Şimdi Ara

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler (657. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (3 Mobil) - 3 Masaüstü3 Mobil
5 sn
13.938
Cevap
498
Favori
1.054.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 17 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 1824
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 106
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 17 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 134
  • Favoriye Eklediklerim 498
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • gatila (678 mesaj) mcroses (598 mesaj) Coratina (589 mesaj) Askaparta (578 mesaj) ozguruzden (538 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (4611 mesaj) Mobil (5235 mesaj) Tablet (235 mesaj) (4 mesaj) Mini (547 mesaj) Uygulama (595 mesaj) (29 mesaj) (433 mesaj)
  • @
41 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Herkese iyi aksamlar , bir zeytinyagi geldi ama yemyesil anlamadim valla . Ufak birsey buzdolabina koydum bakalim donacak mi . Renkte bir acayip .

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zeytinyağını soğukta donmuş şekilde saklamanın olumlu veya olumsuz etkisi var mı? Genellikle kapalı balkonda donmuş şekilde saklıyorum stokta ki yağları

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Uzman değilim. Biz de bu renk, hatta daha koyu yeşil yağlarla karşılaşıyoruz. Bu renkte sorun var diyemeyiz. Erken hasatlarda yeşil renk olası. Ama sıkıma zeytin yaprağı ilavesiyle de bu renge ulaşılıyor. Ki bu da sorun değil sanırım.

Asıl sorun filtresiz/tortulu olmasında. Ben şahsen filtresiz yağları sıkımdan itibaren 1 ay içinde tüketiyorum. Yoksa tortu yağı bozmaya başlıyor. Şişeyi her gün en az bir kez çalkalamanız (tortu çökmesin), uzun süre kullanmayacağınız kısmı buzdolabında saklamanız iyi olur.

|
    |
    Sevenhillli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Uzun süre kullanılmayacak yağların dondurulması daha önce tarafıma bazı üreticiler tarafından önerilmişti. Deneyimlerimde olumsuz sonuç görmedim. Aylar sonra bile yağ nefasetini korumuştu. Balkonda donuyorsa ve donuk kalıyorsa buzdolabına gerek olmaz herhalde.

|
    |
    Oldcyclist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 2. Foto sanki daha berrak gibi neden öyle ..

|
    |
    Sancu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Renk erken hasat rengine yakın daha çok. Domatta yakarlığı yakalamak Memecik'e göre zor bence. O yüzden çocuklar için iyisinden Domat bulmaya çalıştığım oluyor. Domattan çok iyi yakarlı yağ da çıkaran var demişti biri,ben de belki olabilir demiştim ama sonra acaba memecik ile karıştırıyor olabilirler mi dedim. Domat yağı bana hep hafif ama zeytindeki meyva tadı veren bir yağ olmuştur. Açıkcası çok yakan yağ sevmiyorum,1 bardak yağı içemiyorum yoksa.

Domat bu açıdan tercihim de olgun hasatta yemeklik vb Memecik ve Trilye taraftarıyım. Daha canlı kalabiliyor Memecik aylarca tenekede.

Domat o açıdan bence nedense sıkıntılı,kendini kaybediyor diye düşünüyorum,bekletmeye gelmez.

Bir de sana sormak istedigim, sıkımda şu makinenin adı neydi malaksör müydü,ona su verildigini yağı bardakta görüp inceleyince yada içeeken anlayabilirmisin anında. Ben anlayabildigimi sanıyorum.

Sendeki yağ açıkcası kötü görünmüyor,ama yogunlugunu buradan anlayamam. Yogunsa şüphe yok gibi.

Bu konuya mı attı bir üye diger konualya mı dün,ne biçim tağ bu demiş. Onda abartılı su kullanılmış gibi bir düşünce oluştu bende resimden bakınca bile. Teneke yağlarda yaparlar mı yaparlar. Sanki erken hasat yağda su varsa,bardakta yarım saat bekleyince hafif üstte kalıp kendini belli ediyor,içince de belli ediyor.

|
    |

• Kairos, Trendyol üzerinden yeni hasat satışı başladığını belirtmiş. 2 lt ürün 175.75 tl. Bu sene deneyen var mıdır?

https://www.trendyol.com/kairos/organik-soguk-sikim-zeytinyag-2-lt-p-78220800?boutiqueId=593879&merchantId=154970&filterOverPriceListings=false&sav=true

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler
    Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

Bana Ekim'de gelen yağ bu şekilde. Sıkım sonrası ince mikronlu bir kağıt filtreden geçtiği belli. Kusursuz berraklıkta. Rengi güzel bir yeşil. Yakıcılığı ve acılığı çok erken hasat olduğunu belli ediyor. Bardaktan içimde mideye kadar tüm boğazı yakıyor. Acılığı da tam kıvamında. Babamın bu sezon en beğendiği yağ oldu. Meyvemsilik de gayet iyi.

Tekrar almayı düşünüyordum ama aklımda bu şüphe de vardı: Geçen yıl Hermus'ta yaşadığım durumu yaşar mıyım? İlk aldığım en erken hasattır, sonra ise hasada devam edilmiş ve yağın niteliği değişmiş olabilir.

Nitekim sizin paylaşımınız bunu teyit ediyor gibi. Geçen yıl ürünü olduğunu sanmam (emin de olamam) ama muhtemelen daha geç bir hasat size gelen. Ha, sarı olması çok geç bir hasat olduğunu da göstermez. Ekim'in ikinci-üçüncü haftası aldığımız ve çok iyi olan yağlarda sarı renk olabiliyor. Nova Vera Trilye hep sarıdır mesela, veya bu yılki Granpa Trilye yine sarı. Ama siz renk dışında duyusal analizden de memnun kalmamışsınız, bu kötü.

