Şimdi Ara

sizce mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar öncelikle iyi günler sizlere birkaç sorum olacak

1)şuan istanbul çağlayanda kirada oturmaktayım (1400 tl) elimde nakit 400k para var sizce buradan 400 k civari bir ev almak mı yoksa parayi tl veya döviz olarak bekletmek mi mantıklı?
    2)emlak balonunun 2019 seçimlerden sonra hatta o zamana kalmayacagi bu süre içerisinde patlayacagi söyleniyor ev fiyatlarının doygunluga ulaştı deniyor haliyle olası bi durumda ev fiyatları bayagı düşecek deniliyor o zamanı beklemek mantıklımı
    3)kendi gözlemim birde şöyle bir olay var yaklaşık 5 senedir istanbuldayım ev fiyatlarının hiç geriye gittigini görmedim acaba şuan 400k ya alabilecegim evi bir daha hiç alamayacakmişim gibi geliyor

siz olsanız ne yaparsınız veya veya emlak hakkında uzman arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi şimdiden teşekkür ederim (imla veya yazım yalnısı olabilir şimdiden özür dilerim)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ayrıca şuan para faizde aylık 3200 lira getirisi var

• Selamlar..

Konuya vakıf birisi olarak aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacağım;

1-Kirada oturuyorsunuz ve aylık 1.400 lira kira veriyorsunuz. 3.200-1.400 =1800 lira aylık geliriniz oluyor(faiz getirisi).

Ortalalama yıllık 1.800*12= 21.000 lira net kazancınız olmuş.Bunu sabit faiz gerisi üzerinden 36 ay(3 yıldan hesaplasak) 1.800x36.000=64.000 lira faiz getirisi olmuş oluyor.

3 yıl önce faiz değil de konut almış olsaydınız;

Çağlayan'da 3 yıllık konut artık değeri %67 (sahibnden.com endeksini baz aldım).Yani 400 liralık konut ortalama 270.000 tl kazandırmış olacaktı.

3 yıllık vermiş olduğunuz kira bedeli 50.000 tl de kira verdiğinizi baz alırsak(ortalama) 270+50= 320.000 tl ye yakın kazancınız olacaktı.

2-) Özetlemek gerekirse hiç bir zamn emlak sektörü kaybettirmez(doğru konut alındığı taktirde.İnişler çıkışlar mutlaka olacaktır ama yine kazanan garimenkul sahipleri olacaktır

3-) Sorunun içinde cevap var aslında :)) Bu gun alamazsanız ilerde hiç alamayacaksınız malesef..

Merak ettiğiniz konu varsa yardımcı olmak isterim.. Ek'te konut endeksini görebilirsinz

sizce mantıklı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 1 Mayıs 2017; 20:18:56 >
  • çok teşekkür ederim gayet anlaşılır ve güzel cevaplamışsınız

• Baycicek B kullanıcısına yanıt
    Rica ederim :)

• E turuncu hoşgeldin aylık senin paraya 3900 veriyor. Burganbank %14 ten 4050 tl civarı.

Konut ve arsa fiyatlarının değerlemesi rantın devamına bağlıdır. Piyasada ki para bolluğu azalırsa 400 lük ev 350 300 e de düşebilir.

Türkiye'de ki bu ranta ve bol paraya dayalı sistemin devam edeceğine veya ettirilebileceğine inanıyorsanız yatırım yapılır.

• ev fiyatlarındaki balon bir konu diğer konu ise deprem. deprem olursa da ev sahipleri kötü etkilenir.
    mesela reinada bombalı saldırı olduğundan dolayı istanbulda fiyatlar kısa süreli düştü diye okudum biyerde.

