Şimdi Ara

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler (566. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.791
Cevap
530
Favori
1.192.541
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 564565566567568
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam eğer çabuk tüketilmeyecekse büyük ambalajlarda z.yağı satın alınmamalı diye biliyorum. Çünkü kapağı açıldığı anda yağ okside olmaya başlarmış. Eğer sıcak yemeklerde sadece z.yağı kullanacaksanız o zaman 5 lt.lik olgun hasat bir ürün alınabilir.

Soğuk tüketim için ise ben olsam nova-vera trilye/memecik, menteşe som memecik, zetay gibi markaları tercih ederdim.

Zeytinyağında beğeni göreceli biraz. Farklı ürünleri deneyip beğendiğinizden devam etmek en mantıklısı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah şifa ve kolaylık versin. Forumda çok sayıda tavsiye olmakla birlikte market yağlarını ilk tercih listesine koymuyoruz genelde. Tariş, Kristal marketlerde ön planda. Bizim için butik üreticiler tercih meselesi. Güzün üretilen taze, soğuk sıkım, erken hasat ürünler en sevilenleri. Bu mevsimde de depolanan yağı sipariş sırasında ambalajlayan firmalar ki çoğu böyledir, iyi olacaktır. Tibak da olur Oleamea da olur. Arkadaşın dediği gibi diğer bilinen ve ödüllü yağlar da olur. Bütçenize göre seçersiniz. İndirim dönemlerini ve kodlarını da takip edersiniz. Yavrunuza şifa ve güzellik olsun, kıymetli ve kadim zeytinyağı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Siparişi bugün şubeye gidip kendimiz aldık. Havalı torba ve 5 litrelik karton ambalaja sarılmış, paketleme gayet sağlam ve başarılı olmuş. Yanına bir de hediye zeytinyağı sabunu eklemişler, ince hareketleri için teşekkür ediyorum buradan. Bu arada şişeyi geldiği gibi dolaba attık hemen, tadım için kullandığımız yağın bitmesini bekleyeceğiz mecbur.

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

• Maşallah, pek hoş duruyor. Ben hala bekliyorum. Müşteri hizmetleri de hizmetsizlik sunuyor. Nasip ne zaman bakalım.

• Geçen yıldan bir nostalji, kendisine teşekkür ederiz.
    1lt. öveçli erken hasat baya dengeli aromatik bir yağ gerçekten beğendim.
    Elea zeytinyağını tavsiye ederim. Savrani cinsinden 0.5 asit organik, tadı baskın süper yoğun aromalı
    Köklüden yılladır yağ alırım, güvenle alabilirsiniz.
    Saklı cennet yağları enfes lezzette yağlardır.
    Seroliva özemden çok daha sert bir yağ. Yediğim 20’ye yakın markadan en sert olanı ve benim en beğendiğim yerli yağ
    Hasada, monteida ve Kürşat; en çok övülen ayvalık yağı
    Has ada cundanın en iyi yağcısıdır birebirde tanışma fırsatım oldu
    Flippo berrio muhteşem bir yağ
    Elimde bulunan yağlar arasında beğeni sıram: Flippo berrio)Seroliva)Özem)İzorya
    Sazak zeytinyağı koyu cam şişede, aile şirketi, izoryadan daha sert, meyvemsi, yakıcı, fiyatı uygun
    Büyükakça erken hasatın tadı aroması var yakıcılığı yok, eşsiz meyvemsiliği ve tadı var çok değişik bir tadı ve aroması var(medium)
    Orfion light kategoride, sonuçta evimde üç tane yağ olsa kesinlikle biri orfion olur.
    Hilmi yıldırım intens yoğun aromatik kategoride en beğendiğim yağ. Diğer memeciklere (tibak, menteşe som, seroliva) göre daha hoş.
    Rengin suar medium intens arası bir yoğunlukta yakıcı meyvemsi çok hoş bir ayvalık yağı
    Boltaç (sarıulak) bu yağ sürekli kullanacağım yağlar arasına ön elemesiz girdi. Medium intens arası mis gibi yağ.
    Mesela hataydan aldığım erken hasat filtresiz haşabi zeytinyağı kullandığım en ultra yoğun yağdı.
    Harvena korudağ güzel bir yağ, mart ayında aldığımda rengi kokusu aroması hepsi çok iyiydi.
    Vievi 3 çeşit aldım hepsi çok iyiydi, özellikle koroneki olan süper, eleanın haşabisiyle atbaşı gider
    Bu sene beğendiğim yağlar elea—sauranı, haşabi; korudağ harvena; vievi—arbasona, koroneki
    İlios zayıf beni pek sarmadı, dalgıç da
    Adatepe iyi değil
    Erkutbey (almayacağım yağlar arasında) ve Flippo Berrio organik sarmadı
    Zeytin alacağım diyorsanız, çobanözünü tavsiye ederim.
    Coşarlar zeytin, zeytin olarak iyi..

