Şimdi Ara

LPG sisteminin ağırlığı nedeniyle muayeneden geçememe (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
37
Cevap
1
Favori
16.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Öncelikle LPG işletme adımları ve fiyatları hakkında bilgi vermek istiyorum.

İlk olarak LPG taktırdığınız yerden PROJE VE FATURANIZI alıyorsunuz.

Bu evraklarla MMO(MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI) 'na gidip sızdırmazlık almanız gerekiyor (Bu işlem ilk defa LPG taktırıp gittiğinizde gerekli , daha sonrasında TÜV-TÜRK'ten hallediliyor)
    NOT : İNTERNET ÜZERİNDEN RANDEVU ALINIZ.

http://lpgrandevu.mmo.org.tr/

Oraya gittiğinizde Ruhsatınız , Projeniz , Faturanız ile birlikte EK-1 belgesi alın(Orada işinize yaramıyor daha sonra TÜV-TÜRK ve EMNİYETTE kullanacaksınız bunu) 20 TL

Sonra Sızdırmazlık için 35 TL vezneye yatırıyorsunuz.

Burdan onayınızı aldıktan sonra TÜV-TÜRK 'e gidiyorsunuz (165 TL muayene ücreti) , eğer Egsoz emisyon yoksa 35 TL daha veriyorsunuz ( Egsoz emisyon kartınızda yer yoksa 6 TL de kart parası vereceksiniz)

Muayene işlemide bittiğine göre artık Emniyete gitme zamanı emniyet öyle yada böyle çift yaprak değiştirmek istiyor (Muayene kartınız dolmadıysa tek yaprakta yeterli aslında) 165 TL 'de oraya veriyorsunuz ve Ruhsatınıza LPG işlenmiş oluyor.

Özet ile;

LPG SIZDIRMAZLIK 35 TL + EK 1 20 TL + TÜVTÜRK 165 TL + EGSOZ EMİSYON 35 TL + EMNİYET 70 TL = 325 TL OLARAK ARACINIZA LPG İŞLETMİŞ OLUYORSUNUZ.

İYİ AKŞAMLAR DİLERİM.

FARUK USTA
  • Merak edenler için bugün azami yük ağırlığından dolayı muayeneden geçemedim. Ağır kusur dediler ve emniyetten değiştirtmem gerekiyormuş bilgileri. Uygulama bu yıl başlamış. Bilginize

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  [sizer]LPG sisteminin ağırlığı nedeniyle muayeneden geçememe

muayeneden kalacağı kesinmi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • güç bela ruhsatımı alabildim

[sizer]LPG sisteminin ağırlığı nedeniyle muayeneden geçememe

sanırım bu durumda muayene engeli ortadan kalkmış oluyor
  • sorunsuz geçti

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest_1999

güç bela ruhsatımı alabildim

sanırım bu durumda muayene engeli ortadan kalkmış oluyor

kardeş bunu nasıl yaptırdın bende de getz var hyundai azami ağırlık 1510 diyor bunu sildirebiliyormuyum yani gönderdiğin resimden o anlaşılıyor.
    acil cevap verebilirsen bende muayeneden bu zıkkım yüzünden kaldım
  • Toyota Yaris te sorun yaşayan oldu mu ? 2011-sonrası gordugum kadarıyla 75*4 + 65 kit ekleyince ruhsattaki azami agırlıgın uzerine cıkıyor.
  • Benim Golf 4 bilgisayarda azami ağırlığı 1700 kg olması gereken ağırlığı 1435 kg görünüyordu muayenede kaldı vw servisine sordum araç uygunluk belgesiyle trafikten düzelt dediler bu belge araç sıfır alındığında faturaya zımbalı olarak veriliyor. belgeyi trafikten işlettikten sonra muayene tekrarında sorunsuz geçtim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Countleed -- 10 Eylül 2016; 3:42:29 >
  • Countleed C kullanıcısına yanıt
    Trafikte nasıl işlettiniz?
  • araç uygunluk belgesini trafik tescile götürdüm fotokopisini alıp düzelttiler.
  • Formul bu;

Araç net ağırlığı +Lpg sistemi ağırlığı + 300 kilo < Araç azami yüklü ağırlığı

1+4 kişilik otomobil için 300 kilo

Tuvturk kişi başı ağırliğını 75 kilodan hesaplar.surucu hesaplanmaz.

Şöyle anlatayim;

Otomobil 1100 kilo ,Lpg kit 80 kilo araç 5 kisilik 300 kg

Toplam 1480 kilo yapar

Azami yüklu ağirliğiniz ruhsatta 1500 kilo ise arac muayeneden gecer,1470 kilo ise kalir o zaman 65 kiloluk lpg kiti taktirmalisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgiedintlg -- 15 Mart 2017; 20:12:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgauguzman

Formul bu;

Araç net ağırlığı +Lpg sistemi ağırlığı + 300 kilo < Araç azami yüklü ağırlığı

4 kişilik otomobil için 300 kilo

Eğer 5 kişilik otomobil ise bu değer 375 kilo dur,ruhsata bakin.

Tuvturk kişi başı ağırliğını 75 kilodan hesaplar.

Şöyle anlatayim;

Otomobil 1100 kilo ,Lpg kit 80 kilo araç 4 kisilik 300 kg

Toplam 1480 kilo yapar

Azami yüklu ağirliğiniz ruhsatta 1500 kilo ise arac muayeneden gecer,1470 kilo ise kalir o zaman 65 kiloluk lpg kiti taktirmalisiniz.

Araç net ağırlığı sürüci dahil hesaplanır.

Yani 5 kişilik araç için 'net ağırlık + 300kg (4 kişi) + lpg sistem ağırlığı < azami ağırlık' formülü geçerli olmalıdır.

• Evet,haklisin düzelttim.

• araçlarda ağılık nedeniyle bazı araçlarda lpg uygulaması yapılamıyor saçma olmasına rağmen mevzuattan dolayı malesef böyle. araçların azami yüklü ağırlığı ve net ağırlığı çıktığı lpg agırlıgı eklendiğinde zaman araçta 300 kg yer olmalı

araç azami ağırlığı 1680
    araç boş ağırlığı 1080
    -
    ---------
    600 kg
    42 lt simit tank 30 kg
    -
    ------------
    kalan 570 kg

bu araca lpg olur bu hesap tutmayan araçlarda malesef lpg uygulaması yapılamıyor.
    hyundai getz modellerinin bazıları sadece 10 lt depo takılarak işlenebiliyor. [sizer]LPG sisteminin ağırlığı nedeniyle muayeneden geçememe
  • Beyler muamelecilere ek1 i doldururken lpg projenizide verin. Projede yazan toplam lpg kit agirligini aracin agirligina islesin sonra emniyet ona gore ruhsat cikartiyor.

• Arkadaşlar iyi akşamlar, Bugün aracı muayeneye götürdüm.Tüp tankı 10 seneyi aşmış değişecek dedi ona eyvallah dedik bide ağırlık hesabı girdi işin içine.Ondanda ağır kusur almış.Ruhsata tüp işli ve net yük 300kg eklendiğinde azami yükden fazla gelmekde.Muayene görevlisi beni emniyete yönlendirdi aracın ağırlığını düzelttir diye.Şimdi 10 y1l1 geçtğinden dolay1 tankıda değiştirmem lazım.Bu konuda bilgisi olanlardan ricam hangi sıralama izlemem gerektiğini söylemeleri.2015 de sorunsuz geçen araba bu sene beni baya uğraştıracak sanırım.Herkese iyi forumlar.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.