Şimdi Ara

Skylake İşlemci Aşırı Isınma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün vatandan İ5 6600 Skylake işlemci aldım. Sanki kutusu biraz açılmış gibiydi yada ürün iadesi filan tarzı birşeydi.
    Şuan yeni ekran kartlarını beklediğim için içindeki gpuyla hdmi girişinden görüntü alıyorum.
    Fakat Google Chrome dahi açtığımda aniden 50-52 derecelere çıkıyor işlemcinin ısısı.
    İşlemciyi ilk taktığımda açılış ekranındada New Cpu ! diye bir hata çıkmıştı biosa girince düzeldi.Hiçbir ayar yapmama rağmen. Acaba sıkıntı bios ayarlarında mı ?

Steam güncellemerini yaparken 70'lere kadar çıkıyor. Korkudan bilgisayarı kapatıyorum.
    Yoksa grafik birimini kullandığım için mi böyle oluyor ?

• Soğutucu ne doğru montajladın mı termal macun vardır inşallah.
    Ayrıca iade edersen iyi olur dediğinize göre açıkmış kutusu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğru montajladığımı düşünüyorum. Fakat soğutucu öncede kullanılmış gibiydi. Termal macunu aşırı azdı.Hatta silinmiş derecede diyebilirim. Boşta 30 derecede fakat azıcık birşey yapınca değerler fırlıyor. Elinde tek bir tane kaldığı için almak zorunda kaldım. Yoksa almıyacaktım..
    Yarın birde termal macun alıp deniyeceğim. Eğer olmazsa iade edeceğim....
  • orcun12122 O kullanıcısına yanıt
    Eğer gerçekten işlemcide bir sorun yoksa, belli ki macun yüzünden.
    Eğer o kadar para veririm derseniz zalman stg2 iyi üründür.

• İşlemci kutusunda bu sticker yırtık veya kesik değilse ürün açılmamıştır.

Skylake İşlemci Aşırı Isınma
  • Sorun şu ki o sticker yırtıktı aldığımda..
    Yarın ilk iş gidip iade edeceğim. İşlemci normal olsa bile gidip termal macun almakla uğraşmıyacağım.
  • orcun12122 O kullanıcısına yanıt
    İntel için normal o ısılar. Hele ki sen bir oyun aç sonra gör sıcaklığı. Benim 4790K 80 derece geziyor witcher 3 oyununda.Her oyunda değil tabi.
    90 dereceye kadar yolu var.Skylake te ısıların çabuk fırlama problemi var. Hatta bununla ilgili bir kaç konu da açıldı.30 derecede çalışan bir işlemci uygulama açarken bile birden 55 - 60 lara fırlıyor.
    Bizim arkadaşımız kullanıyor 6700K yı custom sıvı soğutma ile onda da durum aynı. İşlemcinizi iade edecek bir durum yok. Başka yerden de alsanız durum değişmeyecek.
  • new cpu yazması anormal bir durum değil ilk açılımda.
    Ancak chrome da gezinirken falan 70 derece sıcaklıklarda normal değil.
    Şu anda bende dahili gpu yla kullanıyorum 6600k yi.
    Sıcaklıklara öyle aman aman bir yansıması yok.
    Ya soğutucu montajında bir sorun oldu ya da soğutucunun üzerinde bulunması gereken termal macun az veya işlevini yitirmiş haldedir diye düşünüyorum.
  • intelin her zamanki hali.
    bendede sıcaktan anakart vs vs işlemciler yanıp duruyordu önceden.
    şurada amd'ye laf atıp tutan bilgisayar çocukları,
    türkiyenin en sıcak illerinde kaldım amd athlon xp2400 işlemcili bilgisayara en ufak birşey olmazken (kasada 8 cm lik fandan başka birşey yoktu. 10 yıl işlemci macunu bile değişmedi), evdeki diğer intel quad coreler bir bir yandı. 2-3 ayda bir anakart işlemci değiştirip duruyorduk.

amd keşke bu kadar bollaştırmasıydı. yoksa intelin hiçbirşeyini düşünmezdik.
    4000-5000 liradan işlemci satabilen bir marka bu intel.
    http://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i7-5960x-soket-2011v3-8-cekirdekli-30ghz-20mb-onbellek-140w-islemci.html

daha bunlar iyi günleri, amd'ye laf atan çoluk çocuk düşünsün. amd olmasaydı intel i3 6100'ü 1900 liradan alırdınız.
    o günlerde gelecek. az sabredin.

orcun12122;
    kardeşim açılmış hiçbir ürünü kabul etmiyorsun. gerekirse o aldığın kazıkçı mağazadan tartışıp iade edip yenisini alıyorsun. açılmamış kutu olanını.
    bundan sonrada o mağazadan power kablosu bile alırken kontrol edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DedeCorhut -- 13 Haziran 2016; 2:21:50 >

• Vatanın her zaman yaptığı şey, işlemci büyük ihtimalle senden önceki kullanıcısın da yüksek oc'ye maruz kalmış olabilir. Bazı kişiler işlemciyi alır almaz limitlerini sonuna kadar denerler ve takoz dediğimiz cpu'lar çıkarsa iade edebilirlerse ederler. Vatanda bunları sıfır gibi başkasına satar. Bundan 4 yıl önce Zotax gtx680 AMP almıştım vatandan kutusunun bandrolunu bırak kutu yırtık ve açıktı geldiğinde. Üst kapağı bildiğimiz açıktı ekran kartının olduğu gibi gönderdim ve tabi seri numarasını aldım göndermeden tam 10 gün bekledim. Yenisini gönderecekler derken bir de ne göreyim aynı ekran kartı tekrar geldi ama arkadaşlar zahmet edip kutusunu bile değiştirmemiş yine aynı yırtık kutu. Bu şekilde bir de işlemci iteledi bana vatan bilgisayar. Oradan 2 değil 10 defa düşünün bir şey alırken. Bilgisayar bileşenlerini inventus gibi bandrollu, ambalajı açılmamış gönderen sonrasında da sorun çıkarsa her türlü desteği veren yerlerden almak daha mantıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atmavada -- 13 Haziran 2016; 19:28:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Atmavada

Vatanın her zaman yaptığı şey, işlemci büyük ihtimalle senden önceki kullanıcısın da yüksek oc'ye maruz kalmış olabilir. Bazı kişiler işlemciyi alır almaz limitlerini sonuna kadar denerler ve takoz dediğimiz cpu'lar çıkarsa iade edebilirlerse ederler. Vatanda bunları sıfır gibi başkasına satar. Bundan 4 yıl önce Zotax gtx680 AMP almıştım vatandan kutusunun bandrolunu bırak kutu yırtık ve açıktı geldiğinde. Üst kapağı bildiğimiz açıktı ekran kartının olduğu gibi gönderdim ve tabi seri numarasını aldım göndermeden tam 10 gün bekledim. Yenisini gönderecekler derken bir de ne göreyim aynı ekran kartı tekrar geldi ama arkadaşlar zahmet edip kutusunu bile değiştirmemiş yine aynı yırtık kutu. Bu şekilde bir de işlemci iteledi bana vatan bilgisayar. Oradan 2 değil 10 defa düşünün bir şey alırken

Hocam kafama takılan bir şey var işlemci takoz olsa bile arkadaşın dediği gibi uygulama açarken falan 70 derecelere çıkması anormal değil mi? Tamam oc deneyebilir ama fazla voltaj verse direk yanar diye biliyorum. Mesela bende de 4690k var, şahsen takoz olduğundan şüpheleniyorum turbo modda 3.9 ghz için 1.106 Voltaj veriyor otomatik olarak, 1-2 defa voltaj arttırıp manuel oc denediğimde yememişti ben de fazla zorlamadım ama normal kullanımda falan hiç sorun yaşamıyorum daha doğrusu hiç sorun yaşamıyorum oc'siz.

• Hocam islemcinin takoz cikmasi ne anlama geliyor ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazilanlari okuyunca sasiriyorum dogrusu..İmzadaki sistemi kullaniyorum oyunda oynuyorum islemci henuz 54 derece uzerine cikmadi.

• Bende imzamdaki işlemcimle oyun oynuyorum deepcool un sıvı soğutucusu var şu sıcak havalarda %23 oc ile 45 derecede maximum oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exmorfist -- 14 Haziran 2016; 10:13:00 >
  • Bende de i5 6600K var (oc yapmadım daha) sistemi vatandan topladım montajı yapan adam ordan intel in bir stok soğutucusunu taktı bios dan fan hızını %100 e sabitledim aida 64 stress testinde 49 dereceyi geçmedi bu arada adanadayım havada sıcak yani
  • Merhaba Arkadaşlar,
    Bugün Vatan Computer'a gittim. İşlemcinin iadesini gerçekleştirdim. 1 Hafta içinde mesaj gelicekmiş vs..
    Açıkçası ben pek şaşırmadım. Ürün ben almadan önce açıldığını düşünürsek bu ürün muhtemelen iade ürünü.İade ürünü neden iade edilir ? Demekki sebebide buymuş..
  • İşlemcinin takoz çıkması oc yaparken fazla voltaj istemesi doğal olarakta fazla ısınmasıdır. Bu sebeple aşırı sıcaklıklardan dolayı oc yapamazsınız. Yaparsanızda sıcaklık fazla olursa işlemcinin ömründen yemeye başlar
  • Hocam işlemci aşırı voltaj yediğinde her zaman yanmaz. Arkadaşta olduğu gibi dengesizleşebilir ve Performans düşüşü olur. Aşırıcı sıcaklık artmaları olur. Bilgisayarda donmalar olur sıcaklıktan dolayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orcun12122

Merhaba Arkadaşlar,
    Bugün Vatan Computer'a gittim. İşlemcinin iadesini gerçekleştirdim. 1 Hafta içinde mesaj gelicekmiş vs..
    Açıkçası ben pek şaşırmadım. Ürün ben almadan önce açıldığını düşünürsek bu ürün muhtemelen iade ürünü.İade ürünü neden iade edilir ? Demekki sebebide buymuş..

buradan çıkan sonuç bu mu

vatandan malzeme alırken dikkat etmek gerekmiş demekki
  • berdush42 kullanıcısına yanıt
    Aynı İşlemciyi bende kullanıyorum Hyper 103 ile orta sınıf bir termal macun ile tam yükte havaların sıcak oldugu zaman 52 leri gördüm dahada yukarısını görmedim o degerler normalden yüksek Stok Fanıylada Tamamen Yük Altındayken 60 dereceyi geçmedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IVANGUARDI -- 16 Haziran 2016; 9:32:45 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.