Şimdi Ara

SİYASET & TARİH KONUSUNDA BİLGİLENMEK İSTİYORUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler sorum şu, benim şu an siyaset ve tarihle hiç aram yok. Harbiden hiç yok yani. Tarihten sorsan bildiğim bilgi sayısı 3-5'i geçmez heralde. Bi ortamda bu 2 konudan sohbet açıldığında susuyorum hep. Ama diğer yandan "keşke bilgi sahibi olsam, daha da kültürlü bi insan haline gelsem" diyorum.
    Fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. O kadar çok bilgi, o kadar geniş bir yelpaze var ki nerden, nasıl başlayacağını şaşırıyor insan. O yüzden sizce neler yapmalıyım? Mesela atıyorum türk tarihini merak ediyorum. Almanyanın, fransanın geçmişte yaşadıkları büyük olayları merak ediyorum. Hitlerin hayatını merak ediyorum. Siyasi partilerin geçmişini merak ediyorum. Tarihteki en büyük savaşları, anlaşmaları, ayaklanmaları...hepsini merak ediyorum. Ama nerden başlıycam onu bilmiyorum. Siz ne önerirsiniz? Çok da zamanımı almayan basit bir kaynak verebilirseniz 10 numara olur.

• Hocam öncelikle internetten, hele hele Türkçe Vikipedi'den uzak durmanızı tavsiye ederim. İngilizce'niz ya da Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri biliyorsanız, o dillerdeki Vikipedi'yi kullanmanızı öneririm. Biliyorsunuz, Vikipedi kullanıcılar tarafından değiştirildiği için ve Türkçe Vikipedi'de moderasyon çok zayıf olduğu için sürüyle yanlış bilgiyle dolu. Bu sebeple çok kullanmamaya çalışın.

Tarih ve siyaset kitaplardan öğrenilir. Fakat her ikisi için ayrı ayrı yöntemler izlemek lazım. Siyaseti ele alalım öncelikle.

Siyaset meselesinde gündemi takip etmek çok önemlidir. Olayın kökenine inmek istiyorsan, öncelikle şu kitaplarla başlamak lazım:

1. Platon - Devlet
    2. Nizamülmülk - Siyasetname
    3. Machievelli - Prens
    4. Karl Marx - Komünist Manifesto
    5. Aristoteles - Politika
    6. José Francisco Vergara - Liberalizmin Felsefi Temelleri
    7. Benitto Mussolini - Faşizm Faşist Devlet (Mussolini'nin kişiliği düşünüldüğünde anlaşılacağı gibi taraflı bir yayın olduğundan, bundan sonra şunu okumak çok daha iyi olacaktır: Mark Neocleous - Faşizm)
    8. Eduard Bernstein - Sosyalizmin Ön Koşulları ve Sosyal Demokrasinin Görevleri (Sosyal Demokrasi'nin teorik temellerini anlamaya yardımcı olacaktır.)
    9. Andrew Heywood - Siyasi İdeolojiler
    10. Oral Sander - Siyasi Tarih (1.Cilt) / İlkçağlardan 1918'e
    11. Adolf Hitler - Kavgam (Yayınlanmasına yeni izin çıktı. Yayınevi seçimi çok önemli.)
    12. Thomas Hobbes - Leviathan
    13. J.J.Rousseau - Toplum Sözleşmesi
    14. Mustafa Kemal Atatürk - Nutuk (Tarihsel boyutu da önemli.)

Bunlar çok temel çalışmalar. Sana bir fikir verecektir mutlaka. Bunların yanında gündemi ve günceli çok yakından takip etmek ve biraz da güncele dair kitaplara, bunları okumaya devam ederken, bakmakta fayda var. Zaten bunları okurken merak ettiğin yerlere göre okumaların da yönlenecektir.

Gelelim tarihe. