Şimdi Ara

Sızma Zeytinyağı Hakkında Bilgiler (495. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
14.791
Cevap
530
Favori
1.192.603
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 493494495496497
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Özgür Bey merhaba. Soğuk sıkım hakkında merak ettiğim bir soruyu sormak isterim size:

Zeytinin parçalanması esnasında kırıcıdaki sıcaklık ne kadar oluyor? Karşılaşılan direnç ve sürtünmeden ötürü sistemde en yüksek sıcaklığın görüleceği yer burası olmalı. 27C'nin altında kalabiliyor mu kırılan zeytinler?@ozguruzden
  • quote:

Orijinalden alıntı: pspcü

Özgür Bey merhaba. Soğuk sıkım hakkında merak ettiğim bir soruyu sormak isterim size:

Zeytinin parçalanması esnasında kırıcıdaki sıcaklık ne kadar oluyor? Karşılaşılan direnç ve sürtünmeden ötürü sistemde en yüksek sıcaklığın görüleceği yer burası olmalı. 27C'nin altında kalabiliyor mu kırılan zeytinler?@ozguruzden
    Merhabalar,
    Kırıcının özelliklerine göre değişmekte burada meydana gelen sıcaklık seviyesi. Buradaki sıcaklığı da düşürmenin belli başlı yöntemleri var. Tüm sistemin hiç bir ısıtma fonksiyonunun çalışmadığını ve dışarıdan müdahale edilmeyen bir sistem varsayarsak, sıcaklığın en yüksek olduğu yer burası. Fakat kırıcıda işlem çok anlık ve kısa süren bir işlem ve eğer tekniğe hakimseniz, evet sıcaklığı bu seviyenin altında tutmanız gayet mümkün.

• ozguruzden kullanıcısına yanıt
    Özgür Bey sizi hazır bulmuşken ben de bir soru sormak istiyorum :)

Yağın filtrelenmesi konusunda kafam karıştı. Hiç filtrelenmemiş ve posalı yağı konusunda çoğumuz nettir. Bu zeytinyağının en doğal halidir, aroması ve kokusu kuvvetlidir ancak içindeki posalar zaman içinde zeytinyağının özelliklerini bozabileceği için şişe açıldıktan sonra 1-2 ayda tüketilmesi gerekir.

Peki bu posadan arındırma süreci tam olarak nasıl oluyor? Kimi üretici filtre işlemi yapıyor ve sanırım bu işlemde yine mekanik bazı işlemler kullanılarak zeytinyağındaki posa alınıyor ve yağın kullanım ömrü uzuyor. Bir de doğal çökeltme yönteminden bahsediliyor ve yağımız şu anda dinleniyor deniliyor. Yağı dinlendirme doğal çökeltme sürecinin bir parçası mı ve filtreleme işlemine göre daha mı uzun sürüyor? Ve doğal çökeltmeden sonra da zeytinyağının kullanım ömrü uzuyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sansar64 -- 27 Kasım 2019; 10:36:24 >

• Zeytinyağı dağıtımında kargo firmaları ile problemler bitmeyecek gibi görünüyor.

Peki neden zeytinyağı firmaları hepsi buradanın HEPSİEXPRESS'i gibi bir dağıtım sistemi oluşturmasınlar?

Ben şu anda hepsi burada'dan bir mal alacak olsam makul oranda fiyat farkı da olsa hepsi expressle geleni tercih ediyorum. Düzenli ve çabuk geliyor, muhatap olacağınız kişi belli. Bize gelen elemana parça başına 3 TL gibi bir ödeme yapıyorlarmış
    Mesela şimdi trend yol da bu işe başladı. Hatta aşağıdaki gibi bir ilan vererek dağıtım yapacak eleman arıyorlar.https://www.yenibiris.com/trendyol-lojistik/aracli-kurye-is-ilani/842649

Araçlı Kurye
    Trendyol Lojistik
    İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli
    İş Tanımı
    Sektöründe öncü e-ticaret firmasından verilen siparişlerin kendi araçları ile dağıtımını gerçekleştirecek Araçlı Kurye arayışımız bulunmaktadır.

İş Tanımı;
    Bağlı bulunduğu şubeye gelen sipariş verilmiş gönderileri zamanında ve hasarsız şekilde müşterilere ulaştırmak

Aranan Nitelikler
    Genel Nitelikler;

• KENDİSİNE AİT TİCARİ ARACIYLA ÇALIŞABİLECEK ( Doblo, Kangoo, Fiorino, Caddy vb.)

• Yoğun tempoda, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,

• 22-48 yaş aralığında olan,

• İstanbul’un Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Beyoğlu, Eyüp ve Beşiktaş ilçelerinde ikamet eden

• Kocaeli'nin İzmit, Gölcük, Körfez, Derince, Başiskele, Kartepe ve Karamürsel ilçelerinde ikamet eden

• B Sınıfı Ehliyeti olan ve SRC - Psikoteknik belgesine sahip ya da başvurusu yapılmış

• Diksiyonu düzgün , iletişimi kuvvetli.

