Şimdi Ara

Sizin İçin Ucuz, Şehir İçi Elektrikli Araba Üreteceğiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bendeniz Mehmet.Arkadaşlar vizyonumu paylaşmak istedim,tek amaç,sizin eleştrilerinizi almak.

Üniversite 1in sonu veya 2nin ortalarına doğru bir ekip toplayacağım.Amacımız ise şehir içi kullanılıcak ucuz sayılabilecek bir elektrikli taşıt olacak.Yine kendi yaptığımız,evinizin banyo büyüklüğünde bir 3B yazıcıyla aracımızın bir bütün olan kaportasını ve şasini basacağız.Madde madde yazarsak hem araç hakkında fikir edinir hemde daha göze hoş bir görünüm elde ederiz hemn yazayım

•Kişi sayısı:2 ve 4 kişilik 2 ayrı model.
    •Motor 15kW-40kW
    •Beygir gücü 20.11HP-50.33HP
    •Batarya 10kwh-35kwh
    •Şarj Süresi evde 5 saat,Trifazda 1saat(2kişilik)->4 kişilik trifazda 3saat/hızlışarjda 30dk
    •Bagaj Hacmi 40-60L arası artabilirde
    •Yokuş kalkış desteği(elektrikli olduğundan bir yazılıma bakıyor)
    •3.Seviye otonom sürüş

Fiyat:2kişilik 15bin,4+1kişilik 30bin tabi görüşlere açık...(bu konuda tavsiyenizi beklerim)

Şimdiii

Kafana nerden esti diye düşünebilrsiniz,mantıklı düşünelim benzin 5.5₺,lpg 3.30₺ ayrıca mtv de cabası.Kısa bir hesapla,(elektrik kw fiyat 40kr) yaptığımız aracın bataryasını 4₺ye doldurup 166-200km yol yapabilirsiniz.Boyutları nedeniyle park sıkıntısı çekmeyeceksiniz,mtv ise %3 olcak(son açıklamaya göre 45kw altı %3)

Aracın kaportası ve şasisini 40saatte basabiliyoruz,ince işçiliği dahil tüm araç 45-50 saatte tamamlanıyor.

Araç için ruhsat Almanya'dan alınacak büyük bir ihtimalle(6ayda alınabilyor,Türkiye'de ise 2sene sürebilmekte)

14l mazot=1kw elektriğe denk

2-3.seviye otonom sürüş olabilir,aha şimdi abarttı diyebirsiniz,alt tarafı şerit te durup,öndeki araçla mesafenizi ayarlayacak.

Görüşlerinizi lütfen belirtin,1-2sene sonra bu görüşlerinizin karşılık bulacağından emin olabilirsiniz.

Bu arada 2kişilik araçların Türkiye fiyatı 34binden başlıyor.

4kişilik zaten enucuz50-70bin(fulence,zoe,i3)

2019 sonunda üretilecek(!) olan yerli arabanın 70binden ucuz olmayacağını varsayarak,avantajlı olduğumu düşünüyorum.(70 nerdee 15-30 nerde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmettech. -- 18 Mart 2018; 22:48:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim fikirin güzel ama öyle bir üniversite öğrencisi olmalısın ki maddi manevi destekte bulunmalılar destek ve sponsor bulamazsan üzülerek söylüyorum ama fikir olarak kalır ben malzeme mühendisliği okuyorum bir fikrim olduğunu yüksek mukavemete sahip olduğu halde şekil alabilme özelliği çok çok yüksek kompozit bir malzeme geliştirmek istediğimi belirttim okuluma maddi olarak yük olmayacağımı sadece yüksek dereceli fırın ve test cihazlarını kullanmak istediğimi laboratuvarı kullanmak istediğimi belirttim aldığım cevap yav git işine tarzı bişey oldu

Eğitim sistemimiz böyle oldukça böyle işler çok zor dostum
  • Baltalamak gibi olmasın ama, Fiyattan yattı zaten.