Bana gelmiş olan tenekeyi attım ve detayını hatırlamıyorum. Size gelende Young&Verde yazmıyor galiba. Bendekinde de yazmıyordu belki de ama, sanki öncelikle firma ile bunu teyitleşmekte fayda var. Belki de yanlış ürün geldi.

İlk anda 0.03 açıkladıkları ama "bağımsız lab sonucu bekliyoruz" eklemesini de yaptıkları asit değerlerini sonra sorduğumda "0.1 çıktı" demişlerdi ama rapor paylaştıklarını da görmedik. Bu eksi puan. Siz ise 0.18 duyumu almışsınız. Olabilir... 0.1 çıksa yine paylaşırlardı diye düşünüyorum.

Hiç hoş olmadı bu durum Olidya açısından. Kimler kaldı elimizde?

Menteşe Som tüm zeytinleri toplayıp sıkıp karıştırıyor, sonra satışa başlıyor diye biliyorum. Bu nedenle Ocak'ta satışa başlıyor ancak. Belki en özel yağları çıkarmış olmuyor ama bu tarz durumlara da düşmüyor en azından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gatila -- 24 Aralık 2021; 14:54:56 >
    |
    |

• Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

Biraz nostalji.kaç yıl oldu böyle bir yağ daha denk gelmedi.gerçek güzellik

• Ama şu önemli: Size daha iyi bir ürün gönderecekler gibi anlıyoruz ama ilk gelen Young&Verde mi? Yani Ekim hasadı mı?

Yani hangisi:

a) "Pardon, size olgun gitmiş olmalı, erken hasat gönderiyoruz."

b) Detay vermiyorlar. ilk gelen de Young&Verde idi ama siz üzerinde durduğunuz için şimdi ayrılmış özel Young&Verde gelecek.

|
    |

• On numara. Azıcık meyvemsilik ksybı var ama çoğu 2021 sezonu yağdan iyi

|
    |

• Bu yine ciddi eksi puan. İkisi de Young&Verde olan iki ayrı yağ var, çoğu kişiye düşük kalite gidiyor, sorgulayana/sogrulama olasılığı bulunana iyi kalite gidiyor olabilir. Neyse... Olidya da ciddi puan kaybetti her durumda.

Acaba Ocak'ta Granpa alsak, Ekim'de aldıklarımızla aynı olacak mı?

|
    |

• İlk beyanları 450 idi

|
    |

• Düzgün işleyen bir denetleme mekanizması olsaydı bu tür hilelere başvuramazlardı ama ülke fırsatçıların tekelinde olunca herkes istediği gibi pazarlama yapabiliyor malumunuz. :)

Bu arada ilk söylediğim ürünlerde damlalık varken, diğer partide standart aparat kullanılmış. Mesajda kalite konusuna gönderme yapmıştım ama direkt yermek istemiyorum hiçbir üreticiyi.

|
    |
  • başlığı görünce yazayım dedim.zeytindostu derneği her sene zeytinyağ kalite tadım yarışması düzenliyor. bu sene 15.incisi düzenlenecek geçen 14 yarışmanın kazanan firmaları açıklandı.

alternatif olarak değerlendirebilirsiniz fikir açısından.

zeytin dostu derneği org tr.ye girip+yarışmalar sekmesini seçip+zeytinyağı kalite yarışmasını seçip+ordan 14 tana yarışma başlığı var.en son 14.cü yarışma yapıldı.istediğiniz yarışma rakamını seçip+ödüller sekmesini seçip kazanan firmaları görebilirsiniz

https://zeytindostu.org.tr/

• 14. Yarışmada çoğu isim yapmış markalar yok. Acaba katılmadılar mı? 13. Yarışmada 1. Olan novavera 14te listelerde bile yok.

• yerel firmalar bunların hepsi.yerel üreticiler. ödül kazananlar girmemiş olabilir başka seneler. mesela saka su firması ilk lezzetli su ödülü kazanan firma.her sene girmiyor yarışmaya .ürünü belli su. zeytinyağıda öyle.

|
    |
    tiestoly kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• denemedıgım urunlerden bırı

almak için satıcıya bazı sorular sordum cevabını beklıyorum

HB de dell olıvia ve hekatommos yaglarını aldım ama 2020 -21 sezonu

hekatommus sankı forunda bahsedılmıstı ama gecen senenın preıum sampuyonu delll olıvıadan bahsedıldıgını gormedım bu yagları deneyen varmı

• Dell oliva geçerli bir yağ geçen yılın ürünü olmasına rağmen çok iyi biraz meyvemsilik kaybı var gibi sanki ama ben Edremit trilye hastası olduğum için meyvemsilik az gelmiş olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oldcyclist -- 25 Aralık 2021; 12:3:44 >
    |
    |
    Eudo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• kazanlarda posa vanası var üstten aktarma çok zahmetlidir ufak 2,5 tonluk tankların boyları bile 3m civarı iş sağlığı ve güvenliği açısından da riskli aynı zamanda hijyen sorunu da yaratabilir.

posa vanasından posası alınan yağlar diğer tanka giriş vanasından basılır tekrar dinlendilirip yine posa vanasından posası alınıp dolum tankına basılırsa hem daha güvenli hem de daha hijyenik olur.

ilk sıkımdan sonra birkaç gün krom kapta bekleyen taze yağlarda bile ciddi çökelme oluyor bunları ana tanka alırken üsten çekip tanka basarsanız zaten tortu epey bertaraf ediliyor 2 çökeltme sonrası ise filtresizden ayırmak neredeyse imkansız hale geliyor

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.