Zeytinyağı üreticilerinden cevap bekliyorum.

Bu sistemin bir faydası da sahte yağcıların elenmesi olabilir.

• gatila G kullanıcısına yanıt
    Nova veranın yaptığı son indirimi kaçırdım, düzenli indirim yaptığından bahsetmişsiniz? Belirli bir zamanı var mı? Yeni indirimini bekliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: egeliyizbiz45

Zeytinyağı dağıtımında kargo firmaları ile problemler bitmeyecek gibi görünüyor.

Peki neden zeytinyağı firmaları hepsi buradanın HEPSİEXPRESS'i gibi bir dağıtım sistemi oluşturmasınlar?

Ben şu anda hepsi burada'dan bir mal alacak olsam makul oranda fiyat farkı da olsa hepsi expressle geleni tercih ediyorum. Düzenli ve çabuk geliyor, muhatap olacağınız kişi belli. Bize gelen elemana parça başına 3 TL gibi bir ödeme yapıyorlarmış
    Mesela şimdi trend yol da bu işe başladı. Hatta aşağıdaki gibi bir ilan vererek dağıtım yapacak eleman arıyorlar.https://www.yenibiris.com/trendyol-lojistik/aracli-kurye-is-ilani/842649

Araçlı Kurye
    Trendyol Lojistik
    İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli
    İş Tanımı
    Sektöründe öncü e-ticaret firmasından verilen siparişlerin kendi araçları ile dağıtımını gerçekleştirecek Araçlı Kurye arayışımız bulunmaktadır.

İş Tanımı;
    Bağlı bulunduğu şubeye gelen sipariş verilmiş gönderileri zamanında ve hasarsız şekilde müşterilere ulaştırmak

Aranan Nitelikler
    Genel Nitelikler;

• KENDİSİNE AİT TİCARİ ARACIYLA ÇALIŞABİLECEK ( Doblo, Kangoo, Fiorino, Caddy vb.)

• Yoğun tempoda, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,

• 22-48 yaş aralığında olan,

• İstanbul’un Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Beyoğlu, Eyüp ve Beşiktaş ilçelerinde ikamet eden

• Kocaeli'nin İzmit, Gölcük, Körfez, Derince, Başiskele, Kartepe ve Karamürsel ilçelerinde ikamet eden

• B Sınıfı Ehliyeti olan ve SRC - Psikoteknik belgesine sahip ya da başvurusu yapılmış

• Diksiyonu düzgün , iletişimi kuvvetli.

Zeytinyağı üreticilerinden cevap bekliyorum.

Bu sistemin bir faydası da sahte yağcıların elenmesi olabilir.
    Marketlerle anlaşın butik üreticiler olarak, direk markette satın daha iyi. Veya vakıflar gibi ayrı dükkan açın, araştırın adamların Kadıköy'de Eminönü'nde şubeleri var. O kadar kargolarla uğraşacağınıza değmez bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: sansar64

Özgür Bey sizi hazır bulmuşken ben de bir soru sormak istiyorum :)

Yağın filtrelenmesi konusunda kafam karıştı. Hiç filtrelenmemiş ve posalı yağı konusunda çoğumuz nettir. Bu zeytinyağının en doğal halidir, aroması ve kokusu kuvvetlidir ancak içindeki posalar zaman içinde zeytinyağının özelliklerini bozabileceği için şişe açıldıktan sonra 1-2 ayda tüketilmesi gerekir.

Peki bu posadan arındırma süreci tam olarak nasıl oluyor? Kimi üretici filtre işlemi yapıyor ve sanırım bu işlemde yine mekanik bazı işlemler kullanılarak zeytinyağındaki posa alınıyor ve yağın kullanım ömrü uzuyor. Bir de doğal çökeltme yönteminden bahsediliyor ve yağımız şu anda dinleniyor deniliyor. Yağı dinlendirme doğal çökeltme sürecinin bir parçası mı ve filtreleme işlemine göre daha mı uzun sürüyor? Ve doğal çökeltmeden sonra da zeytinyağının kullanım ömrü uzuyor mu?
    Merhaba, mesajınızı kaçırmışım.
    Geç oldu ama durumu izah edelim, daha önce de anlatmıştım birkaç gün önce aslında.
    Zeytinyağını arındırma işlemi ya doğal dinlendirme ya da filtreleme işlemi ile oluyor. Filtreleme birkaç saat içinde gerçekleşirken, yağın dinlendirme ile tamamen temizlenmesi 5-6 ayı bulabilir.

