Şimdi Ara

Sizce Protein Tozunun Bana Yararı/Zararı Olur mu lutfe yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
24.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1994 dogumluyum 1,84 boyundayım 66 kiloyum bi sure once boyumun yeterince uzzadıgına karar verim evdeki dumbelllarımla calısmaya basladım duzenli calısmıorum ama hemen hemen her gun yada 2gunde bir uzun bi calısma yapıyorum protein tozunun bana bir katkısı olur mu? olursa hangi markayı tavsiye edersiniz (:

• Abartmadığın sürece zararı olmaz ama sen sen ol protein tozunu amerikan pazarı vs gibi yerlerden alma.Adamlar nişasta vs gibi tozları doldurup orjinalmiş gibi satıyor allah korusun kaş yapıyım derken göz çıkarırsın. Yetkili satıcıları vs var bunların oralardan al. En kaliteli markalar weider , ultimate nutrition vs. gnc de fena değildir. Protein tozunda kalite şu şekilde anlaşılır , suya veya süte karıştırdığında topak topak olmamalıdır , içindeki yağ oranı olabildiğince düşük olmalıdır.
  • bence alma.git spor salonunda daha pro bi çalışma yapmaya başla.o şekilde 2ay çalıştıktan sonra protein tozu takviyesi alırsın.asıl faydasını öyle görürsün.
  • Spor salonuna yazıl sıkı antrenmanlarını bol proteinli ve karbonhidratlı öğünlerle destekle.Protein tozunu 5 ay sonra alırsın.Direk hazıra alışma
  • maşallah yaşına göre boyun ve kilon çok iyi. Protein tozu bir ek besin takviyesidir, bunu unutmamak lazım. Yaşın henüz bu spor için erken sayılır, henüz gelişimin tamamlanmadı zira 20 li yaşlarda bile gelişim devam eder. Sana tavsiyem şimdilik protein tozundan uzak durmandır. Evde annenin yaptığı tahıllı ve baklagilli yiyecekleri bolca tüket, beyaz et, süt, yumurta arkadaşın olsun. Ne zaman ki 20 li yaşları devirirsin, düzenli olarak spor yapmaya başlarsın ve yaptığın antremanların yorucu, yıpratıcı olduğunu gelişemediğini hissedersen, o zaman protein tozu gibi takviyelere başvurabilirsin.

sağlıklı günler

• bu yasda kuvvet antmanı yapmaa ...
  • arkadaşım yaşın daha çok genç niye butür ilaçlar kullanarak birşeyler yapıyorsunki daha gelişme çağındasın evde düzünli bir şekilde şınav mekik çalışsan aradada ağırlık çalışıp bol yemek yesen bunlar bile sana çok çok rahat yeter. kaldiki 20 yaşından sonra hızla kilo alırsın vücudunda tam oturur. biraz sabret bence. boşuna doğal olmayan yollara girme yaşın daha genç ilerde çok zararını görürsün
  • quote:

Orjinalden alıntı: Decided

1994 dogumluyum 1,84 boyundayım 66 kiloyum bi sure once boyumun yeterince uzzadıgına karar verim evdeki dumbelllarımla calısmaya basladım duzenli calısmıorum ama hemen hemen her gun yada 2gunde bir uzun bi calısma yapıyorum protein tozunun bana bir katkısı olur mu? olursa hangi markayı tavsiye edersiniz (:

Herhangi bir yararı da zararı da olmaz, beslenmeni düzeltip eksik gördüğün yerleri protein tozu ile tamamlarsan etkili olur. Hele evde ki çalışma ile imkanı yok desem yeridir.

quote:

Orjinalden alıntı: tave03

arkadaşım yaşın daha çok genç niye butür ilaçlar kullanarak birşeyler yapıyorsunki daha gelişme çağındasın evde düzünli bir şekilde şınav mekik çalışsan aradada ağırlık çalışıp bol yemek yesen bunlar bile sana çok çok rahat yeter. kaldiki 20 yaşından sonra hızla kilo alırsın vücudunda tam oturur. biraz sabret bence. boşuna doğal olmayan yollara girme yaşın daha genç ilerde çok zararını görürsün

