Şimdi Ara

Son atanan altı rektörün toplam makale sayısı 3, dördü ise sıfır makaleli!

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
106
Cevap
2
Favori
8.888
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Son atanan altı rektörün toplam makale sayısı 3, dördü ise sıfır makaleli!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  202 Mesaj

  Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Erhan Erkut: Atanan altı rektörün toplam makale sayısı 3, dördü ise sıfır makaleli!

  28 Haziran 2020 11:35
  T24 Haber Merkezi
  Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Erhan Erkut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından altı üniversiteye atanan rektörlerle ilgili "6 rektörün endeksli dergilerdeki toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! " dedi.
  Prof. Dr. Erhan Erkut, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla altı üniversiteye yapılan rektör atamalarının liyakatsiz olduğunu söyledi.
  Dünyanın saygın üniversitelerinde yardımcı doçent bile olamayacak kişilerin rektör yapıldığını belirten Erkut, "Bu YKS gürültüsü arasında son yapılan rektör atamaları kayboldu. 6 rektörün endeksli dergilerde toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! Biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. Sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok" diye yazdı. 
  "Bu ülke için üniversiteler bu kadar mı değersiz?" diye soran Erkut, "Atanabilir bulduğunuz akademisyenler arasında hiç mi endeksli dergilerde 5-10 makalesi olan yok. Acınası bir durum" ifadelerini kullandı.
  Meslektaşlarına da seslenen Erkut, "Eğer düzgün bir üniversitede Prof. olmak için yeterli sayı ve kalitede yayınınız yoksa, size gelen rektörlük teklifini kabul etmeyip araştırmalarınıza ağırlık vermenizi öneririm. Kalifiye olmadığınız işi kabul etmek iyi bir kariyer adımı değildir" tavsiyesinde bulundu.
  "Üniversitenin birincil işinin insanlığın bilgi dağarcığını genişletmek" olduğuna dikkat çeken Erkut, "Bu kurumun başına gelecek kişinin araştırma faaliyetlerini yönetmeyi, araştırmayı destekleyecek bir sistem kurmayı bilmesi gerekir. Kendisi yayın yapmamışsa bu biraz zor olur" dedi.
  Ne Olmuştu?
  Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne 

  Prof. Dr. Fuat Erdal, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne 
  Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Aksoy, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Rektörlüğüne Prof. Dr. Semih Aktekin, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne 
  Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Doğuş Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turgut Özkan atanmıştı.

  https://t24.com.tr/amp/haber/ozyegin-universitesi-kurucu-rektoru-erhan-erkut-6-univeristeye-yapilan-rektor-atamalarini-elestirdi-alti-rektorun-endeksli-dergilerdeki-toplam-makale-sayisi-3-dordu-ise-sifir-makaleli-biz-liyakat-dedikce-makalesiz-rektorler-gelmeye-devam-ediyor,887158?__twitter_impression=true
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >  _____________________________
 • Cok yakin bir arkadasim Turkiye'de doktorasini bitirdi, kendisi Makina Muhendisi. Yillarca kadro bekledi, en son Yar. Doc. kadrosunu da kaldirildiktan sonra iyice umidini kesti. Sonra ne mi oldu?

  Burada ismini vermeyecegim, ingilterenin koklu universitelerinden birisi jet motorlarinin veriminin artirilmasi ile ilgili bir projeye kendisini davet etti. Basvuru yapmamisti, adamlar benim arkadasin makalelerinden, uluslararasi yayinlanan yazilarindan yola cikarak arkadasimi buldular ve is teklif ettiler. Su anda Ingiltere'de yasiyor ailesiyle ve bu ozel projede guzel bir maasla calisiyor. Kendisinin buyuk ihtimalle Turkiye'deki profesorlerin %90'indan daha fazla uluslararasi yayinlanmis makalesi mevcuttur. Neyse...

  Simdi Turkiye'de arkadasimin yuzune bakmayan Universiteler, Savunma Teknolojisi firmalari cocugun LinkedIn profilini her hafta ziyaret ediyorlar, kedi uzanamadigi cigere murdar dermis misali.

  Beyin gocu falan yok, Turkiye'de kendi insanina deger vermeme var. Liyakatsizlik var. Adam kayirmacalik var. Hakedenleri cezalandirma, haketmeyenleri odullendirme var...