1,7 tl olan dolar 3,9 oldu. bankanın mevduat faizi devede kulak kalır bunun yanında.herkez ev fiyatları arttı arttı diyo ama bana göre ev fiyatının artmasından çok tl düşüyor.
    yani dolar bazında yada altın bazında ev fiyatlarına bakarsanız öyle ralli yapmadığını görürsünüz.
    sıfır evler çok tuzlu aynı ev 5 yada 10yıllık olunca değeri düşmeye başlıyor 30 yıllık olunca hiç bahsetmiyim bile.
    evet ev fiyatları hep artışta ama sizin eviniz sürekli 0 ev olmayacak 5 yıllık 10 yıllık olacak.o grafikte baktığınız evler sıfır evlerin fiyatı mı? sizin ev hep sıfır ev mi olacak da aaa bak benim ev şukadar oldu diyorsunuz.
    evin kira getirisi için ev alınmaz. bu devirde kiracı ile insanlarla uğraşılmaz.
    kira çarpanı normalde 15 yılın üzerinde ise ev almak mantıklı değil. 15 hadi 20 yıl civarında ise ev almak mantıklı. kira çarpanı son günlerde uçtu gitti.hesaplayıp almanızda fayda var. tl den kaçan 3-5bin tlsi olup gerisini kredi çeken eve koştu, durumu fırsat bilen herkez balona bir pompada onlar yaptı.ev fiyatlarının artması herkezin işine geldi.dolar altın alır gibi ev alıp yüzde 20 fazlasına sata sata fiyatları şişirdiler. herkez birbirini gaza getirdi durum ortada. amerikada mortgage krizi nasıl çıktı hepimiz biliyoruz. mortgage krizi gösteriyorki ihtiyacın olmayan bişeyi almayacaksın. satmak için almayacaksın.

eğer ekonomiden anlıyorsan doğru zamanda doğru yatırım aracında durabiliyorsan aslında ev mantıksız. ama doğru zamanda doğru yatırım aracında durmak öyle kolay değil ve riskli. bu nedenle ev alımını herşeye rağmen yine de düşünebilirsin özellikle eğer ömrün istanbul çağlayanda geçecekse o zaman ev alımını düşünebilirsin.
    yani sürekli evinde oturacaksan almak iyi fikir olabilir.
    diğer türlü bence çok mantıklı değil.
  • Oncelikle caglayanda kiralar 1400 tl olmus vay anasini. 2004- 2005 yillarinda oturmustum caglayanda.

Diger konuya gelirsek oncelikle o kadar parayi tl de tutmanizdan ve o miktar icin alinabilecek faizden daha dusuk miktarda faiz geliri elde etmenizden cikardigim sonuc para yonetimi konusunda biraz ilgisiz oldugunuz yonunde. Verdiginiz kirayi da goz onune alirsak bir an once ev almaniz bana en mantikli secenek gibi geliyor.

• Civardaki ev fiyatlarını takip edin ona göre hareket edin.

Ben mesela civardaki fiyatları 1 yıldır takip ederim genelde aynı kaldılar.10-50.000 azalıyor artıyor falan ..

Döviz-Altın düşüşte ne olacağı belli değil yüksek miktar bağlamak bence yanlış hele hele kısa vadeli olacaksa.Ev fiyatları pek artmıyorsa da ne olacağı bellli olunmayan bir durum kiş için.Kolay gelsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evlerin eski olması niye kabul görür bir şey olmuyor ki ? Yeri iyi ise site içinde falan ise eski ev 15-20 yıllık falan sıkıntı çıkar mı ? Yeni evler bence daha soru işareti yani ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben yerinde olsaydım kesinlikle yatırımımı toprak üzerine yapardım arsa,dükkan ve ev sıralamasını takip ederdim. Doğru yatırım ile arsa daha çok kazandırıyor fakat arsa işi meşakatli herşeyi bilmeniz lazım yoksa yatırımı yanlış yapabilirsiniz ama doğru yatırım ile arsa ile çok kazanabilirsiniz arsa için çerkezköy taraflarını araştırın derim. Ama paranızı dövizde bekleterek öldürmeyin kesinlikle ev veya arsa yatırımı yapın çok karlı çıkarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Selamlar..

Konuya vakıf birisi olarak aydınlatıcı bilgiler vermeye çalışacağım;

1-Kirada oturuyorsunuz ve aylık 1.400 lira kira veriyorsunuz. 3.200-1.400 =1800 lira aylık geliriniz oluyor(faiz getirisi).

Ortalalama yıllık 1.800*12= 21.000 lira net kazancınız olmuş.Bunu sabit faiz gerisi üzerinden 36 ay(3 yıldan hesaplasak) 1.800x36.000=64.000 lira faiz getirisi olmuş oluyor.