Peynir altı suyu ne zaman ilaç oldu ? Bunlar beslenme desteği ürünlerdir beslenmenin zayıf olduğunu düşündüğün zamanlarda acil ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış ek gıdalardır. Yabancı beslenme kitaplarında ismi "Sağlıklı beslenme gıdası ve ek beslenme gıdası" olarak geçer. Beslenme uzmanları beslenmesi iyi olmayanlara (öğrenci , hasta , sürekli hareket halinde iş yapanlar )şiddettle önermektedir ve Eczane de bile satılmaz yurt dışında marketlerde dahi bulunmaktadır. Ağır ameliyattam çıkmış hastalara bile kaliteli bir şekilde beslenip gıdalarını almaları için günde 1-2 porsiyon verilir. İşin özü %100 Doğaldır , ilaç değildir , kimyasal değildir.

• Düzenli ve kalitelilerinden kullanırsan kilo almanda yardımcı olur. Vücudun gerek gördüğü ve kilo almaya yarayan besinlerin yerinin tutuyor işte. Eğer alacaksan sana "Whey" markasını öner,irim. En kalitelisidir.
  • Whey marka değil protein çeşididir.
  • Beslenmem iyi günde 3 öğün yemek yerim doyuncaya kadar kalkınca hatta karnım bile ağrır. Ama kilo alamıyorum kullansam kilo aldırırmı illa kullanayım demiyorum reçete ile alma imkanım varsa kullanırım yoksa zamanla kiloda gelir heralde deyip kullanmam
  • quote:

Orjinalden alıntı: huseyin16

Beslenmem iyi günde 3 öğün yemek yerim doyuncaya kadar kalkınca hatta karnım bile ağrır. Ama kilo alamıyorum kullansam kilo aldırırmı illa kullanayım demiyorum reçete ile alma imkanım varsa kullanırım yoksa zamanla kiloda gelir heralde deyip kullanmam

Günde 3 öğün tıka basa yemek sana fayda getirmez. Günde 3 ana 2-3 ara öğün yemek yemeli ve hiçbirini tıka basa yememelisin. Protein tozu doktor reçetesiyle satılmaz, eczanelerde nadiren bulunur, sporcu gıdaları satan marketlerde ve internet sitelerinde bulabilirsin. İlaç değil, ek besin takviyesidir. Düzenli sporunu yapıp gerektiği şekilde beslenirsen (demem o ki vücuduna faydalı besinler) protein ve amino asitlerle de eksiklerini tamamlarsan kilo da alırsın, güzel bir vücut da yaparsın.

Kulaktan dolma bilgilerle yaşamayın hayatınızı

• sanırım bizzat siz yapım aşamasında çalışıyosunuz bukadar bilgili olduğunza göre. ben ilaç dememden kastım bunun ilaç olrakta alınan şuan bodycilerin kullandığı ve zararları ispatlanmış maddelerden bahsettim. ve evet tekrar diyorum bunlar İLAÇTIR. ayrıca bak seninde yazdığın gibi BESLENMESİ BOZUK AMELİYATTAN YENİ ÇIKMIŞ HASTA KİŞİLERE UZMAN TAVSİYESİYLE verilir. bende zaten bunu tavsiye ettim soruyu soran arkadaş herhangi bir rahatsızlığından bahsetmemiş. sen neye ve hangi bilgine dayanarak bunun kullanımının zararsız olduğundan bahsediyorsun ve burda bunlar %100 doğaldır deyip insanlara yanlış bilgi veriyorsun. bunların içine sırf o şekilde toz veya hap haline getirmek için bile onlarca katkı maddesi konuyor neden bahsediyorsun sen? ve yurt dışında marketlerde dahi bulunuyor diyorsun tabi bence bu doğru değil ama doğru olduğunu varsaysakta yabancıların nekadar bukonuda bilinçli oldukları yedikleri fastfoodlardan belli. onlarda heryrede satılıyor ama özellikle gelişme çağındakilere verdikleri zarar bugün heryerde çarşaf çarşaf yazıyor başta obezite olmak üzere kullanıldığı yağlar kansere kadar birçok hastalığa neden oluyor. insanlara bu peynir altı suyundan yapılıyor doğaldır kullan diye yanlış bilgi vereceğine bizim memleketimiz doğal olarak besin kaynağı olan peynir yumurta ve süt ürünlerini önersen daha faydalı bir iş yapmış olursun
    quote:

Orjinalden alıntı: 3RS!N

quote:

1994 dogumluyum 1,84 boyundayım 66 kiloyum bi sure once boyumun yeterince uzzadıgına karar verim evdeki dumbelllarımla calısmaya basladım duzenli calısmıorum ama hemen hemen her gun yada 2gunde bir uzun bi calısma yapıyorum protein tozunun bana bir katkısı olur mu? olursa hangi markayı tavsiye edersiniz (:

Herhangi bir yararı da zararı da olmaz, beslenmeni düzeltip eksik gördüğün yerleri protein tozu ile tamamlarsan etkili olur. Hele evde ki çalışma ile imkanı yok desem yeridir.

quote:

arkadaşım yaşın daha çok genç niye butür ilaçlar kullanarak birşeyler yapıyorsunki daha gelişme çağındasın evde düzünli bir şekilde şınav mekik çalışsan aradada ağırlık çalışıp bol yemek yesen bunlar bile sana çok çok rahat yeter. kaldiki 20 yaşından sonra hızla kilo alırsın vücudunda tam oturur. biraz sabret bence. boşuna doğal olmayan yollara girme yaşın daha genç ilerde çok zararını görürsün

Peynir altı suyu ne zaman ilaç oldu ? Bunlar beslenme desteği ürünlerdir beslenmenin zayıf olduğunu düşündüğün zamanlarda acil ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış ek gıdalardır. Yabancı beslenme kitaplarında ismi "Sağlıklı beslenme gıdası ve ek beslenme gıdası" olarak geçer. Beslenme uzmanları beslenmesi iyi olmayanlara (öğrenci , hasta , sürekli hareket halinde iş yapanlar )şiddettle önermektedir ve Eczane de bile satılmaz yurt dışında marketlerde dahi bulunmaktadır. Ağır ameliyattam çıkmış hastalara bile kaliteli bir şekilde beslenip gıdalarını almaları için günde 1-2 porsiyon verilir. İşin özü %100 Doğaldır , ilaç değildir , kimyasal değildir.

• quote:

sanırım bizzat siz yapım aşamasında çalışıyosunuz bukadar bilgili olduğunza göre. ben ilaç dememden kastım bunun ilaç olrakta alınan şuan bodycilerin kullandığı ve zararları ispatlanmış maddelerden bahsettim. ve evet tekrar diyorum bunlar İLAÇTIR. ayrıca bak seninde yazdığın gibi BESLENMESİ BOZUK AMELİYATTAN YENİ ÇIKMIŞ HASTA KİŞİLERE UZMAN TAVSİYESİYLE verilir. bende zaten bunu tavsiye ettim soruyu soran arkadaş herhangi bir rahatsızlığından bahsetmemiş. sen neye ve hangi bilgine dayanarak bunun kullanımının zararsız olduğundan bahsediyorsun ve burda bunlar %100 doğaldır deyip insanlara yanlış bilgi veriyorsun. bunların içine sırf o şekilde toz veya hap haline getirmek için bile onlarca katkı maddesi konuyor neden bahsediyorsun sen? ve yurt dışında marketlerde dahi bulunuyor diyorsun tabi bence bu doğru değil ama doğru olduğunu varsaysakta yabancıların nekadar bukonuda bilinçli oldukları yedikleri fastfoodlardan belli. onlarda heryrede satılıyor ama özellikle gelişme çağındakilere verdikleri zarar bugün heryerde çarşaf çarşaf yazıyor başta obezite olmak üzere kullanıldığı yağlar kansere kadar birçok hastalığa neden oluyor. insanlara bu peynir altı suyundan yapılıyor doğaldır kullan diye yanlış bilgi vereceğine bizim memleketimiz doğal olarak besin kaynağı olan peynir yumurta ve süt ürünlerini önersen daha faydalı bir iş yapmış olursun
    quote:

quote:

quote:

Beslenmesi bozuk demek gıdasını iyi alamayan demek , ameliyattan yeni çıkan demek beslenemeyen ve yaralarını tedavi edip iyileşebilmesi için gerekli amino asitleri alamayan demek.

