Şimdi Ara

Siz siz olun tuvalette ıkınmayın [4 ay sonra edit]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
10
Favori
30.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
284 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4 ay sonra gelen edit: Arkadaşlar durum daha da kötüleşti. Tromboz patladıktan sonra hemoroid oluşturmuş ben hissetmiyordum. 2 haftadır tuvalette zorlanıyordum tuvaletim var, ama yapamıyordum sanki makatım kapanmış gibiydi ve ağrılar ve şişlikler vardı, dün aşırı zorlanınca doktora gitmeye karar verdim. 2 tane anal fissür + 1 hemoroidim varmış fissürleri lazerle, hemoroidi cerrahi olarak aldırmam gerekiyormuş. 2 gün hastanede yatmam gerekiyormuş.

Arkadaşlar size kesin uyarım: SAKIN KABIZ OLMAYIN, OLURSANIZ DA IKINMAYIN. 4 aydır ne çektiğimi Allah bilir.

Hatta buraya da konu açmıştım. Ikınmaktan dolayı Aralık ayında tromboze hemoroid oluşmuş. 15 gün fitil ve krem kullandım. Tam geçti derken tromboz(pıhtı) patladı ve oluk oluk kanamaya başladım. Cuma günü haftasonu yasağına denk geldiği için hastaneye de gidemedim evde tentürdiyotla durdurmaya çalıştım 1 hafta da onun ağrısını çektim. Tromboz aynı zamanda iç hemoroid de oluşturmuş çok ufak birşey ama dışkılarken hissediyorum. Artık eskisi gibi tuvaletimi yapamıyorum. Gün için de az da olsa ağrı çekiyorum. Ameliyat olmak istesem onun hem ameliyatı zor hem de 2 hafta yatmam gerekiyor. Ayrıca ameliyat gaz kaçırmalarına yol açıyor diyorlar. O nedenle idare etmeye çalışıyorum.

Siz siz olun asla ıkınmayın tuvalet yaparken. Oturun gelmesini bekleyin. Gelmezse derin nefes alın o bölgeye doğru ilerleyecektir. Olmazsa biraz öne eğilin ve alaturka tuvalet kullanın. Kabız olduysanız olmuyorsa sakın zorlamayın 10 dk dan fazla kalmayın sonra bir daha deneyin. Baktınız hiç gelmiyor gidin ishal ilacı alın. Ayrıca peçeteyle sakın bastırarak silmeyin. Önce kabasını alın sonra peçeteyi ıslatıp silin sonra taharet / taharet musluğu yapın. Son olarak da aşırı acı yemeyin ve mutlaka su için gün içinde.

Bunları tamamen dikkatli şekilde uyguluyorum fakat iş işten geçtikten sonra dikkat etmeye başladım. Eski rahatlığımı kaybettim. Benim başıma gelen sizlere de olmasın diye buraya uyarı niteliğinde yazıyorum. Dalga geçilecek bir konu değilmiş harbiden bela.

Edit: Buraya önemli bir sorunu daha yazacaktım unutmuşum. Makatın tam ucunda içerde hemoroid olduğu için bazen dışkı takılıyor ve orada duruyor bir türlü tam temizlenemiyorum. Tuvaletten 1 saat sonra falan bir kaşıntı nemlilik hissi geliyor bakıyorum dışkı akmış. Tekrar temizleniyorun bu sefer de tahriş oluyor. Hemoroid kadar bela hastalık var mıdır acaba ya. Lütfen önerilerimi dinleyin hayat zindan oldu ve böyle de gidecek anlaşılan.

Edit 2: "mrmeram" nickli forumdaşım çok güzel bir link paylaşmış onu eklemek istiyorum. Doğru dışkılama nasıl yapılır? :

https://basurum.com/normal-diskilama.html

Edit 3: Arkadaşlar hem burdan hem özelden çok fazla tavsiye, öneri ve geçmiş olsun mesajı geldi. Öncelikle bunlar için teşekkür ederim hepsini tek tek okudum ve doktora gidersem danışacağım. Meme oluşmadığı için şu an iyiyim ve tuvalet yapma hariç sorun yaratmıyor ondan dolayı ameliyat olmak istemiyorum.

