Şimdi Ara

SİZCE HÜKÜMET KORONA İMTİHANINDA BAŞARILI MI ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beylerbeyi35'e cevap : Artık çok şükür 3 aydır işi olan bir kasiyerim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beylerbeyi35'e cevap : Artık çok şükür 3 aydır işi olan bir kasiyerim

• oha lan konunun %80ni akp li. toplu blok konusu olmuş ohh mis
  • Koskaca hükümet iban atıp bana ver dedi lan. Troller toplanıp kendi kendine circlejerk kurmuş burda, sonra "biz neden ciddiye alınmıyoruz, bize neden trol diyorlar". Adamlar maske dağıtacaz dedi dağıtamadı, en son tamam bari satın dedi. Sırf chp'li diye belediyelerin yardım yapması yasaklandı. Gurbetçileri, umrecileri karantinaya alamadılar. Dünyanın en abuk subuk vergilerini getirdiler.

Bir de insanları kendiniz gibi aptal sanıp "akp'li değilim ama" yazıp durmayın, kimseyi kandıramıyorsunuz. O bakıp bakıp mastürbasyon yaptığınız şehir hastahaneleri müşteri garantisiyle yandaş firmalara veriliyor. Her sene milyarlarca lira hazineden yandaşa yediriyorlar.

Akp cebinize 3 kuruş para koyuyor diye vatanı satıyorsunuz be!
  • quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

%100 basarilidir tek hatasi o ilk sokaga cikma muhabbeti onda da biraz halkin cahilligiyle birlesti bu hata.

Arkadaslar hersey biyana saglik konularinda Turkiye yi asla elestirmeyin bakin Allah carpar adami. Amerikada yasadim bircok ulkede yasadim, simdi Romanya dayim. Allah baska ulkede kimseyi hastaneye dusurmesin adamlarin basbakani Victor Ponta (eski) saglik devrimi yaptik diyip tedavi icin full Turkiye ye geldigi icin patladi zaten. Durumu olanlar zaten en ufak bademcik fitik vs ameliyatlari icin bile TR ye gidiyor zaten o yuzden saglik sektorumuz rumence bilen elemanlar ariyor ararsaniz robotta rumence secenegi de var bazi hastane zincirlerinde.

Komunist zamani en azindan ilaci bedava veriyorlardi sigortasi olana simdi %50 sini oduyorsun diyorlar ama ek masraflarla zaten o ilaci almak imkansiz hale geliyor. Bazi tedavi masraflari cok yuksek rusvet vermeden doktor iceri bile almiyor sizi her doktora giden zarfta parayi hazirliyor. Rusvet vermem diye diretirseniz 3 yil sonraya gun veriyorlar bilerek.

2 yil once bi arkadasimin babasi oldu tibbi terimleri bilmiyorum ama sonra arastirmistik kalp kapakciginda iltihap varmis farkedemediler antibiyotik tedavisiyle gececek hastalikmis aslinda adam gitti. Bide bunlar paraya kiyip ozele yatirdilar ziyarete gitmistim arkadaslar ozel hastanenin durumunu gorseniz duvarlar sivali pislik doktorlarin yarisi arap pakistanili vs 3.dunya vatandasi. Zaten devlet hastanelerini gorunce mideniz kalkiyor ona girmiyorum bile. Turkiyedeki en ucra kosedeki bir devlet hastanesi bile 5 yildizli otel kalir bunlarin yaninda. Neyse yeri geliyor bazi ilaclar binlerce dolar tutuyor zaten adam 300 euro emekli maasiyla fln geciniyorlar 100 euro bile veremezki nasil olacak sigortan var ilac parali anasini satayim.

Korona konusunda da test fln yapmadilar oyle sansa yasadilar Suceva sehrinde italyadan gelen comarlar yuzunden cok ciddi mesele oldu sadece o sehir giris cikisa kapalidir diger sehirlerde tedbirler kalkmaya basladi. Sayilar fazla olsa burda solunum cihazi hastane kapasitesi doktor kalitesi dusuk oldugundan felaket olurdu zaten.

