Şimdi Ara

LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012 (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.028
Cevap
12
Favori
521.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kesinlikle. 103.80YTL karlısınız yani muayene ücreti kadar.
    Orjinalden alıntı: jacopecco

yani ben bu ay tüp taktırsam ocak ayındaki muayene işlemini yaptırırkende tüpü ruhsata işletsem maddi karım varmı(normalde aracın 0cak ayının bilmem kaçında muayenesi var)

Orjinalden alıntı: merivalpg

Aracın normal muayenesi ile lpg taktırdıktan sonraki muayene arasında hiç bir fark yok. Tek fark sızdırmazlık raporu, lpg sistem faturası, proje ve muayene öncesinde dolduracağınız bir tespit tutanağı ile muayeneye girmek. Tespit tutanağını da muayene istasyonunda 50YKR karşılığında alıp aracın bilgilerini ruhsatınızdan dolduruyorsunuz. Geri kalan işlemler aynı ve muayene istasyonundaki görevliler sizi yönlendiriyor. Aman diyeyim hem sızdırmazlık raporu alırken hem de muayene istasyonunda sırada beklerken size belgeleri dolduralım diyenlere kanmayın. Aksi takdirde 40-50YTL fazladan para ödersiniz.

TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR....

• Ben lpg taktırmadan 3 ay kadar önce muayene gitmiştim. Keşke gitmeseydim ya da keşke o zaman taktırsaydım. Nitekim sırf bu yüzden bir muayene ücreti kadar zararım oldu. Yani muayenem 3 aylık bir muayene oldu malesef. Sizin bunu farketmeniz iyi olmuş. Zaten muayene ücretini ödeyecektiniz, bunun dışında 60YTL kadar bir masrafınız olacak. Bu da hiç fena değil. Şimdiden hayırlı olsun, umarım hatasız ve sorunsuz bir montaj olur. Saygılarımla.

Kesinlikle. 103.80YTL karlısınız yani muayene ücreti kadar.

yani ben bu ay tüp taktırsam ocak ayındaki muayene işlemini yaptırırkende tüpü ruhsata işletsem maddi karım varmı(normalde aracın 0cak ayının bilmem kaçında muayenesi var)

Aracın normal muayenesi ile lpg taktırdıktan sonraki muayene arasında hiç bir fark yok. Tek fark sızdırmazlık raporu, lpg sistem faturası, proje ve muayene öncesinde dolduracağınız bir tespit tutanağı ile muayeneye girmek. Tespit tutanağını da muayene istasyonunda 50YKR karşılığında alıp aracın bilgilerini ruhsatınızdan dolduruyorsunuz. Geri kalan işlemler aynı ve muayene istasyonundaki görevliler sizi yönlendiriyor. Aman diyeyim hem sızdırmazlık raporu alırken hem de muayene istasyonunda sırada beklerken size belgeleri dolduralım diyenlere kanmayın. Aksi takdirde 40-50YTL fazladan para ödersiniz.

TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR....

• merhabalar
    aracınıza montaj yaptırdığınızda proje fatura ile 30 gün içerisinde ruhsatı değiştirmeniz gerekiyor ve bu işlemi yaptırdığınızda muayenizde yenilenmiş oluyor bir dahaki muayeneye kadar uzamış oluyor lpg için ayrı bir muayene araç için ayrı bir muayene söz konusu değil . ayrıca lpg taktırmadan son 30 gün içerisinde muayeneyi yenilemiş iseniz tekrar muayene ücreti yok.
    hoşçakalın
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

Sigortacıya para kaptırmam, (..ama kaptıracaksınız) kendi işimi kendim yaparım, diyenler için:

LPG'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ

1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesi alınacak.

2. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 ytl'cik..)

3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO(makine mühendisleri odası) ya gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 ytl'cik..)

4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

5.Şimdi sıra araba muayenesinde... Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 ytl cik.)

7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Sigortacıya da: 10ytl cik..)

Şu anda elinizde "lpg projesi fatura,garanti belgesi, sızdırmasızlık raporu (ya da ruhsatı),EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor. (Bi 5 ytl verip de, dosya almanıza gerek yok)

8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Emniyet Müdürlğüne gidiyoruz.. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, yeni ruhsatımızı alıyoruz ya da diğer gün..

