Şimdi Ara

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler (640. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.788
Cevap
530
Favori
1.192.079
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 638639640641642
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

zamanla rengi değişebilir dedikleri doğru ancak tek seferde nasıl sıkım yapıyorlarmış makinelerin kapasitesi belli :)

biraz önce fabrikadan geldim.bu bölgede(edremit-ayvalık) yağlık zeytin bu sene çok az ,fiyatlar sürekli yükseliyor hala istenilen randımanlara ulaşılamadı.

herkes yağ fiyatları artacak diye fabrikalara vermek yerine yağlık zeytinleri kendilerine sıktırıyor.dolayısı ile kendi arazileri olanlar dışında sınırlı miktar arz olacak.

yüksek tonajlı çalışanlar ise farklı bölgelerden zeytin temin etmek zorunda kalacakları için nefaseti belli bir ortalamada kalacaktır.

şu anda gerçek soğuk sıkım erken hasat sızma zeytinyağının maliyeti 40 liralara yaklaştı.içerisinde işletme maliyeti ambalaj satış ve pazarlama giderleri ve kar olmadan.

açık söyleyeyim bu bölgede bu fiyatların altına zeytinyağı bulursanız mutlaka bir şeyler eksiktir.

yine bu bölgede işini hakkı ile yapan firmalar da var ancak onlar da çok yüksek kar marjları ile çalışıyorlar

son olarak ödüllü zeytinyağı olarak bir çok yağ mevcut piyasada ancak genellikle yapılan şu ödülü almak için ekstra bütün maliyetlere katlanıp sınırlı bir miktarda bir sıkımlık yağ çıkarıyorlar.

takdir edersiniz ki o ödülün alındığı parti en iyi ihtimalle 500 kg civarıdır.ödül veren kuruluşlardan bazıları bunu şart koşuyor ancak denetleme mekanizması yok tabi.

bu sene ben de ürettiğim bir partiyi ödüle göndereceğim.gelişmeleri baharda paylaşırım.

• moza80 M kullanıcısına yanıt

Bahsettiğiniz sıkıntıyı her gün giderek artan üründe yaşayacağız muhtemelen. 13 yıldır süren TL'nin değer kaybı ivmeleniyor. Bu ortamda herkesin stokçuluk yapması gayet olağan. Herkes kendini her gün artan fiyatlar karşısında korumaya çalışacak tabii ki.

---

Bu renkteki ve berraklıktaki bir yağ:

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

2 ay sonra bu renge dönüşür mü? Ve bu bulanıklığa?

Ayrıca belirttiğim üzere, kendimizde beklettiğimiz aynı yağda 4 ayda en ufak değişim olmamıştı.

Zaten firma sahibi daha sonra "böyle bir fark varsa başka bir şey olmalı" dedi ama sonrasında inkara devam etti. Bu foto bizim yağımıza ait olamaz dedi.

Önceki yazınız da çok değerli konu özünde bu yazınız da. Devamını bekleriz.

Buraya ve diger sıcak fırsatlar konusuna gelip yok ben üreticiyim diye konuyu trolleyenler oluyor ki zaten üretici olmadıkları belli oluyor yazdıklarından.

Durum sizin anlattıklarınız gibi.

Tabi Hataylı bir kişi gelip,yağın iyisinin maliyeti 30 TL, litresi 30 TL'den fazlaya yağ almak kazıklanmaktır,gelin Hataya yada Mersin'e kendi yağınızı katkısız sıktırın diyebilir 😀

Sık rastlıyorum da bu duruma,artık karşı tezleri de yavaş yavaş anlatmak lazım bu hayalci arkadaşlara.

Benim işim uğraşım yok,elime bitmiş kullanılmış 5 litrelik plastik petleri alıp İstanbul'dan çıkıp Hatay'a bol asitli yağ sıktırmaya gideceğim litresi 30 TL'den veriyorlar diye.

Böyle ironi ile cevap yazalım ki sizin degerli yazılarınız destek bulsun,insanlar güncel gerçeklerin farkında olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gatila G kullanıcısına yanıt

zamanla renk değişimi olur ama zaman kavramı çok önemli tabi.firmayı tanımıyorum.o yüzden bir yorum yapmam doğru olmaz.

ben prensip gereği menşei kuzey ege olmayan bir yağı soframda kullanmıyorum ancak herkesin damak tadına saygı duyarım.

ben filtre kullanmıyorum.filtreli yağları da tercih etmiyorum.

tüketeceğim kadar yağı filtresiz alıyorum uzun dönem ise dinlendirilmiş doğal çökeltme yöntemi ile başka kaplara alınmış yağları tercih ediyorum.

eğer imkanınız varsa tadarak alın beğendiğiniz partiyi yüklü alın hava almayan ambalajda 1,5-2 yıl tett var çünkü aynı firma aynı marka bile bir sonraki parti fark edecektir.

iş ticarileştikçe tonaj arttıkça fabrikasyona döner.butik işletmelere yıllık tonajı 10 tondan az küçük şirketlerin yağlarında en azından o senenin tüm partilerinde aynı tadı yakalayabilirsiniz.

