DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Sizce dövme abdesti engeller mi??
48
Cevap
0
Favori
2.677
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Sizce dövme abdesti engeller mi??
Sayfaya Git:
Sayfa:

Sizce dövme abdesti engeller mi??


(En Son Oy Tarihi: 28.8.2005)
Giriş
Mesaj
  • Çavuş
   61 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:04:57 Konu Sahibi
   eet arkadaşlar ben dövme yaptırcam da bazı kesimler abdesti engeller diyor bazıları da derinin altına yapıldıı içn bişi olmaz diyor.bi de donanımhaberin fikrini aliim   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3374 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:05:45
   engelliyomuş die duydum
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1270 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:07:45
   eğer anketten engellemez sonucu çıkarsa kısa sürede yaptırırım
   gerçi bide diyanete felan sormak lazım
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   1 Not
   27 Ağustos 2005 15:08:14
   Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.
   |
   |
   _____________________________

   Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.
   Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz ve yaşamayacaktır. (Mustafa Kemal Atatürk)
  • Yüzbaşı
   970 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:13:52
   quote:

   Orijinalinden alıntı: 57.ALAY

   Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.


   57.alay doğu söylüyorsun alsın okusun
   yaşar nuri beyin çevirisi al oku dövme olur mu olmaz mı bak
   bilsem söyleyecemde bende bilmiyorum

   http://rapidshare.de/files/4421934/KURAN_I_KER_M.exe.html   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eárendil -- 27 Ağustos 2005, 15:14:25 >
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   36 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:15:50
   arkdaşlar eski zamanlarda arap kadınlarının ellerine ve alınlarına çıkmayan kına ile şekiller yaptığı ve bu şekillerin insanların toplum içindeki statüsünübelirlediğini çoğunuz duymuşsunuzdur. Eğer öyle bişey olsa en başta buna izin verilmezdi.
   Herşey bi kenara böyle hurafelere takılmayın..
   Önemli olan insanın niyeti,yaptıkları..
   Siz kalbinizi temiz tutun,çevrenizdeki insanlara yardım edin elinizden geldiğince gerisi hikaye!
   |
   |
   _____________________________

   ....Life is just.....
  • Teğmen
   122 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:17:20
   Ben cok sevdiklerımın gecici olanlarını yaptırıyorum cunku cok cabuk sıkılıyorum daha ıyı oluyor eger cok ıstıyorsan yaptır derım cıkartması cok kasıyor cunku...
   |
   |
  • Yüzbaşı
   395 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:19:10
   quote:

   Orijinalinden alıntı: 57.ALAY

   Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.


   evelAllah
   |
   |
   _____________________________

   T.T.

   komiksiniz mod agalar komiksiniz....
  • Teğmen
   127 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:20:26
   SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR.. Güleryüzlü-islam (zekeriya beyaz) kitabında acıkca anlatılıyor. Dövme zaten derinin altına yapılır. Su normalde de oraya degmez zaten. Ancak dövme yaptırırken acı cektigimiz icin kötü görülmüstür islam dininde. Islam'da vucuda eziyet haramdır.
   |
   |
   _____________________________

   Cennet cennet dedikleri üç beş melek bir kaç huri,
   Isteyene ver onları, bana seni gerek seni...


  • Yüzbaşı
   976 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:37:16
   Bu konu Islam Fikhi ile alakalidir. Madem soru "Islam´a göre" seklinde sorulmustur, sence bence ile yorumlanamaz. Bu konu ile bazi delilleri asagiya siraliyorum. Dileyen kaynaklarindan da karsilastirabilir.

   1. Kütüb-i Sitte 2129 numarali Hadis:

   Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

   "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

   Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148).


   2. Kütüb-i Sitte 2130 numarali Hadis:

   İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir."

   Ebü Dâvud, Tereccül 5, (4170).


   3. Kütüb-i Sitte 5148 numarali Hadis:

   5148 - Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden, köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

   Buhari, Büyü' 113, 25, Talâk, Libas 86, 96; Ebu Davud, Büyü' 65, (3483).