Toplamda cebinizden, LPG yi ruhsata işletmekle ilgili 197 ytl çıktı....Geçmiş olsun..

LPG montajının ruhsata işletilmesi zorunludur !!!!

Montaj yaptırdığınız firmanın yetkili bir firma olmasına dikkat ediniz.

2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU ADRES DEĞİŞTİRME VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ BİLDİRME;MADDE 32- Araçların üzerinde yönetmelikle belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından 30 gün içinde tescili yapan kuruluşa bildirilmesi zorunludur.Üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar, değişikliğin şartlara uygun olarak yapıldığı belgelenip bu durum ilgili tescil bürosunda tescil edilinceye ve trafik belgesine işleten tarafından yazdırılıncaya kadar trafikten men edilir.

ARAÇ DEVİR İŞLEMLERİ

Araç Devir İşlemlerinde İstenilen Belgeler

� Noter Satış Senedi
    � Taşıtlar Vergi Dairesinden borcu yoktur yazısı
    � Trafik Sigortası Poliçesi
    � Trafik ve Tescil Belegeleri
    � Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi asli veya Noter tasdikli örneği.
    � Vergi Numarası (Alıcının)
    � Plakalar TR. rumuzlu değil ise plakalar değişecek
    � Vekalet (Kişi işlemi kendisi takip ediyorsa vekalet gerekmez)

Not: Tescilli araçları satın veya devir alanlar gerekli belgeleri sağlayarak ilgili Tescil Kuruluşunda 1 ay içinde adlarına Tescil Belgesi almak zorundadırlar

Araç Şirket Adına Kayıtlı İse Ayrıca Aşağıdaki Belgelerde Eklenecektir:

� Sicil Tasdiknamesi
    � İmza sirküleri
    � Sirket yetkilisi veya vekili

Not:Alıntıdır

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.sağolun.

• tek verebilecegim tavsiye; ne muayenede, ne de emniyette yolda gordugunuz insanlara is takibi yaptirtmayin. eger illa ugrasamam diyorsaniz ciddi takipci burolarina gidin.
    sadece sabah 7'den oglen 10'a kadar yaklasik 3 saatinizi ayirarak halledebilirsiniz. (ankara icin )
    hangi formda neyin doldurulacagini bir bilene sorarak gayet rahat bir sekilde halledebilirsiniz.

edit: ruhsati almak icin ugrayacaginiz zamani eklemeyi unutmusum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feversea -- 28 Aralık 2007; 1:46:27 >
  • Kesinlikle katılıyorum!
    quote:

Orjinalden alıntı: feversea

tek verebilecegim tavsiye; ne muayenede, ne de emniyette yolda gordugunuz insanlara is takibi yaptirtmayin. eger illa ugrasamam diyorsaniz ciddi takipci burolarina gidin.
    sadece sabah 7'den oglen 10'a kadar yaklasik 3 saatinizi ayirarak halledebilirsiniz. (ankara icin )
    hangi formda neyin doldurulacagini bir bilene sorarak gayet rahat bir sekilde halledebilirsiniz.

edit: ruhsati almak icin ugrayacaginiz zamani eklemeyi unutmusum :)
  • bu gün bu işlemi ben kendim yaptım dün muayene yaptım sonra evrakları trafik tescile verdim bugünde trafikten ruhsatları aldım çok zor diil ama ne yapacağınızı bimeniz gerekiyor
  • Benim de aracım LPGli. Aracı aldığımda taktırmıştım yaklaşık 1.5 yıl oldu Henüz işlettirmedim.Taktırdığım servisten fatura da almadım, onun yerine extra indirim yaptırdım. Sıkı pazarlıkla herşey dahil 550YTL yerine 370YTL ödedim. 180 YTL kar ettim. Ruhsata işletme masrafım da olmadı bir o kadar da ordan kardayım. Araçla 1,5 yılda 12000Km. kadar yol yaptım. En az 1000 küsür YTL de yakıttan tasarruf ettim.