Benim bu konuyu açmamdaki asıl amaç benim önceki halim gibi "amaan altı üstü tuvalet ne olacak" diye boşvermemeniz. Ülkemizde bir cinsel eğitim bir de tuvalet eğitimi eksik/yanlış veriliyor. Sadece birkaç alışkanlığınızı değiştirerek bu lanet hastalıklardan ömür boyu korunmak mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brhmlpy -- 15 Mart 2021; 12:25:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bence toplum temizlik nasıl yapılır+ nefes egzersizleri hakkında bilgilendirilmeli.

geçmiş olsun hemoroid öyle 1 günde geçecek bir hastalık değil. tekrarlayabilir sıvı alımına dikkat edin gün içerisinde hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
    cerrahi için kendiliğnden içeri kaçmayacak şekilde ilerlemiş olması lazım. sizin istemenizle doktor ameliyat etmez. iç hemoroidler ağrı yapmaz sadece arada bir kanar. oluk oluktan kastınız ne kadar bilmiyorum ama bana biraz abartı geldi
    toplumun neredeyse %50sinde var bu illet
    Bende de oluyordu hallettim sonradan. Alaturkaya falan gerek yok. Tuvaletiniz geliyor gibi olduğunda klozetin önünde pantolonu falan indirmeden alaturka pozisyonunda bekleyin, tam ucuna geldiğini hissettiğinizde klozete oturup tek seferde ıkınmasız işinizi halledin. Tabi düzgün beslenmek lazım. Ondan sonra basurla işiniz biter.
  • Hocam çok geçmiş olsun da makatından kan gelmiş yasak var diye hastaneye gitmiyorsun bu neyin kafası?

Yasak normal vatandaş dışarı çıkmasın diye var elin kesildiyse bi yerine bişey olduysa elbette hastaneye gideceksin polis durdursa bile bişey yapamaz

• bence toplum temizlik nasıl yapılır+ nefes egzersizleri hakkında bilgilendirilmeli.

geçmiş olsun hemoroid öyle 1 günde geçecek bir hastalık değil. tekrarlayabilir sıvı alımına dikkat edin gün içerisinde hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
    cerrahi için kendiliğnden içeri kaçmayacak şekilde ilerlemiş olması lazım. sizin istemenizle doktor ameliyat etmez. iç hemoroidler ağrı yapmaz sadece arada bir kanar. oluk oluktan kastınız ne kadar bilmiyorum ama bana biraz abartı geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ikınmak vücuttaki bazı anevrizmaları da patlatabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: SM01_VXG

Ikınmak vücuttaki bazı anevrizmaları da patlatabilir.

mesela

• quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Hocam çok geçmiş olsun da makatından kan gelmiş yasak var diye hastaneye gitmiyorsun bu neyin kafası?

Yasak normal vatandaş dışarı çıkmasın diye var elin kesildiyse bi yerine bişey olduysa elbette hastaneye gideceksin polis durdursa bile bişey yapamaz

Hocam herhangi bir belirti olmadı onu bekledim biraz da. Anemi gibi birşeye sebep olsa baş dönmesi vs. olur veya kan durmaz. Ağrı vs. de yoktu sadece tuvaletten sonra 5 dk boyunca kanadı patladığı zaman sonra giderek azaldı ama 3 gün civarı sürdü kanama.

• quote:

Orijinalden alıntı: Avatarım Ağır Çekim

bence toplum temizlik nasıl yapılır+ nefes egzersizleri hakkında bilgilendirilmeli.

