Şimdi Ara

LPG' yi Ruhsata işletme (AYRINTILI AÇIKLAMA) Güncel 2012 (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.028
Cevap
12
Favori
521.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben bir araba almayı düşünüyorum. Muayenesi Nisan'da gelecek. Araç benzinli ve ben LPG taktırmak istiyorum.

Araç sahibi bana şu şekilde söyledi:
    Zaten aracı alırken ruhsat değişiyor, Nisan'da da muayenesi var. Sen sadece sızdırmazlık raporuna extradan para vereceksin.

Tam olarak nasıl olduğunu anlamadım. Bu prosüdürü bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim...
  • çok çok teşekkürler... yarın ankaradaki sızdırmazlık veren yere gideceğim,bakalım ıspartayamı yollayacaklar.. sonucuda bildireceğim buradan..
    emeğinize sağlık..
  • nisanda muayene bitiyorsa lpg yi muayeneden önceki 1 ay içinde taktır (fatura 1 ay geçerli). fatura, garanti belgesi ve proje ile mmo ya ilk sızdırmazlık için başvur ve 25 tl ödeyerek 5 dk (sıra bekleme hariç) da raporunu al. bu rapor ile nisan ayında muayeneye git. ancak arabanın noter satışını üzerine aldıysan 1 ay içinde de ruhsatı almalısın. yani noter satışı ile lpg taktırma işlemlerinin tarihlerine dikkat et. yoksa 2 kez ruhsat çıkartmak zorunda kalırsın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdontk

nisanda muayene bitiyorsa lpg yi muayeneden önceki 1 ay içinde taktır (fatura 1 ay geçerli). fatura, garanti belgesi ve proje ile mmo ya ilk sızdırmazlık için başvur ve 25 tl ödeyerek 5 dk (sıra bekleme hariç) da raporunu al. bu rapor ile nisan ayında muayeneye git. ancak arabanın noter satışını üzerine aldıysan 1 ay içinde de ruhsatı almalısın. yani noter satışı ile lpg taktırma işlemlerinin tarihlerine dikkat et. yoksa 2 kez ruhsat çıkartmak zorunda kalırsın..

yani aracı en erken mart'ta üzerime alabilirim öyle mi?
  • bugün yeni ruhsat da elime geçti.
    ancak o ne dandik bi ruhsat ya...
    kağıt sanki, hiç bir ağırlığı yok.
    kafama takılan bi konu var.
    arkadaşın ruhsatında görmüştüm, muayene kısmında, tüvtürk ün halogramlı bandrolü yapışıktı.
    benimkinde bi şey yok.
    sadece ilk muayene tarihi kısmında 05.12.2011 e kadar geçerlidir yazıyor.
    benim halogram nereye gitti?
    tescilde emniyet mi alıkoyuyor acaba?
  • arkadaşlar benim bir sorum olacakta

yarın lpgyi ruhsata işleteceğim lpgyi burada taktırdık sızdırmazlık aldım yaznız araç 06 plaka ben adanadayım sorun olmuyor dimi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2
    arkadaşlar benim bir sorum olacakta

yarın lpgyi ruhsata işleteceğim lpgyi burada taktırdık sızdırmazlık aldım yaznız araç 06 plaka ben adanadayım sorun olmuyor dimi ?

Bence sorun olmaz
  • Arkadaşlar arabayı adıma kaydettirip ruhsatı aldıktan sonra aklım başıma geldi ve LPG taktırdım. Şimdi tekrar vergi yoktur belgesi almam gerekiyor mu yoksa ruhsatı alırken aldığım belge hala geçerli mi? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ümitcey
    evet arkadaşlar bende peugeot 206 ma lpg taktırdım ve devrini üstüme aldım işlem sırasını yazayım
    1) sıralı sistem lpg taktırma zavoli 1300 tl
    2) sızdırmazlık raporu alınır 25 tl
    3) ek1 belgesi doldurulur 10 tl mutlaka doldurtun muayene de ek 1 üzerine imza ve muayene geçerlilik
    tarihi yazıyorlar. Ek1 için fahiş fiyatlar söylüyorlar dikkat sakın kanıp ta fazla para vermeyin 10 tl bile fazla vaktiniz varsa tafik e gidin orada daha ucuza dolduruyorlar 5 tl gibi
    4) araç muayenesi yapılır 124 tl
    5) noter satışı yapılır 200 tl
    6) trafik sigortası yapılır 212 tl
    7)kasko yapılır 1200 tl benim ki yeni kayıt olduğu için çok tuttu
    8) trafiğe gidilir ve işlemler yapılır 110 tl ben işlemleri kendim yaptım. Takipçiye para vemedim. İstenilen belgeler il trafik müdürlüğü adresine girerseniz öğrenirsiniz. Saat 13:30 a kadar belgeleri alıyorlar ben son dakika yetiştim işlem yaklaşık yarım saat sürüyor ve bir gün sonra saat 16:00 da ruhsatı alıyorsun. Bu kadar kısa bir işlem için takipçiye para kaptırmayın bu arada satışı da olan araçlar için eğer sızdırmazlıktan sonra ek-1 doldurduysanız satış için tekrar ek1 doldurmanıza gerek yok
    toplam da 3181 tl ye herşey dahil işlemi tamamladım aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım hekese iyi günler

