Şimdi Ara

Sizi gıda teröründen kurtaracak iki mobil uygulama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
38
Favori
16.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
424 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Maalesef gıdaların maliyetini düşürüp daha ucuza daha çok ürün satmak için çeşitli koyucu ve renklendirici maddeler kullanıyor. Tüketmeyi düşündüğümüz gıdaların içerisinde ne kullanıldığını ancak içindekiler listesinden öğrenebiliyoruz. Burada bahsi geçen maddelerin size uygun olup olmadığını çoğu zaman bilemiyorsunuz. Kullanılan gıdaların size uygunluğunu bilseniz de bu sefer "E Kodlar" diye tabir edilen çeşitli kimyasal maddelerin kodları bulunuyor. Ancak bu kadların ne ifade ettiği konusunda birçok vatandaşın bilgisi yok.

Şimdi ki haberimizde gıdaların içerisinde vücuda zararlı alerjen maddeler, trans ya, doymuş yağ içerip içermediğini, organik, inorganik, haram, helal olup olmadıklarını öğrenebileceğiniz iki uygulamadan bahsedeceğiz.

KlikTag

Tüm paketli gıdaların üzerinde mutlaka çeşitli rakamlardan oluşan bir barkod bulunmakta. Aslında bu barkodlar firmaların envanter tutmalarında ve fiyatlandırma yapmalarında kullanılmakta. Aynı barkodu KlikTag ile okutursanız gıdanın içerisinde Palm, Kanola, Pamuk vb. bitkisel yağları, alerjen maddeleri, Trans yağ, doymuş yağ, şeker vb. bileşenleri, organik olup olmadığını, Gluten, Aspartam, MSG, Glikoz şurubu, Sülfit içerip içermediğini görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda bu uygulamaya tüketim tercihlerinizi belirtirseniz, okuttuğunuz ürünün size uygun olup olmadığını sunabiliyor. Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Örneğin; Kişniş, Yumurta, Kereviz gibi ürünlere alerjiniz varsa tüketmek istedğiniz ürünün size uygun olup olmadığını söyleyebilir.

KlikTag uygulamasını iOS için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

E Kodları

Paketli ürünlerin içindekiler kısmını dikkate alanların birçoğunun "E" ile başlayan çeşitli kodlar dikkatini çekmiştir. Bu kodlar gıdaya dayanıklılık, yoğunluk, renk vermek için katılan maddelerin kodlarını içermektedir. E Kodları uygulaması ise bu kodların zararlı, haram, helal olup olmadığı bilgisini size sunuyor. Aynı zamanda E Kodlar'ın içeriğini açıklayarak olası yan etkileri konusunda da sizleri bilgilendirebiliyor.

E Kodları uygulamasını şimdilik yalnızca Android işletim sistemine destek vermektedir. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

• E kodları uygulaması benim 1 buçuk yıldır kullandığım bir uygulama birçok maddenin kodları var. Bende Gıda Mühendisliği bölümü öğrencisiyim, tüm vatandaşların aldıkları ürünün arkasını çevirip bakmalarını tavsiye ederim. Bu ürün markalı deyip güvenmeyin içeriği gerçekten sıkıntılı olabiliyor. Aldığımız ürünlerde Helal Sertifikası arayalım lütfen. Özellikle GİMDES bu konuda çok sıkı bir firmadır. Araştırmanızı tavsiye ediyorum. Yahudiler bile her ürünü yemezken biz Müslüman olarak daha dikkatli olmalıyız. Biz farkında olmazsak Farkındalık oluşturulamaz.
    İçinde olan zehir maddelerinin bir çoğu etiketlerde yazılmıyor ve üstelik yazanlar da doğru içerik maddeleri değil. Şöyle açıklayayım;

