Şimdi Ara

Sizce ne yapmalı? Tekrar mı okumalı yoksa odaklandığım işe girmek için çalışmalı mıyım? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
2.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hereiam

hocam o mesleği kafada bitirdim, herkes okuyor artık, 250 300 binde adam gidiyor, senle ona aynı parayı veriyorlar
    ben bi tık zam istediğimde benden düşük maaşa çalışacak zibil gibi adam var, mühendislik boş.
    sadece o dediğim özel yazılım alanları olabilir, yok yapay zeka, yada üstte bi abinin yazdığı sanal gerçeklik vs farklı bi alan olmalı.
    öyle imkan olursa yazılım güzel olabilir, yoksa bu ülke için öğretmenlik daha iyi , en azından özel ders imkanı oluyor tatilin oluyor adam gibi diye düşünüyorum
    ama ben öğretmen olup da zengin bi insan pek görmedim yalan yok..
    o yüzden yazılım da bir riske gireceğiz gibi bakalım, yine de üniversite sınavına gireyim diyorum eğer o zamana kadar burda olursam.
    o alanlar ülkemizde pek yoktur muhtemelen, yurt dışında para eder ki onun için de dil lazım. var mı yabancı dil ?

zenginlik için öğretmen olunmaz zaten. ben fen edebiyat matematik bırakıp öğretmenliğe geçmiştim ama maksat boş kalmamaktı. sonra kpss den iyi puan aldım memur oldum. öğretmenlik de pek istediğim bir alan değil zaten. bu saatten sonra hiç düşünmüyorum.

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    evet ingilizce var, sadece toefl yada ielts a girip puan almak gerek,
    matematik ve fiziği çok sevdiğim için demiştim onu, çok meşaket çekmeden öğretmenlikten atanabilmek belki daha kolay olabilir, ayrıca özel ders vs diye düşünüyordum.
    ve de dediğiniz gibi o alanların ülkemizde yaygın olmaması bir avantaj olabilir ilerde eğer o alanda kendimi geliştirirsem
  • quote:

zaten insanları ayakta tutan din, yoksa olumsuzluk yaşayan insanlar toparlayamaz,
    iyi düşünmeyi sağlayan bence din, ibadet...
    ancak öyle başaracağımızı düşünüyorum
    Dilerim ben de başaracak ve inşallah diyeceğim dostum. Din, dinsizliğin hakkını vermiş birini ancak kurtarır. Sana da başarılar. Benim de bilgi düzeyim aslında gayet iyi belirli konularda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nokia N96 N kullanıcısına yanıt
    inşallah hocam, umarım ben de dilden söylediğimi hem dilden hem kalpten söylerim
    Ben de sana başarılar dilerim her konuda :)
  • hereiam kullanıcısına yanıt
    yurt dışına online başvurular yaparsın. ama öğretmen olunca atanmak da o kadar kolay değil. özellikle de fizik gibi alım olmayan bir branştan. 100 bin kişiden ilk bire falan girmen gerekebilir, o kadar yani. ben öğretmenliğe atanamadım, çok çok ufak bir farkla kaçırdım ama artık istemiyorum da, ailemin yanında ayrılmak istemem artık çünkü.

özel ders vermek için de öğretmen olmana gerek yok. tanıdık memurlar var, maaştan fazla da kazanabiliyorlar yeri gelince bir ayda, öğretmenlik mezunu da değiller. hatta lise mezunu olarak bile iyi kazanan var özel dersten. sadece sabit gelirin olmaz, ki bu iyi bişey mi kötü bişey mi sen düşün artık. yerine göre değişiyor sonuç çünkü.
  • hocam yazılım işi farklı sanıyorsan inan ki değil. yazılım sektörü gelişmemiş bi sektör bu ülkede. ayrıca yazılım işinin bir sıkıntısı daha var alaylı olarak da çalışabilirsin ama senin bölümde öyle bir şey olacağını düşünmüyorum. ben daha 13-14 yaşımdayken bile bir şeyler üretebiliyordum, üstelik büyük oranda çalışma şartları vs diğer sektörlere göre daha zor bence (bizim ülkemizde). yani muhtemelen hayal ettiğin gibi değil, mevcut sektöründen daha zor olacak.