teş"ekürler...

• bugun işi bitirdim çıkan masraflar

sızdırmazlık 25 tl
    egzos emisyon 25 tl
    ek-1 alma ve doldurma 15 tl
    ilk yardım seti kiralama 10 tl
    muayene 140 tl(3ay gecikmiş normalde 125 tl)
    takipçi+dilekçe yazma+ çift yaprak ruhsat 150 tl
    toplam 365 tl

normalde 300tlyi geçmiyor ama takipçiyede verdik 25-30 işte yoksa işin içinden çıkamadım trafikteki polislerde rüşvet yiyorlar vatandaşın işini yapmıyorlar takipçininkini 2 dkda yapiolar ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dkerem2 -- 26 Ocak 2010; 2:19:28 >
  • sevgili arkadaşalar

aracımı yeni aldım lpg taktırdım

1.lpg ile ilgili tüm evraklar tamam
    2.sızdırmazlık testi tamam
    3.noter satışı tamam
    4. sigorta tamam
    5.ek1 tamam
    6. tüv tamam
    7.trafik tescil ????????

sorum yedinci madde trafik tescile giderken neler götürmeliyim
    en önemlisi plakalar(tr rumuzlu) yanımda götürmem lazım mı?

şimdiden hepinize teşekürler.......
  • paylaşım için saol çok yardımı oldu
  • Merhaba arkadaşlar bu konu bana çok yardımcı oldu o yüzden ben de izlediğim adımları bir bir yazmak istiyorum ki belki yeni işlem yapacak olan arkadaşlar faydalanırlar.

Ben İzmitte oturuyorum Yaklaşık 2 ay önce Adana plakalı bir araç satın aldım ve benzine yapılan fahiş zamlardan sonra Lpg taktırmaya karar verdim.
    1. Öncelikle Notere gittim ve araç satışını aldım. (47 TL)
    2. Atiker marka Lpg taktırdım (990 TL – 10 Taksit) Lpg taktırdığım yerden Proje, Garanti Belgesi aldım ve kendi adıma Fatura kestirdim.
    3. Makine Mühendisleri Odasından Sızdırmazlık Raporu aldım {Aslında 10 dk lık bir işlem ama benim iki kaçak vardı biraz uzun sürdü} (25 TL)
    4.Aracımı muayeneye götürdüm; bunun için önce TUVTÜRK ten internet üzerinden randevu aldım. Tam saatinde Pendik araç muayene istasyonundaydım. Bütün evraklarımı verdim sıramı aldım ama yetkili kişi bana Plakayı dolayısıyla ruhsatı değiştireceğim için EK-1 belgesi doldurmam gerektiğini söyledi.
    5. Hemen gittim bir adet EK-1 belgesi doldurttum. (10 TL) onu da teslim ettikten sonra yetkili kişi bu kez bana Egzoz Emisyonu kartını göstererek bu kartın üzerinde başka plaka yazıyor bunu kabul edemeyiz dedi (kartın üzerinde aracın eski plakası yazıyor ve kartı o araca ait olduğuna dair her hangi bir ibare de yazmıyor motor şasi vb. Yani bu demek oluyor ki plaka değişirse tekrar egzoz emisyon şart oluyor ::: saçmalık::)
    6. Maalesef daha 1.5 senesi olmasına rağmen tekrar egzoz emisyon yaptırmak zorunda kaldım (25 TL) + yol iz bilmediğimiz için muameleciden yardım istedik bi 25 TL de ona verdik.
    7. Muayene harcını yatırdım tabi bu arada (127 TL)
    8. Aracım 80 plaka yaptırmak istediğim için memlekette bulunan bi tanıdığa vekalet verdim (36 TL)
    9. Plakaları ve bütün belgeleri Kargo ile memlekete yolladım (10 TL)
    10. Şimdi plakaların ve ruhsatın değiştirilip bana gönderilmesini bekliyorum zannedersem bunun için de plakalara (40 TL) Ruhsat yapraklarına ise (60 TL) para gidecek ve 10 Liraya tekrar kargolanacak.
    Yani bütün bu işlemler bana toplamda 1405 TL’ye mal oldu ve açıkçası çok zor oldu….