Ben hergun Turkiyeden haberleri Saglik Bakanimizin aciklamasini gosteriyorum urettigimiz yerli solunum cihazlarini insa ettigimiz hastaneleri paylasiyorum sasiriyorlar.

Yasamayan bilmez arkadaslar benim burda Romanya ya gore goya cok iyi sartlarda calistigim icin hem devlet sigortam hem ozel sigortam hastane sigortam vs var firmadan. Orda bile full bedava diye gidiyorsun bazi testlerden fln geciriyorlar. Ciddi bi durum olursa tedavi icin mutlaka Turkiye ye gelirim.

Su anda saglik sistemi olarak e-devlet sistemi vs inanilmaz yol katettik. Elestiriyi nasil yapiyorsak bazi seyleri gormesini bilelim.

Uzun uzun su yuzden anlattim bazi insanlarda asagilik kompleksi goruyorum her ulkede bati Turkiye den mutlaka iyidir algisi var. Enistem Ingiltere de benzer seyleri o da soyluyor Romanya kadar olmasa da Ingiltere saglikte Turkiye den geride mesela.
    TR'ye gidebilir ama TR'de devlet hastanesine gitmiyor özel hastanelere gidiyorlar.Burada devlet erkanları bile özel amerikan hastanelerine gidiyor.

Türkiye'deki devlet hastanelerinin hepsinin hali içler acısıdır.Şuan şehir hastanelerine bağlanacak durum orada durum nasıl gidecek bilmem.

Ha şu net doğu avrupa ülkelerine göre gelişmiştir.Ama sovyetler yıkıldıktan sonra geçilen kapitalist süreçte bir yenilenme olmamasından yani bunun aşırı maliyetli olmasından sorunlu olabilir.Ama bu Türkiye'nin oraya göre iyi olduğunu gösterir yoksa Türkiye'de durum farksız.Eskiden kuruk bekliyordun şimdi randevuyu telefon başında bekliyorsun.

Şimdi ülkeleri sıralasak birbirinden farklı durum vardı.Bende abdde yaşadım evet bazı şeyler özellikle sağlık durumundaki şeyler pahalı ama şu var bunda halkta bunun hissiyatını istemiyor yani sağlık bakımından iyileşme neden mi derseniz şimdi bunu devlet karşılasa herkes öyle yada böyle bir tarafta sürten redneckinde sağlık masraflarını üstlenecek bunun toplamı devlette dev bir bütçe deliği oluşturacak buna bağlı olarak ya vergiler artacak yada sağlık maliyetleri yani durum şu.ABD sosyal bir devlet değil.Kimse kimsenin yaptığı uğradığı zararı üstlenmiyor istemiyor.Bu devletin değil ABD halkının tercihi.

Fırsatlar ülkesi yani bilgin tecrüben varsa hakettiğin değeri kazanırsın gerek şirket kurarak gerekse bir şirkette yükselerek yani kazanımında artar kazanımın artınca sigorta paketlerinden istediğini seçersin yani sen kazanırsın kendi korumacılığınıda kendin yaparsın çok çalışırsın kazanımını artar kapsamlı bir sigorta tercih edersin bu sana bağlı birşey o nedenle abd halkıda bu olayı istemiyor yani genel bir sigorta anlayışını.Ha şu var her çalışana bir sigorta sağlanıyor ama bu kapsamlı değil.

Türkiye'deki gibi yatayım oradan sürteyim bana baksınlar kavramı yok Türkiye'de de beleş değil hiçbirşey senin bu enkaz durumun yan gelip yatma tavrının bedeli boş değil.Buna bakarım az buçuk diyen devlet bunun masrafını nereden çıkarıyor sanıyorsunuz.Sigortayı ödeyen diğer kişilerden ve olmadı tüm ülkeden bedavaya birşey yok olamazda.Yani gerek bütçe açığı gerek sistem patlıyor.

Türkiye'de misal Gss sistemi var bir sigortan olsa bile ek muayene reçete ücreti veya ilaç farkı ödüyorsun.Buda ABD tarzı kapitalist düzene geçişin amaçları bir edevletten bak bakalım seninde üzerine borç var mı.Farkında bile olmadan borç geçiriyorlar herkese sen gidip durumunu devamlı bildirecek ispatlayacaksın yani asıl kontrol etmesi bunu çıkaran devlet olması gerekirken vatandaşı koşturup haraç kesiyorlar.

Türkiye'deki saçma sağlık sisteminin sorunu yine bu saçma anlayışın eseri emin olun abd'deki sistem gelince çoğu kişi hastaneyi işgal edemeyecek çünkü hastane karşılayamayacak.Çünkü maliyetler ağır ve fazla.Sen kendine uygun hastane arayacaksın.Halk sağlıksız ve kalitesiz beslenmese düzgün denetim olsa zaten bu kadar hastaneye abone bir halk olmaz.Avrupaya kıyaslarsak hastaneleri devamlı full çeken tek ülkesin.Bankacılık sistemin gelişmiş neden çünkü hane halkı full borçlu ve devamlı kredi üzerinden borçlanıyor.Yani birşeylere iyi diyebilmek için ilk önce buna sebebiyet veren durumlara bakmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 22 Mayıs 2020; 14:30:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

TR'ye gidebilir ama TR'de devlet hastanesine gitmiyor özel hastanelere gidiyorlar.Burada devlet erkanları bile özel amerikan hastanelerine gidiyor.

Türkiye'deki devlet hastanelerinin hepsinin hali içler acısıdır.Şuan şehir hastanelerine bağlanacak durum orada durum nasıl gidecek bilmem.

Ha şu net doğu avrupa ülkelerine göre gelişmiştir.Ama sovyetler yıkıldıktan sonra geçilen kapitalist süreçte bir yenilenme olmamasından yani bunun aşırı maliyetli olmasından sorunlu olabilir.Ama bu Türkiye'nin oraya göre iyi olduğunu gösterir yoksa Türkiye'de durum farksız.Eskiden kuruk bekliyordun şimdi randevuyu telefon başında bekliyorsun.

Şimdi ülkeleri sıralasak birbirinden farklı durum vardı.Bende abdde yaşadım evet bazı şeyler özellikle sağlık durumundaki şeyler pahalı ama şu var bunda halkta bunun hissiyatını istemiyor yani sağlık bakımından iyileşme neden mi derseniz şimdi bunu devlet karşılasa herkes öyle yada böyle bir tarafta sürten redneckinde sağlık masraflarını üstlenecek bunun toplamı devlette dev bir bütçe deliği oluşturacak buna bağlı olarak ya vergiler artacak yada sağlık maliyetleri yani durum şu.ABD sosyal bir devlet değil.Kimse kimsenin yaptığı uğradığı zararı üstlenmiyor istemiyor.Bu devletin değil ABD halkının tercihi.

Fırsatlar ülkesi yani bilgin tecrüben varsa hakettiğin değeri kazanırsın gerek şirket kurarak gerekse bir şirkette yükselerek yani kazanımında artar kazanımın artınca sigorta paketlerinden istediğini seçersin yani sen kazanırsın kendi korumacılığınıda kendin yaparsın çok çalışırsın kazanımını artar kapsamlı bir sigorta tercih edersin bu sana bağlı birşey o nedenle abd halkıda bu olayı istemiyor yani genel bir sigorta anlayışını.Ha şu var her çalışana bir sigorta sağlanıyor ama bu kapsamlı değil.

Türkiye'deki gibi yatayım oradan sürteyim bana baksınlar kavramı yok Türkiye'de de beleş değil hiçbirşey senin bu enkaz durumun yan gelip yatma tavrının bedeli boş değil.Buna bakarım az buçuk diyen devlet bunun masrafını nereden çıkarıyor sanıyorsunuz.Sigortayı ödeyen diğer kişilerden ve olmadı tüm ülkeden bedavaya birşey yok olamazda.Yani gerek bütçe açığı gerek sistem patlıyor.

Türkiye'de misal Gss sistemi var bir sigortan olsa bile ek muayene reçete ücreti veya ilaç farkı ödüyorsun.Buda ABD tarzı kapitalist düzene geçişin amaçları bir edevletten bak bakalım seninde üzerine borç var mı.Farkında bile olmadan borç geçiriyorlar herkese sen gidip durumunu devamlı bildirecek ispatlayacaksın yani asıl kontrol etmesi bunu çıkaran devlet olması gerekirken vatandaşı koşturup haraç kesiyorlar.

