Şimdi Ara

Sizi Felsefe Yapmaya İten Nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet beyler sizi felsefe yapmaya, hayat hakkında düşünmeye iten şey nedir veya ilk olarak iten neden neydi ? İlk ne zaman detaylı olarak felsefe yapmaya başladınız, ilk hangi konular hakkında uzun uzun düşüncelere daldınız veya hangi konuları sorguladınız. Felsefe yapmaya başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu veya oldu mu, hayat hakkında düşünürken nasıl hissediyorsunuz ?

• Hayatın kendisi, aklı balik olmak. ilk fışkırtmamla aynı zamanlara denk gelir. Herzaman ilk konular ontolojik konular olur. Farkındalığın artıyor taşıyıcı değil birey oluyorsun. Bi zikim hissetmiyorum sanırım artık.
    Bu söylediklerim herkes için geçerlidir.Felsefe mecburi bir uğraştır ancak bazıları hazır sever kimileri de tekrar gözden geçirme arsızıdır.
  • Aklım felsefe yapmaya itiyor beni.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • varoluşsal sancılar
  • Tanrı'nın varlığı gibi konular ilgimi çekmişti. Bu yüzden analitik felsefe okumaları yapmaya başladım. Ama hâlâ daha bilgimin çok az olduğunu düşünüyorum. Öncesine göre daha bilgili ve "zeki" hissediyorum. Yanlış bilmiyorsam felsefe ile ilgilenen kişilerin ekonomik kazancı normal insanlara göre biraz daha fazlaydı. Bu da kafanı çalıştırmaktan dolayı galiba

• Felsefe yapmıyorum.
  • Yaptığıma felsefe denebilirse(ki daha çok etimoloji), suçluyu arama halim denebilir. Bi şeyler sadece yanlış gözük müyordu aynı zamanda akılsızdı aymazdı belaydı ve bu durum beni araştırmaya itti. Sorun neredeydi, gerçek suçlu kimdi?

Birisi beni tam ortadan ikiye bölmüş ve diğer yarımı ben olmayan birine montelemişe benziyordu. Beynim bile iki ayrı kişi gibi davranmaya başlamıştı ve bu hal doğumla başlamış gibiydi. Sonradan da değildi ki bu hal akıl hastalığı olamazdı. Zaafiyet vardı ve giderilebilir olduğuna olan inanç düşünmeye neden verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 1 Mart 2019; 11:40:57 >
  • eşom21 kullanıcısına yanıt
    Alfaaaaa
  • İradem
  • İdeallerle değil yargılarla yaşamayı istemem.
  • Merak ve inancıma olan samimiyetimi kaybetmemden kaynaklanıyor.
  • Felsefenin kelime anlami düşünmekten gelir. Düşünüyorsan, herhangi bir konuda " lan! Ya o öyle değilse" diyorsan sen de en basitinden düşünüyorsun demektir. Senin tabirinle felsefe yapıyorsundur.

O nedenle felsefe yapmaya iten şey gibi bir saçmalık olamaz. Felsefe yapmıyorsan düşünmüyorsun demektir. Düşünmüyorsan da kendini as gitsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tüm cevaplar yanlış. Geri kalmış toplumlarda sosyal bilimler ister istemez öne çıkar çünkü sosyal meseleler hala aşılamamıştır ve kırılamayan bu sorun sürekli tartışmalara neden olur. Bugün Türkiye televizyon programlarında kavramlar üzerine gidiyor niye çünkü eksiğiz ve yinede temel oturmuyor. Avrupa'nın birçok ülkesi ise bu sorunları aşmış durumda sadece çıkar ilişkilerine odaklanmışlar sosyal meseleler onları bağlamıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Konuda özellikle ilk kez ne zaman detaylı olarak felsefe yapmaya başladınız diye belirttim, yani konuya yazan herkes belirttiğim anlamda anladı birtek siz anlamadıysanız demekki anlayasınız yokmuş.
  • "dinler
    Afyon
    Tanrı
    1400
    Dinler
    Sorgulamak
    Dinler
    Bilim
    Yobaz
    Ayet
    Dogma

Kelimelerini kullanarak dh felsefe bölümünde her gün aynı şeyleri tartışarak beyin mastürbasyonu yapmak

• Düşünmek.

• Filmler, müzikler, tabulara olan nefretim ve en önemli sebep olan hayal gücüm. Hatta felsefi düşüncelerin olduğu bilim kurgu hikayelerim bile mevcut.
  • etrafımdaki kişilerin dediklerine ve yaptıklarına baktıkça onlar hakkında algoritmalar düşünüyorum.sanki bi program gibiler.sonunda sövüyorum genelde.
  • beynin en büyük bilinen fonksiyonu kendi yaşamını devam ettirmedir.

devamlılığı sağlamak için kendi dışındaki ve en sonunda da kendini anlamaya çalışır

bunu da felsefeyle icra eder.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.