Şimdi Ara

Sol pedal sürekli çıkıyor yardım edin!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
8.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar son bir haftadır bisikletin sol pedalinin civatasi kendi kendine gevsiyor tam kendi anahtarıyla öyle bir sıktım ki anahtar milimetrik yamuldu taş gibi oldu pedal bir haftada yine gevsedi ve çıktı arkadaşlar sürekli çok sağlam sıkıyorum taş gibi olur fakat kendi kendine nasıl gevsiyor bu anlamış değilim anlamıyorum vida imkanı yok oynamıyor pedalı deniyorum bikac kere iteliyorum uğraşıyorum yok oynamıyor ama zamanla çıkıyor deliricem lütfen yardım edin

• Civata yada civata yatağı yalama olmuş olabilir.Mümkümse civatayı değiştirip yeniden deneyin.Yada civataya takılı pul var ise pul düşmüş olabilir.
  • Pul yoktu sadece cıvata ama birincisi civatada sorun olsa öyle sımsıkı tutarmı ? İkincisi ise kontrol ettim civatanin dişleri herşeyi saglam dümdüz oturuyor sıkışıyor sorunda bu işte bu haldeyken bile neden kendi kendine açılır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fönix0526 -- 24 Mart 2017; 15:10:47 >
  • Up
  • fönix0526 F kullanıcısına yanıt
    Yani bilemedim.Genelde bir vidanın somunun sökülme ihtimali varsa pul konulur sökülmemesi için.Onun dışında pul bisiklette çok kullanılmaz ama yinede uygun bir pul koyup deneyebilirsiniz.Sadece tahminde bulunuyorum kesin görmeden birşeyde denemez pek.
  • Yeni bir ayna kol lazim. Yataklari yalama olmustur eger pedal vidasinda bir asinma yoksa.
    Hangi şehirleşiniz?

Yalama olmuş olabilir, fotoğraf koyabilirseniz daha net yardımcı olabiliriz.
  • Bir çok sebep olabilir.

-Pedal değiştir.
    -Cıvata yalama yapmış veya yuvası darbe almış olabilir.
    -Ayna kolun milinde sorun olabilir.

Sol pedal sürekli çıkıyor yardım edin!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-57554940B -- 25 Mart 2017; 1:39:19 >
  • Pedal değil hocam pedalı tutan demir ama aynakolun öbür tarafı sade pedal olan pedalı tutan o demir parçası yerinde çıkıyor dün yine sıktım baya şuan taş gibi iki gündür kullanıyorum 5-6 km gitmisimdir çakıllı yoldan kaldırımdan indim falan hala taş gibi ama bir zaman geliyor ki anlamsız yere kendi kendine sökülüyor kontrol ettim yalama olmamış hem yalama olsa vida taş gibi tutmaz diye düşünüyorum
    Montaj yaparken gres yağı sürüyor musunuz ?
  • Hayır yağ sürmüyorum
    Pedalların takılma yönü normalden farklıdır bu arada buna dikkat ediyor musunuz?

Birde pedallar gresleyip öyle takılır ki sürekli yük altında olup birkaç senede aynakola kaynamasın diye.
  • Hocam gres yağı dediğiniz macunumsu kıvamda olan macun gibi birşey mi ? Ve zaten çıkıyor birde yağ surersem daha kötü olmaz mı ? Takılma yönü Farklıdır derken? Birşey anlamadım nasıl farklı yani
    Hocam eğer zarar vermediyseniz doğru sıkarsanız daha kötü olmaz.Pedal sürekli olarak yüksek yüke maruz kaldığından dişliler kaynama yapar ve bir daha sökemezsiniz.Gres yağı bu kaynamayı önler.Krem kıvamındadır.

Pedalların yönü ise aynı değildir.

Aynakol tarafındaki pedal saat yönünde sıkılır tersinde sökülür ,Sol taraftaki pedal ise ters diştir, saat yönünde sökülür tersinde sıkılır.
  • Şuan ne yapmam lazım sapasağlam sıkıyorum ancak bir haftada tekrar çıkıyor üstüne abaniyorum bütün gücümle cıvata milim daha ileri dönmüyor sonuna kadar sıkıyorum ancak çıkıyor ne yapmam lazım bilmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: fönix0526

Şuan ne yapmam lazım sapasağlam sıkıyorum ancak bir haftada tekrar çıkıyor üstüne abaniyorum bütün gücümle cıvata milim daha ileri dönmüyor sonuna kadar sıkıyorum ancak çıkıyor ne yapmam lazım bilmiyorum

Arkadasin dedigi gibi takilmasi biraz farkli. Saat yonune sikacaksin vidayi. Wd-40 ile temizleyip gres surmen gerekir. Illa macun kivaminda olmasi gerekmez sivi gresler de var. Buna ragmen cikiyorsa ve pedalin vida yatagi asinmamissa ayna kol asinmistir ya da vida ile ayna kol yatagi uymuyordur.
  • zaten doğru yönde doğru şekilde sıkmasam pedal sapasağlam sıkışmaz ki doğru sıktıgımdan eminim birdaha çıkars temizleyip gres sıkıcam birde öyle deneyeyim baktım oda olmuyor tek çare vidayı oldugu kadar sıkıp kaynak atmak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fönix0526

zaten doğru yönde doğru şekilde sıkmasam pedal sapasağlam sıkışmaz ki doğru sıktıgımdan eminim birdaha çıkars temizleyip gres sıkıcam birde öyle deneyeyim baktım oda olmuyor tek çare vidayı oldugu kadar sıkıp kaynak atmak :)

Hocam bisikletçiye gitmenizi tavsiye ediyorum kaynakçıdan önce bir bisikletçi bakmalalı, siz hangi şehirdesiniz ?
  • Amasyadayim bisikletçi pek yok sanayi var amca orda kaynakların başka çare yok gibi bisiklet iyi değil zaten yenisini Alicam abim kullanıcak bunu sağlam olması yeter masraf çıksın istemiyorum değmez bence
    Siz yinede bisiklet foruma resimli bir konunaçın bence sorun çok basit olabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.