Şimdi Ara

Sizde en zor dil?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar soru açık.Sizce dünyada en komplike dil hangisidir?Bence türkçe :)
    Geçen gün gittiğim kursta bir ingilizle sohbetim oldu ve o 1 yıldır türkçe kursunu alıp hala kaynaştırma ünsüzleri olayını kavrayamadığını söyledi :) ve dilimizde phrasal verbler çok fazlaymış.

• Ben Fince derdim. Belki de dil bilgisi açısından en zor dillerden biri. Sondan eklemeli bir dil olmasına rağmen Türkçe bilen biri bile zorlanabiliyor ama biraz pratikle rahatça pekiştirilebilir. Türkçe ile en ortak avantajı yazıldığı gibi okunup, okunduğu gibi yazılmaktadır(bir kaç istisna harfler hariç, onların verdikleri ses Türkçedekilerden farklı. Örn; Fince'de "y" harfi "u" sesine tekabül etmektedir. "J" harfi de "y" sesine.). Tabi kişiden kişiye değişebilir bu durumlar. Bana göre Fince. Tabi daha bilmediğimiz çok dil var, hepsinide bilmemiz imkansız olduğu için cevap sürekli değişecektir.
  • arnavutça
  • Fransızca?
  • 1.çince
    2.arapça
  • Bence de türkçe
  • Fransizca dunyanin en kolay ve ogrenilmesi en zevkli dillerindendir.

Danca ve Fince ise cok zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lehçe diye bir şey var. belki üç ay dört ay uğraştım anca adımı yaşımı söyleyebildim.
  • Yazı ve okuma bakımından Çince
    Konuşma ve telaffuz bakımından Türkçe
  • fince :D
  • ingilzice. bu kadar cok zaman ayirip anadil gibi konusulamayan tek dil
  • en basiti endenozya dili ama en zorunu bilmem :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evilblink

lehçe diye bir şey var. belki üç ay dört ay uğraştım anca adımı yaşımı söyleyebildim.

abarttığın kadar zor değil.bir sene kaldım Polonyada üç beş kendimi ifade edebiliyodum ama dünyanın en zor dillerinden biriymiş Lehçe
  • arapça çince rusça bence
  • Fransızca
  • asya-pasifik-afrika dilleri hakkında en ufak bilgim yoktur. ama bildiklerim içinde lehçe cidden zor. danca ve norveççe ise çok kolay. gerçekten kolay. bu ikisini bilen zaten isveççe, izlandaca ve faroe dilini rahatça öğrenebilir. çünkü kolay dil-zor dil ayırımının yapılabilmesi için bunu söyleyen kişinin ana dilinin de bilşnmesi gerek. mesela bizim anadilimiz için akraba sayılan fince türkler için öğrenilmesi kolay bir dildir. yani gramer olarak. tüm kelimeleri hakkında bilgim yok. estonca - fince arasında türkçe-azerice'de olduğu gibi bir ayrım vardır. yani ikisi de yakın zamana kadar aynı dil olarak bilinirdi. estonca da finler için kolaydır. macarca da ural dillerindendir, grameri yakındır türkçe'ye ve fince'ye.

uralların ortak başlıca kelimeleri de var altay dilleri ile. mesela;

türkçe 'ben'
    azerice 'men'
    kazakça 'men'
    başkurtça, tatarca, yakutça 'min'
    fince 'minä'
    estonca 'mina'
    macarca 'én'

ya da 'olmak' eylemi. fince 'olla', estonca 'olema' azerice 'olmaq' bunun gibi benzerlikleri vardır. öyleyse bu dillerden birini bilenler diğerini de zorlanmadan öğrenebilir diyebiliriz. ama dediğim gibi. gramer açısından. kelime ezberlemek tabi ki zorlar.

almanca bilenler için de cermen dillerini öğrenmek, türkçe bilene göre çok daha kolaydır. çünkü kelimelerinin birçoğu aynıdır-aynı köktendir, grameri ise aynıdır. örneğin

almanca ich hollandaca ik felemenkçe ik orta ingilizce ik eski ingilizce ik modern ingilizce i izlandaca eg eski norveççe ek modern norveççe jeg

fiiller de genelde aynı kökten olur bu dillerde. kelimelerin cinsiyetleri vardır. örneğin ingilizce the norveççe den almanca der die das felemenkçe de gibi.

yani büyük oranda aynı dillerdir bunlar. bunlardan birini bilen diğerlerinde zorlanmaz. dolayısı ile türkçe bilen birisinin zor dediği bir dil diğeri için çok kolaydır. yani dünyada ortakça zor denilebilen bir dil yoktur bence. çince'yi de tayvanlılar rahatça öğrenebilir mesela. o da onlar için zor değildir.