Türkiye'deki saçma sağlık sisteminin sorunu yine bu saçma anlayışın eseri emin olun abd'deki sistem gelince çoğu kişi hastaneyi işgal edemeyecek çünkü hastane karşılayamayacak.Çünkü maliyetler ağır ve fazla.Sen kendine uygun hastane arayacaksın.Halk sağlıksız ve kalitesiz beslenmese düzgün denetim olsa zaten bu kadar hastaneye abone bir halk olmaz.Avrupaya kıyaslarsak hastaneleri devamlı full çeken tek ülkesin.Bankacılık sistemin gelişmiş neden çünkü hane halkı full borçlu ve devamlı kredi üzerinden borçlanıyor.Yani birşeylere iyi diyebilmek için ilk önce buna sebebiyet veren durumlara bakmak lazım.

Alıntıları Göster
    Katilmiyorum hocam sanki olumsuz bakmak icin zorlamissin gibi geldi fikirlerine saygi duymakla beraber.

Yabancilar zaten TR de devlet hastanesinde vatandasligi olmadan sira vs almasi olayi zor adam onu goze alirsa sinirli gun icin gelmistir tabiki ozele gidecek. Zaten bir insan yurt disinda tedavi oluyorsa orta ustu gelir grubudur yani bu adam devlete niye gelmiyor diye mi tartisacagiz?

Devlet hastanelerinin icler acisi oldugu kesinlikle dogru degil kendimde son yillarda birkac kere gittim genelde cevremde de insanlar memnun(Ailem cevrem CHP ye oy verir geneli) Tabiki sen ve cevren belki kotu anilar olmustur bisey diyemem bazen olay bakis acisidir bicok insan icin Romanya yasanmayacak ulkedir genel olarak ben mutluyum hicbir yerde olamadigim kadar ornegin yeterki hastaneye devlet kurumuna vs isiniz dusmesin.

Saglik temel bir hizmettir halk bunu istiyor diye bisey olamaz devlet halkin dusunmedigi seyleri dusunmekle yukumludur. Amerika a sende yasamissin bilirsin ufacik bi kolun kirilir alciya fln alinir hop 4000 dolar masraf cikar daha ciddi kazalar vs komadan uyanirsin 50.000 dolarlik olmussun sanki adam oldurmussun gibi odeyemezsin hastaneden cikamazsin hapis yatarsin. Hem Turkiye yi sosyal devlet yeterince olamiyor diye elestiriyorsun, hem Amerikanin bu dunyanin en acimasiz sistemini olumluyorsun.

Firsatlar ulkesi olabilir ama bir insan yeterince donanimli gelismis zeki iyi kazanamiyor diye en temel ihtiyaci saglik hakkini elinden alan bir sistem olamaz.

Burda konu saglik sistemiydi yoksa bende sana 100 tane kotu ozelligini sayabilirim TR nin. Amerikadan iyiyiz vs gibi muhabbetlere girmiyorum ama su var Dogu blogu ulkelerin bikac spesifik alan disinda her konuda daha iyiyiz. AB standartlari fln yalan yani. Bulgaristan Romanya AB de ne standarti var ki? Adamlarin marketteki hemen hemen tum urunlari Turk mali mesela tarim ulkeleri olmalarina ragmen sebze meyve bile turk mali nedenini bilmiyorum acikcasi. Heralde dagitim uretim ulastirma yonlerinden gelismemisler Tr den almak kolaylarina geliyor. Neyse uzatmiym sen de demissin zaten o dogu blogu ulkelerinin halini yeri geldi lafini actim.

• İtalya ve İspanyayı dışarıda bırakırsak onlarda çok erken patladı çünkü.

Amerika, Rusya, Hindistan gibi ülkelerle kıyaslanmamızı doğru bulmuyorum çünkü bu ülkelerin halkı inanılmaz derece de cahil. Bizim halkın temizlik anlayışı ve beslenme alışkanlığımız diğer ülkelerin çok önünde bu yüzden bizde fazla patlamadı

Ama tabi ki ülkedeki hastanelerin kalitesi çok iyi bununda etkisi var bu konuda tebrik etmek gerekir.

Özellikle Amerika da göçmenlerin çoğunluğu ve siyahilerin dışlanma algısı yüzünden iyi yönetilmiyor Amerikada süreç hala daha partiler düzenlenen yerler var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vict0ry -- 22 Mayıs 2020; 16:2:7 >
  • Konudaki aktroll abartmalarına bak! Büyük bir başarı durumu yok, Türkiye salgının başlarında batı Avrupa'nın yaptığı hataları yapmadı o kadar. Doğu Avrupa ülkeleri çok daha başarılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-481916DD1 -- 22 Mayıs 2020; 16:19:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inonu88

Katilmiyorum hocam sanki olumsuz bakmak icin zorlamissin gibi geldi fikirlerine saygi duymakla beraber.

Yabancilar zaten TR de devlet hastanesinde vatandasligi olmadan sira vs almasi olayi zor adam onu goze alirsa sinirli gun icin gelmistir tabiki ozele gidecek. Zaten bir insan yurt disinda tedavi oluyorsa orta ustu gelir grubudur yani bu adam devlete niye gelmiyor diye mi tartisacagiz?

Devlet hastanelerinin icler acisi oldugu kesinlikle dogru degil kendimde son yillarda birkac kere gittim genelde cevremde de insanlar memnun(Ailem cevrem CHP ye oy verir geneli) Tabiki sen ve cevren belki kotu anilar olmustur bisey diyemem bazen olay bakis acisidir bicok insan icin Romanya yasanmayacak ulkedir genel olarak ben mutluyum hicbir yerde olamadigim kadar ornegin yeterki hastaneye devlet kurumuna vs isiniz dusmesin.

Saglik temel bir hizmettir halk bunu istiyor diye bisey olamaz devlet halkin dusunmedigi seyleri dusunmekle yukumludur. Amerika a sende yasamissin bilirsin ufacik bi kolun kirilir alciya fln alinir hop 4000 dolar masraf cikar daha ciddi kazalar vs komadan uyanirsin 50.000 dolarlik olmussun sanki adam oldurmussun gibi odeyemezsin hastaneden cikamazsin hapis yatarsin. Hem Turkiye yi sosyal devlet yeterince olamiyor diye elestiriyorsun, hem Amerikanin bu dunyanin en acimasiz sistemini olumluyorsun.

Firsatlar ulkesi olabilir ama bir insan yeterince donanimli gelismis zeki iyi kazanamiyor diye en temel ihtiyaci saglik hakkini elinden alan bir sistem olamaz.

Burda konu saglik sistemiydi yoksa bende sana 100 tane kotu ozelligini sayabilirim TR nin. Amerikadan iyiyiz vs gibi muhabbetlere girmiyorum ama su var Dogu blogu ulkelerin bikac spesifik alan disinda her konuda daha iyiyiz. AB standartlari fln yalan yani. Bulgaristan Romanya AB de ne standarti var ki? Adamlarin marketteki hemen hemen tum urunlari Turk mali mesela tarim ulkeleri olmalarina ragmen sebze meyve bile turk mali nedenini bilmiyorum acikcasi. Heralde dagitim uretim ulastirma yonlerinden gelismemisler Tr den almak kolaylarina geliyor. Neyse uzatmiym sen de demissin zaten o dogu blogu ulkelerinin halini yeri geldi lafini actim.

Alıntıları Göster
    ABD'de zeki çalışkan birinin Türkiye'deki gibi ezilip köşede kalmayacağı bir gerçek var ABD'de torpil filan yok sen zeki çalışkan işine bağlı bir kimse isen zaten çok kazanırsın çok kazanınca kapsamlı bir sigorta edinirsin.Yani kazanan çalışan sürünmez beleşçi sürünüz abdde yani Türkiyede yatan kafada biri isen gelişi güzel yatıyorsan sıkıntı yaşarsın abd'de bu problemi yaşayanlar ise sağlığına dikkat etmeyen göçmen ve kötü bağımlılıkları olan sağına soluna dikkat etmeyen gelişi güzel yaşayanlar.