  Benim arkadasim gibi insanlarin yerini Suriye'li super zeka gocmenlerle doldururlar artik. Ya da son yillarda acilan yuzlerce universiteden uzerinde diploma yazan bir kagit parcasi almis akrabalari, esleri dostlariyla doldururlar 

  Makale yazmanın pek önemi yok, facebook veya twitterdan 1-2 yandaşlık yaptıysa yeterlidir.
  Vasıfsızlık ve Dua ile.

  akademik , bilimsel çalışmaları önemli değilki

  hangi görüşte olduğu ne kadar itaatkar olduğu belkide ne kadar çok şey bildiğiyle alakalı

  Aga RTE iyi de yanındakiler kötü. Başkanlık geldi, daha çok yalakamız daha kolay ve çabuk iş buldu. Evet ama yetmez. Evet kere evet. Bin kere evet, yüz bin kere evet. Teşekkürler Ad?let v? Qalqınma Partiyası (AQP).


  Hocam, mesaj iyi güzel de şu BOLD yazmayı bırakır mısınız.

  Kimisi full büyük harfle yazar kimisi kalın yazar. Kör olacağız yaa.

  Mesajınız daha çok görülsün diye farklı askiyonlar almanıza gerek yok. Güzelse uplanır zaten.

  Haber kolpa değil ama başlık yanlış. Indexlerde taranan dergilerde yayımlanan makale sayısı 3 aslında. Başka makaleleri olabilir bu kişilerin ama aşırı dandik dergilerde yayımlanmış demektir, onlara da yok dense yeridir yani.


  Makalesiz profesör olunabiliyordu bu kişilerin olduğu zamana kadar. Nasıl olunduğunu tahmin edersin. Ben özellikle bu 6 kişiyi araştırmadım ama son yıllarda AKP'nin atadığı rektörleri takip ediyorum, bunlar genelde ünvan olarak profesör olsalar da aslında akademisyen değiller. Başka işlerde çalışırlarken bir yandan da asgari şartları tamamlayarak ünvanlarını alıyorlar. Yoksa akademide bu kadar yıl geçiren insanın eşek bile olsa 3 tane makalesi olurdu. Yani olay çoğunluğun sandığı gibi "en işe yaramaz ve yalaka akademisyenleri rektör yapıyorlar" değil, akademisyen olmayanları rektör yapıyorlar.


  Akademisyen olmayan adamın rektör yapılması konusuna hiç girmeyelim. Geri zekalı olmayanlar anlıyordur zaten bunun ne demek olduğunu.  Edit: Mesaj en beğenilenlerde görünür hale gelmiş. Madem öyle asıl önemli meseleyi yazayım: Üniversiteler özerk kurumlardır. Rektörlerini cumhurbaşkanı atamaz, üniversite personeli kendi seçer. Türkiye'de de AKP öncesine kadar bu böyleydi. Üniversitelerin gerçekten özerk hale gelebilmesi için YÖK'ün de kaldırılması konuşuluyordu. Hatta bu AKP'nin seçim vaadiydi. Çoğunuz bilmiyorsunuzdur ama YÖK'ün 2012 yılında kendi hazırladığı yeni YÖK yasa tasarısında bile (yasalaşmadı, rafa konulup unutuldu) küçülmesi ve eski üniversiteler üzerindeki yetkilerinin tamamen ortadan kaldırılması vardı. Şimdiyse üniversiteler giderek daha fazla iktidarın denetimine sokuluyor. Bu bile geçtiğimiz 10 yılda yönümüzü demokratikleşmeden anti-demokratikleşmeye nasıl çevirdiğimizin bir göstergesi.


  Bütün bunları bilmeyenler ya da derdi hükümeti savunmak olanlar "Sezer döneminde çok mu iyi adamlar atanıyordu" gibi cahilce şeyler yazıyorlar. Sezer döneminde rektörleri üniversitenin personeli kendi seçiyordu. Birisi de Cambridge'in rektörü kim, onun çok mu makalesi var diye sormuş. Cambridge de rektörünü kendi seçiyor, kraliçeye sormuyorlar başımıza kimi getirelim diye. Yorum yapacaksanız bütün bunları bilerek yapın da komik duruma düşmeyin Allah aşkına.