Birde Electric Cars'ların en büyük özelliği küçük güçlü motor, geniş çift bagaj hacimleri, şimdilik yarı otonom sürüş.

Haa.

https://www.google.com.tr/search?q=lucid+air&client=ms-android-sonymobile&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwibuuShlvTZAhVMiaYKHQubC-kQ_AUIESgB&biw=360&bih=511

Şu aracı yaparsınız. Fiyatta 20 bin tl olur. Gayet doğal karşılarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 17 Mart 2018; 23:16:40 >
  • knk 2 kişilik bizimkine en yakın elektrikli taşıtın türkiye fiyatı 34bin (tewizy)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mehmettech. kullanıcısına yanıt
    Kank o zaman yerli ve milli yazmaz isen tutmaz.

• Lucid Air 160.000$=640.000₺ mtv falan hariç

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmettech.

Lucid Air 160.000$=640.000₺ mtv falan hariç

yapabilirsen güzel olur , gelir gider işini ayarlaman gerek. birde yedek parça olayı var.

4 kişi sığabilmeli
    yokuş çıkabilmeli
    ısıtma olmalı reziztans fan vs.
    batarya ömrü uzun ve ucuz olmalı , biliyorsun elektrikli çin bisikletleri akü yüzünden çöp oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 17 Mart 2018; 23:44:14 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tubitak yarışlarına mi katilacaksiniz?

• ilk prototipimizi orada sergileyeceğiz,ha ordaki projeler gibi acaip bişey değil tam bir elektrikli araba olacak

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel grişim. Desteklerim. Hintli gelip hurada motosiklet motorlu konserve kutusu satıyor. Her türlu olur bu iş. Allah utandırmasın.

• kesinlikle

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim fikirin güzel ama öyle bir üniversite öğrencisi olmalısın ki maddi manevi destekte bulunmalılar destek ve sponsor bulamazsan üzülerek söylüyorum ama fikir olarak kalır ben malzeme mühendisliği okuyorum bir fikrim olduğunu yüksek mukavemete sahip olduğu halde şekil alabilme özelliği çok çok yüksek kompozit bir malzeme geliştirmek istediğimi belirttim okuluma maddi olarak yük olmayacağımı sadece yüksek dereceli fırın ve test cihazlarını kullanmak istediğimi laboratuvarı kullanmak istediğimi belirttim aldığım cevap yav git işine tarzı bişey oldu

Eğitim sistemimiz böyle oldukça böyle işler çok zor dostum

• Olayı hafife alıyorsunuz gibi görünüyor ama insanın hayalleri olması güzel. Umarım başarılı olursunuz.
  • Bu şekilde gidersen hiç bir sonuç alamazsın, once projelendirin. Sonra ekibi toplar ve gelistirmeye bakarsin.

Suan bakkal hesabindan fazlasi görünmüyor.

Oturduğun yerden fikir atmak ile üretim , seri üretime gecmek hele ki boyle bir piyasada hop siz bilmiyorsunuz ben 15bine yaparim dedigin zaman pek ciddiye alinmayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 18 Mart 2018; 20:23:24 >
  • mehmettech. kullanıcısına yanıt
    15 bine 200 km götürecek pil alabiliyorsanız iyi. Ama zor.

Pil fiyatlarına baktınız mı? Pili de kendiniz mi yapacaksınız?

• Elektrikli araç Türkiye'de üretilmesi önemli degil, elektrigi karşılayacak alt yapımız yok.
    izleyiniz.
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Gerçekten iyimser davranmışım özür dilerim

Sadece 30kw batryayı 3000₺'ye imal edebiliyoruz(dolar makul seviyede olsaydı yarı yarıya düşebilirdi).30kwh batarya için 450 lion pil(tanesi 6,66₺) kullanıyoruz,74tanesini paralel bağlayıp bir grup,bu grupların 6tanesini seri bağlayarak 30kw.Ort 100km de motorun 10kw çekeceğini tahmin ediyorum buda 300km demek(saatte 80km hızla ki şehir içi olduğundan makul )

bknz şuan fikir aşamasındayız(3kişiyiz ekip büyüyecek) piyasadaki en verimli malzemeleri bulmaya çalışıyoruz diyebilirim.