• Merhaba arkadaşlar bu konu bana çok yardımcı oldu o yüzden ben de izlediğim adımları bir bir yazmak istiyorum ki belki yeni işlem yapacak olan arkadaşlar faydalanırlar.

Ben İzmitte oturuyorum Yaklaşık 2 ay önce Adana plakalı bir araç satın aldım ve benzine yapılan fahiş zamlardan sonra Lpg taktırmaya karar verdim. Aracım 2004 Model Opel New Astra 1.6 Elegance

1. Öncelikle Notere gittim ve araç satışını aldım. (47 TL) ve Zorunlu Trafik Sigortasını (HDI Sigorta) 105 TL ye yaptırdım
    2. Atiker marka Lpg taktırdım (990 TL – 10 Taksit) Lpg taktırdığım yerden Proje, Garanti Belgesi aldım ve kendi adıma Fatura kestirdim.
    3. Makine Mühendisleri Odasından Sızdırmazlık Raporu aldım {Aslında 10 dk lık bir işlem ama benim iki kaçak vardı biraz uzun sürdü} (25 TL)
    4.Aracımı muayeneye götürdüm; bunun için önce TUVTÜRK ten internet üzerinden randevu aldım. Tam saatinde Pendik araç muayene istasyonundaydım. Bütün evraklarımı verdim sıramı aldım ama yetkili kişi bana Plakayı dolayısıyla ruhsatı değiştireceğim için EK-1 belgesi doldurmam gerektiğini söyledi.
    5. Hemen gittim bir adet EK-1 belgesi doldurttum. (10 TL) onu da teslim ettikten sonra yetkili kişi bu kez bana Egzoz Emisyonu kartını göstererek bu kartın üzerinde başka plaka yazıyor bunu kabul edemeyiz dedi (kartın üzerinde aracın eski plakası yazıyor ve kartı o araca ait olduğuna dair her hangi bir ibare de yazmıyor motor şasi vb. Yani bu demek oluyor ki plaka değişirse tekrar egzoz emisyon şart oluyor ::: saçmalık::)
    6. Maalesef daha 1.5 senesi olmasına rağmen tekrar egzoz emisyon yaptırmak zorunda kaldım (25 TL) + yol iz bilmediğimiz için muameleciden yardım istedik bi 25 TL de ona verdik.
    7. Muayene harcını yatırdım tabi bu arada (127 TL)
    8. Aracım 80 plaka yaptırmak istediğim için memlekette bulunan bi tanıdığa vekalet verdim (36 TL)
    9. Plakaları ve bütün belgeleri Kargo ile memlekete yolladım (10 TL)
    10. Şimdi plakaların ve ruhsatın değiştirilip bana gönderilmesini bekliyorum zannedersem bunun için de plakalara (40 TL) Ruhsat yapraklarına ise (105 TL) para gidecek ve 10 Liraya tekrar kargolanacak.

B arada aracımın Kaskosunu 600 TL,
    Yani bütün bu işlemler bana toplamda 2155 TL’ye mal oldu ve açıkçası çok zor oldu….

• Selamlar,

Herkesin yukarıda kendi deneiymlerini anlattığı gibi ben de lpg montajını ruhsata işlettim.

dikkatimi çeken bir durum var.

LPG'li bazı araçların ön camlarına yapıştırımış LPG'li Araç şeklinde sticker'lar görüyorum. Ben geçen ay araç muayene ve ruhsata işletme işini yaptırdım ama araç ön camına bu tür bir etiket yapıştırılmamış.Bu uygulama eski bir uygulama mı acaba? Artık bu etiketler yapıştırılmıyor mu?
    Bir dahaki muayenede sorunla karşılaşmayalım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzykay

Selamlar,

Herkesin yukarıda kendi deneiymlerini anlattığı gibi ben de lpg montajını ruhsata işlettim.