Sağlık ciddi bir yük abddeki sistem çalışanın kazanması üzerine Türkiyedeki durum ise bir havuz var bu havuza herkes prim yatırıyor ama herkes eşit faydalanmıyor birileri hiç hastaneye yolu düşünmüyor birileri ise abone birileri ise geçinemiyorum deyip beleşe herşeyden yararlanma çabasında aslında bu gözle bakarsak sorun halktan oluşuyor sorunu yaratan halk.

Türkiye'de düşünüş iyi olabilir ama sağlık sistemi o kadar yüceltilecek kadar iyi değil.Gelişmiş gibi görünmesinin sebebi özellikle doğu avrupaya kıyasla orada bir sistemden eskisine dönüş ritminden dolayı olmuştu.Yani bir anda sosyalist ve eşitlikçilikten kapitalist düzene geçiyor e hali ile bazı tavizler kalkıyor dediğiniz gibi ilaçlar muayene vs gibi paralıya dönüyor.

Türkiye'deki sistem insan özelinde ve beslenme dolayısında kötü verilen verilmiş tavizlerde cabası çoğu aletler eski sağlık alet edevatları pek çok şey için sıra bekliyorsun.Ben kafamdan uydurmuyorum yaşanılan bu.Hastaneye uğrayan kendi veya yakınları akrabası ve çevresi düşen bilir diyeceğimi imkanı olan özele gidiyor zaten.Son zamanlarda sgknın özel hastanelerle anlaşması vardı buda kalktı zaten çoğuda bundan şikayetçi bu şekilde rahatlama sağlanmıştı ama maliyetler sebebi ile bundan vazgeçildi.Buda geri sorunların artmasına sebep oldu.

Bu işte particilikten bahsetmiyorum insan sağlığının particilikle kıyası olmaz.Dikkat ederseniz üstte ilk yazdığım yazıda parti adınada bir kelam etmedim.

ABD'de sistemi bu şekle bürüyen çalışan halktır.ABD devlet özelinde istemiyor.Obama genel bir sağlık sistemi getirdi ama bundan herkes şikayetçi dedim ya bir taraf özgür yaşamla başını belaya sokuyor bir ton şey olur ve bunun maliyeti var e bunu kim ödeyecek.Oradaki adam ödemek istemiyor.

Dedim ya bizde de bir havuz var misal şuan çalışan ve prim ödeyenler aslında şuan emekli olanların parasını ödüyor yani şuan çalışan sayısı sekteye uğramadıkça yaşlılar aylığını alıyor.Yoksa para basmak durumunda kalıyorsun buda ekonomiye zarara uğratıyor.

bu havuz sistemini abd'de yapamazsın ciddi ağır vergide yok orada adam üç kuruşa laf sokar buradaki gibi insanlık dışı vergi yolu ilede alamazsın yani.

Dedim ya insanlar örnek vereyim bir tedavi için bir tedavi paketi için 10$ ödüyor diyelim bu makul bir fiyat ama düşünelim bu bireysel işlemde ödedi ücret yani hastalığından sen sorumlusun kendine baktığın sağlıklı olduğun müddetçe makul bir ödeme ile devam edeceksin.

Birde diğer duruma bakalım havuz sistemi şimdi sen 10$ lık makul bir ödeme yapıyordun ama havuz sistemine bağlı ve herkes durumuna göre herşekilde başvuru yaptığından herşeyin bir maliyeti var ve bu artacak örnek vermem gerekirse sen sağlıklı çalışan kendine dikkat eden birisiydin 10$ ödüyordun.Ama diğer tarafta sağlığına bakmayan her gün başını belaya sokan gelişi güzel yaşayın kimsede 10$lara aynı şeye başvuruyor ama bu kişinin maliyeti 10$ değil 25-30-35 diye artıyor.Bedava değil bu işler.