Elle tutulur bir örneği 1-2sene içersinde ortaya koyabileceğimizi düşünüyoruz

kaportanın ve şasinin büyük oranla 3b yazıcıyla basılması ucuz,düşük kas gücü sağlıyor,bize kalan geri kalan batarya motor vb aksamları yerine takmak

ha bu yeni bişeymi ? hayır. sanırım amacımız bu pahalılıkta ucuz ama manyak güzel birşeyler üretmek.

bu arada kendi üslubum için özür dilerim,sanki herşey hazırmış gibi konuşuyorum,ama bu iş için çabalıyorum bu beni fazlasıyla mutlu ediyor.

• ben ışık gördüm şahsen.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel fake...

quote:

3D baskı malzemeleri geliştiren Polymaker ve İtalyan otomobil üreticisi XEV tarafından yapılan açıklamada 3D printer ile seri üretimi yapılabilecek bir elektrikli araba modeli duyuruldu.

LSEV ismi verilen arabanın tüm plastik parçaları 3D teknolojiyle üretildi. Konsept olarak başlatılan proje araba henüz seri üretim başlamadan 7000 sipariş aldı bile.

İtalya'nın posta hizmetleri servisi Poste Italiane ilk etapta 5 bin sipariş sözü verirken geri kalan 2 bin sipariş ise bir araç leasing firması olan ARVAL'dan geldi.

3 günde üretilebilecek, ağırlığı yarım tondan az

XEV tarafından yapılan açıklamada Polymaker malzemeleri ve 3D yazıcı teknolojisi sayesinde arabalarda kullanılan 2 binin üzerindeki plastik parça sayısı 57 adede düşürüldü. Böylelikle benzer boyuttaki diğer arabaların 1 tonu aşan ağırlığı da yarıdan fazla düşürüldü. LSEV sadece 450 kg ağırlığında.

LSEV aracındaki geleneksel teknolojiye sahip olan unsurlar sadece şasi, koltuklar ve cam olurken maliyet de yüzde 70 oranında inmiş oldu. Geleneksel otomotiv endüstrisinde 5 yıla dek çıkabilen tasarım süreci de 1 yılda tamamlandı.

Habertürk’ün haberine göre iki firmanın yaptığı açıklamada 57 plastik parçanın üretiminin sadece 3 gün aldığı ve İtalyan XEV şirketinin kullandığı 3D baskı sisteminin günde 25 kg malzeme üretebildiği belirtiliyor.

Fiyatı 7500 dolar

XEV CEO'su Stanley Lu, 3D yazıcı teknolojisinin süreçler için büyük kolaylık sağladığını söylerken şu açıklamalarda bulundu:

“Özetlemek gerekirse, sadece müşterilerimiz için değil araç geliştirme sürecinde tüm halkın katılımını sağlayabildiği için yaratıcılık özgürlüğü veriyor. Endüstriyel araç üretimide değiştirilebilir. Fabrika kurma maliyeti çok daha aza indirgenecek. Sadece araçlar için değil diğer projelerin gerçekleşebilmesi için en verimli yöntemi yarattık.”

Polymaker kurucusu ve CEO'su Dr. Luo Xiaofan ise XEV'in ilk gerçek 3D teknolojiyle seri üretimi olduğunun üzerinde durdu. Benzer teknolojiyi kullanan birçok şirket olduğunu söyleyen Xiaofan boyut ve yoğunluk açısından XEV'in karşılaştırılamaz olduğuna dikkati çekti.

LSEV sadece 7500 dolar fiyata sahip ancak şimdilik maksimum hızı saatte 70 km ve tek şarjla 150 km gidebilecek. 2019 yılının ikinci yılında LSEV aracının ilk seri üretimine başlanacağı açıklandı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.