Şimdi Ara

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 15000 tl birikmiş param var. Her ay köşeye 3500tl para koyabiliyorum. Bu paranın üstüne 25000 daha ekleyeyim toplam 40000 lira para biriktirip üstüne kredi çekip 175000 civarina ev alayım diyorum. Ya da para biriktirip hic kredi çekmeden nakit olarak ev alayım diyorum.

1. Olasılıkta 150000 lira 5 yıl vadeli kredi çekeceğim ama hemen ev sahibi olacağım

2. Olasılıkta kirada oturmaya devam edeceğim ama kredi çekmeyip 4 yıl sonunda ev alabileceğim (bu seçenekte parayı vadeli mevduata yatırmayı düşünüyorum ama ev fiyatları 4 sene sonra ne olur bilmiyorum)

Sizce hangi secenek daha mantıklı?

Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sert3333 -- 1 Mayıs 2017; 15:14:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Enflasyon oranları çok yukseldı ve tl nın degerı her geçen gün düşüyor. Bu durumda şu dönem tl borçlanmak en mantıklı iş. Evi almayı geciktirdiğiniz her ay cebınızden cıkacak daha çok para demektir.

Bu yüzden peşinat için gerekirse borç bulup tamamlayın ve de yaz tam gelmeden evi alın. Şu an ki konut faiz oranlarının %15 ten fazla olması gerek ancak yuzde 10 altında bıle nerdeyse kredı bulunuyor

Ve bu durum kısa süre içinde değişecek çünkü bankalar yüzde 15 ile mevduat faizi verirken konut kredisin

N bu orandan düşük olması bankalara her geçen gün zarar yazdırıyor. Ben bıle gıdıp tum paramı peşinatlara verip tl borçlandım ve 2 ayda bıle cıddı kardayım gelen zamlar karşısında

• Hocam değerli yorumlarınız icin teşekkür ederim. Aracım var 32000 lira civarinda eder. Dediğiniz gibi olmazsa onu satip hemen ev alayım o zaman.

• İmkanın varsa bu gun ev al derim.Basit bir hesap yapalım;

100 lira kredi çektiğin zaman ortalama 1.300 lira ödemesi var.Eve geçtiğin andan itibaren 1.300-kiraya verdiğin para=geriye kalan kredi ödemen olacaktır.

5 yıl sonra peşin aldığını düşün 5 yıl kira yani 60*kira bedelin=havaya giden para. Devam edelim yine -5 yılda almadığn evin yaptığı prim i hesapladığın zaman inanılmaz zarar ediyorsun.Bu gun aldığın ev 5 yıl sonra belki 2 katı fiyatına satacaksın.+kira için verdiğin para cabası
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

İmkanın varsa bu gun ev al derim.Basit bir hesap yapalım;

100 lira kredi çektiğin zaman ortalama 1.300 lira ödemesi var.Eve geçtiğin andan itibaren 1.300-kiraya verdiğin para=geriye kalan kredi ödemen olacaktır.

5 yıl sonra peşin aldığını düşün 5 yıl kira yani 60*kira bedelin=havaya giden para. Devam edelim yine -5 yılda almadığn evin yaptığı prim i hesapladığın zaman inanılmaz zarar ediyorsun.Bu gun aldığın ev 5 yıl sonra belki 2 katı fiyatına satacaksın.+kira için verdiğin para cabası

Hocam eğer 2 sene önce istediğim evi alsaydım 130000liraya almış olacaktım. Şimdi o evler 180000 liradan bir kuruş asagi değil. Tesekkur ederim değerli yorumlarınız için.

• sert3333 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.İmkan varsa bugün 180 e o daireyi alın derim.Aksi taktirde 2 yıl sonra yine bir konu açarak 2 yıl önce 180 e almadığım ev şimdi 210 lira oldu demek hoş olmaz.2 yılda 50 lira zarar etmişsiniz.

50 bin lira+kiraya verdiğiniz para(ortalama 750 tl) = 65 70 bin liraya yakın kayıp demek.

Hayırlısı olsun bol şanslar.Ev alırken prosedür ve dikkat edilmesi gereken yerler hakkında yardımcı olabilirim(hangi şehirde alıyorsanız)..Ev almak hassas ve çoooook dikkat isteyen bir iştir.

Bol şanslar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 3 Mayıs 2017; 7:33:11 >
  • Hocam iskenderun hatay da yaşıyoruz haziran sonunda arabayi satıp uzerine para ekleyip alacagiz evi inşallah.

İskenderun'lular Hatay'lıyım demez bende Tarsus'luyum :))

Bol şanslar hocam yine merak ettiğin husus olursa ben buralardayım :)))

• Hocam aslına bakarsanız anamurluyum daha doğrusu bozyazı ;-) hemşeri çıktık. Ama iş gereği iskenderunda yaşıyoruz.

Ooo hemşehri çıktık :))

Bende işim gereği Antalyadayım yolun düşerse beklerim hocam :))

Ev için şimdiden bol şanslar :))

• Eyvallah hocam sağolasın.

• haziran sonuna dek hesaplariniz degisebilir benden soylemesi.
    su an bankalar % 14.50 den mevduat faizi veriyor
    % 10 dan konut kredisi veriyor.Burda inanilmaz bir bankalarin zarari soz konusu..
    Aklinizda bulunsun..
    'Aynı dönemde bankacılık sisteminin öz kaynakları ise yüzde 9,5 azalarak 364 milyar 958 milyon liradan 330 milyar 433 milyon liraya geriledi.'
    http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2009955-bankacilik-sektorunun-kredi-hacmi-artti

Bu da demek oluyor ki bankalarin parasinin bitip batmasini kimse istemez.Bu yuzden sadece giren para faizi degil cikan para faizi de artmak zorunda en kisa surede..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 4 Mayıs 2017; 16:46:23 >
  • Hocam bu cumartesi eve bakacağız. Dün gece kayinvalidemgil geldi. Dediginiz gibi düşüneceğiz belki haftasonu anlaşırsak ve evi beğenirsek hayırlısıyla alabiliriz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.