Şimdi Ara

SMPS Düşük Voltaj Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 10
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 13
  • Ortalama Mesaj Aralığı 10 gün 9 saat 37 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 7
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • mustyyyyy (13 mesaj) muhsin kamer (7 mesaj) rafet32 (2 mesaj) karadvt (2 mesaj) KendiİsteğiyleAyrıldı (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (18 mesaj) Mobil (13 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> SMPS Düşük Voltaj Sorunu
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2662 Mesaj
    C13- C17 ve yanındaki C12 galiba resimde okunmuyor (elektrolitik küçük olan) kondansatörü yenileri ile değiştirir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 2 Mayıs 2020; 22:31:22 >
  • Yarbay
    3776 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Üstadım ilgilendiğin için teşekkür ederim, o küçük kondansatörleri iki kere değiştirdim faydası olmadı. Mini transistörleri söküp tekrar ölçtüm sağlam çıktı. Sadece c9 u değiştirince bir miktar çıkış artışı oldu boşta 14v yükte 9v olarak çıkış alıyorum ama transistörler 1a yükte alev alev yanıyor. Ve voltaj kararlı değil 6 dan başlayıp 9 volta kadar çıkıyor ısındıkça, trafodaki anahtarlama cızırtısı gitgide tizleşiyor bu arada.
    Bugün kartta enerji varken 7500 entegresi bacaklarını ölçümledim 1 nolu bacakta geri besleme sebebiyle 3v var diğer bacakların bazılarında 1v altı gerilim var sadece. Burada bir aksilik var, 7500 hiç beslenmiyor sanki, ya kendisi arızalı ya da onu süren diğer komponentler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    muhsin kamer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    442 Mesaj
    Genelde trafo zıp zıpları trafonun yanında ki transistör den veya optokuplör den yaptığını bilirim.
  • Yarbay
    3776 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Trafo zıp zıp kesme yapmıyor, sadece belirgin anahtarlama sesi yapıyor ama sesin sebebi serbest sallanan nüve sanırım, trafonun ferrit nüvesinde hafif boşluk var.
    |
    |
    SiZoKoLiK kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2662 Mesaj

Yukarıda yazdığım kapasiteler trafonun primeri ile ilgili , kondansatörler kurumuşsa voltajda dalgalanma yapar. Madem ki sağlamlığından eminsiniz, o zaman 7500 değiştirmek gerekiyor.

Kolay gelsin...
    |
    |
    mustyyyyy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2662 Mesaj

Trafo da voltaj değerleri frekansla ayarlanır, voltaj dalgalanmaları ile duyulan alçalan/yükselen frekans sesi dir.
    |
    |
    mustyyyyy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    1 Mesaj

Çok geç olduğunu biliyorum yinede yazayim istedim karttaki 102 trimpotu değiştir düzelir

• Yarbay
    3452 Mesaj

adaptörün son hali nicedir sorun halloldu mu ?

• Yarbay
    3776 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Anahtarlama frekansını belirleyen küçük kapasitörleri sıfır olanları ile değiştirince voltaj 11'in üzerine kadar çıktı fakat kısa süre içinde çıkış transistörleri yandı. Kısacası sorunun kaynağını tam olarak keşfedemeden smps çöp oldu.

|
    |
    axelfoly kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3776 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Malesef onu da denemiştim, bir faydası olmadı. Benim en sonunda ulaştığım sonuç anahtarlama frekansının bir şekilde bozulduğu yönünde.

|
    |
    Serhatdgn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
Ko Cuce
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.