Şimdi merak ettiğim konu; acaba yakalanırsam işlettirmediğimden dolayı ne kadar ceza yerim.
  • Hocam bence sen yakalanmamaya çalış yakalanırsan senin iş zor yaptığın tasaruf falan da gider gibi saygılar
    quote:

Orjinalden alıntı: mavigökyüzü

Benim de aracım LPGli. Aracı aldığımda taktırmıştım yaklaşık 1.5 yıl oldu Henüz işlettirmedim.Taktırdığım servisten fatura da almadım, onun yerine extra indirim yaptırdım. Sıkı pazarlıkla herşey dahil 550YTL yerine 370YTL ödedim. 180 YTL kar ettim. Ruhsata işletme masrafım da olmadı bir o kadar da ordan kardayım. Araçla 1,5 yılda 12000Km. kadar yol yaptım. En az 1000 küsür YTL de yakıttan tasarruf ettim.

Şimdi merak ettiğim konu; acaba yakalanırsam işlettirmediğimden dolayı ne kadar ceza yerim.
  • quote:

Benim de aracım LPGli. Aracı aldığımda taktırmıştım yaklaşık 1.5 yıl oldu Henüz işlettirmedim.Taktırdığım servisten fatura da almadım, onun yerine extra indirim yaptırdım. Sıkı pazarlıkla herşey dahil 550YTL yerine 370YTL ödedim. 180 YTL kar ettim. Ruhsata işletme masrafım da olmadı bir o kadar da ordan kardayım. Araçla 1,5 yılda 12000Km. kadar yol yaptım. En az 1000 küsür YTL de yakıttan tasarruf ettim.

bir kaç ufak tefek ceza ama genelde trafikten men edilirsin buda açık sanırım bunun kaçarı yok arkadaşlar eninde sonunda ya çıkarcaksınız yada işleteceksiniz polis görünce yol değiştirmeye değmez birinden kurtlur diğerinden kurtulur ama mutlaka bir gün bağlarlar artık cezalar ağırlaşmaya başladı

aracınızda kasko varsa o daha beter çünkü bir sorun olduğunda eğer lpg den ötürü bişey olursa araç kasko dışı kalıyor buda cabası

zaten kasko şirketleri kasko dışı bırakmak için mutlaka bişey bulurlar istanbul gibi bir şehirde bence bu husua dikkaet etmelisniz

• yakalandığınız dakika ettiğiniz bütün kar misliyle zarar olarak geri dönebilir mazallah
    quote:

• Eline sağlık güzelbir acıklama olmuş bende yeni lpg taktırdım vizeye başlayacağım bilgilendim teşekkürler.
  • Ankara için bilen arkadaşlardan bişey öğrenmek istiyorum. ( Nisanda eski aracıma LPG işletmiştim) Muayenede harcı muayene yapılan yerde ödüyorduk. Sıra numarası alıyorduk. O sistem değişti mi? Başka yerden mi ödeyeceğiz? Bir de arkadaşlar borcu yoktur kağıdından bahsediyorlar. Benim yeni noter satışım var onun da ekinde haliyle borcu yoktur kağıdı var. Yine de yeğenbey vergi dairesinden almak gerekir mi bu belgeyi?
  • @deejaay
  • ARKADAŞLAR VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER HELAL OLSUN HEPİNİZE
  • Ben teşekkür ederim

quote:

Orjinalden alıntı: deniz110

@deejaay

quote:

Orjinalden alıntı: bumbum26

ARKADAŞLAR VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER HELAL OLSUN HEPİNİZE
  • Anadolu yakasında Kartal'a yakın oturanlar için olay şöyledir.

Ben işimi toplamda 3 yere giderek hallettim.

1- Sızdırmazlık raporu (25 YTL)
    Lpg dönüşümünü yaptırdığınız yerden proje, fatura, garanti belgesi vb. zamazingolar alınır.
    Kartal açık oto pazarının içindeki makina müh. odası istasyonuna gidilir. ( Eski pazarın yerine adliye sarayı yapıyorlar, yeni pazar kartal köprüsünden geçip sağa sapılır siemens fabrikasının önünden devam edilir, az ileride)
    LPG sisteminizde küçük bir sorundan dolayı kaçak varsa pazarın tam karşısındaki sanayiye dalınıp lpg dönüşümü yapan abiye yaptırılır, rapor kaşeletilir, 5 kaat bırakılır. )

EK1 Formu (10 YTL)
    Yine aynı oto pazarının içinde MMO istasyonunun yanındaki barakaya girilip EK1 formu doldurulur. ( İsterseniz daha sonra muayene istasyonundaki barakalardanda doldurtulabilir.)