3 yıl önce faiz değil de konut almış olsaydınız;

Çağlayan'da 3 yıllık konut artık değeri %67 (sahibnden.com endeksini baz aldım).Yani 400 liralık konut ortalama 270.000 tl kazandırmış olacaktı.

3 yıllık vermiş olduğunuz kira bedeli 50.000 tl de kira verdiğinizi baz alırsak(ortalama) 270+50= 320.000 tl ye yakın kazancınız olacaktı.

2-) Özetlemek gerekirse hiç bir zamn emlak sektörü kaybettirmez(doğru konut alındığı taktirde.İnişler çıkışlar mutlaka olacaktır ama yine kazanan garimenkul sahipleri olacaktır

3-) Sorunun içinde cevap var aslında :)) Bu gun alamazsanız ilerde hiç alamayacaksınız malesef..

Merak ettiğiniz konu varsa yardımcı olmak isterim.. Ek'te konut endeksini görebilirsinz

sizce mantıklı mı?

Antalya.Gayrimenkul hocam sizden ricam DOĞTU KONUT tan kastınız nedir bu konuda bilgilendirebilirmisiniz
  • YARGIÇ06 Y kullanıcısına yanıt
    Memnuniyetle tabiyki...

Ev alırken genelde 3 ana başlık vardır.Ev alırken hangi amaç ile alındığına karar vermek gerekiyor.

*Yatırımlık kira getirisi amacı ile alınan gayrimenkul

*Oturmak için alınan gayrimenkul

*Al sat yapmak için alınan gayrimenkul

İlk madde çok önemli.Eğer ki uzun vadeli düşünüyorsanız şimdiki kira getirisine değil gelecekteki konut bedelini hedefleyerek ne kadar yükseleceğine bakılması gerekiyor.Bu tarz ev alırken şehrin ne tarafa kaydığı çok önemli..Antalya için konuşayim 3 yıl önce 50 liraya giden evler şimdi 150 170 liraya gidiyor.Çünkü çok büyük bir devlet hast. yapıldı ve fiyatlar uçtu.Ben müşterilerime ordan alalım dediğim zaman sen bu işi bilmiyor beni batıracakmısın gibi ithamda bulundular.Bu gun dönüp baktığımda o insanların yüzünü görmek istiyorum.Gelecek vaadeden projeleri takip etmeli günü kurtarmak için yapılan yatırımlara kapılmamalısınız..Şimdi aynı şeyi Antalyada Döşemealtı için söylüyorum..2 3 yıl içinde fiyatlar patlayacak kimsenin gücü yetmeyecek..Antalyaspor tesisi oraya taşındı,Otogar 1 yıl taşınacak,şehir o bölgeye kayıyor,o bölgeye yakın bir yerde 1.5 milyonluk daire yaptılar.O bölgeyi o proje uçurdu.Sizde yaşadığınız şehirde bu işleri yapan güvenilir kişilere kulak verirseniz kazançlı çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

2.Başlık;Burada kendiniz oturacağınız için fiyatı ve temiz bir mahalle olması yeterli.Prim yapacak yerleride tercih etmek sizin menfaatinize olacaktır.

3.Başlık;Tamamen zor ve sabır isteyen bir işlem..Profesyonel eller tarafından yapılırsa zengin yapılmazsa hüsran edebilecek bir husus...Ben şu anda bu alana ağırlık verdim.Çok ev yerine az ama para kazandıracak evlere çalışıyorum.Pekmez gibi malın olsun alıcısı Antaktadan gelir misali çalıştın zaman kısa vadede satış gerçekleşiyor.Detay çok ancak mobilde olduğum için çok yazamadım.Merak ettiğiniz hususları 0532 795 15 39 dan direk ulaşabilirseniz daha detaylı ve ince anlatabilirim.Malesef her şeyi yazıya dökemiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Memnuniyetle tabiyki...

Ev alırken genelde 3 ana başlık vardır.Ev alırken hangi amaç ile alındığına karar vermek gerekiyor.

