Şimdi Ara

Sizi Zihninizi Sıfırlamaya Davet Ediyorum (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
12
Favori
8.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

Orijinalden alıntı: H3DG3H0G

quote:

Zihni sıfırlamak mümkün değildir. O düşünceler bizi biz yapıyor. Küçüklüğümüzden beri çevremizden öğrendiklerimizi kendi düşünce süzgecimizden geçirerek bir karışım elde ediyoruz. Şimdi onları bırakıp yeni düşüncelere yönelmek de bugüne kadar yaptığınızın bir tekrarı olacaktır. Yeni öğreneceğiniz her şeyi önceki bilgilerinizle karşılaştıracaksınız. Yani önyargısız yaklaşamazsınız, onu bilinçaltımız istemesek de yapar. Zihninizi sıfırlamak için yeniden doğmamız gerekir.

Düşüncelrimiy bizi biz yapmıyor. biz zaten biz idik. sonradan fikirlerle kişilikler ile farklı farklı şeylerle sarmalandık. bir soğanı düşünün katman katman soğan. ve siz bu soğanı teker teker katmanlara ayırırsanız en dipte genç, taze ve aynı zamanda tatlı bir cücük bulacaksınız. insan bu yönüyle soğan gibidir. ve bizim yapmak istediğimiz bütün latmanları atarak özümüze ulaşıp katmanları kendimize göre tekrar koymak.

O düşünceler olmadan biz etrafa boş boş bakan bir et parçası gibiydik. O cücük etrafındaki katmanları tutmak dışında bir işe yaramaz.

Bir çocuk etrafına hiç boş bakar mı? çocuk cücüktür ve sürekli gözlem yapar, test eder, dener, uğraşır. bir çocuğun annesinin ve babasının ne yaptığını gözlemlemesine tanık olmuşsunuzdur kesin. o kadar dikkatlidir ki. fakat 3 yaşını geçtiğinde genel olarak çocukların gözlem yapması engellenir ve emir-davranış zinciri haline gelir çocuğun öğrenme şekli. ve daha da ilerlediğinde çocuğun yaşı, tabulara, kanunlara, cehenneme, cennete, polise bağlanır çocuklar. ve, çocuk eski öğrenme kabiliyetini yitirir. ve sonucunda beynine sürekli bilgi fırlatılan -üstelik çelişkili bilgi ve fikirler- bir robot haline dönüşür ve menfaat yolunda her pisliği mübah görenlerin hastalıklı zihinleriyle yönlendirilirler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Boş derken hiçbir şey anlamadığını kastetmedim. O süreçte her şey taze oluyor ve beynin yapısı farklı oluyor. Yaş ilerledikçe beyin olgunlaşıyor. O haline tekrar dönmek mümkün değil. Beyne yüklenen her bilgi hastalıklı, pislik gibi değerlendiremezsiniz. Çocuk iyi yetiştirilirse beyni de iyi şekillenir.

Şimdi diyelim ki zihninizi sıfırladınız. Bu durumda şimdiki halinizden çıkıp farklı bir yöne yönlendirileceksiniz. İnsan böyle öğrenir, farklı bir şey olmayacak.
  • quote:

Boş derken hiçbir şey anlamadığını kastetmedim. O süreçte her şey taze oluyor ve beynin yapısı farklı oluyor. Yaş ilerledikçe beyin olgunlaşıyor. O haline tekrar dönmek mümkün değil. Beyne yüklenen her bilgi hastalıklı, pislik gibi değerlendiremezsiniz. Çocuk iyi yetiştirilirse beyni de iyi şekillenir.

Şimdi diyelim ki zihninizi sıfırladınız. Bu durumda şimdiki halinizden çıkıp farklı bir yöne yönlendirileceksiniz. İnsan böyle öğrenir, farklı bir şey olmayacak.

