşıyorum. yeni oyun motorunda ryzeni dikkate alacaklarını söylüyorlar. Tekrardan altını çiziyorum "yeni oyun motoru". Ryzen işlemcileri bütün firmalar dikkate alıyor. Eskimiş oyunlarla bu işlemcileri tartmak yorumlamak tamamen hata olur. Ben 6700k yı satıp 1700x e geçtim. Bu işlemciyi hem profesyonel olarak uğraştığım işlerde kullanıyorum hemde oyun oynuyorum. Bana her oyunda +100fps verdiği için zaten sıkıntım olmuyor. 6700k ya göre 20-30 fps gerideyim Ancak %70-80 daha güçlü bir işlemciye sahibim. Aldığımdan beri 1 gram pişman olmadım. Overclock bile etmedim Yani demem o ki ryzen r7 serisini daha yoracak oyun anasının karnından doğmadı sevgili forumdaş kardeşim. COD WW2 sadece biraz gıdıklamış. Biraz daha yüklenseler 7700k modeli %100 yükle boğuşçakmış. Belliki bir sonraki oyuna bırakmışlar 7700k modelini.

toparlamk gerekirse 6/12 intel pahalıya mal olmayacaksa alınır ama o platforma mahkum kalırsınız. Ryzen serisi üretim bandındaki verimliliğe göre yükselişine devam eder. Bir bakmışsın inteli delirtmek için am4 platformuna 16/32 çıkartmışlar 95 watt. Bilemezsin

• vamp kullanıcısına yanıt
    Sadece hocam sunu demek ıstıyorum bu attıgın vıdeodakı adamın sıstemınde barız sorun var.Drop cok fazla oluyor ve ryzen bu kadar kotu fps vermıyor normalde.Bak bu attıgım vıdeodakı adamın sıstemınde sorun yok 10.dkkadan ıtıbaren ızleyın

https://www.youtube.com/watch?v=efXShofGRhI
  • quote:

Orijinalden alıntı: Geralt-of-Rivia

Sadece hocam sunu demek ıstıyorum bu attıgın vıdeodakı adamın sıstemınde barız sorun var.Drop cok fazla oluyor ve ryzen bu kadar kotu fps vermıyor normalde.Bak bu attıgım vıdeodakı adamın sıstemınde sorun yok 10.dkkadan ıtıbaren ızleyın

https://www.youtube.com/watch?v=efXShofGRhI

Aynen oyunda bir takılma sorunu varmış bir dönem. betada herkes şikayet etmiş. İntel kullananlardada olmuş. Normalde bu şekilde değil. Düzeltmişler sanırım. Link için teşekkürler.

• vamp kullanıcısına yanıt
    Bana diğer konuda eklediğim grafiği buraya da koydurmayin. Şuan 8350k 1800x den daha guclu oyunlarda. Bunu siz de biliyorsunuz. 1800x in 60 fps altina 8700k dan sonra ineceğine inanıyorsanız Allah akıl fikir versin. Neyse... yıllar sonra yad edersiniz beni artık. Daha fazla zamanımi harcamayacağım bu mevzuya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 7 Kasım 2017; 0:55:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

Bana diğer konuda eklediğim grafiği buraya da koydurmayin. Şuan 8350k 1800x den daha guclu oyunlarda. Bunu siz de biliyorsunuz. 1800x in 60 fps altina 8700k dan sonra ineceğine inanıyorsanız Allah akıl fikir versin. Neyse... yıllar sonra yad edersiniz beni artık. Daha fazla zamanımi harcamayacağım bu mevzuya.

8700k ile aynı zamanda iner. 7700k daha önce performans kaybeder. ayrıca 8350k dediğim gibi 1800x in yanında herhangi bir vasıf taşımaz. Call of duty multiplayerda çok umut vaadetmiyor 4/4 işlemciler. Hepsi cpu kullanımı %100 de geziyor. Bu durum bu şekilde devam edecek. Giriş seviyesi bir işlemcinin;

4/8
    6/6
    6/12
    8/16

gibi kendinden üst seviye işlemcilerden daha umut vadedici olduğunu söylemeyin lütfen. Oyun yapımcısı sizin 4/4 işlemcide o oyunu oynamanıza izin verdiği için oynuyorsunuz. 8/16 ya %70 yüklenseler 7700k da %100 sınırına dayanır ve 1 saniye bile %99 yazmaz. Herşey çekirdek hızı sanıyorsun. O işler öyle olmuyor işte. Çekirdek hızı işlemci rahatken gidebileceği en son noktaya yardımcı olur. Yük altında ezilmiş bir işlemcinin kaç ghz de çalıştığının pekte bir anlamı yoktur. Şu an 4/4 ler bu konumda.