• OkumadanAlma kullanıcısına yanıt

geçen sene hatay ve mut bölgesinden suriyeden ciddi zeytin geldi kuzey egeye.bazı üreticiler maliyetileri düşürmek adına bu yağlar ile harmanladılar kuzey egenin yağlarını.

oradan çıkan 1 asit yağ ile buradaki 0,5 asiti karıştırıp 0,7-0,8 asit yağları sattılar maalesef.

bunda biraz da ülkemizdeki tüketicilerin zeytinyağı kültürü olmaması yatıyor.

geçen sene erken hasat soğuk sıkım satın alan müşterilerimizden bazılarından iade aldık.nedeni yağın boğazda yakıcı bir etki bırakmasıydı.

aksine bazı üreticilerin hatay zeytinyağı ile harmanladıkları zeytinyağlarının aroması ve yakıcılığı daha azdı tüketiciler o zeytinyağını daha iyi zannediyor :)

gök yeşil soğuk sıkılan zeytinler boğazı yakar yakmazsa problem vardır.

herkesin damak tadına saygı duyarım isteyen o bölgenin yağını tercih eder ancak ben karışıma karşıyım hatta 10 km aşağıdan yukarıdan zeytin almamaya uğraşırken gidip 1000 km öteden zeytin alıp yağıma karıştıramam.

aynı şeyler manisa bölgesi için de geçerli daha bugun eleğimize manisadan zeytin bakmaya geldiler demekki orada da rekolte düşük.dediğim gibi mümkün mertebe bu işi fabrikasyon yapmayan butik yerleri tercih etmek lazım.

Geçen hafta forumdan biri "abi para önemli değil,litresi 100 tl olsa da olur,bana içmelik salatalık kaliteli yağ önerebilirmisin" dedi.

Dedim Hilmi Yıldırım al o halde 2 litre,tatmin etmezse GranPa al.

Hilmi Yıldırım ilk hasat filtresiz aldırdım,hanımı 1 kaşık içmiş tükürmüş bu yağ çok acı iyi yağ değil diye. Abi açtık kullanamadık,kenarda duruyor acı olmayan yağ öner dedi. Dedim sen Kristal yağından başka alma o halde.

Oysa anlattım bak bogazı yakar,dayanamazsın öksürürsün diye.

Eğer alışkınsan yada alışmak istiyorsan al demiştim.

Yakarlığı az butik Ayvalık yağı önersem onu da acı diye kullanmazlar diye çekindim.

Siz filtreli kullanmam dediniz,haziran-temmuz-agustos zamanı ne yapıyorsunuz. 2 kere çökertme aktarma yapan firma bulmak zor ve yağların bulunduğu tanklar ne durumda kafa karışıyor. Çökerme aktarma ile filtre edilmiş şişe yağı da Ocak gibi bulup toplu depolama imkanı da zor çatar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Dediğiniz gibi herkesin damak tadı farklı. Ben şahsen 4 yıldır çok sayıda iyi yağ tattım ve en beğendiklerimin içinde Kuzey Ege üreticileri/yağları pek yok. Belki de en iyiler bize denk gelmedi.

Bakalım en beğendiklerimin hangisi neredenmiş:

Olidya Domat 2021 - Manisa Saruhanlı

Granpa Trilye 2021 - Muğla Kavaklıdere

Nova Vera Hayat 2019 - Bahçe yerini bilmem ama Trilye ve Memecik kırması bir çeşit imiş

Nova Vera Beylik 2019 - Antalya olsa gerek

Nova Vera Trilye 2017 ve 2018 - Manisa/Salihli

Nova Vera Memecik 2019 - Güney Ege

Nova Vera Uslu 2018 - Bahçe yerini bilmem ama Akhisar yöresi çeşidi

Angelos Tonda İblea 2020 - Dikili

Düet Memecik 2020 - Manisa Salihli

Kuzey Ege'den tattığım ama yukarıdaki en beğendiklerim listesine giremeyenler: Özem, Nermin Hanım, Evliyazade, Fresh Future, Has Ada.