2- Muayene ( 110 YTL )
    Önceki adımlarda topladığımız belgelerle Tuzlada E-5 karayolu üzerinde Piyade okulu kenarındaki muayene istasyonuna gidilir. İstasyona girildiği zaman üzerinde kocaman "Maliye" yazan barakaya girilir. Borcu yok kağıdı sırasına girilip borcu yok kağıdı alınır. Sonra aynı yerde vezne sırasına girilir 110 YTL muayene harcı yatırılır.
    Sonra Muayene sırasına girilir. Muayene görevlisi abiye LPG'yi ruhsata işletcem demeniz gerekiyor. Yoksa sormaz normal muayene muamelesi yapar. LPG işleteceğinizi söylediğinizde Ek1 formunu ister ve imzalar. Arabayı muayene eder. Sonra muayene garajının hemen yanındaki bankoya gidilir. Ek1 formu verilir. Onaylatılır.
    Muayeneye giderken arabada yangın tüpü ve trafik seti bulundurun. Aracınızda yoksa, muayene istasyonunda kızılay'ın işlettiği yangın tüpü ve ilkyardım seti satılan barakadanda satın alabilirsiniz.
    Ek1 formu muayene istasyonunda da doldurtulabilir.

3- LPG'nin ruhsata işletilmesi ( 63 YTL + 7 YTL )

Önceki adımlarda toplanan belgelerle aracınızın ruhsatının kayıtlı olduğu yere gidilir.
    63 YTL boş ruhsata verilir. Biz dilekçe ve evrakları hazırlayan sigortacıyada 7 YTL verdik. Sigortacının hazırladığı evraklar emniyete götürülür. Sabah verdiyseniz öğleden sonra. Öğleden sonra verdiyseniz belki 5 gibi belki ertesi gün yepyeni ruhsat alınır.
    Ruhsatta tek fark olarak yakıt kısmında "LPG-Benzin" yazısına bakılır ve mutlu olunur. Sonraki muayeneye kadar iki sene süre olması insana ayrıca bir ferahlık verir. Bi de makina mühendisleri odasının sızdırmazlık raporu alırken verdiği yeşil ruhsat benzeri belgede ruhsatları koyduğumuz albümün içinde estetik durmaktadır.
    Bu kadar para verdikten sonra böyle şeylerle mutlu olmaya bakın. Kendinizi bırakmayın. :)

Not: Bir kaç gün önce bu işlemleri yaptırdığımdan fiyatlar günceldir. İlk mesajdaki bazı fiyatlara küçük miktarlarda zam yapılmış, haberiniz olsun.

• @yashar anlatım için teşekkürler. 1. sayfaya alıntı yaptım
  • Merhaba...Bilgilerini tecrübelerini bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim....benim sorum daha farklı...aracım benzinli bir hafta önce muayene yaptırdım.Ve bugün lpg taktırma düşüncesi yerleşti kafama...Şimdi bir hafta önce yapmış olduğum muayeneyi tekrar yaptırıp aynı parayı tekrar ödemek zorundamıyım...
    2.sorum şu olacak..Araç başka şehirde yaşayan bir şahıs üzerine...vekalet gönderse lpg işlettiremezmiyim???

Saygılar
  • @dejaay
    ilk sayfada yazdıkların için ben teşekkür ederim. Google aramasıyla buldum ve çok işim yaradı. Gitmeden önce baya bir fikrim oldu:)

@badal61

Bildiğim kadarıyla muayene harcının makbuzuyla ertesi gün gitsen bile muayene yaptıramıyorsun yeniden harç yatırman gerekiyor. Geçen hafta muayene yaptırsan bile bütün işlemleri baştan yaptırman gerekiyor.

Vekalet gönderirse tabiki yaptırabilirsin. Sızdırmazlık raporu ve muayenede zaten aracın sahibinin gitmesi gerekmiyor. Sadece son aşamada yeni ruhsatı alırken ruhsat sahibinin veya vekaletname ile birlikte vekilin gitmesi gerekiyor.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.