LPG'li bazı araçların ön camlarına yapıştırımış LPG'li Araç şeklinde sticker'lar görüyorum. Ben geçen ay araç muayene ve ruhsata işletme işini yaptırdım ama araç ön camına bu tür bir etiket yapıştırılmamış.Bu uygulama eski bir uygulama mı acaba? Artık bu etiketler yapıştırılmıyor mu?

eskı değil aksıne yeni uygulama
    artık en az 2 adet bu yapıştırmalardan olmak zorunda
    gorunen yerde 1 önde 1 adette arka da olmak uzere
  • quote:

Orijinalden alıntı: tez_otogaz_sakarya

quote:

Orijinalden alıntı: ozzykay

Selamlar,

eskı değil aksıne yeni uygulama
    artık en az 2 adet bu yapıştırmalardan olmak zorunda
    gorunen yerde 1 önde 1 adette arka da olmak uzere

Peki bu sticker'lardan nerden temin edebiliriz acaba. Muayene ve ruhsata işleme sırasında yapıştırılmayınca mecburen kendim alıp yapıştırayım bari..

Hazır bu işlerle uğraşırken hepsini halledeyim bari ileride sorun yaşamayayım.

• Sorunu cevabı aşağıdadır:

quote:

Orijinalden alıntı: metin33

Ankara için 07 Temmuz 2009 tarihli lpgyi ruhsata işletme prosüdürü için yaptığım işlemler, sırasıyla aşağıdaki gibidir
    1) Montaj tespit raporu, fatura vb montajda verilen belgelerle Ostim Ahi Evran caddesinde bulunan makine mühendisleri odasından sızdırmızlık raporu alınacak, alınteri bulvarında metro istasyonunu geçince 200 metre ilerideki ışıklardan sağa dönün ikinci kavşaktan sola dönün, sola girince ileride levhayı görürsünüz, alan içine dönerli 5, 6 lı sıra olunmuş durumda, alanın en sonunda olsa bile önünüzdeki araç sayısı sizi korkutmasın, bir seferde 8-10 araç alıyorlar, hızlı ilerleme var, 30-40 dakikada alırsınız, tavsiye öğleden sonra gidin, muayeneye girince ön kaputu ve bagajı açın, aletle sızdırmazlık kontrolü bitince elinizdeki montaj raporuna kontrol eden imza atıyor, daha sonra aracı soldan dışarı çıkarıp uygun yere parktan sonra tekrar geri gelip içeri evrakları ruhsatla birlikte verin 25 TL ücret alıyorlar ve iki tane lpg çıkartma veriyorlar, 15/20 dakika içinde bilgisayardan çıkma sızdırmazlık raporunu alıyorsunuz.
    2)İnternetten tüvtürk muayene istasyonlarından plaka no girerek randevu alırsanız, muayenede beklemezsiniz. Şu an Akyurt ta bir haftasına randevu veriliyor. Randevu gününde 30 dakika önce gitmeniz yeterli, gitmeden yangın tüpü, 2 adet reflöktör, ilkyardım çantası, çekme halatı vd. hazır olsun, onları bagaja açığa koyun, aman dikkat yangın tüpü yeni dolum olacak, ve dolum tarihi tüp üzeri etiketede basılı olsun, Montaj raporundaki azami araç ağırlığını ruhsatta yazan (ön kaput tanıtım plakasındada yazar) rakamla aynı olmasına dikkat edin, başıma gelen 1525 kğ ikin montaj raporuna 1500 kğ yazılmış, muayene onayı vermediler, gidip lpg takan yerde doğrusunu yanına yazıp kaşelettirip geri muayeneye geldim) . Muayene günü gidince dışarıda sıra bekleyenlerin peşine durmadan muayene girişine gidip kapıdaki görevli randevulu geldiğinizi söyleyin, o küçük bir kağıda plakanızı yazıyor, daha sonra içeri park alanında uygun bir yere park edin, unutmadan vergi borcu yok yazısına gerek yok, önceden internetten motorlu taşıtlar vergi dairasinden kendiniz sorgulayın, borç ya da ceza varsa onları ödemeden gitmeyin, geri çeviriliyorsunuz, onlar da intternetten kontrol ediyorlar.
    Gerisi aşağıdadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taylan73505 -- 28 Ocak 2010; 13:15:33 >

• @ taylan73505

Forumu takip ediyorum ama gözümden kaçmış sanırım çok tesekkur ederim.

ruhsata işletme olayını bir takipçi aracılığıyla yaptırdığım için bu detaydan haberim yoktu. Arayıp soracağım.
    Belki çok önemli değil ama yine de bir eksik varsa tamamlamak en doğrusu..

Tekrar teşekkürler....
  • Sayın ozzykay,
    Sızdırmazlık alırken veriliyor-muş. Ben de henüz almadım. Ama 1-2 günde yapacağım işlemleri. Yapınca tekrar yazarım.
    Birşey değil. Güle güle kullanın.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.