Tövbe tövbe ben sana niye cevap veriyorum ki? Önce amino asit nedir Whey proteini nedir bunları araştır konuya atlayıp bilmediğin şeylerde yorum yapma.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

sanırım bizzat siz yapım aşamasında çalışıyosunuz bukadar bilgili olduğunza göre. ben ilaç dememden kastım bunun ilaç olrakta alınan şuan bodycilerin kullandığı ve zararları ispatlanmış maddelerden bahsettim. ve evet tekrar diyorum bunlar İLAÇTIR. ayrıca bak seninde yazdığın gibi BESLENMESİ BOZUK AMELİYATTAN YENİ ÇIKMIŞ HASTA KİŞİLERE UZMAN TAVSİYESİYLE verilir. bende zaten bunu tavsiye ettim soruyu soran arkadaş herhangi bir rahatsızlığından bahsetmemiş. sen neye ve hangi bilgine dayanarak bunun kullanımının zararsız olduğundan bahsediyorsun ve burda bunlar %100 doğaldır deyip insanlara yanlış bilgi veriyorsun. bunların içine sırf o şekilde toz veya hap haline getirmek için bile onlarca katkı maddesi konuyor neden bahsediyorsun sen? ve yurt dışında marketlerde dahi bulunuyor diyorsun tabi bence bu doğru değil ama doğru olduğunu varsaysakta yabancıların nekadar bukonuda bilinçli oldukları yedikleri fastfoodlardan belli. onlarda heryrede satılıyor ama özellikle gelişme çağındakilere verdikleri zarar bugün heryerde çarşaf çarşaf yazıyor başta obezite olmak üzere kullanıldığı yağlar kansere kadar birçok hastalığa neden oluyor. insanlara bu peynir altı suyundan yapılıyor doğaldır kullan diye yanlış bilgi vereceğine bizim memleketimiz doğal olarak besin kaynağı olan peynir yumurta ve süt ürünlerini önersen daha faydalı bir iş yapmış olursun

Sen peki bunları neye dayanarak söylüyorsun, onu da bir açıkla bence. Doktor musun? İlaçtır diyorsun, mesela hangi hastalığın tedavisinde kullanılır ve hangi biyolojik işlemlere tabi tutulur protein tozları? Hangi doktor reçetesinde sabah amino asit, akşam protein tozu iç diyor.

Protein tozu kullanmak, portakal yemek yerine calsium-sandoz içmek gibidir. Doğal beslenebiliyorsan günde 150 gram proteini besinlerden karşılayabiliyorsan tabi ki kullanmaya gerek yok, herşeyin doğalı önemlidir. Kaç kişi bunu yapabiliyor? Günümüzde hangi gıda maddesinin kimyası bozulmamış? pazardan bahçe domatesi diye aldığın domates serada yetişiyor bunu bilmeyen mi kaldı?

Bunlar ek gıda takviyeleridir, adı da üstünde. İlaç değildir, temel gıda maddesi değildir. Kimse sana peynir yeme demiyor ki.

Lütfen sağlık bölümünü konu dışına çevirip yersiz tartışmalar yaratmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZUĞAŞİBERE -- 30 Aralık 2008; 0:19:15 >

• kusura bakma ama ben senin hayatın boyunca bilip öğrenebileceğinden daha fazla proteinle ilgili bilgim var. senmi bana bunları öğreteceksin? asıl senin okumanda bir problem var belli. ben sana ameliyattan çıkmış hasta aminoasit alamayan hasta bunu kullanmasın mı diyorum? yazımı iyi oku ben asıl bunlar mutlaka kullanacak diyorum doktor tavsiyesiyle. yazdığımı birdaha oku. bukonuda yardım isteyen arkadaş besin alımımda bozukluk var mı demiş? hastayım mı demiş? ameliyattan çıktım mı demiş? sen birdaha oku bakalım bu arkadaşımızın sorunu neymiş. bu arkadaşın hiçbir problemi yok sadece belki sırf yaşının genç olması ve metabolizmasının hızlı çalışmasından ötürü kilo alamıyor niye bukonuda hiçbir bilgin veya uzmanlık alanın yokken tak diye protein tozu zarasızdır doğaldır kullan diyorsun. ben diyorumki önce doğal yollardan besinini al sporunu yap eğer yine olmasa ve bu zayıflığın senin sağlını etkileyecek düzeye gelmişse doktora git doktor tavsiyesiyle yine kullan diyorum. ama burda senin gibi bukonuda bilgisiz insanların lafına ve dolduruşuna gelme diyorum. bide kalkımış internetten sağdan soldan okuduğun biriki şeyle bana laf söylüyorsun.
    asıl ben senle niye tartışıyorumki bukonuda zerre kadar bilginin olmadığı belli asıl sen konuya atlama. istersen tavsiye ettiğin şeyleri sen araştır belki biraz yararını görürsün
    quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Okuma özürlü arkadaşım uzmanlar neden tavsiye ediyor bir kez daha oku ! Beslenmesi bozuk demek gıdasını iyi alamayan demek , ameliyattan yeni çıkan demek beslenemeyen ve yaralarını tedavi edip iyileşebilmesi için gerekli amino asitleri alamayan demek.