Hocam ilk patladığında cidden oluk oluk geldi. El kesilmesi gibi değil kastettiğim fakat peçeteyi dolduracak seviyede geldi. Bendeki iç hemoroid ve ileri seviye değil dediğiniz gibi. Tam makatın iç tarafı ucunda hissediliyor parmakla ve küçük bayağı dediğiniz gibi ağrı yapmıyor ondan hiç ameliyat düşünmedim. Bu arada kesinlikle tuvalet eğitimi şart. Çocukluktan kalma refleksmiş hep ıkınarak yapıyorum hatta bir ara anal fissür de geçirdim.

• Hocam çok geçmiş olsun. Böyle yazınca komik oluyo ama ben ucuna gelmeden yapmıyorum. Babamda da bu tarz bi sorun olmuştu oradan biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kovalenko

Hocam çok geçmiş olsun. Böyle yazınca komik oluyo ama ben ucuna gelmeden yapmıyorum. Babamda da bu tarz bi sorun olmuştu oradan biliyorum.

Hocam zaten dalga geçe geçe bu meseleleri konuşmadık ve herkes bu hastalıktan muzdarip. Utanmaktan doktora gitmiyor insanlar. Ben o yüzden ailede falan bahsediyorum böyle yapmak lazımmış diye tuvalet ciddi bir olay.Siz en iyisini yapıyorsunuz zorlamamak gerek

• Konu için teşekkürler hocam dikkat edeceğim bundan sonra sayenizde. Bizim toplumun sorunu da bu cinsel organımız yokmuş gibi davranıyoruz. Ne cinsellik hakkında bilgilenmeye çalışıyoruz ne de bu tuvalet ile ilgili. Utanılması gereken en son yer aslında.

• Ciddi manada kardiyo yaparsan dostum var olan hemoroidi bile toparlıyor. Tabi ilerlemediyse.
  • ben çok acı yiyorum sıkıntı olurmu makat için ? bazen sıkıntı olur gibi hissediyorum acıya ara veriyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

Hocam çok geçmiş olsun da makatından kan gelmiş yasak var diye hastaneye gitmiyorsun bu neyin kafası?

Hocam bisi olmaz. Ülkenin %70 inda var hemoroid halk dilinde bagsur. Bagsur dan her gotu kanayan hastaneye gitse yer bulunmaz sıra alınmaz oralar da. Geçmiş olsun dilerim konu açan arkadaşıma. Acı yemiyoruz, soğuk da çok fazla kalmıyoruz, ishal ve kabız olmamaya dikkat ediyoruz, çok fazla tuvalete çıkmıyoruz. Yapacak başka bisi yok. Ameliyat dahi olsa %50 şans ile tekrar nuks ediyor.

• Hafif dışarı çıkan parçayı geri içeri itmeyi unutma, (hangi parmak ile ittiğin farketmez) ;))
  • MANGUTAY kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle doğru. Ben de aynı dertten muzdariptim. 1 senedir düzenli spor yapıyorum. Esamesi yok şu an.
  • Arkadaslar cogumuzun yakalanabileceği bir hastalık o yüzden kuru kayısı alın sureklı tuketın cok faydasını goruceksınız.

• ıkınma sırasında tansiyonunuz 250-300mm cıvaya kadar çıkabilir
    anevrizma karında beyinde bir çok yerde olabilir
    hemoroidler tuvaleti tutabilmenin ince kontrolünü sağlıyorlar bi nevi gerekli bi yapılar fakat zamanla yanlış kullanımla damarlar genişleyebiliyor dikkat edilirse bir miktar geriler
    kendi halinde gelmesi lazım fakat elinize telefon alıp beklemeyin
    peçeteyi boyasa da o gördüğün max 10 ml dir hocam yarım litre kanamazsa dert etme

• quote:

Orijinalden alıntı: MANGUTAY

Ciddi manada kardiyo yaparsan dostum var olan hemoroidi bile toparlıyor. Tabi ilerlemediyse.

O ne oluyor hocam? Spor bilgim yok hiç. Normal egzersizden falan farklı mı?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.