Şimdi Ara

Sizce ramazan davulculuğu yasaklanmalı mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
1
Favori
1.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Sizce ramazan davulculuğu yasaklanmalı mı?

(En Son Oy Tarihi: 11.7.2014)
Giriş
  • Evet soru yukarda. Hayır diyenler nedenlerini de söylerlerse çok makbule geçer

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sadece sorup kenara çekilme sende evet e oy vermişsin ve sebebini açıkla lütfen.

Hayır yasaklanmamalı. Bu güzel bir gelenektir ve devam ettirilmeli. Yasaklandığı takdirde yavaş yavaş unutulacak.
    Aynı şekilde iftar topu atma durumuda var ama açken hiçbiriniz duymuyorsunuz bu topun sesini. Çunku ezanı bile televizyondan bekliyorsunu çoğu zaman.

Zaten dışarıdan ses duymamak için çift camlı evlerde yaşıyorsunuz birçoğunuz kapınızın onunden geçmesi 10 saniye suren davul sesi sizi ne kadar rahatsız edebilir ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: ayanozer

Sadece sorup kenara çekilme sende evet e oy vermişsin ve sebebini açıkla lütfen.

Hayır yasaklanmamalı. Bu güzel bir gelenektir ve devam ettirilmeli. Yasaklandığı takdirde yavaş yavaş unutulacak.
    Aynı şekilde iftar topu atma durumuda var ama açken hiçbiriniz duymuyorsunuz bu topun sesini. Çunku ezanı bile televizyondan bekliyorsunu çoğu zaman.

Zaten dışarıdan ses duymamak için çift camlı evlerde yaşıyorsunuz birçoğunuz kapınızın onunden geçmesi 10 saniye suren davul sesi sizi ne kadar rahatsız edebilir ki?

Öncelikle rahatsız olmak bile çok büyük bir neden. Herkes geleneksel olaylara önem vermek mi zorunda? Yoksa herkes oruç mu tutmak zorunda?

Yani söylemek istediğim 70 milyonun 70i de aynı düşüncede olmak zorunda değil. Ama dersen ki büyük bir çoğunluk oruç tutuyor. Tamam ben de buna karşı çıkmıyorum ki tutsun ne güzel. Eskiden bir ihtiyaç olabilir. Ne kadar istemeyenler de olsa bir ihtiyaç. Davul olmadan insanlar sahuru kaçırıyordu.

Ama artık 21. Yüzyıldayız. Davul zurna top tüfek ihtiyaç olmaktan çıktı. İnsanlar uzayda futbol oynuyor, uzaydan dünyaya atlıyor. E sen de oruç tutacaksan alarmını kuracak bir teknolojik birikime sahip olmak zorundasın. Çünkü bu şekilde senin tuttuğun oruç için hakkını helal etmeyen bir sürü insanın ahını alıyorsun.

Gayette büyük bir gürültü yaratıp her sabah beni uyandırıyor sormak istediğiniz buysa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adamssa -- 5 Temmuz 2014; 3:29:37 >

• Bu nasil bir dusuncedir tabikide hayir her ne kadar gunumuz sartlarinda artik gerekliligini kaybetsede bunlar geleneklerimizdir,bizi biz yapan degerlerdir.Ayrica sadece bu ulkedemi eski geleneklere sahip cikiliyor batili ulkelerde de geleneklerine sahip cikiliyor cogunlukla ama bu "uzayda futbol oynanmasina" engel mi ? hayir.

Bence herkesin bu konuda duyarli olmasi lazim bu gelenegi yasatmak lazim eskiden manilerde okunurdu keske oyle devam etse iftarda da her yerde top atilsa keske.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hannibal13

Bu nasil bir dusuncedir tabikide hayir her ne kadar gunumuz sartlarinda artik gerekliligini kaybetsede bunlar geleneklerimizdir,bizi biz yapan degerlerdir.Ayrica sadece bu ulkedemi eski geleneklere sahip cikiliyor batili ulkelerde de geleneklerine sahip cikiliyor cogunlukla ama bu "uzayda futbol oynanmasina" engel mi ? hayir.

Bence herkesin bu konuda duyarli olmasi lazim bu gelenegi yasatmak lazim eskiden manilerde okunurdu keske oyle devam etse iftarda da her yerde top atilsa keske.