not: yazılım mühendisliği öğrencisiyim.
  • Bak baba, yaş baş geçince bir yerlere gelmek çok ama çok daha zor oluyor. Zamanında yaptığın hataların yanlış tercihlerin bedelini ödüyorsun. Mekatronik burda karşılığı olan bir bölüm değil. Şu saatten sonra yapacağın en iyi şey yine mesleğinle alakalı işe girmek. Makineye kay diploman müsade ediyor buna. Gir bir işe bir kaç sene düşük maaş alırsın ama sonra toparlarsın. Yazılıma kaymak yok sınava girmek okumak bu saatten sonra sana zaman kaybından başka bir şey olmaz. 2 sene önce de konu açmıştın. Bak o günden bugüne hiç bir somut adımın yok. Dişini sıkıp 2 sene daha o iş yerinde çalışsaydın şu an 3 senelik tecrüben olacaktı. Burdakileri yok yaşın önemi yok falan diyenleri aldırma gerçekler çok başka. Ha arkandaki ailenin maddi durumu iyidir kafan rahattır o zaman benim yazdıklarımı boşver. Ki öyle olsa burda da olmazdın diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye'de orta gelirli olmak için bakın zengin olmak için demiyorum sadece orta gelirli olup en azından ay sonunu rahat getirmek istiyorsanız:

-Ya döviz üzerinden kazanacaksınız.
    -Ya da kendi işinizi yapacaksanız.

Maaşlı çalışarak en fazla 1 ileri 1 geri gidersiniz.Hele birde aileden kalan ev,araba,mal mülk yoksa bir ömür kira+fatura+gıda harcaması yapıp günü kurtarırsanız.Eğer döviz kazanma yada kendi işinizi yapma imkanınız yoksa memur olun.Maaşınız az olsa dahi kafanız rahat olur.
  • Mekatronik öğretmenliği.
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Doğru diyorsun hocam, özel dersi herkes verebiliyor haklısın, ben sadece soru çözmeyi, öğrencilere yardımcı olmayı sevdiğim için dedim acaba mı diye, ama haklısın, yani benim artık öyle bir karar almam gerek ki, yaptığım iş kısa bir süre sonra paraya dönüşsün.
  • 5o5 5 kullanıcısına yanıt
    yazılım derken çok geniş alan, ama bence o frontend vs yani web tasarım gibi yazılım işlerinde bence haklısın, yani patladı, o yüzden çok uğraşılmayan bir alan olabilir,
  • Şehmistan kullanıcısına yanıt
    Sağol hocam cevap için, ama milletin yaptığı yanlışa düştün şuan, bende bu yanlışa uygulamalı olarak düşmüştüm. Hani diyorsunuz yada derler ya, yok 3 sene kalsan 3 sene iş tecrüben olacaktı, gerçek öyle değil. Zaten o işe az para da olsa kendimi geliştirmek için girmiştim, ama kendini geliştirmek dediğin her iş yerinde o imkana sahip olduğun anlamına gelmiyor, orda bu olayı gerçekleştiremediğim iiçn bıraktım zaten, ayrıca bu saatten sonra o alandan ilerlemek saçma olur çünkü herkes mühendis artık, başka bi alandan ilerlemeliyim, seveceğim şey olmalı sadece.
  • BiletlerBiletxD kullanıcısına yanıt
    Ben kesinlikle katılıyorum, kendi işimizi kurmak da çok kolay mı ama.
  • Nyanko Sensei kullanıcısına yanıt
    İnsanlara faydalı olamayacğım bir alanı bıraktım, bunun üzerine aynı hatayı yaparak o bölümde öğretmen olmam.
    bana göre değil para alıp yatmak, faydalı olmam gerek
  • quote:

Sağol hocam cevap için, ama milletin yaptığı yanlışa düştün şuan, bende bu yanlışa uygulamalı olarak düşmüştüm. Hani diyorsunuz yada derler ya, yok 3 sene kalsan 3 sene iş tecrüben olacaktı, gerçek öyle değil. Zaten o işe az para da olsa kendimi geliştirmek için girmiştim, ama kendini geliştirmek dediğin her iş yerinde o imkana sahip olduğun anlamına gelmiyor, orda bu olayı gerçekleştiremediğim iiçn bıraktım zaten, ayrıca bu saatten sonra o alandan ilerlemek saçma olur çünkü herkes mühendis artık, başka bi alandan ilerlemeliyim, seveceğim şey olmalı sadece.
    Fark etmiyor ki yazılım diyorsun orası da çok mezun veriyor öğretmenlikte öyle. Tek garanti tıp var. Ben yinede dediğimin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çalışırdın iyi kötü cebine para girerdi arka planda da kendini geliştireceğin iş arardın. Bulduğun an istifayı verirdin oraya geçerdin. 3 senede elbet bir yer bulurdun iş öğreneceğin. Eğer bu işi kafanda sildiysen bir an önce ne yapacağına karar ver. Yaş sorun olacak ileride yoksa.

• quote:

hocam o mesleği kafada bitirdim, herkes okuyor artık, 250 300 binde adam gidiyor, senle ona aynı parayı veriyorlar
    ben bi tık zam istediğimde benden düşük maaşa çalışacak zibil gibi adam var, mühendislik boş.
    sadece o dediğim özel yazılım alanları olabilir, yok yapay zeka, yada üstte bi abinin yazdığı sanal gerçeklik vs farklı bi alan olmalı.
    öyle imkan olursa yazılım güzel olabilir, yoksa bu ülke için öğretmenlik daha iyi , en azından özel ders imkanı oluyor tatilin oluyor adam gibi diye düşünüyorum
    ama ben öğretmen olup da zengin bi insan pek görmedim yalan yok..
    o yüzden yazılım da bir riske gireceğiz gibi bakalım, yine de üniversite sınavına gireyim diyorum eğer o zamana kadar burda olursam.
    250 bin yapan adam öğretmen olamaz, Kpss var, üstelik %0.50 kat sayılık Öabt sınavına da girmek zorunda, o yüzden patır patır dökülüyorlar.

• Seninle aynı yerden mezun çocuklar ne yapıyor?

• Şehmistan kullanıcısına yanıt
    işte çoğu senin gibi diyor ama bir noktada yanılıyorlar malesef. Çünkü yaptığım şey beni ileriye götürecek bir iş değildi,
    aynı şuna benziyor, mesela adam a101 de bim de çalışıyor, ama çok farklı bir alanda iş kovalıyor, yazılım alanı diyelim..
    yani bu çok aşırı zor, o yüzden farklı bi alandan farklı bi alana sıçramak, eğer o konuda bilgin yoksa çok zor
    bunun için ayrılmak en mantıklı karardı, önemli olan mutlu olmak, köle değil.
    mutluluğu yakalamak gerek bir şekilde.
  • Perturbator kullanıcısına yanıt
    birkaç tane araştırma görevlisi ve tübitak a giren var diye biliyorum sınıftan, çoğu çok düşük ücrete çalışıyor
    mutsuzlar, adam hayattan bezmiş, bazen ölsem falan diyorum diyordu arkadaşın biri.
    istanbul da 2750 3000 veriyorlardı bu arkadaşa.
  • hocam, 250 bin yapan öğretmen oluyor
    öyle olmasa fizikten atama hiç olmaz.
    yani illaki atanacak o sıralama ile gidenlerden bazıları
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.