E ne oluyor bu kafa ile bakarsak senin ödeme sınırlaman artmak zorunda dedim ya 10$ dı ya bu toplam yükü kaldırmak için durup dururken 20 25 olacak ve karşı taraf böyle yaşadıkça sen kendine dikkat etsen bile aşırı ücretler ödeyeceksin yok yere anlatabildim umarım.Bunu bilen kişilerde ben neden başıboş gezen halkın faturasını ödeyeceğim deyip karşı çıkıyor.Sistemin sebebi bu.Yoksa şuan sıkıntı yaratan ABD bütçesi dahada patlar dikkat ederseniz.Fastfood beslenme ve sağlıksız yaşama tarzından dolayı bir ton obez var abd'de ve sırf akımlara uyama ve rahatlık vesilesi ile orasını burasını sakatlayanda bol bu dengesizlere hastane yetmez.

Bizde ekonomik yeterlilik olsun bizde de aynı şeyler olur.İnsan kafası heryerde aynı montofon ineği gibiler.Kimse kimsenin borcunu çekmemeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vict0ry

İtalya ve İspanyayı dışarıda bırakırsak onlarda çok erken patladı çünkü.

Amerika, Rusya, Hindistan gibi ülkelerle kıyaslanmamızı doğru bulmuyorum çünkü bu ülkelerin halkı inanılmaz derece de cahil. Bizim halkın temizlik anlayışı ve beslenme alışkanlığımız diğer ülkelerin çok önünde bu yüzden bizde fazla patlamadı

Ama tabi ki ülkedeki hastanelerin kalitesi çok iyi bununda etkisi var bu konuda tebrik etmek gerekir.

Özellikle Amerika da göçmenlerin çoğunluğu ve siyahilerin dışlanma algısı yüzünden iyi yönetilmiyor Amerikada süreç hala daha partiler düzenlenen yerler var.
    Evet temizlik anlayışı var doğru eller ne der kafası ile biraz tertipli bu negatif bakışlı ama sonuç anlamında iyi birşey rezil ve adım lafa çıkar diye herkes temizlik hastası olmuş ama bu durum eski nesillerde kalan birşey yeni nesil günümüz dünyasına tabi olduğundan genellikle dağınık bu alışkanlıklarda geçmişte kaldı.

Eskinin anneleri temizlik hastası ama yeni nesil anneler umursamaz.Bu değişiminde meyvesini 2030 dan sonra görebilirsiniz.Bunca hengamenin içinde kimse evini devamlı düzenleme çabasına giremez.Eskiden ev hanımı diye bir kavram vardı en azından evler bir kişinin çalışması ile geçinebiliyordu.Şuan bir kişi ile ev idare edemezsin.

• İyi ve kötü işlere imza attılar. Başarılı demek hangi taraftan baktığına bağlı.
  • Daha ortada doğru belli bişey yokken millete para dağıtmalarından başka sıkıntı yok bence.İhtiyacı olanın mutfak alışverişlerini Çin gibi yapıp kapısına götürseydi bence daha anlamlıydı

• desteklemeyen biri olarak evet başarılılar
  • Dünyada en başarılı bizim devletimiz çok şükür Allah razı olsun

• Başarılı olamadılar. Neden mi?

- Halka dağıtılacak 1,000 TL pandemi ödemesinden doğru düzgün kimse faydalanamadı.
    - Çoğu işletme için pandemiden ötürü devlet tarafından mal sahibi-kiracı ya da işçi-işveren ilişkisinin güvence ortamı kurulamadı.
    - Çalışan kesimin hayatı hiçe sayıldı ve devlet bu konuda işverene karşı doğru düzgün bir yaptırımda bulunamadı.
    - Kurumların pandemi hakkında verdikleri bilgiler çelişki içerdi. Sağlık Bakanlığı başka bir şey anlattı, buna karşın İçişleri Bakanlığı farklı şeyler söyledi.
    - Birkaç senedir iktidar partisinin vurguladığı, ekonomik krizin olmadığı beyanının gerçek dışı olduğu tescillendi.
    - Sağlık Bakanlığı çok açık bir şekilde izolasyon sağlanması gerektiğini ifade etse de, devleti yönetenler ekonomiyi tercih edip insan hayatını hiçe saydı.
  • Sağlıkçılar başarılı

Hökümet dediğin tek adam

Gerisi kuru kalabalık.

• Büyük oranda başarısızlar.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.