Gördüğünüz üzere seçenek çok, burada yer almayan da çok. Siz Nova Vera Hayat veya Özem Kisthene 02 ile yüksekten de başlayabilirsiniz, orta ya da hafif ürünlerle de. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Askaparta -- 4 Haziran 2020; 23:22:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Askaparta

Maşallah, pek hoş duruyor. Ben hala bekliyorum. Müşteri hizmetleri de hizmetsizlik sunuyor. Nasip ne zaman bakalım.
    Ben sizin yaptığınız görüşmeyi ve alışverişi referans alarak sipariş vermiştim, biz tadım bile yaptık :)

Sürat kargo neredeyse şubelerinin yarısını kapattı, ve evlere teslimatı minimuma indirdi. Ali bey beni kargo şubesinde aradı ve adresinize teslim edemeyecekler şubeden alabilir misiniz diye rica etti. Bu arada gerçekten çok nazik bir insan, buradan da teşekkür ederim kendisine.

Yukarıda bir arkadaş da belirtmiş, daha iyi paketleme yapılamazdı. yanına kalıp sabun da hediye etmiş Ali bey. Tadımı yaptım, bu zamana kadar sadece kristal dolgun güçlü sızma kullanan birisi olarak; yakıcılığı daha düşük, meyvemsiliği çok daha yüksek, fakat saf ve lezzetli bir zeytinyağı içtiğimi hissettim. Hafif bir domates tadı aldım ki bu bana çok keyif verdi.

Böyle güzel işletmeleri çok övmek, büyümelerine katkıda bulunmak istiyorum fakat, büyümek çoğu zaman güzel sonuçlar doğurmuyor. Hem fiyat, hem üretim kalitesi, hem de işletmecinin tavrına yansıyor. Ali bey bana bu izlenimi vermedi fakat, şu ana kadar olan tek hatası benim gözümde, sürat kargo ile çalışması.

Bu arada bu konuya tek bir cümle ile bile olsa katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitican -- 5 Haziran 2020; 12:24:41 >

• mitican kullanıcısına yanıt
    Afiyet olsun. Dediğiniz gibi en büyük sıkıntı kargo seçimi. Kendisine de söyledim bu durumu. Benden önce tatmış oldunuz. Demek meyvemsiliği beğendiniz.

• Askaparta kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • abdullah sancak A kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Sağlıklı günler dilerim.

Güle güle tüketin. Hep Trilye türü mü aldınız? Şişe üzerinde zeytin cinsi, erken hasat, işlenme derecesi gibi açıklamalar yer almamış. Ayvalık sızma da varmış çünkü. Kristal dolgun güçlü'de yakıcılık daha mı fazla? Bu arada fiyatlarını da belirtirseniz alacak kişilere referans olabilir.

• Şükür kavuşturana. Şişe üzerindeki etikette erken hasat, soğuk sıkım yazıyor. Tür bilgisi yok. Diğer yarışma sonuçlarına göre etiket bilgisi güncellenecek demişti Ali Bey. Tadarız, yazarız inşallah. Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler

• Çok şık duruyorlar, güle güle tüketin. Etiketteki yazıya ben de göz atmıştım, sadece tür bilgisi yazılmamış dediğiniz gibi. Yorumunuzu da ayrıca bekliyoruz. Bu arada yakıcılık özelliği değişken olacaktır; ilk tadımda veya ilk birkaç tüketimde kendini hemen belli etmeyebiliyor. Bazılarında direkt hissedilirken bazılarında çok az veya daha sonradan epey belirgin hâlde gösterebiliyor kendini. Şişeyi her açışınızda da aynı düzeyde yakıcılık alamayabilirsiniz. Biraz yanıltıcı, bu yüzden vurgulamak istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Etrüsk