1- içinde B zehri var, bunu daha az zararlı olan E yazarak piyasaya sürüyorlar.
    2- içinde A+ zehri var ama bunu etikete hiç yazmıyorlar!
    3- Evet, bunlar benim gözümde vatan haini, ülkesine ve milletine düşman!
    Öncelikle bu tür şeylere karşı değilim fakat bunlar sizi zararın küçük bir kısmından koruyabilir.Modern dünyada doğal yaşamak imkansızdır.İnsanlar teknoloji ve doğa arasında bir seçim yaptı ve o seçimde sağlıklı beslenmek yok.Her seçiş bir vazgeçiştir demişler.Sen aklınca hayatımızı kolaylaştırıyor diye abanırsan teknolojiye olacağı bu.İnsanlar sağlıklı beslenmek istiyorsa bu medeniyet dediği zırvadan vazgeçip doğal yaşayacak.
  • bilgilendiriciliği ve duyarlılığınız şahane. mükemmel bir haber teşekkürler

• Bence editörler için de beğenme/beğenmeme butonu olması lazım. Beğendiğimiz arkadaşlar daha çok haber yapabilir. Mesela uzun zamandır donanım haberde (teknoloji kısmı dışında) bu kadar yararlı bir yazı okumamıştım. Elim beğen butonu aradı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • E kodları uygulaması benim 1 buçuk yıldır kullandığım bir uygulama birçok maddenin kodları var. Bende Gıda Mühendisliği bölümü öğrencisiyim, tüm vatandaşların aldıkları ürünün arkasını çevirip bakmalarını tavsiye ederim. Bu ürün markalı deyip güvenmeyin içeriği gerçekten sıkıntılı olabiliyor. Aldığımız ürünlerde Helal Sertifikası arayalım lütfen. Özellikle GİMDES bu konuda çok sıkı bir firmadır. Araştırmanızı tavsiye ediyorum. Yahudiler bile her ürünü yemezken biz Müslüman olarak daha dikkatli olmalıyız. Biz farkında olmazsak Farkındalık oluşturulamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themakina -- 2 Nisan 2018; 19:12:48 >
  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 😊

• Güzel yorumunuz için teşekkür ederim ☺

• Doğal olmayan her şey neden az veya çok zararlı acaba?

• serafon kullanıcısına yanıt
    Maddi çıkarlar doğrultusunda üretilmesi en büyük nedeni herhalde. 😕 daha ucuza daha çok.

• Super paylasim cok tesekkurler. Boyle bir app'in oldugunu bilmiyordum maalesef

• İçinde olan zehir maddelerinin bir çoğu etiketlerde yazılmıyor ve üstelik yazanlar da doğru içerik maddeleri değil. Şöyle açıklayayım;

1- içinde B zehri var, bunu daha az zararlı olan E yazarak piyasaya sürüyorlar.
    2- içinde A+ zehri var ama bunu etikete hiç yazmıyorlar!
    3- Evet, bunlar benim gözümde vatan haini, ülkesine ve milletine düşman!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizbay1 -- 2 Nisan 2018; 11:38:34 >
  • 5-6t tane ürün denedim bulunamadı diyor
    KlikTag
  • Bu tür uygulamaların artması dileğiyle indiriyorum ve destekliyorum toplum ne kadar bilinçlenirse para kazanmak için insanları zehirleyen insanlar o kadar azalacak inşallah.

• Ortadaki resimin çözünürlüğü konunun reklam olduğunu gösteriyor, bunun size reklamı sağlayan firmanın hatası olduğunu düşünüyorum. Uygulamanın amacı güzel yerliyse ne mutlu bize herkes indirir telefonuna umarım. Reallife adblock denilebilir bu uygulamaya sanırım.

• Uzun zamandır donanımhaberde bukadar faydalı bi haber okumamıştım. Editöre teşekkürler.

• Yediginiz ekmege dikkat edin. Seker fazla tuketmeyin. Posasi ile meyve sebzeleri tuketin.

Katki maddelki urunlerden uzak durun..

• son zamanlarda forumda okudugum en yararlı haber

tesekkur ederim
  • Gıda teröründen kurtulmanız neredeyse imkansız, Soner Yalçın'ın "saklı seçilmişler" kitabında bu konuyla ilgili mükemmel araştırmalar var, tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kliktag iyiymiş teşekkürler ancak 5s’te barkodu okuyup sonucu göstermiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanirim sadece tr de gecerli

• Instagram'daki Gıda Dedektifi sayfasını da tavsiye ederim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.