Beğenmedim demiyorum yalnız, sadece en beğendiklerim arasına girmezler diyorum.

Çeşit olarak ise Trilye, Memecik ve Domat'ı (hatta iyi üretilen Yamalak sarısı, Beylik, Uslu, Hayat vb'yi) genel olarak Ayvalık/Edremit çeşidinden daha çok beğeniyorum. Tabi aslolan çeşitten ziyade yağın nasıl üretildiği.

Bugüne kadar tattığım en iyi Kuzey Ege yağı Özem'den sezon başında üretimden ilk çıkınca aldığım İlk Gün (Domat+Gemlik) ve Kisthene 0.2 (Domat) idi. Ayvalık/Edremit çeşidi olarak en beğendiğim yağ ise Evliyazade Özel Seri oldu ama yine de listemde üst sıralarda değil. İkinci sefer alma gereği görmemiştim şahsen.

Ayrıca bazı çok beğenilen diğer üreticiler (ben henüz denemedim):

Genius: Manisa Köprübaşı

Hekate: Muğla Yatağan

Dell'Oliva: Muğla Milas

Buta Assos: Çanakkale Ayvacık

Menteşe Som: Muğla Milas

• OkumadanAlma kullanıcısına yanıt

haziran temmuz ağustos zamanı satış yapıyoruz:) şu an son sıkımlar yapılıyor bir miktar filtresiz isteyen müşterilerimiz için ambalajlıyoruz bu hafta taş baskı ve zeytin sütü de tanklarımıza girecek

daha sonra dinlenmeye alıyoruz tankların altında posa vanaları var posalarını aldığımız yağları yan tanka basıp tekrar bekletip mayıs ayında satışa hazır hale getiriyoruz.

bu arada geçen sezonun dinlenmiş yağlarını tanktan ambalajlarına alıyoruz.hem yeni hasat hem dinlenmiş yağ olmaz.

filtreli olur ama ben filtreli yağa pek ısınamadım yine de tercih meselesi.sanki bütün yararlı bileşenler filtrede kalıyormuş gibi garip bir psikoloji yaratıyor bende filtreleyenlerin bir kısmı toprak-kağıt filtre bir kısmı pamuk filtre kullanıyor.

bende zaten geçen sezonun dinlenmiş yağı ve bu sezonun filtresiz yağı olduğu için tattırma imkanım olanlara tattırıyorum

bilenler filtresiz istiyor daha yumuşak isteyenler dinlenmiş.

çok yumuşak isterlerse karışık satanlara yolluyorum:)

• laleli firması hava ile teması önleyen bag in box (kutu içinde torba) kullanmış ne düşünüyorsunuz böyle bir sisteme tamam havale temas kesiliyor diğer yönü düşündürücü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _TUTANKHAMUN_ -- 21 Kasım 2021; 21:11:29 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • hoşbulduk teşekkür ederim.butik değildir şahsi fikrim.ancak olmaz diye birşey yok.

bu 120 ton 10 -12 ayrı marka olarak çıkması lazım.ortağımın bir markası vardı bu sene ben de bir marka çıkardım.neden çünkü ben kazdağlarına yakın bir araziden topladıklarımın nefasetinin farklı olduğunu bildiğim için tek bir markaya girmesini istemedim.

o firma da çeşitli marka farklılaştırması yapması lazım

ancak 120 ton yağ elde etmek için kabaca 800 ton zeytin kullanacak.sizce 800 ton zeytin bulmak bunun aynı kalitede olması hatta aynı bölgeden olması mümkün olabilir mi? bence zor ama kimse hakkında kötü yorumda bulunmak istemem

• Bir de "her yıl en beğendiğim yağlar hangileri oldu" listesi yapayım:

2017:

1) Nova Vera Trilye

2) Menteşe Som Memecik

3) Zeytinlitepe Kilis Yağlık

2018:

1) Nova Vera Trilye

2) Nova Vera Uslu

2019:

1) Nova Vera Memecik

2) Nova Vera Hayat

3) Nova Vera Beylik

2020:

1) Hermus Trilye Ekim satışı (Aralık ve sonrası ise ancak ortalama bir yağdı)

2) Angelos Tonda Iblea

3) Düet Memecik

2021 (henüz başındayız tabi)

1) Olidya Domat

2) Granpa Trilye

---

Nova Vera mı geriliyor? Diğerleri mi yükseliyor acaba? Bilemedim...

