Şimdi Ara

ŞOK Marketleri Ağır Çalışma Koşulları Boykot'u

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
2
Favori
17.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
393 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://forum.donanimhaber.com/sok-market-adrese-teslim-baslamis-boykot-basladi--142560072

Sıcak Fırsatları takip edenler görmüştür. Geçen hafta ŞOK Uygulamasında EVE SERVİS** uygulaması başladı. Herkesin aklına ilk gelen siparişleri kimin getireceğiydi derken kasiyerlerin YAYA*** olarak elinde yüklerle siparişe yollandığı gerçeği çıktı. Karşı çıkanlarında bölge müdürlerinin tehtitleriyle baskısıyla karşı karşıya kaldığı öğrenildi. Çok ayıp ve yazık bu insanlık suçudur. 2 Bin Lira asgari ücret veriyorsunuz diye resmen köle olarak kullanamazsınız! Bu adamların zaten tezgahtarlığı, kasiyerliği, temizlikçiliği, hammalığı, reyonculuğu, bankacılığı(buda yeni uygulama para transferi) kalmadı derken şimdide kargoculukları başladı! çalışanları 2 km alana siparişlerle eve kadar servis yaptırıyorlar! Üst katlarda oturanlar 5 er kiloluk sular yağlar gibi ağır sipariş verseler çalışanın bu durumu hangi insafa sığar? hangi insanlığa sığar? Bazı şubelerde bazen sadece kadın çalışanlar oluyor ağır siparişler nasıl teslim edilecek ve çalışanların güvenliği nasıl sağlanacak?

Twitter ve ekşisözlükte boykot kampanyaları başladı burdanda biz başlatıp destek olalım! Unutmayın yarın sizin veya ailenizden yakınınızdan birisinin oraya düşmeyeceğinin hiçbir garantisi yok! Çalışma koşullarını herkes insani olarak sunmak zorunda hiç kimse çalışanını KÖLE yerine kullanamaz! Cimerdende şikayette bulunalım.

Ekşisözlük linki:
    https://eksisozluk.com/sok-marketleri-boykot-ediyoruz--6449995?a=popular&p=19
    CİMER:
    https://www.cimer.gov.tr/

Twitterdaki Şok Market çalışanlarının paylaşımları;

Daha önce gözümle görmüştüm market çalışanının koca poşetleri diğer şubeye naklettiğini ama koca paletle sokakta çalışanı yürütmek rezilliğin daniskasıdır. Şok çalışanıyla konuştum bugün ve twitleri incelediğimde kabul etmeyenler oluyormuş personellerden bu personeller yeni personelse iş çıkışı veriliyor eski personelse tazminat vermemek adına evinden KMLERCE UZAKTAKİ MAĞAZAYA SÜRGÜN EDİLİYORLARMIŞ. Yazıktır günahtır ayıptır!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrehan09 -- 5 Nisan 2020; 19:7:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zincir marketler(özellikle her mahallede olanlar) çok az sayıda işçi çalıştırıyor.
    Elemanlar kasayamı bakayım rafımı dizeyim yoksa müşteriye yardımcımı olayım şaşırıyorlar. Günlük 10 saat mesai varsa 10saattede aktif çalışma istiyorlar sanırım. Bildiğin kölelik.
    Şikayet ettim bende. Umarım iyileştirme yaparlar.
    sok market calisaniyim otomatikmen Ülker firmasinin calisaniyim boyle iskenceci bir sirket para aşkı olan baska bir sirket daha yok 8 yillik mudurum dahi aksam eve gidince kıpkırmızı gidiyoruz 8 yillik personeline bile saygisi yok geberirsen geber mantigindalar aciklama yaptilar girise cikisa dezenfekte yerlestirildi diye lakin personellere bile gondermediler el sabunu tuvalet kağıdı bunlarin hicbiri verilmiyor hergun temizlik yuzunden 30 dk erken geliyoruz 1 saat gec cikiyoruz vardiya defterine hergun zorla imza attiriliyor 1.5 saat mola kullandığımıza dair lakin su icmeye bile vakit olmuyor cogu zaman cunku personel yok malesef durum boyle
    Bir genel merkezden araçla getireceklerini düşünerek geçen gün sipariş verdim. Bunu yaparken bile vicdanen rahat değildim. Bir de baktım ki siparişi yakınımdaki markette çalışan bir genç getirdi. Yerin dibine girdim, defalarca özür diledim. Kardeşimiz bir de eksik ürünleri vs. anlatmaya kalkınca daha da kötü oldum. Yürüyerek gelip, yürüyerek geri gitti.