Ama Lehçe çok zor beee.

• Ya banada en zor dil Rusça geliyor.
    Kafayı yemek üzeriyim
    Bana biri dediki sen istediğin kadar rusça öğren
    Senin öğrendiğin Rusçayı ,rusyada kimse anlamaz diyorlar
    Hatta dayak hile yersin diyorlar peki niye dedim
    Vurgulama dedi her cümlenin bir vurgulaması var
    Hatta bu vurgulama rusyada her bölgede değişik anlamlar taşır dedi.
    İyide o zaman ne yapmak lazım bana ;Rusçayı ,rusyada öğrenmen gerekli
    Hatta ordaki yaşlılardan öğrenmen lazım diyor.
    Gelde şimdi kafayı bozma

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nécromant

asya-pasifik-afrika dilleri hakkında en ufak bilgim yoktur. ama bildiklerim içinde lehçe cidden zor. danca ve norveççe ise çok kolay. gerçekten kolay. bu ikisini bilen zaten isveççe, izlandaca ve faroe dilini rahatça öğrenebilir. çünkü kolay dil-zor dil ayırımının yapılabilmesi için bunu söyleyen kişinin ana dilinin de bilşnmesi gerek. mesela bizim anadilimiz için akraba sayılan fince türkler için öğrenilmesi kolay bir dildir. yani gramer olarak. tüm kelimeleri hakkında bilgim yok. estonca - fince arasında türkçe-azerice'de olduğu gibi bir ayrım vardır. yani ikisi de yakın zamana kadar aynı dil olarak bilinirdi. estonca da finler için kolaydır. macarca da ural dillerindendir, grameri yakındır türkçe'ye ve fince'ye.

uralların ortak başlıca kelimeleri de var altay dilleri ile. mesela;

türkçe 'ben'
    azerice 'men'
    kazakça 'men'
    başkurtça, tatarca, yakutça 'min'
    fince 'minä'
    estonca 'mina'
    macarca 'én'

ya da 'olmak' eylemi. fince 'olla', estonca 'olema' azerice 'olmaq' bunun gibi benzerlikleri vardır. öyleyse bu dillerden birini bilenler diğerini de zorlanmadan öğrenebilir diyebiliriz. ama dediğim gibi. gramer açısından. kelime ezberlemek tabi ki zorlar.

almanca bilenler için de cermen dillerini öğrenmek, türkçe bilene göre çok daha kolaydır. çünkü kelimelerinin birçoğu aynıdır-aynı köktendir, grameri ise aynıdır. örneğin

almanca ich hollandaca ik felemenkçe ik orta ingilizce ik eski ingilizce ik modern ingilizce i izlandaca eg eski norveççe ek modern norveççe jeg

fiiller de genelde aynı kökten olur bu dillerde. kelimelerin cinsiyetleri vardır. örneğin ingilizce the norveççe den almanca der die das felemenkçe de gibi.

yani büyük oranda aynı dillerdir bunlar. bunlardan birini bilen diğerlerinde zorlanmaz. dolayısı ile türkçe bilen birisinin zor dediği bir dil diğeri için çok kolaydır. yani dünyada ortakça zor denilebilen bir dil yoktur bence. çince'yi de tayvanlılar rahatça öğrenebilir mesela. o da onlar için zor değildir.

Ama Lehçe çok zor beee.

Hocam japoncada da watashi wa diyorlar ben demek için. söyledikleriniz ben,men,min,mina,en bunlara pek benzemese de japonca olanı da akılda kalıcı ve aynı dil ailesinden diye biliyorum. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.