Güle güle tüketin. Hep Trilye türü mü aldınız? Şişe üzerinde zeytin cinsi, erken hasat, işlenme derecesi gibi açıklamalar yer almamış. Ayvalık sızma da varmış çünkü. Kristal dolgun güçlü'de yakıcılık daha mı fazla? Bu arada fiyatlarını da belirtirseniz alacak kişilere referans olabilir.
    Teşekkür ederim. Söylenildiği gibi tür bilgisi ve asitlik derecesi yazmıyor. Erken hasat dışı üretim yapmadıkları yazıyor bilgilerde. Siz farklı bir yerden mi baktınız bilmiyorum fakat ben kendi internet sitesinden sipariş verdiğimde sadece tek çeşit, o da sızma yağ vardı. Şimdi bakıyorum ayrıca Naturel birinci yağ da eklemiş Ali bey.

Yalnız benim yaşadığım sıkıntı, dolum vs tarihleri şişede yok :) Sanırım eşim kargo eve girdiği gibi dezenfekte etmeye girişince silinmiş. Güvendiğim için pek de önem vermedim.

1lt teneke, 2 adet de 0.5 lt cam şişe kargo ile birlikte 79 tl'ye aldım.

Evde iki çeşit zeytinyağı kullanıyorum. Sıcaklarda Migros'tan aldığım Bunge üretimi Madra Sızma Zeytinyağı, Salata ve Zeytinyağlılarda ise Kristal dolgun güçlü. En son aldığımız Kristal Dolgun güçlü'ye bakarak farkettim ki, iki kişilik ufak bir aile olarak biz Kristal'i ayda yarım litre kullanıyoruz. Hal böyle olunca; ne kadar premium olursa olsun, görece normal bir maliyetle aylık zeytinyağı ihtiyacımızı giderebiliyoruz.

Kristal dolgun güçlü aslında çok güzel bir yağ, fakat benim aslında sevmediğim noktası, veya benim eksikliğimden ötürü algılayamadığım noktası; bir sürprizi yok. Güzel bir zeytinyağı, evet zeytin, evet güvenilir, ama o kadar. Sanırım bunda olgun hasat olmasının etkisi var.

Şimdilik yaklaşık 3 aylık zeytinyağı ihtiyacımızı karşılamış olduk, sırada denemek istediğim Korudağ Harvena, Oleamea Classic Everyday ve Menteşe Som var. Sizlerin konuştuğu ve bizlerin bilgilendiği zeytinyağlarını kötü veya iyi olarak ayırt etmekten öte, her birinde yakalayabileceğim ayrı bir tad olduğunu ve tekdüzelikten kaçabilmek adına mükemmel olarak nitelendirsem bile sürekli farklı ürünlerle devam etmeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitican -- 5 Haziran 2020; 17:40:56 >

Kristal iyi değil, düz yağ. Tariş Güney Ege süper. Güçlü bir tadı var.

• Askaparta kullanıcısına yanıt
    Bu listeyi ben yapmış olsamda bu tarz listeleri çok fazla dikkate almayın o ana ait anlık sezonu içeren tavsiyelerdir uzun dönem tavsiyesi değildir her markanın hasat performansı vardır o hasat performansına göre yağ alınır.Geçen sene hasat kötüydü bu sene dahada kötü bunda hasat kaliteleri işleme sıkım iklimsel değişiklikler vs bir çok sebebi olabilir burda adı geçen yağların çoğunu almam şu an bu sene hangisini aldıysam pişman oldum en sevdiğim yağlardan hilmi yıldırım bile bariz kötüydü önceki senelere göre.Bazı firmalar var İki foruma girip iki alttan alıp şirin gözüküp Çöp çöp yağları satıyorlar millete 1 ay önce 30 tl sattığı yağı şu an 60 tl satmalar falan yağ desen aromasız olgun hasattan defşirme seviyede.Marka bağımsız konuşuyorum önemli olan aldığınız yağın o anki kalitesi geçmiş seneler iyiymiş ödül almış uçmuş kaçmış bunlar boş,bir firma 2-3 siparişte kötü yağ satıyorsa size o firma kötü firmadır ordan bir daha yağ almaya gerek yoktur.O açıdan 8-9 aylık rahiyasının yüzde 60 kaybetmiş eski yağlara çok paralar vermeye gerek yok yeni sezon olsa kısmen tolere edilebilinir çok para verip kötü yağ almak hoş bir şey olmuyor zeytinyağı piyasası biraz kahve piyasasına benziyor 250gr 20 tl olan bazı kahveler ile 250gr 60 tl olan kahveler aynı seviyede olabiliyor