Hocam beynimizi eski haline döndürmemiz mümkün değil çünkü beynimizin eski hali yok. içerde biyerde bir soğan cücüğü var anlatmak istediğim bu. ve sizin beyniniz cücük halindeyken çevrelenmemişken bilinçsizdiniz. bunu bilinç halinde gerçekleştirirseniz toplum dayatsa bile buna karşı savunmanız olacak deneyimleriniz olacak. taklit değil özgün olacaksınız. ve bunun bilincinde olacaksınız. o zaman kim sizin siz olmanıza engel olabilir?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

iyi de doğru, kime göre doğru ?
    yanlış ,kime göre yanlış ?

senin çok doğru bulduğunu bir başkası çok yanlış bulabilir
    zaten aynı konuda bir sürü değişik fikirler oluyor ,bu durumda kim doğru söylüyor ,nereden bileceğiz ?
    kendimden örnek vermem gerekirse ,her defasında en doğrusunu araştırır bulurum ama aradan geçen süre ,bana onun doğru olmadığını ,hatta çok yanlış olduğunu göstermiştir

gerçi sonradan bulduğum en doğru da ,acaba en doğru olan mı ?

Hocam neyin toplumun dayatması beyin gerçek doğru oldığunu bulmak zor gerçekten zor fakat hepimiz aklımızı kullanabiliyoruz ve bu iki "doğruyu" ayırt etmek için zekamıza ihtiyacımız olacak. Gözlemler deneyimler yardımcı olacak bizlere.

tamam işte bizde o zekayı kullanıp doğruyu buluyoruz ama aradan geçen zaman bize ,o doğrunun doğru olmadığını gösteriyor
    ve zaten zihnimi sıfırlamaktan bir hal oldum :)

büyük ihtimal sen genç birisin ve ileride göreceksin ,en doğrusu bu dediğin şeylerin, en doğrusu olmadığını
    onun için çok kafaya takmayın böyle şeyleri ,zaman fikirleri de ,zekaları da değiştiriyor zaten

• quote:

quote:

quote:

iyi de doğru, kime göre doğru ?
    yanlış ,kime göre yanlış ?

senin çok doğru bulduğunu bir başkası çok yanlış bulabilir
    zaten aynı konuda bir sürü değişik fikirler oluyor ,bu durumda kim doğru söylüyor ,nereden bileceğiz ?
    kendimden örnek vermem gerekirse ,her defasında en doğrusunu araştırır bulurum ama aradan geçen süre ,bana onun doğru olmadığını ,hatta çok yanlış olduğunu göstermiştir

gerçi sonradan bulduğum en doğru da ,acaba en doğru olan mı ?

Hocam neyin toplumun dayatması beyin gerçek doğru oldığunu bulmak zor gerçekten zor fakat hepimiz aklımızı kullanabiliyoruz ve bu iki "doğruyu" ayırt etmek için zekamıza ihtiyacımız olacak. Gözlemler deneyimler yardımcı olacak bizlere.

tamam işte bizde o zekayı kullanıp doğruyu buluyoruz ama aradan geçen zaman bize ,o doğrunun doğru olmadığını gösteriyor
    ve zaten zihnimi sıfırlamaktan bir hal oldum :)

büyük ihtimal sen genç birisin ve ileride göreceksin ,en doğrusu bu dediğin şeylerin, en doğrusu olmadığını
    onun için çok kafaya takmayın böyle şeyleri ,zaman fikirleri de ,zekaları da değiştiriyor zaten

Doğru bize toplum tarafından verilmez, eğer kastetmek istediğiniz bu ise. evet genç biriyim ve doğru yolun bize gösterileceğine inanmıyorum. çünkü çocukluktan bu yana ailemiz, din alimleri, öğretmenler, politikacılar hep bize doğru yol şu doğru yol bu dedi. ve en sisteme bağlı, en sistemci insanların bile sürekli problemleri oldu (tanıdığım insanlar var).
    ve nedendir bilinmez neredeyse herkes doğru yol şudur budur diyor fakat kimse o yollarda yanlışların olduğunu söylemiyor. bence herkesin yolu farklı. herkes ahmet, elif, cansu olacak değil ya. bazısı berke olarak doğmak ister bazısı canan. niye doğru yol ahmet, elif, cansu diyorsun? o bireyin yolu berke. ve toplumun yaptığı da budur. insanları karbon bazlı klon haline dönüştürüyorlar. herkes doktor, mühendis, avukat olmak için doğuyor sanki. ne saçma. ve fikirlerin değişmesi demişsiniz. fikirler sağlıklı bir şekilde kişisel gözlemler, deneyimler, doğruluğu kesin olan gerçekler ile değişir. yoksa doktorluğa zorlandıktan sonra fikrinin doktorluk yönünde değişmesi ancak yozlaşma olabilir. ben buna gelişim diyemem. hazır bilgiye doğru diyemem.