Dostum sen gelenekler devam etsin istiyor olabilirsin ama herkes istemek zorunda mı? Neden empati kurmak bu kadar komplike bir olay haline geliyor sizin için?
    Uzayda top oynanması gece seni uykundan uyandırmadığı sürece bir engel olmaz zaten.
    Boş spekülasyonlar yapmadan bir konu etrafında adamakıllı konuşalım. Yoksa size karşı saygımı yitiririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Adamssa

quote:

Sadece sorup kenara çekilme sende evet e oy vermişsin ve sebebini açıkla lütfen.

Öncelikle rahatsız olmak bile çok büyük bir neden. Herkes geleneksel olaylara önem vermek mi zorunda? Yoksa herkes oruç mu tutmak zorunda?

Yani söylemek istediğim 70 milyonun 70i de aynı düşüncede olmak zorunda değil. Ama dersen ki büyük bir çoğunluk oruç tutuyor. Tamam ben de buna karşı çıkmıyorum ki tutsun ne güzel. Eskiden bir ihtiyaç olabilir. Ne kadar istemeyenler de olsa bir ihtiyaç. Davul olmadan insanlar sahuru kaçırıyordu.

Ama artık 21. Yüzyıldayız. Davul zurna top tüfek ihtiyaç olmaktan çıktı. İnsanlar uzayda futbol oynuyor, uzaydan dünyaya atlıyor. E sen de oruç tutacaksan alarmını kuracak bir teknolojik birikime sahip olmak zorundasın. Çünkü bu şekilde senin tuttuğun oruç için hakkını helal etmeyen bir sürü insanın ahını alıyorsun.

Gayette büyük bir gürültü yaratıp her sabah beni uyandırıyor sormak istediğiniz buysa.

10 saniyelik gurultuden bu kadar rahatsızlık duyuyorsan ve oruç tutmuyorum tutana da hakkımı helal etmiyorum diyorsan garip bi çelişkiye duşersin. Çunku orucunu tutan ve davulundan rahatsız olduğun çoğunlukda sana hakkını helal etmeyebilir.

Rahatsızlık meselesine gelince. Azınlığın şikayetleri dikkate alınıp ona göre hareket ediliyorsa bende şikayetimi dile getireyim sen de çözüm uret.

Evimde televizyon yok. Dolayısıyla gereksiz bi gurultu de yok. Ust ve altta ki komşularımın tv seslerini sanki benim televizyonummuş gibi dinliyorum. Televizyonun sesini kıstıkları zaman kendilerinin sesini yanımdaymış gibi dinliyorum. Ben bu iki aileye ne yapayım. Eşim ve ben 2 kişiyiz onlarda toplamda 9 kişiler.

Evim birinci katta ve ben sürekli olarak yoldan geçen arabaların motor seslerini dinliyorum hatta bazen arabanın içinde çalan müzikleri de dinliyorum. Kulaklarım rahatsız olduğu halde ben bu sesleri duyuyor ve rahatsız oluyorum. İnsanlara arabanızı kullanmayın motor sesleriniz beni sürekli rahatsız ediyor diyebilir miyim?

Buna benzer bi çok durum var. 365 gunluk senenin 29 gununde toplamda ortalam 300 saniye davul sesi duymak insanı çok da rahatsız etmese gerek.

• hayırdır kardesm sen ne ayaksın saygımı yıtırırım falan ne ıs sevmıyosan camına 2 kat daha taktır cunkı susmayacak davulcu ınlete ınlete gelecek..

• Adam akilli konusuyoruz.
    Ayni empatiyi senden de beklerimBen Turkum ve Turk geleneklerini yasatma taraftariyim.
    Sanki davulcu butun gece sizin evin onunde caliyo 1 dakika duyarsin en fazla eger buna bile dayanamiyosan Gunde 5 vakit ezan sesine nasil dayanabiliyorsun?

• Davul vb. şeyleri gerekli gören, geleneğimizdir diyen kesim genelde dindar kesimdir. Çünkü orucu dindar kesim tutar. Dolayısıyla ramazan davulu dindar kesimi ilgilendirir. Biraz zıt olması için şöyle örnek vereyim. Dindar kesimin büyük çoğunluğu bayanların dışarıda taytla gezmesi durumana eleştirel bakarlar. Ancak dindar kesim eleştirel bakıyor diye ne bayanlar tayt giymekten vazgeçer ne de benim giydiğim tayt bu insanları çeşitli şekillerde rahatsız ediyor diye düşünür.
    Ramazan davulu ile pek alakası olmayan kesim bundan rahatsız olabilir. Ama bu kesim rahatsız oluyor diye de ramazan davulu kalkacak değildir. Bilmem ne kadarı müslüman olan laik bir devlette yaşıyorsanız bilmem ne kadarlık müslümana saygı göstereceksiniz. Adetine, örfüne, geleneğine.. Bugün biri davuldan rahatsız olur, geçmişte de birileri ezandan türbandan rahatsız olurdu. Anlayacağınız olur da olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Adamssa kullanıcısına yanıt
    yasaklanmasın tabiki zaten eski örf adetlerden ço kaz kaldı bunu da bitirmeyelim ben 17 yaşındayım benim torumlarımda bilsin davulcuyu bilsin sahurun keyfini bilsin her ramazan davulcuya 20 lira versem kapının öününde 10dk çalarmı diye düşünsün ozaman atalarını tanıması kolay olur ozaman atalarına layık olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hannibal13