Tövbe tövbe ben sana niye cevap veriyorum ki? Önce amino asit nedir Whey proteini nedir bunları araştır konuya atlayıp bilmediğin şeylerde yorum yapma.

• kusura bakma ama ben senin hayatın boyunca bilip öğrenebileceğinden daha fazla proteinle ilgili bilgim var. senmi bana bunları öğreteceksin? asıl senin okumanda bir problem var belli. ben sana ameliyattan çıkmış hasta aminoasit alamayan hasta bunu kullanmasın mı diyorum? yazımı iyi oku ben asıl bunlar mutlaka kullanacak diyorum doktor tavsiyesiyle. yazdığımı birdaha oku. bukonuda yardım isteyen arkadaş besin alımımda bozukluk var mı demiş? hastayım mı demiş? ameliyattan çıktım mı demiş? sen birdaha oku bakalım bu arkadaşımızın sorunu neymiş. bu arkadaşın hiçbir problemi yok sadece belki sırf yaşının genç olması ve metabolizmasının hızlı çalışmasından ötürü kilo alamıyor niye bukonuda hiçbir bilgin veya uzmanlığın yokken tak diye protein tozu zarasızdır doğaldır kullan diyorsun. ben diyorumki önce doğal yollardan besinini al sporunu yap eğer yine olmasa ve bu zayıflığın senin sağlını etkileyecek düzeye gelmişse doktora git doktor tavsiyesiyle yine kullan diyorum. ama burda senin gibi bukonuda bilgisiz insanların lafına ve dolduruşuna gelme diyorum. bide kalkımış internetten sağdan soldan okuduğun biriki şeyle bana laf söylüyorsun.
    asıl ben senle niye tartışıyorumki bukonuda zerre kadar bilginin olmadığı belli asıl sen konuya atlama. istersen tavsiye ettiğin şeyleri sen araştır belki biraz yararını görürsün
    quote:

Beslenmesi bozuk demek gıdasını iyi alamayan demek , ameliyattan yeni çıkan demek beslenemeyen ve yaralarını tedavi edip iyileşebilmesi için gerekli amino asitleri alamayan demek.