*Yatırımlık kira getirisi amacı ile alınan gayrimenkul

*Oturmak için alınan gayrimenkul

*Al sat yapmak için alınan gayrimenkul

İlk madde çok önemli.Eğer ki uzun vadeli düşünüyorsanız şimdiki kira getirisine değil gelecekteki konut bedelini hedefleyerek ne kadar yükseleceğine bakılması gerekiyor.Bu tarz ev alırken şehrin ne tarafa kaydığı çok önemli..Antalya için konuşayim 3 yıl önce 50 liraya giden evler şimdi 150 170 liraya gidiyor.Çünkü çok büyük bir devlet hast. yapıldı ve fiyatlar uçtu.Ben müşterilerime ordan alalım dediğim zaman sen bu işi bilmiyor beni batıracakmısın gibi ithamda bulundular.Bu gun dönüp baktığımda o insanların yüzünü görmek istiyorum.Gelecek vaadeden projeleri takip etmeli günü kurtarmak için yapılan yatırımlara kapılmamalısınız..Şimdi aynı şeyi Antalyada Döşemealtı için söylüyorum..2 3 yıl içinde fiyatlar patlayacak kimsenin gücü yetmeyecek..Antalyaspor tesisi oraya taşındı,Otogar 1 yıl taşınacak,şehir o bölgeye kayıyor,o bölgeye yakın bir yerde 1.5 milyonluk daire yaptılar.O bölgeyi o proje uçurdu.Sizde yaşadığınız şehirde bu işleri yapan güvenilir kişilere kulak verirseniz kazançlı çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

2.Başlık;Burada kendiniz oturacağınız için fiyatı ve temiz bir mahalle olması yeterli.Prim yapacak yerleride tercih etmek sizin menfaatinize olacaktır.

3.Başlık;Tamamen zor ve sabır isteyen bir işlem..Profesyonel eller tarafından yapılırsa zengin yapılmazsa hüsran edebilecek bir husus...Ben şu anda bu alana ağırlık verdim.Çok ev yerine az ama para kazandıracak evlere çalışıyorum.Pekmez gibi malın olsun alıcısı Antaktadan gelir misali çalıştın zaman kısa vadede satış gerçekleşiyor.Detay çok ancak mobilde olduğum için çok yazamadım.Merak ettiğiniz hususları 0532 795 15 39 dan direk ulaşabilirseniz daha detaylı ve ince anlatabilirim.Malesef her şeyi yazıya dökemiyoruz.

Değerli hocam çok teşekkür ederim. zahmet oldu çok ayrıntıyla anlatmışşsınız. bu arada numaranızı aldım gerektiği durumda arayacağım sizi. kolay gelsin
  • Betonun m3'ü 8tl zamlandı
    Çelik tonu 1400tl den 2100tl oldu
  • YARGIÇ06 Y kullanıcısına yanıt
    Güzel düşünceniz için çok teşekkür ederim..Ne zaman ihtiyacınız olursa her zaman beklerim

• Sahibindendeki fiyatlara bakarak analiz yapıyorsunu anlıyorum da o dairelerin kaç yıldır orada o şekilde satılık vaziyette durup satılamadığından haberiniz var mı? Yaklaşık 8 aydır takip ettiğim ilanlar var. 450' den fiyat koyan adam fiyatı bugün 375' e kadar düşürdü hala alıcı yok. Konumu da kötü değil merkezi yerde. Evin içi de temiz ve yapılı eşyalı.