   4.Islam Fikhi Ansiklopedisi´nde "Dövme" Basligi altinda:

   İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

   Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

   Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

   Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

   Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

   Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

   Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

   Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.   Binaenaleyh, Abdestin ne hallerde bozulup bozulmayacaginin meraki icerisinde olan salih bir müslümanin, Dövme gibi Islami kaynaklarin tamaminda Haram ve Lanetle zikredilen bir uygulama ile kendisini muhattap etmesi düsünülemez.
   |
   |
   _____________________________


  • Teğmen
   138 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:44:51
   Valla engeller diye biliyorum ama su da var. Dini savasların oldugu sırada askerler oldukten sonra kımlıklerının belırlı olması ıcın vucutlarının belırlı yerlerıne dovme seklınde ısımlerını yazdırırlarmıs. Yanı dovme o zamanlarda varmıs.Farklı amacla kullanılıyomus ama yınede kullanılıyomus. Bunu Pakistanlı bi arkadasım anlatmıstı bana.
   |
   |
  • Yarbay
   2023 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:47:09
   quote:

   Orijinalinden alıntı: AksakalliWolverine

   SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR.. Güleryüzlü-islam (zekeriya beyaz) kitabında acıkca anlatılıyor. Dövme zaten derinin altına yapılır. Su normalde de oraya degmez zaten. Ancak dövme yaptırırken acı cektigimiz icin kötü görülmüstür islam dininde. Islam'da vucuda eziyet haramdır.

   +1
   fakat her dövme deri alt dokusunda kalmayabiliyor, deri üst yüzeyine çıkan boyalarla yapılırsa deri üzerine su temas etmez
   böylece paso cenabet gezersiniz
   |
   |
   _____________________________

   --- HP Helios Z820-Nvidia Quadro K6000-Philips 273v x2-3D connexion Space Navigator ------ iPhone 7 plus-HTC Desire 816------Giant Roam 1 - Specialized Tarmac SL4 - Kia Sorento EX ---
  • Teğmen
   121 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:49:12
   Engeller.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2323 Mesaj
   27 Ağustos 2005 15:50:29
   böle konuların sizcesi olmaz. yani birilerine sorarak doğru yeri bulamazsın. sağlam kaynaklara bakman lazım.
   |
   |
   _____________________________

   Lenova Ideapad Y510P//Canon Eos 7D- Sigma 50mm f1.4//Iphone 6 Plus//2x2 Kingston ddr2 Hyperx 1066 //Samsung 250gb+500gb Sata2 Ncq//Skystar2.6D//Audigy2ZS Platinium//Razer Plazma//Tagan 480//CMStacker
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   27 Ağustos 2005 15:53:31
   ya baksana kimi aynı hadise kaş inceltmeyi koymuş, kimi koymamış, millet kafasına göre hadis yazıyor, oturup hadis yazıyor. Kaş inceltmenin nesi kötüdür ya. Hiç peygamberimizin böyle birşeyi söyleyebileceğini düşünebiliyor musunuz? İşte bu yüzden insanları dinden soğutuyorlar. Ne alakası var dövme niye abdest bozsun ya. Bırakın Allah ınızı severseniz ya
   |
   |
   _____________________________

   Opel Astra G
   Renault Clio 1.6 RXT
  • Binbaşı
   1108 Mesaj
   27 Ağustos 2005 16:01:03
   quote:

   Orijinalinden alıntı: doganza

   Bu konu Islam Fikhi ile alakalidir. Madem soru "Islam´a göre" seklinde sorulmustur, sence bence ile yorumlanamaz. Bu konu ile bazi delilleri asagiya siraliyorum. Dileyen kaynaklarindan da karsilastirabilir.

   1. Kütüb-i Sitte 2129 numarali Hadis:

   Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

   "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

   Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148).


   2. Kütüb-i Sitte 2130 numarali Hadis:

   İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir."

   Ebü Dâvud, Tereccül 5, (4170).