• dünyada mutlak doğru diye bir durum yoktur ,çünkü sana göre doğru olan, bir başkasına göre yanlış olabilir
    misal kendi hayatımdan bahsedeyim (Kuran okuduğunu söylemişsin galiba ,oradan örnek vereyim)

ilk okuduğum kitap 1983 basımlı diyanetin yayınladığı mealdi ve ben orada yazanların hepsini doğru kabul etmiştim (çeviri hataları olabileceğini düşünemedim)

tabi aradan yıllar geçti ,tv.lerde ve özellikle internet üzerinden yapılan yayınlarda benim okuduklarıma çok ters görüşler gördüm
    başladım araştırmalara ve gerçekten çok fazla sayıda çeviri hatası olduğunu gördüm ,lakin öyle konular çıktı ki kime inanacağıma karar veremedim
    misal bunlardan bir tanesi başörtüsü konusu
    konusunda ileri derece uzman görülen kişilerden tamamen farklı yorumlar duydum
    ee peki ben şimdi bunlardan hangisini mutlak doğru kabul edeceğim ?

buna benzer bir sürü konu vardır ,bir tanesini mutlak doğru kabul edersiniz ama karşı tarafı dinlediğinizde bu defa onun fikrini doğru bulabilirsiniz (istediğiniz kadar araştırın mutlak sonuca ulaşamazsınız)

bir konuyu bir uzman delilleriyle anlatır ikna olursunuz ,bir başka uzman çıkar delilleriyle onun tersini anlatır ve kafanda "acaba" soruları oluşmaya başlar

ben bu yaşıma kadar her konuda mutlak doğrulara ulaşamadım (ulaştığımı zannettiğim çok konu var) ,belki sen ulaşırsın artık ne diyeyim :)

• Yararlı konu şunu şuraya bırakıyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibocan_52

Bayadır forumda yoktum, başlıkta unutulmuş zaten. Sana din hakkında hakikati kavramanı sağlayacak kaynaklar olarak Caner Taslaman ve Hakkı Yılmaz'ın kitaplarını öneririm. Onun dışında kadın erkek ilişkilerinde Bunu çok sık yapmam diye başlık var. The red pill de bazı hakikatleri yansıtır fakat "Bunu çok sık yapmam" kadar yeterli değil.Eğer aklımı geliştirip ,ufkumu açayım diyorsan bilinçaltı,kuantum, insan beyninin düşünce gücü hakkında kitaplar okuyarak aslında potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu anlayacaksın.Benliğini daha fazla hiseedeceksin ve farkındalığın daha da artmaya başlayacak. Sağlık ve beslenme hakkında da okumalısın tabi ki... Kendini gerekli olan her konudan beslemelisin ve o konunun hakikatini kavrayıp hayatında uygulamalısın. Bu sayede beynini yararlı bilgilerle doldurup mutlu ve eksiksiz bir şekilde yaşarsın...

Hocam bende bayadır yoktum. Potansiyelimin farkındayım. Caner taslamana ve red pill'e bakmayı düşünüyordum. Yarın büyük ihtimalle haftalık deneyim ve yaşantılarımı yazarım. İnşallah konu unutulmamıştır. Saygılar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel konu, bir ara okuyayım şimdi geç oldu.
  • Wp grubu olursa gelmem. Ama destekliyorum mantalite güzel

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Vay be yıllar geçmiş, wp grubu ölmüş. Beyler neler yaptınız anlatın biraz ya

• Konuya yazılan cevapları okuyamadım ama muhtemelen yine İslam karşıtlığı yapmanın başka bir tür konusudur kesin bu. Yani diğer kıytırık din konulardan bir farkı yoktur

• quote:

Orijinalden alıntı: sasasa671

Konuya yazılan cevapları okuyamadım ama muhtemelen yine İslam karşıtlığı yapmanın başka bir tür konusudur kesin bu. Yani diğer kıytırık din konulardan bir farkı yoktur

Klasik, okumadan aynen kanka ben biliyorum onu diyen müslüman profili. Okuma zaten olm başka yaptığın iş mi var?

• Bana bir dilek hakkı verilseydi;

ya zihnime format atılmasını ya da hiç varolmamayı seçerdim. 

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.