Bu konuda km metre hesabı yapılamaz. 50 metre bile götürmemeliler. Zaten bir dünya fiziksel ve zihinsel güç gerektiren işler yapıyorlar üstüne bir de bu fazla. Normal zamanda bile olmaması gerekirken bir de şuanki durumu düşünürsek durum daha da ciddileşiyor.

Bir daha asla!
  • Böyle bir firmada çalışmayı bıraksalar keşke. Kendilerini kullandırtıyorlar çalışanlar.

Benim Şok için yapacağım şudur. Ömrüm boyunca bir sakız bile satın almam. Mağazasına girmem. Sadece Şok değil tüm grup markaları dahil Ülker vs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SiberProfil -- 2 Nisan 2020; 2:18:40 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tam bir rezillik ekşi linkini alıp cimere şikayet ettim.
    Ben huylanmıştım ŞOK marketin evlere hizmet yaptığı duyunca çünkü Şok ta araçlı bir yapılanma görmedim. Migrosun, macro centerin falan var mesela...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zincir marketler(özellikle her mahallede olanlar) çok az sayıda işçi çalıştırıyor.
    Elemanlar kasayamı bakayım rafımı dizeyim yoksa müşteriye yardımcımı olayım şaşırıyorlar. Günlük 10 saat mesai varsa 10saattede aktif çalışma istiyorlar sanırım. Bildiğin kölelik.
  • SiberProfil S kullanıcısına yanıt
    Firmayı savunmak değil amacım ama kimse bu mağazalarda asgari ücrete keyfine çalışmıyor. Evine ekmek götürme derdinde insanlar.

• 3. Kategori kölelik. Bu bir rezaletdir. Umarım kısa sürede bu uygulamayı kaldırırlar yada adam gibi bi sistem oturttururlar. Elle taşıttırmak nedir ya insaf

• quote:

Orijinalden alıntı: kazuya58

Zincir marketler(özellikle her mahallede olanlar) çok az sayıda işçi çalıştırıyor.
    Aslında zor değil de, vardiya olayı sıkıntı. 12 saat vardiya mı olur aw.
  • CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt
    1 2 şubesi olan aynı büyüklükteki marketlerde 6 7 eleman çalışırken bunlarda 2-3 kişi çalışıyor. Dediğiniz gibi vardiyada uzun. İşin fiziken ağırlığından ziyade baskısı sıkıntı gibi görünüyor, molası az ve çalışma saati uzun.
  • Migros enayi ya ücretini verip 3K yeni personel alacak...
    https://forum.donanimhaber.com/markette-2-200-kisilik-kadroya-60-bin-kisi-basvurdu--142674517

• migros a başvursunlar şuan deli gibi alım var

• Gözleri paraya doymadi bu kan emici holdinglerin. Yuruterek siparis yollamak ne demek ya. Mahalle bakkali mi bu?

• Allah sabır versin emrehan09. 2 KM mesafe çok fazla en fazla 500 metre mesafe olmalı ve bu iş için ayrı bir personel çalıştırılmalı.

Bende bu uygulamadan zaman zaman sipariş vermeye başladım, ŞOK evime 90 metre mesafede ve getiren arkadaşlar market arabasına koyup getiriyorlar. Ayrıca bana dağıtım yapan Şok mağazasında epey bir personel var genelde boşta 2 personel oluyor ve kapı önünde sigaraya veya telefona çıkıyorlar.

Her mağazanın durumu bu şekilde olmayacağı için 2 KM sınırı 500 metreye düşürülmeli ve sadece fazla elemanı olan mağazalarda bu hizmet verilmeli. Tabi en iyisi Migros, Carrefour gibi araçlı personel çalıştırmak ve market personelini bu işler için yormamak.

İşiniz hiç kolay değil. Şok bunun altyapısını hazırlamadan bu işe girişmemeliydi.
  • Şok, bim, a101 gibi dandik yerlerden asla alışveriş yapmam.
    Ancak bir arkadaşımın bahsettiğine göre bu marketlerde elemanlar öyle, kasiyer, reyon görevlisi, depocu vs ayrı ayrı değilmiş. Herkes her işi yapmak zorundaymış.
    İşleri çok zor ve resmen sömürü. Allah kolaylıklar versin onlara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

Firmayı savunmak değil amacım ama kimse bu mağazalarda asgari ücrete keyfine çalışmıyor. Evine ekmek götürme derdinde insanlar.
    okul tatil diye evinde sabah akşam yatan pc karşısında malum yerini kaşıyarak oyun oynayan ergen ise beğenmiyorsa işi bırakabilsin diyebilyo

• Bu uygulama doğru ise ŞOK MARKETE 1 KURUŞ DAHİ HARCAMAM. Yazıktır, günahır, en sahipsiz, en zayıf kesimi kimse korumuyor mu arkadaş, Devlet korumuyorsa halk korumalı, ben de halktan biri olarak Şok Makrketten alışverişi an itibari ile durdurdum.