   3. Kütüb-i Sitte 5148 numarali Hadis:

   5148 - Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden, köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

   Buhari, Büyü' 113, 25, Talâk, Libas 86, 96; Ebu Davud, Büyü' 65, (3483).


   4.Islam Fikhi Ansiklopedisi´nde "Dövme" Basligi altinda:

   İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

   Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

   Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

   Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

   Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

   Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

   Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

   Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.   Binaenaleyh, Abdestin ne hallerde bozulup bozulmayacaginin meraki icerisinde olan salih bir müslümanin, Dövme gibi Islami kaynaklarin tamaminda Haram ve Lanetle zikredilen bir uygulama ile kendisini muhattap etmesi düsünülemez.


   Evet bu yazıda Kur'an-ı Kerimi herkes kendi yorumlamalı islam alimlerinin yazıları kaale alınmamalı diyenlere kapak olsun.
   |
   |
   _____________________________

   SHOGUN
  • Yüzbaşı
   284 Mesaj
   27 Ağustos 2005 16:17:06
   Bence her konuda hacılara hocalara güvenmemek lazım. İnsan kendi aklıyla sorulara cvp bulabilir. Dövme deri altına yapılyor. Abdest alırken su zaten deri altına değmiyor. Ozman bir sorun teşkil etmez diye düşünüyorum(dövme filan yaptırmam ayrı konu)
   |
   |
   _____________________________

   with U from Cradle 2 grave let them(6S) suffer till the end...
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   27 Ağustos 2005 16:25:22
   DÖVME KONUSU NEYSE DE..

   KAŞ ALDIRMAK NİYE GÜNAH OLSUN TAM TERSİ
   BU BİR TEMİZLİKTİR OZAMAN KOLTUK ALTI VE ETEK TIRAŞI DA MI GÜNAH??

   BAZI ALİMLER FARKLI ÇIKAR GURUPLARINA HİZMET AMACIYLA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ ALLAHTAN DA KORKMADAN HADİS UYDURUYOLAR..

   BAZI UTANMAZ ŞEFERSİZLER DE PEYGAMBER EFENDİMİZİ (S.A.S)
   KADIN DÜŞKÜNÜ ŞEHVETLİ, KÜÇÜK KIZLARI HAREMİNE ALAN
   BİRİYMİŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOLAR.. HAŞA..

   BUNU YAPANLAR 4-5 KARI ALMAK İSTEYEN YOBAZLARDIR...
   UYDURMA HADİSLERLE KENDİLERİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOLAR
   ALLAHTAN KORKUN ALLAHTAN... BUNU YAPMAK
   ATEİSTLİKTEN DE BETER....
   |
   |
   _____________________________

   Alain Delon
  • Binbaşı
   1350 Mesaj
   27 Ağustos 2005 16:40:34
   yaptik bir kere silinmiyorki
   |
   |
   _____________________________

   Günahından tam olarak dönüp tövbe eden, onu hiç işlememiş gibidir.” Herkesin sizden iyi bir şekilde söz etmesini mi istiyorsunuz? öyleyse kendinizi övmeyin.
  • Yarbay
   2017 Mesaj
   27 Ağustos 2005 16:46:54
   kimse burada fetva alimi değil.benim tavsiyem fetva kurulunu arayıp sor.onlar yaptır diyorsa vebal onlarındır ki
   zaten dövme caiz değildir diyeceklerdir.yukarıda bir arkadaş ilgili hadisten bahsetmiş zaten.dayanak budur.yaptığımız
   en yanlış şeylerden biri işin ehli dururken bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanlardan akıl almak. fetva alındıktan
   sonra da hala başka yerlere sormaya devam edip istediğin cevabı almaya çalışacaksa insan yaptığı tek şey nefsine
   uyacak bir kulp bulmaya çalışmaktır ve bu inanan birine yakışmaz. bazı sınırlar vardır ve biz bunlara inandığımız
   ve uyduğumuz sürece bu sistem düzgün işler.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,438
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.