Adam akilli konusuyoruz.
    Ayni empatiyi senden de beklerimBen Turkum ve Turk geleneklerini yasatma taraftariyim.
    Sanki davulcu butun gece sizin evin onunde caliyo 1 dakika duyarsin en fazla eger buna bile dayanamiyosan Gunde 5 vakit ezan sesine nasil dayanabiliyorsun?

Gunduz uyumadigi icin olabilir.

• Oruç tutmuyorum lakin gelenek, görenek açısından çok güzel bir şey geceleri davul çalması.
    Ayrıca ben böyle şeyleri sadece dini açıdan değil kültürel yönden de seviyorum. Mesela evimin önünden bir eskici, bir karpuzcu, bir sütçü geçince de mutlu oluyorum. Eski istanbul resimlerine bakınca keşke şimdi de o günlerdeki gibi yoğun olsa diyorum ama zaman ilerledikçe çoğu şey unutuluyor veya artık yapılmıyor. Sonuç olarak kaç yüzyıldır bu dediklerimiz bu topraklarda olan şeyler. Hepte böyle devam eder umarım.

• quote:

quote:

quote:

10 saniyelik gurultuden bu kadar rahatsızlık duyuyorsan ve oruç tutmuyorum tutana da hakkımı helal etmiyorum diyorsan garip bi çelişkiye duşersin. Çunku orucunu tutan ve davulundan rahatsız olduğun çoğunlukda sana hakkını helal etmeyebilir.

Rahatsızlık meselesine gelince. Azınlığın şikayetleri dikkate alınıp ona göre hareket ediliyorsa bende şikayetimi dile getireyim sen de çözüm uret.

Evimde televizyon yok. Dolayısıyla gereksiz bi gurultu de yok. Ust ve altta ki komşularımın tv seslerini sanki benim televizyonummuş gibi dinliyorum. Televizyonun sesini kıstıkları zaman kendilerinin sesini yanımdaymış gibi dinliyorum. Ben bu iki aileye ne yapayım. Eşim ve ben 2 kişiyiz onlarda toplamda 9 kişiler.

Evim birinci katta ve ben sürekli olarak yoldan geçen arabaların motor seslerini dinliyorum hatta bazen arabanın içinde çalan müzikleri de dinliyorum. Kulaklarım rahatsız olduğu halde ben bu sesleri duyuyor ve rahatsız oluyorum. İnsanlara arabanızı kullanmayın motor sesleriniz beni sürekli rahatsız ediyor diyebilir miyim?

Buna benzer bi çok durum var. 365 gunluk senenin 29 gununde toplamda ortalam 300 saniye davul sesi duymak insanı çok da rahatsız etmese gerek.

Yani bu kadar saçma spekülatif bir yorum olamaz. Senin şahsi sorunlarından bana ne kardeşim?
    Koskocaman adamsın sana bu durumda napacağını brn mi öğreteyim? O kadar sıkıntın var tamam o zaman söyleyeyim. Öncelikle bu kadar gelenekciysen eskileri arıyorsan ilk adımın komşularına rahatsızlığını bildir. Anlamazlarsa dilekçe yoluna başvur. Eğer yine bir sonuca bağlanmazsa taşın. Taşınmaya gücün yetmiyorsa, işinden aldığın paradan memnun değilsen oy verdiklerini değiştir.

Şimdi asıl konumuza gelelim. Herkes ben gelenekleri istiyorum falan filan. Git kardeşim ramazanda ailenle geçir istediğin geleneği yap. Evinde istediğin geleneği yap. Girişken ol oturduğun mahallede senin gibi düşünenlerle iftar yap. Ama sen gelenekleri seviyorsun diye herkes gelenekleri sevmek zorunda mı? Bak 10 kişi kalkmasın derken 7 kişi kalksın diyor. Oran da azımsanamayacak kadar yüksek.