Buradan Sağlık Bakanımıza da sesleneyim; siz karar vericilerin en tepesindeki isimsiniz Cumhurbaşkanından sonra, sağlık sektörü sizin sorumluluğunuzda. Sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme verilmesini sağladınız, temizlik görevlisi, yardımcı personel kapsam dışı kaldı, bu sorun Bakanımıza da iletildi bir muhabir tarafından, bu sahipsiz insanları kim savunacak, kim arkasında duracak, Devletimiz de arkasında durmazsa. Madem sağlık çalışanlarına ek ödeme verildi, bu düzenleme yürürlüğe girdi, yeni bir düzenleme yaparak, Khk ile olur, genelge ile olur, başka türlü olur, temizlik personeli ve yardımcı personelin de kapsam içine alınmasını sağlayabilirsiniz.

Ülke olarak, Müslüman olarak, Devlet olarak,Halk olarak zaman birbirimize sahip çıkma zamanı, güçsüzü, sahipsizi koruma dönemi. Elimden gelen; ŞOK MARKETTEN kendimin ve ailemin alışveriş yapmasını mümkün olduğunca engellemek. Bu haber doğru ise ŞOK MARKETE gitmeyin, kasiyer kardeşlerimize farkında olmadan rahatsızlık vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geng -- 2 Nisan 2020; 17:50:40 >

• Bir genel merkezden araçla getireceklerini düşünerek geçen gün sipariş verdim. Bunu yaparken bile vicdanen rahat değildim. Bir de baktım ki siparişi yakınımdaki markette çalışan bir genç getirdi. Yerin dibine girdim, defalarca özür diledim. Kardeşimiz bir de eksik ürünleri vs. anlatmaya kalkınca daha da kötü oldum. Yürüyerek gelip, yürüyerek geri gitti.

Bu konuda km metre hesabı yapılamaz. 50 metre bile götürmemeliler. Zaten bir dünya fiziksel ve zihinsel güç gerektiren işler yapıyorlar üstüne bir de bu fazla. Normal zamanda bile olmaması gerekirken bir de şuanki durumu düşünürsek durum daha da ciddileşiyor.

Bir daha asla!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkarat -- 2 Nisan 2020; 19:57:50 >
  • ŞOK ları,BİM lerin yanına koyuyorlar, O yüzden genelde kalabalık müşterileri olmuyor.
    Ayrıca her halükarda saatin de işi bırakıyorsa şikayet etmelerini doğru bulmuyorum.
    Ne güzel gün içinde hava da almış oluyorsun, yavaş yavaş git teslim et. Ayrıca gittiğiniz evin kapısında arkadaşlarınızla muhabbete girmezseniz, gittiğiniz evlerden çam sakızı çoban armağanı bahşiş de alırsınız.
    İnternet den alışveriş yapan adam, Bahşiş vermeyi de bilmesi lazım.
    İş güvencen var. Farkında değilsiniz ama Bu devirde insanları zorla ücretsiz izne çıkarttı bi çok firma. Bir çoğu da ücretsiz izni kabul etmedi şu an tazminat almayı bekliyor. Daha ağır işlerde çalıştım. Kapılara servisler iyidir, bahşişin olur.
    Yüksekten bakanlar zaten o işi yapmasın. Ben yapıyordum o işleri. Para kazanmanın ayıbı yoktur. Bahşiş ek gelirdir.

Belki Bahşiş olayı uygulamanın kendisine eklenirse (tıpkı UBER taksi uygulaması gibi, UBER de varış noktasında uygulamadan bahşiş verebiliyorsunuz, hiç bunu dile bile getirmen gerekmiyor) o zaman daha bi iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moneyTalks_ -- 2 Nisan 2020; 19:59:39 >

• 2km nedir babacım ya bari altlarına araba yada motor tarzı birşeyler verin. beğenmiyorsa işi bıraksın diyenler muhtemelen hiç bir iş'te çalışmamıştır
  • Yuh be

• Allah belasını versin böyle firmaların, devletten de gık çıkmıyor. İşçi sömürüsü devam ediyor.

Çalışanların toplu halde iş bırakması gerek başka türlü isteklerini kabul ettiremezler.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.