Herkes tutturmuş ev alsaydınız satış fiyatı xx olurdu şu kadar kar ederdiniz. Ama şuan ev satılmıyor dostlar o yazdığınz balon fiyatlara. Millet yavaş yavaş akıllanmaya başladı. Artık yatırım amaçlı kimse konut falan almıyor. 800.000 liraya ispartakuleden residans aldı bir arkadaşım 3+1. Kiracı arıyor bulamıyor çünkü dairenin masrafı çok kira öder gibi aidat ödüyorlar resmen. Bir kiracı buldu 6 ay otudu taktı kirayı çıktı içini de berbat etti. Millet sanıyor ki konutu alıcam para havadan gelecek benim hiç başım ağrımayacak. Kiracıyla uğraşmak dünyanın en berbat mesleğidir. Her kiracıda ev berbat olur içine boyası tadilati vs en az 2-3 aylık kira bedeli kadar masraf yaparsın. Yine senelik 1-2 aylık kira bedelin de emlak vergisine gider. Senin yaklaşık 6 aylık kira bedelin daha eline alamadan buhar olur uçar. He bir de bu daireyi yukarıda arkadaşların dediği gibi 15-20 senelik kira çarpanlarıyla değil de 20 ve üzeri kira çarpanına göre fiyatlarla aldıysan geçmiş olsun. Türk lirası kasımdan bu yana %30 dan fazla değer kaybetti tüm para birimleri karşısında. Türk parasının pul kadar değeri yok. Bunu bulgaristan gürcistan gibi kıytırık ülkelere giderek de görebilirsin. Bu millet yatırım için daire almaması gerektiğini öğrendiğinde bazı şeyler için çok geç olacak. Şuan da yavaş yavaş anlamaya başladı herkes zaten.
  • Kassady kullanıcısına yanıt
    Konu benimle de ilgili olduğu için cevap vermek isterim.Siz hangi sektörde çalışıyorsunuz bilmiyorum ancak emlak sektöründe çalışan birisi olarak şu anda konut satışının hızlandığını söylemek isterim.

Fiyatı şişirilmiş ev gerçek değerine düşünülüyorsa o emlak sektörünün kötü gittiğine değil fiyatı şişirilmiş evlerin gerçek değerine döndüğünü söylemek isterim.Konutları sadece sahibinden.com üzerinden takip etmek satış yapmayan kişileri yanıltacaktır.

Nüfus arttıkça göç arttıkça konut fiyatlarının artacağını yinelemek isterim.

• Çok güzel bir başlık olmuş benim de kafam karışık kafamdakileri buraya yazmak ve birkaç kelam etmek istedim
    Konut da aslında araba gibi değer kaybetmez mi aslında şunu demek istiyorum oturduğumuz ev 20 senelik 150-170 civarı istiyor ev sahibi, yani başında sıfır yapılıya 350 civarı isteniyor.
    Ben konut değerinin optimum bir zaman da, max değere ulaştığını (mesela 10 yıl gibi ) daha sonra o değerden düşüşlerin olduğunu düşünüyorum İstanbul bazı bölgeleri istisna olabilir örnek bağdat caddesi gibi
    280 lik bir ev almayı düşündk evin 80 peşin 200 kredi ye girsek (ne yazık ki keş para daha fazla verip kredi miktarını düşüremiyoruz) 10 yıl geri ödemesi 320 ye geliyor(aylık 2700 taksit) yani ayda 1000 civarı bankaya faiz ödemiş olucaz evin kirası tahmini 1000-1200 dür en fazla. Evi satın almayıp, bankaya faiz veya ev sahibine kira ödesek(aslında aynı şey bize katma değeri yok) kirada otursam 90-100 ay civarı oturuyorum.
    Benim bu hesaptan anladığım kadarı ile ya faizler yüksek ya da müteahhitler veya ev sahipleri ev fiyatlarını çok fazla şişiriyorlar(Balon) bence şu anda faizler şu ekonomik şartlara göre düşük çoğu hatta çoğu bankalar düşük faiz den kredi verebilmek ve ekonomiyi canladırmak için yurt dışından borçlanıyor.
    Geriye ev fiyatlarının yüksek olduğu kalıyor, (bence en az %40-50 civarı kazanıyorlar)
    İstanbul hariç öyle uçuk paralar kazanılmıyor aylık ort 3500-4000 civarıdır kazançlar en azından benim tanıdığım bildiğim insanlar ve ben öyle. Tek maaş çalışan bir insan 2700 kredi öder ise ne yer ne içer üstelik 10 yıl.mecbur daha uygun evler bakılacak ama bu kadar elde etmesi zor olmamalı
    28.05.2014 (3 yıl önce) günü kur 2.1045 mb verisi 400.000/2,1045:190.068 dolar yapar bunu bugünün kuru ile çarparsak(3.5755)*190.068:679.588-400.000:279.588 TL kazanmış olunur. farklı yatırım araçlarına gibi bir konuya çok girmek istemedim daha çok kafa karışıklığına sebebiyet veriyor
    Özetle paranın az olmasından, kolay kazanılmamasından hep bu hesaplar yapılıyor çok olsa bastır al çok önüne arkasına bakma.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.