Şimdi Ara

snr margin değeri sürekli değişiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.951
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

uzun bir süredir turkneti kullanıyorum daha önce ufak tefek kopmalar oluyordu fakact 2 kere hızı düşürerek bu sorunu çözdük. 2 gündür aşırı fazla kopma başladı. onlarca kez internet koptu. dün turkneti arayıp hızı azaltı artırdık bir işe yaramadı. splitteri çıkarıp direk prizin dibinden telefon kablosuyla bağlamayı denedim yine çözüm olmadı. bugün eski adsl modem ile yarım saat denedim sadece bir kere snr değeri çok değişti onun dışında şuan kullandığım zyxel VMG3312-B10A marka modeme göre değişim neredeyse hiç olmadı. zyxeli aradım onalrda snr margin modemle alakalı değildir. internettendir dediler bir kaç ayar yaptık fakat yine değişen birşey olmadı. yazıyı yazarken bile koptu. Sorunu nerede aramalıyım? çözüm yolu nedir problem internetten mi yoksa modemden mi nasıl emin olabilirim?

• Snr değeri yalnızca modem ile alakalı değil. Kaliteli bir spliter kullandığından emin ol, doğrudan bağlamak bir çözüm değil. Onun dışında dairene gelen kablonun kalitesi çok önemli. Zamanında benzer sorunu ben yaşadım ve bir türlü sorunu çözemediler. Apartmanın giriş kutusundan kendi daireme yeni bir kablo çektim, iyi de bir spliter taktım, o gün bugündür sorun yaşamıyorum.
  • splitterdan kaynaklanmadığına eminim fakat apartman 20 yıllık kablo kalitesi muhtemelen kötüdür. yinede son 2 günde aşırı fark var bundna dolayı kablodan değildir diye düşünüyorum.
  • Modemdeki ADSL ışığı turuncuya mı döndü? Aynı sorunu bende yaşadım TT ADSL i rafa kaldırıyor. Hatları VDSL e geçiriyor.
  • ressi1 kullanıcısına yanıt
    turuncu hiç yanmıyor birden kesiliyor adsl ışığı kırmızıya dönüyor sonra tekrar geliyor. snr margin değeri birden düşebiliyor.
  • bir hafta oldu hala çözemedim. kopmalar aşırı artmaya başladı eski adls modemi taktım şuan kopma olmuyor. SNR Sınırı (dB): gelen 9.3 giden 10.8
    adls modemde de snr sınırı düşük fakat kopma olmuyor. snr sınırı yada kopma aralığı modemden modeme yada modem ayarına göre değişir mi?

bu durumda internet servisinin kesinlikle suçu yok modem firmasını tekrar aramalıyım desem doğru olur mu? birde eskiden snr sınırı daha yüksekti. ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: juba09

splitterdan kaynaklanmadığına eminim fakat apartman 20 yıllık kablo kalitesi muhtemelen kötüdür. yinede son 2 günde aşırı fark var bundna dolayı kablodan değildir diye düşünüyorum.

Kabloları değiştirmen fayda sağlar.
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    kabloları dışarıdan mı değiştiriyorlar yoksa bir şekilde eskisini çıkartıp yenisini aynı prizden ve borulardan geçiriyorlar mı bir bilginz varmıdır? apartmanda dışardan gözüken bir oktadna kablo çekmek problem olabilir. birde airties adsl modem kopmazken zxyelin vdsl modemin kopması normal midir?
  • Normal dışardan cekiyorlar zamanlan tıkanma oluyor diyede çeken kişiyede bağlı üşenmezse aynı şekil götürür tabi eski bina ne nerde ne nerdedir zor bulunur.
  • AMC A kullanıcısına yanıt
    teşekkürler bina içinden aynı borudan bir şekilde alet ile vs et5afı kırmadan sokabiliyorlarsa yaptırmayı düşünüyorum fakat yinede bu kesilmelerin orata birşey yokken aniden başlaması ve zaman zaman aşırı kopmalar olması bena problem internet sağlayıcısı ile ilgili diye düşündürüyor. adsl modem saatte bir anca koparken vdsl çok fazla kopuyor. snr marin ikisindede 2 değer 10 altında ttnete dönmeyi bile düşünüyorum şuan.
  • Tam bi değerleri atarmısınız bana
  • Bina içi kablolamanın yılı değilde daha çok bağlantı noktaları ve kalitesi önemli.30 senelik kablodan vdsl alıyorum 100mb destekliyor.Bölgenizdeki saha dolabı ile bina arası bağlantının kaç senelik olduğunu biliyor musunuz?
  • kablolar 30 seneden azdır çünkü yerleşim yeri çok eski değil. bina ise 20-25 yıllık.

az önce 8mbite düşürdük. downstream snr margin biraz arttı fakt upstream yine çok düşük. sadece upstreamde sorun yaşadığım için hala internet sağlayıcısı ile ilgili diye düşünüyorum.

adsl: ADSL driver and PHY status
    Status: Showtime
    Last Retrain Reason: 1
    Last initialization procedure status: 0
    Max: Upstream rate = 1169 Kbps, Downstream rate = 14572 Kbps
    Bearer: 0, Upstream rate = 797 Kbps, Downstream rate = 8191 Kbps