Buradan Nova Vera'yı artık beğenmediğim sonucu çıkmasın. Hala çok iyiler elbette. Ama ilk üçüme giremiyorlar işte artık.

Her yıl benim yağ alıverdiğim arkadaşlarım var. Halen her yıl aldığım en iyi yağlar için şunu derler: "Güzel yağ. Ama nerede o eski Nova Vera'lar!" Evet, onların kokusu halen burnumuzda ve halen her yağı kıyaslamak için bir referans noktası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gatila -- 21 Kasım 2021; 23:11:50 >

• _TUTANKHAMUN_ kullanıcısına yanıt

kutuları gördüm klasik yöntemlerde de siz açana kadar hava ile teması kesiliyor.zaten polifenol değerleri yağ sıkar sıkmaz ölçtürülüyor belki size gelmeden o değerler hatırı sayılır bir miktar azalıyor :)

ben evde çeşmeli cam sebilde muhafaza ediyorum zeytinyağını 5 litre de birkaç ayda bittiği için sorun etmiyorum.

az kullananlar koyu renkli cam şişe tercih etmeli çok kullananlar da teneke ambalajları kısa sürede tüketecekleri için çok kafa yormamalı (eğer polifenol değerlerini kast ediyorsanız)

Yarışmalarda ağırlıklı olarak kağıt filtreli ürünlerin üst sıraları aldığını görüyoruz. Bu neden olabilir sizce?

Normal üretimi filtresiz+doğal çökeltmeli olan bir üretici bana "yarışmaya göndereceğimiz yağı sıkım sonrası filtreleyip ayırdık" demişti. Kim olduğunun özelden de sorulmamasını rica ederim. :)

Serdar Öçten Ünsal der ki: "Mümkünse filtresiz tüketmeyin, çok çabuk bozulmaya başlar çünkü. Ama illa tüketecekseniz sıkım sonrası maks 1 ayda tüketin."

Ben de kendi deneyimlerimde kağıt filtreli ürünleri daha çok beğeniyorum. Tamam, layıkıyla yapıldığında doğal çökeltmenin artıları olabilir ama bu şekilde aldığım yağlar genelde hayal kırıklığı oldu maalesef.

• Sonuçları aldım. Yunanistan'da bakılan numune 1 ay da gümrükte takılmış, sonuç yanıltıcı olabilir dediler. Metodlar farklı olduğu için sonuçlar da farklı dediler.
    Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

• Askaparta kullanıcısına yanıt

Harikasınız. :)

Bir yağa o parayı vermem için maks 0.1 asit olması lazım. Kaldı ki 0.1 asit yağları bile her yıl daha uygun fiyatlara buluyoruz. 0.38 asit, o paraya... Hiç almayayım ben.

yolunuz bu tarafa düşerse tadıma beklerim.damak tadınız bu taraflara uymuyor olabilir. bizim hanım izmir tireli onların ağaçlarından çıkan zeytinyağının tadı da bana alışılmadık geliyor yemeklerde kullanıyoruz 0,7 asit olmasına rağmen

• _TUTANKHAMUN_ kullanıcısına yanıt
    Bu ambalajı çoğumuz merak ediyor. Biri çıkar belki.

Evet, o parayı veremeyiz.

Teşekkür ederim. İlla düşer yolumuz. :)

filtresiz bozulmaz ancak bekledikçe oleik asit değeri yükselir dolayısı ile 0,5 asit sıktığınız yağ ancak 3-4 ayda çökelir eğer tankların olduğu bölgeye iklimlendirme yaparsanız yapmazsanız yaza kadar 2 aktarma ile ancak çökeltme olur bu da asit değerinin kabaca 0,7 lere çıkmasına sebep olur.polifenol değerleri de ilk ölçüme göre azalır.

ben yarışmaya filtresiz göndereceğim mesela.farklı kategorileri var

yarışma kriterlerinde berraklık renk vs varsa filtresizler tabi ki geride kalır doğru kategoride bulunmak lazım.

bu bir tercih meselesi kimi portakal suyunu posalı içer kimi süzüp de ...kabaca onun gibi

ama filtresiz tercih edilecek ise bi kaç ayda tüketeceğiniz kadar almak en akıllıcası.sonra altta bulutlanma posa birikmesi olur.tüketici bilmez ise bana bozuk yağ yollamışsınız der:)

bir de senede 100 ton yağ yapan adam o yağı aktaıp çökertmek ile uğraşır mı nerede yapacak:) Geçen seneden de 100 ton yağı olacak ki işletmesini döndürsün

• 
Sayfa: önceki 638639640641642
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.