Edit:

Bu videoda bf1 oyununu 1:38 den itibaren izlersen benim ne demek istediğimi anlarsın. DAha bu darboğazıda görmeyip hala bu işlemciyi översen lütfen beni alıntılmaa. gördüğün üzere 8350k yı 5 ghz de kurtarmıyor. Neden? oyundaki o sahneyi kaldıracak bir işlemci değil. 7700k da 1800x in dengi değil. Zamanı gelince bu videoda ne oluyorsa o olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 7 Kasım 2017; 2:16:6 >

• Gta oyununda i3 darboğazdan dolayı kasmalar oluyor işte bu kısımı insanlara anlatamadık adamlar kasıyormu ne yapıyor diye merak etmiyor işleri güçleri max fps kaç birde bunun başka olayı var arkada çalışan uygulama sayısı iyice arttımı bu tip işlemciler iyice su koyuvercek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

Gta oyununda i3 darboğazdan dolayı kasmalar oluyor işte bu kısımı insanlara anlatamadık adamlar kasıyormu ne yapıyor diye merak etmiyor işleri güçleri max fps kaç birde bunun başka olayı var arkada çalışan uygulama sayısı iyice arttımı bu tip işlemciler iyice su koyuvercek.

Ne yazıkki intelin elinde yıllardır çok çekirdekli güçlü işlemciler olmasına rağmen ticaret gereği ana akım kullancılarına i3 7350k, i7 7700k gibi işlemci kırıntılarını serpiştiler. Malesef gelişmeyen cpu kısmındada 1000$ fiyat etiketi ve üstü fiyatlar yüzünden oyun motorları paralel işlem gücüne değilde tekil çekirdek hızına yöneldi. HErşey ghz zannediyor bizim forumdakiler. 5 ghz sınırını 8/16 işlemciler ile aşamayacaklarına göre bu iş öyle ya da böyle 3,5- 4,5 ghz aralığında 8/16 kombinasyonunda uzun yıllar devam edecek ve yeni yapılan oyun motorlarında fark yaratmak isteyende bu güce oynayacak. Az önce cod WW2 açtım yine anlık işlemci %70 e vurdu. ryzen 1700xten bahsediyoruz. Bu işlemci %30-%40 civarından yukarıyı görmedi bu güne kadar. Bakın yeni yeni işler değişmeye başlıyor. Gören gözler bunun farkında körler ise hala 4/4 kafasında ilerliyor.

• Tüm emek veren, yorum ve bilgi paylasimini esirgemeyip zaman ayiran arkadaşlara teşekkürler.

Asagidaki ürünleri sipariş etmiş bulunuyorum.

Asus Z370P anakart

Intel i7 8700 işlemci

Corsair 2x8gb 3000mhz ram

Corsair h80i v2 soğutucu

Bu set 3500tl tuttu.

Ryzen7 alternatifi 3300tl tutuyordu (ryzen 1700)

Ryzen5 alternatifi 2900tl tutuyordu (ryzen 1600)

Bir AMD fanı olarak, artik platform yada islemci degistirmem düşüncesi ile bu karari verdim.

Yaşta ilerledi biz red alert döneminin meyveleriyiz ;)

6 sene athlonx2 250 ve 2 sene phenom x4 955be ile nice oyunlar bitirdim. oncesini hatırlamıyorum bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahmat_78 -- 7 Kasım 2017; 21:58:30 >
  • quote:

Tüm emek veren, yorum ve bilgi paylasimini esirgemeyip zaman ayiran arkadaşlara teşekkürler.

Asus Z370P anakart

Intel i7 8700 işlemci

Corsair h80i v2 soğutucu

Bu set 3500tl tuttu.

Bir AMD fanı olarak, artik platform yada islemci degistirmem düşüncesi ile bu karari verdim.

6 sene athlonx2 250 ve 2 sene phenom x4 955be ile nice oyunlar bitirdim. oncesini hatırlamıyorum bile.

Hayırlı olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Tüm emek veren, yorum ve bilgi paylasimini esirgemeyip zaman ayiran arkadaşlara teşekkürler.

Asus Z370P anakart

Intel i7 8700 işlemci

Corsair h80i v2 soğutucu

Bu set 3500tl tuttu.

Hayırlı olsun.Nerden kaca aldın ıslemcı ve anakartı?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.