  Edit 2: Şimdi Sezar'ın hakkını Sezar'a verme zamanı. Erhan Erkut kendi de yanılmış, beni de yanıltmış. Birincisi son atanan 6 rektörün indexlerde taranan makale sayısının 3 değil 8 olduğunu tespit etmiş ve bundan dolayı özür dilemiş. Ayrıca yazdığı ilk mesajda "Indexlerde taranan..." ifadesini kullanmış olmasına rağmen aslında kast ettiği "SSCI/SCI indexlerinde taranan" imiş. Bilmeyenler için söyleyeyim, bunlar en baba indexlerdir. Yani en ciddi dergilerin tarandığı indexlerdir. Bir rektörden bu dergilerde yayını olmasını beklemek tabii ki gerekir ama Erhan Erkut'un yaptığı da resmen yanıltmaca, insanlarda bilerek bu adamların hiçbir ciddi makalesi yokmuş izlenimi uyandırmaya çalışmış ve SSCI/SCI kriterini sonradan belirterek kıvırmış. Yani kandırıldık, halkım beni affetsin :/


  Ana fikir ise hala aynı: Demokratik bir ülkede rektörü cumhurbaşkanı atamaz. Üniversite personeli kendi seçer.

 • Binbaşı
  1950 Mesaj

  ülkenin özeti.

  _____________________________
  Aptal olduğun için aptal olduğunu anlayamıyorsun. | Dunning-Kruger Effect
 • Yüzbaşı
  645 Mesaj

  akademik , bilimsel çalışmaları önemli değilki

  hangi görüşte olduğu ne kadar itaatkar olduğu belkide ne kadar çok şey bildiğiyle alakalı

  _____________________________
  KAHROLSUN BAĞZI ŞEYLER
 • Yüzbaşı
  265 Mesaj

  Üniversite kurumunu ilk biz kurmadık. Dolayısıyla bu kurumu ortaya çıkaranlar bugün nasıl uyguluyor ona bakmak lazım. Yine bazıları "rektörler akademisyen olmak zorunda değil yönetmeyi bilsin yeter" şeklinde savunma yapıyor. Üniversite kurumunu içselleştirmeyi başarmış ülkelerde böyle mi acaba?

  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1933 Mesaj
  Allaha inanıyorsa sorun yok, önemli olan bu din kardeşlerim  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu odur.  Friedrich Wilhelm Nietzsche
 • Yüzbaşı
  573 Mesaj
  Aga RTE iyi de yanındakiler kötü. Başkanlık geldi, daha çok yalakamız daha kolay ve çabuk iş buldu. Evet ama yetmez. Evet kere evet. Bin kere evet, yüz bin kere evet. Teşekkürler Ad?let v? Qalqınma Partiyası (AQP).  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişâfi ile âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.  - Müebbet Başbuğ Gâzi Mustafa Kemâl Atatürk  Nabızlarımızda vuran duygular ki tarihimizin birer derin sesidir.
 • Yarbay
  5567 Mesaj

  Liyakat? O da neymiş? Biz yandaşçıyız  
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________


  Kural Disi Konu Destroyer

  I am not a robot. That wasn't flesh maybe. It's 3:36


 • Yarbay
  3917 Mesaj

  Makale yazmanın pek önemi yok, facebook veya twitterdan 1-2 yandaşlık yaptıysa yeterlidir.
  Vasıfsızlık ve Dua ile.

  _____________________________
 • Yarbay
  2230 Mesaj

  Mühim olan alnının secdeye değmesi.
  Gerisi önemli değil.

  _____________________________
 • Binbaşı
  1528 Mesaj

  Cok yakin bir arkadasim Turkiye'de doktorasini bitirdi, kendisi Makina Muhendisi. Yillarca kadro bekledi, en son Yar. Doc. kadrosunu da kaldirildiktan sonra iyice umidini kesti. Sonra ne mi oldu?

  Burada ismini vermeyecegim, ingilterenin koklu universitelerinden birisi jet motorlarinin veriminin artirilmasi ile ilgili bir projeye kendisini davet etti. Basvuru yapmamisti, adamlar benim arkadasin makalelerinden, uluslararasi yayinlanan yazilarindan yola cikarak arkadasimi buldular ve is teklif ettiler. Su anda Ingiltere'de yasiyor ailesiyle ve bu ozel projede guzel bir maasla calisiyor. Kendisinin buyuk ihtimalle Turkiye'deki profesorlerin %90'indan daha fazla uluslararasi yayinlanmis makalesi mevcuttur. Neyse...