Filtrelemede de farklı yöntemler var, teknik detaylara girip kafaları bulandırmayacağım. Doğal çökertme dediğimiz yöntemde ise, bekledikçe konik tabanlı paslanmaz çelikli tanklarda dipte biriken posayı düzgün temizlemek gerekiyor. Eğer işlemi uygun yapamazsak yağda kusurlar meydana geliyor. Bu tortu kütle halinde bir kerede dibe çöküp temizlenmiyor, yağda süspanse şekilde yüzen partiküller dibe çöktükçe sürekli temizleme gerekiyor, biraz meşakkatli ve incelikli bir iş. Filtrelemede ise filtre maliyeti devreye giriyor. Bu konuda çok teknik detay ve tartışma var, olive oil advance seviyesi diyelim =)

• Arkadaşlar nova Vera almak isteyenler için bugüne özel indirim yapmış 250 TL ye kadar %20 250/500 arası %25 500 üzeri %30 indirim sağlanıyormuş sitesinden bakabilirsiniz almayı düşünenler için

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • colourful85 C kullanıcısına yanıt
    Şuan Yine İndirimde Novavera 250Tl ye Yüzde 25 500Tl üzerine Yüzde 30 İndirim var.
  • ozguruzden kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim Özgür Bey, sayenizde baya bir şey öğrendim zeytinyağı ile ilgili

Sonuç olarak doğal çökeltmede de filtrelemede de posa alındığı için zeytinyağının kullanım ömrü uzuyor anladığım kadarıyla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sansar64 -- 29 Kasım 2019; 16:27:37 >
  • IVANGUARDI kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim

• Annem yemeklik zeytinyağ istedi. Özemde olgun hasatta indirim vardı deneyelim diye ondan aldım. 3 iş gününde kargo yapılır dediler. 10 gün oldu kargo yapmadılar.aynı anda kendim için orfion-novovera-sazak sipariş ettim orfion ve novovera 1 günde geldi. Sazak 2 gün. Özemse hala kargoya vermediği gibi haberde vermiyorlar.mail falan gelmeyince bende yazıp sordum. Sipariş sırasına göre kargoya vereceğiz bu hafta dediler. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Bu arada novovera ve orfion paketlemeleri gayet güzeldi.
    Şimdiye kadar kullandığım yağlar.
    Pirgion
    Beyzade
    Ulysess
    İncirya
    Bakalım şimdi orfion novovera sazak aldım. Birde hilmi yıldırım alır sezonu kaparım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cmy1903 C kullanıcısına yanıt
    Özem geçen yüzde 40 indirimde baya iyi satış yaptı benim de yeni geldi kargo bir haftada, muhtemelen baya bir yoğunluk vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: IVANGUARDI

Şuan Yine İndirimde Novavera 250Tl ye Yüzde 25 500Tl üzerine Yüzde 30 İndirim var.
    Teşekkürler. Değerlendirdim.

Aldıklarım:

2 x 5 lt erken hasat
    1 x 2 lt memecik
    1 kavanoz siyah zeytin

Bu seneki memecik'in tadına doyamadım. Son 1 ayda aldığım 3. 2 litre oldu. Kahvaltıların değişmezi oldu. Kokusu ve meyvemsi aroması çok hoşumuza gidiyor.
  • Marauder1905 kullanıcısına yanıt
    Afiyetle Tüketin bende:
    1 X 5 Litre Ayvalık Erken Hasat aldım mezeler vb için
    2 X 2 Litre Memecik aldım gerçekten çok güzel yağ

Yemekler içinde Olgun Hasatın çıkmasını bekliyorum.
  • Özem den aldığım yağlar geldi, 02 olanı denedim şu ana kadar aldığım yağlar içinde yakicilik olarak en üstteki yağ oldu. Rengi ve kokusuda çok guzel.
    Birşey daha ekliyeyim zeytinyağı şişesinin ağızlığı çok orijinal olmuş ince uzun yapmışlar, dökmesi çok rahat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcroses -- 30 Kasım 2019; 13:29:9 >
  • Arkadaşlar,

2-3 adet olgun hasat alacağım. Bu ara en uygun fırsat nerede var? Özem'i kaçırdım sanırım. Buna benzer kampanya gören var mıdır?

Teşekkürler şimdiden,
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marauder1905

Arkadaşlar,

2-3 adet olgun hasat alacağım. Bu ara en uygun fırsat nerede var? Özem'i kaçırdım sanırım. Buna benzer kampanya gören var mıdır?

Teşekkürler şimdiden,
    Hilmi Yıldırım olgun hasat şiddetle tavsiye ediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Brzlyl ysf

Hilmi Yıldırım olgun hasat şiddetle tavsiye ediyorum

Alıntıları Göster
    Ekstra bir indirim var mıdır? Ben kaçırdım belki?
  • Marauder1905 kullanıcısına yanıt
    Ekstra indirim yok ama zaten uygun 150 lira 5 litresi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 493494495496497
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.