• Cutrera kullanıcısına yanıt
    Tabi ki öyle. Aynı firma her dönem başarılı olmuyor ama isimler genel olarak oturmuş durumda. Hem bir nostalji, hem sizi forumda tekrar görme vesilesi, hem de forumun genel bir tavsiyesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cutrera

Bu listeyi ben yapmış olsamda bu tarz listeleri çok fazla dikkate almayın o ana ait anlık sezonu içeren tavsiyelerdir uzun dönem tavsiyesi değildir her markanın hasat performansı vardır o hasat performansına göre yağ alınır.Geçen sene hasat kötüydü bu sene dahada kötü bunda hasat kaliteleri işleme sıkım iklimsel değişiklikler vs bir çok sebebi olabilir burda adı geçen yağların çoğunu almam şu an bu sene hangisini aldıysam pişman oldum en sevdiğim yağlardan hilmi yıldırım bile bariz kötüydü önceki senelere göre.Bazı firmalar var İki foruma girip iki alttan alıp şirin gözüküp Çöp çöp yağları satıyorlar millete 1 ay önce 30 tl sattığı yağı şu an 60 tl satmalar falan yağ desen aromasız olgun hasattan defşirme seviyede.Marka bağımsız konuşuyorum önemli olan aldığınız yağın o anki kalitesi geçmiş seneler iyiymiş ödül almış uçmuş kaçmış bunlar boş,bir firma 2-3 siparişte kötü yağ satıyorsa size o firma kötü firmadır ordan bir daha yağ almaya gerek yoktur.O açıdan 8-9 aylık rahiyasının yüzde 60 kaybetmiş eski yağlara çok paralar vermeye gerek yok yeni sezon olsa kısmen tolere edilebilinir çok para verip kötü yağ almak hoş bir şey olmuyor zeytinyağı piyasası biraz kahve piyasasına benziyor 250gr 20 tl olan bazı kahveler ile 250gr 60 tl olan kahveler aynı seviyede olabiliyor
    Öhö öhö..
    Efem yalnız o yorumların toplanması Şahsım'a aittir. Her ne kadar yorumlar sn. Cutreraya ait olsa da.

Forumu ilk sayfasından sonuna kadar okurken bilgisayara kaydettiğim notlar onlar. Özgür beyinkini de paylaşmıştım daha önce. Başkalarına ait yorumlar da var ama @cutrera haklı. Marka güven verse de zeytinyağında iklim koşulları aromayı, yakarlığı... vs.yi etkileyebiliyor. Geçen sezon bu sezonu birebir karşılayamayabiliyor yani.

• Boyle bir zeytinyagini nereden bulabilirim?

• misterno5 M kullanıcısına yanıt
    Özem Kisthene, Nermin Hanım vb bakınız.

• Büyükkarcı ödüllü trilye yağını denedim. Mitican arkadaşımızın dediği gibi acılık ve yakarlık çok düşük, hafif meyvemsiliği var, akışkan kıvamda. Şişeyi ilk kokladığınızda yeşil domates kokusu geliyor hafif. 14 Ekim hasat, azotsuz tankta bu kadar süre geçince diğer zeytinyağları gibi kalite kaybı oluyor. Seneye gaz da basacaklarmış. Özgür Bey'in de dediği gibi bu mevsimdeki denemeler yanıltıcı oluyor.
    Zeytinin diriliği, etliliği ve lezzeti güzel ama tuzlu. Sirkeli suda beklettik, öyle yedik.

• 
Sayfa: önceki 564565566567568
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.