Ben türküm gelenekçiyim osmanlı torunuyuz. Herkes ne türk olmak zorunda, ne gelenekçi olmak zorunda, ne de osmanlı torunu olmak zorunda. Ve bunları işlevini yitirmiş kapıdan kapıya biraz daha bahşiş için koşmaktan başka yaptığı bir iş olmayan ramazan davulcusu için söylüyorsun.

Saçma.

Empati kuramamanız çok büyük eksiklik.

• beyler bırakın dikkate almayın her ramazan çıkar böyle tipler kimisi insanların değerlerine söver kimisi popi olma derdindedir. he diyip geçin nasılsa büyüyünce unuturlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: swearer

beyler bırakın dikkate almayın her ramazan çıkar böyle tipler kimisi insanların değerlerine söver kimisi popi olma derdindedir. he diyip geçin nasılsa büyüyünce unuturlar

Hayır anonim olsuğum forumda ne popiliği? Popi popüler demek değil mi bu arada?
    Hayır benim değerlerim ölsün seninkiler yaşasın değil mi? Muhtemelen daha küçük bir sincapsın

• Gören de farz sanacak dan dan dan diye davul çalmayı. Başka gelenek görenek kalmadı korunacak davulcuyu koruyun.

Rahatsız olmuyorum ama kaldırılsa da pek umrumda olmaz.

• O ramazan davulculuğu yapan güruhun bu işten evine ekmek götürdüğünü bilmek bile benim için kaldırılmamasına yeterli bir sebep. Gelenekmiş zartmış zurtmuş, bırakın işte böyle böyle istihdam sağlanıyor adamların tüm aldığı o bahşişler zaten, bırak kazansınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mystery1234

O ramazan davulculuğu yapan güruhun bu işten evine ekmek götürdüğünü bilmek bile benim için kaldırılmamasına yeterli bir sebep. Gelenekmiş zartmış zurtmuş, bırakın işte böyle böyle istihdam sağlanıyor adamların tüm aldığı o bahşişler zaten, bırak kazansınlar.

Çalışarak kazansın kardeşim neden milleti rahatsız ederek kazanmaya çalışıyor. Ne kadar gereksiz yorumlar yazıyorsunuz ya

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mystery1234

O ramazan davulculuğu yapan güruhun bu işten evine ekmek götürdüğünü bilmek bile benim için kaldırılmamasına yeterli bir sebep. Gelenekmiş zartmış zurtmuş, bırakın işte böyle böyle istihdam sağlanıyor adamların tüm aldığı o bahşişler zaten, bırak kazansınlar.

Çalışarak kazansın kardeşim neden milleti rahatsız ederek kazanmaya çalışıyor. Ne kadar gereksiz yorumlar yazıyorsunuz ya

Adamların yaptığı şey 'çalışmak' zaten tam anlamıyla, sana dışardan nasıl görünüyor bilemem. İnsanların bu işten evine 3 kuruş götürdüğünü kavrayıp bundan mutlu olabilmekten çok kendi rahatını düşünen beyinler gereksiz asıl.

• o kaldırılsın bu kaldırılsın şuna ne gerek var buna ne gerek var diyerek bizi biz yapan diğer toplumlardan ayıran değerlerimizin sizin gibi düşünenler yüzünden Teknolojiye yenik düşmesine göz yumamayız hiç kusura bakmayın.Zaten gittikçe bireyselleşen ve bencilleşip içine kapanan toplumumuzda mutsuzlukların temel noktası geleneklerimizden kopmamız değilmidir.Teknoloji evet çok güzel birşey fakat bize huzuru sağlamaktan yoksun herkes biliyor alarm kurup sahura kalkmayı,bizde biliyoruz spidermanin karagöz ve hacivattan daha güzel olduğunu,herkes biliyor ezanın günümüz şartlarında hayati bir zorunluluk olmadığını ama çözüm yok etmekmidir yoksa sahip çıkmak mıdır küçümseyip yok ettiğimiz değerlerimiz bizi en sonunda robotlaşan dünaya ya mahkum ediyor.hiç kusura bakmayın eğer güçlü bir türkiye istiyorsak,yok olmak istemiyorsak değerlerimizi yeni nesillere aşılamak zorundayız ,birileri gibi geniş vurdum duymaz olursak ilerki nesiller turistlerden farksız olucak.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.