============================================================================
    ADSL Training Status: Showtime
    Mode: ADSL2+
    Traffic Type: ATM Mode
    Link Uptime: 0 day: 0 hour: 19 minutes
    ADSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 0.807 Mbps 8.223 Mbps
    Actual Net Data Rate: 0.797 Mbps 8.191 Mbps
    Trellis Coding: OFF ON
    SNR Margin: 5.8 dB 16.3 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 12.3 dBm 19.4 dBm
    Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 0.0 dB 0.0 dB
    Attainable Net Data Rate: 1.169 Mbps 14.572 Mbps

ADSL Counters

Downstream Upstream
    Since Link time = 19 min 39 sec
    FEC: 0 0
    CRC: 809 497
    ES: 71 161
    SES: 16 87
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0
    LOF: 0 0
    LOM: 0 0
    Latest 15 minutes time = 10 min 39 sec
    CRC: 503 246
    ES: 41 87
    SES: 10 46
    Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
    CRC: 961 354
    ES: 59 116
    SES: 19 62
    UAS: 52 52
    LOS: 1 0
    LOF: 9 0
    Latest 1 day time = 25 min 39 sec
    CRC: 1464 600
    ES: 100 203
    SES: 29 108
    Previous 1 day time = 0 sec
    CRC: 0 0
    ES: 0 0
    SES: 0 0
    Total time = 25 min 39 sec

ekleme: son olarak gelip kontrol etmeleri için aradım kontrol edeceklerini bildirdiler. işin garip tarafı downstreamde snr gdeğişmiyor fakat upstreamde normalde 6 civarındayken zaman zaman eskiden olduğu gibi 12 civarı olabiliyor. gbazen ise bir kaç sanşiye 100e çıkıp eksilere yda sıfır civarına inebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi juba09 -- 11 Mart 2017; 22:42:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: juba09

kablolar 30 seneden azdır çünkü yerleşim yeri çok eski değil. bina ise 20-25 yıllık.

az önce 8mbite düşürdük. downstream snr margin biraz arttı fakt upstream yine çok düşük. sadece upstreamde sorun yaşadığım için hala internet sağlayıcısı ile ilgili diye düşünüyorum.

adsl: ADSL driver and PHY status
    Status: Showtime
    Last Retrain Reason: 1
    Last initialization procedure status: 0
    Max: Upstream rate = 1169 Kbps, Downstream rate = 14572 Kbps
    Bearer: 0, Upstream rate = 797 Kbps, Downstream rate = 8191 Kbps

ADSL Training Status: Showtime
    Mode: ADSL2+
    Traffic Type: ATM Mode
    Link Uptime: 0 day: 0 hour: 19 minutes
    ADSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 0.807 Mbps 8.223 Mbps
    Actual Net Data Rate: 0.797 Mbps 8.191 Mbps
    Trellis Coding: OFF ON
    SNR Margin: 5.8 dB 16.3 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 12.3 dBm 19.4 dBm
    Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 0.0 dB 0.0 dB
    Attainable Net Data Rate: 1.169 Mbps 14.572 Mbps

ADSL Counters

Downstream Upstream
    Since Link time = 19 min 39 sec
    CRC: 809 497
    ES: 71 161
    SES: 16 87
    Latest 15 minutes time = 10 min 39 sec
    CRC: 503 246
    ES: 41 87
    SES: 10 46
    Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
    CRC: 961 354
    ES: 59 116
    SES: 19 62
    Latest 1 day time = 25 min 39 sec
    Previous 1 day time = 0 sec
    CRC: 0 0
    ES: 0 0
    SES: 0 0
    Total time = 25 min 39 sec

ekleme: son olarak gelip kontrol etmeleri için aradım kontrol edeceklerini bildirdiler. işin garip tarafı downstreamde snr gdeğişmiyor fakat upstreamde normalde 6 civarındayken zaman zaman eskiden olduğu gibi 12 civarı olabiliyor. gbazen ise bir kaç sanşiye 100e çıkıp eksilere yda sıfır civarına inebiliyor.

Hocam benzer problem yaşıyorum sorunu nasıl çözdünüz?
  • Turknet port değiştirdi çözüldü. Modeme alakalı değilmiş benim sorun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maksimum ne kadar hız alabilirim
     snr margin değeri sürekli değişiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkness2tr -- 10 Haziran 2017; 11:42:15 >
  • darkness2tr D kullanıcısına yanıt
    24 stabil alırsın gibi. Ama 20 altına inmez.
  • darkness2tr D kullanıcısına yanıt
    bak yazıyor orda adsl+ 2 için maksimun 24mbps
  • İşin enterasanı superonline en fazla 8 alabilirsin diyor. Türk net sitesine göre 75 e kadar alabileceğim yazıyor. Ben şimdi hangisine inanayım?

• quote:

Orijinalden alıntı: darkness2tr

İşin enterasanı superonline en fazla 8 alabilirsin diyor. Türk net sitesine göre 75 e kadar alabileceğim yazıyor. Ben şimdi hangisine inanayım?

o iş öyle olmayabilir yüksek hız altında vdsl geçince değerler değişebilir.Ama adsl2+ modemin varsa 16mbps en üst vdslde 24 mbps kesin alırsın gibi Trde adsl2+ modundan 24Mbps veriliyormu onu bilmiyorum veriliyorsa 24Mbps kesin alır ayrıca yazması önemli değil boş port kalmadığı için de öyle söyleyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeknolojiveBililisim -- 16 Haziran 2017; 17:34:28 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.