  Simdi Turkiye'de arkadasimin yuzune bakmayan Universiteler, Savunma Teknolojisi firmalari cocugun LinkedIn profilini her hafta ziyaret ediyorlar, kedi uzanamadigi cigere murdar dermis misali.

  Beyin gocu falan yok, Turkiye'de kendi insanina deger vermeme var. Liyakatsizlik var. Adam kayirmacalik var. Hakedenleri cezalandirma, haketmeyenleri odullendirme var...

  Benim arkadasim gibi insanlarin yerini Suriye'li super zeka gocmenlerle doldururlar artik. Ya da son yillarda acilan yuzlerce universiteden uzerinde diploma yazan bir kagit parcasi almis akrabalari, esleri dostlariyla doldururlar 
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 2 Temmuz 2020; 10:5:26 >
  _____________________________
  MADDE 1: Türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  MADDE 3: Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.

  MADDE 4: Anayasa’nın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyet’in nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
 • Yarbay
  7817 Mesaj
  Sonra neden gelişmiyoruz.  Kim takar bu adamları? Belli ki profesör olurken bile akademik bilgileri değil yandaşlık derecelerine göre ünvan almışlar.  Tahminimce yurt dışında hocalık vermeyi bırak sen kimsin diye kapıdan sokmazlar.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Türkiye Türklerindir
  Baba bana subaru al


  PSN : Jeopol
 • Yarbay
  7138 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
  "Delil olmadan iddia edilen şey delil olmadan reddedilebilir"

  Hitchens'in usturası
 • Teğmen
  184 Mesaj

  Senden yana olanlara bir seyler vermezsen neden senden yana olsunlar ?

  |
  |
  _____________________________
  Niyeti BoZduM 61 Gün TuTuyOruM

  KeNDinE VerDiğiN DeğEr KaDaR AdAMsıN
 • Yarbay
  15137 Mesaj

  Yandaşlılıkta bile liyakat sahibi olunmalıyken bu bile yokmuş...


  Şaşırmamak lazım ...

  |
  |
  _____________________________
  "Eğer dalaverecilerin oyuncağı ve soytarıların maskarası olmak istemiyorsak, ilk kural içine kapanık ve ulaşılmaz olmaktır."

  Birseyde tarafsan dogrulara, tarafsizsan gerceklere bakarsin
  https://terrapower.com/
 • Binbaşı
  1641 Mesaj
  Hani her şey çog güzel olacaktı

  İmamoğlu istifa  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj

  Bence baya gelişme var bu kısa sürede. En azından güreşçi atanmamış.  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2293 Mesaj
  Ülkeye bak. Prof doktor dolu. Sokakta omuz atsak reaksiyona gireriz. Cern de yok bu kadar prof Dr.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Cevap vermeyi kesiyorsam, ya sen haklısındır, ya ben haklıyım, ya ikimiz haksızız, ya ikimiz haklıyız, ya başka biri haklı.  BİLİRKİŞİ
 • Yüzbaşı
  512 Mesaj

  Üniversitelerde hak yemenin kralı var. Bizim fakülte denizcilikti dekan ve yardımcıları pazarlama, işletmeden gelmiş resmen teşkilat kurmuşlar iş yapan ve öğrenciye birşeyler veren hocaları pasifleştirirlerdi.
  Yüksek lisans ve akademik kadro full torpil. Bana mülakatta 63,5 verdiler 65 bile vermeyip yedek yaptırmadılar. Ben okuldayken yalaka değildim sevmezler tabi.

  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  775 Mesaj
  "6 rektörün endeksli dergilerdeki toplam makale sayısı 3. Dört yeni rektör sıfır makaleli! "  Eminim o atanan rektörler içinde, bu yazıya bakınca kaç tanesinin kaç makalesi yayınlandığını bile hesaplayamayacak adamlar vardır.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  840 Mesaj


  Hocam, mesaj iyi güzel de şu BOLD yazmayı bırakır mısınız.

  Kimisi full büyük harfle yazar kimisi kalın yazar. Kör olacağız yaa.

  Mesajınız daha çok görülsün diye farklı askiyonlar almanıza gerek yok. Güzelse uplanır zaten.

  Leipold kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Fotoğrafa veya yazılara tıklayarak Steam profilime gidebilirsiniz
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Media Sözlük
emek server
kolayoto.com
SEO
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.