• evet kardeşim doktorum. ve evet protein tozu aminoasit yönünden eksik kalmış beslenme bozukluğu görülen kişilere doktor veya uzman tavsiyesiyle ve belirlediği dozları uygulayarak kullanılır. tekrar dediğim gibi sorununu söyleyen arkadaş böyle birşeyden bahsediyormu? yani herhangi bir hastalığından beslenme veya gelişim bozukluğundan? ve sizinde dediğininz gibi bu ekgıda takviyesidir ve doktor tavsiyesiyle verilir. ve yine haklısınız günümüzde çoğu şey hormonlu ve zararlı peki ozaman sizce çözüm bu gıdaları yemeyi bırakıp sürekli karbonhidrat vitamin protein ilaçlarımı kullanmak? sizin ilaçtan anladığınız nedir bilmiyorum yani ben doğal olmayan yapay yollarla üretilmiş ve insanlara hastalık anında verilen maddeleri ilaç olarak niteliyorum ve sizin söyleminize bakılırsa destekleyici vitamin haplarıda doğaldır ve aynı protein tozları gibi birara insanlar reçetesiz olarak bakkaldan ekmek alır gibi aldı zararsızdır faydalıdır diye ama sonuçlarını çok acı yaşadılar. araştırırsanız görürsünüz. butür hapların tozların takviye gıdaların günlük alınması gereken miktarlar
    ancak bir doktor veya uzman tarafından kişinin metabolizme ve vücut ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenir. yani yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi matketlerden bilgisiz body salonlarından alınarak gelişigüzel kullanılmaz. bunların özel dozları vardır. ama siz isterseniz bunları içebildiğiniz kadar için ee nede olsa bu vücudu desteklemek içinya bakın bakalım sonra aşırı alımdan ne gibi sorunlarla karşılaşacaksınız. ve tamam gerçekten size yardımcı olmaya çaılıştığım ve arkadaşı sağlıksız birşeyden alıkoymaya çalışarak konu dışı tartışma açtğım için özür dilerim ve zaten birdahada asla ne sağlık bölümüne gireceğim nede birine bildiğim konularda yardımcı olmaya çalışacağım buyrun siz kendi aranızda konuşun yanlış tavsiyelerle birbirinize yardımcı olun. ama dikkat edin ben bukonuyu tartışırken ne bir ticari amaç güdüyorum nede reklam yapıyorum ama benimle tartışan 3RS!N arkadaşımızında imzasında görüldüğü gibi bu arkadaşımız bodyci veya bu sporla ilgileniyor. yani bu tozları ya kullanıyor diye herkese kullandırmaya çalışıyor yada belki sahibi olduğu bady salonunda satıyor diye herkese kullanması için tavsiye ediyor. ve siz o arkadaşımıza gereksiz tartışmalra giriyorsun reklam yapıyorsun diyeceğinize bana diyorsunuz.ve bakın ben size birsürü örnek vererek açıkladım buyursun o arkadaş veya sizde bana yanıldığımı açıklayın. ama size son bir soru birgün protein tozunu alıp veya vitamin haplarını tıkabasa büyük bir kutuyu bitirene kadar yiyin ve bunu hergün tekrarlayın eğer dediğiniz gibi doğal zararsız ve kullanımı tamamen normalse size hiçbirşey olmayacaktır hatta kaslı güzel bir vücudunuz olacaktır ozaman söyleyecek sözüm yok hatalıyım. ama eğer enufak birşikayet gördüğünüzdede lütfen benim söylediklerimi anımsayın ama benim dediği gibi doğal gıdalara patlayana kadarda yeseniz enufak birşey olmaycağına ben eminim neyse tekrar özür dilerim gereksiz tartışma açıp bu forumdaki ortamı sıcak bir arkadaşlık ortamı olarak görüp yardımcı olmaya çalıştığım için.
    hoşçakalın sağlıklı günler..
    quote:

Orjinalden alıntı: ZUĞAŞİBERE

quote:

Sen peki bunları neye dayanarak söylüyorsun, onu da bir açıkla bence. Doktor musun? İlaçtır diyorsun, mesela hangi hastalığın tedavisinde kullanılır ve hangi biyolojik işlemlere tabi tutulur protein tozları? Hangi doktor reçetesinde sabah amino asit, akşam protein tozu iç diyor.

Protein tozu kullanmak, portakal yemek yerine calsium-sandoz içmek gibidir. Doğal beslenebiliyorsan günde 150 gram proteini besinlerden karşılayabiliyorsan tabi ki kullanmaya gerek yok, herşeyin doğalı önemlidir. Kaç kişi bunu yapabiliyor? Günümüzde hangi gıda maddesinin kimyası bozulmamış? pazardan bahçe domatesi diye aldığın domates serada yetişiyor bunu bilmeyen mi kaldı?

Bunlar ek gıda takviyeleridir, adı da üstünde. İlaç değildir, temel gıda maddesi değildir. Kimse sana peynir yeme demiyor ki.

Lütfen sağlık bölümünü konu dışına çevirip yersiz tartışmalar yaratmayınız.

• Ben de 18 yıllık sporcu ve spor akademisi mezunuyum. Antrenman yaptığım salonda çalıştırdığım doktor arkadaşlarım da var ve bu konuda sizlerin ne kadar cahil olduğunuzu anlatmaya kalksam sayfalara sığmaz. Ne salonum var ne bunları satmaya çalışırım , bir şey hakkında yargılamaya kalkmadan önce yazdıklarımı bir oku. Hiç bir zaman ben gelin bunları kullanın diye yazmamamışımdır , önce iyi beslenmeleri sonra bunu desteklemelerini , beslenmedikleri zamanlarda mutlaka takviye almalarını söylemişimdir. Hiç bir marka da önermediğim gibi gel sana şunu vereyim dememişimdir. Senin Örneğine uygun olarak ben devamlı kullanırım diye cevap vereyim , ne ben ne kullanan arkadaşlarım hiç bir zararını görmedik çünkü kimyasal değil doğaldırlar. Doğal oldukları için mucizevi değillerdir o yüzden daha etkili olması için 6-7 ürün bir arada kullanırım. Madem doktorsun ingilizcen iyidir Bodybuilding Nutrition 5 , Mike Mentzer - Heavy Duty Nutrition , ve Stuart McRobert kitaplarını okumanı öneririm. Türkiyede fazla kaynak bulamazsın ama Herkes için spor , Adale ve kuvvet , vücut geliştirme ve halterde ileri teknikler adlı kitaplarda da çeşitli bilgiler mevcuttur hatta bunlarda %100 doğal , zararsız ve yan etkisiz olduğunu , ilaç kategorisini girmediği için doping/steroid de olmadığını bu yüzden tüm spor dallarında kullanımımın serbest olduğu yazmaktadır.http://bodyspace.bodybuilding.com/ErsiN/ Sayfanın aşağılarına doğru "Supplement Reviews" kullandığım ürünlerin bir kısmını görebilirsin.
    ekleme : ahanda şurada da varmışhttp://bodyspace.bodybuilding.com/ErsiN/more.php?section=supplement_review
    Yahu amino asit nedir diyorum doktor tavsiyesi ile verilir diyorsun nasıl doktorsun anlamadım. Kaba açıklama ile akıla girecek şekilde anlatayım : insan nedir ? bir kas parçası. Peki kas hücreleri nelerden oluşur ? Tabii ki proteinlerden. Peki Protein nelerden meydana gelir? cevap basit Amino asit. O zaman amino asit nedir diyoruz ? : Proteini oluşturan temel yapı taşıdır (22 adet ve bunların 8`i hayati önem arz eder, çünkü vücdumuz üretemez ve dışarıdan alınmalıdır) gıdalardan elde ettiğimizi söylememe gerek yok. (Özellikle hayvansal gıdalar amino asit profili açısından zengindir , et , tavuk , süt , yumurta gibi) sanırım neyse geçtim bunu.

Günde kaç öğün besleniyorsun ? Hiç 6-7 öğün 2 saatte bir beslendin mi? şu şekilde beslenmeyi dene : sabah 10 yumurta beyazı 200gr pirinç lapası , salata 200gr meyve. 2 saat sonra 150gr tavuk göğsü , 100-150gr pirinç lapası , salata 150-200gr meyve , 2 saat sonra (antrenman öncesi) 150gr tavuk göğsü 100-150gr yulaf ezmesi 150-200gr meyve , antrenman sonrası 200gr haşlanmış balık , 200gr pirinç lapası , salata , 200gr meyve , 2 saat sonra 150 gr tavuk göğsü , 80-100gr pirinç lapası 150-200gr meyve , yatarken 10 yumurta beyazı. Tamamen beslenme desteksiz bir beslenme ve ben bu şekilde beslenirim genelde ama karaciğer ve böbreklerim öylesine aktif ki yorulmaları sonucu sırtımda , kollarım ve bacaklarımda sivilceye neden olurlar. Tabii bunun yanında gaz , sürekli dolu mide ile beslenmek sıkıcı ve tiksindirici olmaya başlıyor. peki ne yapılmalı ? mesela sabah yada antrenman öncesi 1 gainer , antrenman sonrası Whey protein tozu ve yatarken Casein proteini tozu hem sindirim sistemini rahatlatıyor , hem gaz olmuyor , hem tiksindirmiyor hem de sivilce olmuyor işte biz ve tüm sporcular buna beslenme desteği ve bu ürünlere beslenme desteği ürünler diyoruz. Ne oldu zarardan döndük karımız oldu böylece ayrıca antrenman sonrası acil amino asit ihtiyacını da yarım saatlik sindirimi ile çok kısa bir sürede karşıladık tavuk yada balığımı yeseydim bu süre 2-3 saati bulacak hem adalenin avil ihtiyacı olan gıdalar için uzun süre beklemek zorunda kalacaktı. Ayrıca bu yukarıdaki beslenme profesyonel işi değildir profesyoneller 11 öğün ve gece kalkıp beslenirler. Misal bir devlet memuru ve amacı kilo almak; çalıştığı yerde 2 saatte bir beslenemeyeceğine göre sabah kahvaltısını uygun şartlarda yaptı diyelim. sabah ve öğlen arasında bir şey tüketemeyeceğinden 1 ölçek gainer yada casein proteini onu öğlen yemeğine kadar alması gereken 1 öğününü bir kaç saniyede kapatmış olacak, öğünü yemesi için dosyaların üzerine sofra kuracak hali yok tabii , şimdi noldu ? zayıf olan beslenmesini destekledi ! öğlen yemeğini yer öğlen ve akşam arası yine sofra kuramayacağından (yani pratikliğe ihtiyacı vardır) yarımölçek whey ve yarım ölçek gainerı karıştırır bu sefer 4. öğününü almış olur ve işten çıkıp antrenmana gider. Antrenman bitince yarım saatte evine gider yer tavuğunu pilavını akşam yemeğini de tamamlar oldu 5 öğün. yatacaksa 1 saat sonra yatar yada 2 saat sonra ya 10 yumurta beyazı yada 600gr light yoğurt yer yatar yada dilerse de casein proteini tozu içer. al sana canavar gibi ve sağlıklı 6 öğün. hem spor yaparken bitap düşmez hem kaliteli kilosunu alır hem mutlu olur.

Bu konu uzar gider zaten sen bilmediğin konularda bir iki şey yazıp kaçıp gitmişsin. Yine diyorum bir kişiyi yargılamadan önce mesajlarını oku.

Ekleme : Vaktim var iken konuya bir iki şey daha ekleyeyim; Supplement dediğimiz beslenme ürünleri ilaç olmadığı için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından onay etiketli olarak satılır. En son ne zaman yazdığımı hatırlamıyorum sırasında ve detayda sorun olabilir ; bir yumurtanın sindirimini örnek verelim : midede sindirilen yumurta , barsakta peptit bağlarından kopar (pepsin e girmeyelim şimdi kısa yollu olsun) ve karaciğer ile böbreklere geçerek amino asitlerine ayrılırak kana karışır. işte bu sindirme işlemini hayal edin ve minimum 90-120 dk arasında gerçekleştiğini düşünün. Beslenme destek ürünlerinde bu hazır haldedir , yani sindirilmiş pepsin olmuş ve kana karışmaya hazır haldedir. İç organlarınız ekstradan enzimler salgılayrak vs gibi dönüştürme zahmetine girmeyeceği için bu süre yarım saate hatta yeni teknolojiler ve sıvı amino asitler ile 15dkya kadar indirilmiştir. Bu da ayrı bir not olsun.

ek destek almadan sürekli 5-7 öğün hayvansal gıda tüketmek de bir okadar zararlıdır. Hayvansal kaynaklı proteinler içerdikleri doymuş yağ ve kolesterol nedeni ile aşırı tüketildiğinde insanlarda kalp - damar hastalıklarına neden olabilirler. Beslenme destek ürünleri yağdan arındırılmış ve çok düşük miktarda ki (2mg) kolestrol içeriği ile de önem arz etmektedir. Öyle ki supplement e 2-3 ay ara verdiğim zamanlarda vücudumda ki yağlanma hat safhaya ulaşıyordu.

Her zaman söyledim son kez söylüyorum : Beslenme destek ürünleri adından da anlaşılacağı üzere destek amaçlıdır , minimum 3 öğün sağlam bir şekilde (yukarıda yazdığım 1 öğün) beslenirsiniz ve 2 öğünde bu gıdalardan destek alırsınız. Tek başına bir işe yaramadığı gibi zararlı değildir ama günlük beslenmenizin de yerini tutmaz.

Herkese iyi günler; aynı şeyleri zilyon kere yazdım ama yine birileri kafamı şişirdi umarım bir daha karşılaşmayız. Bir kez daha belirteyim benzer konuları ve detaylarını ülkemizde Can Üstel ve Özer Baysaling `in kitaplarında bulabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3RS!N -- 30 Aralık 2008; 10:40:08 >

• Konuda karşılıklı şikayetler var. Normalde şikayet edilen mesajın tamamını silmem gerekiyor ancak zahmet edip, bilgi dolu uzun yazılar yazan arkadaşlar olmuş. Biraz daha dikkatli ve sakin olalım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.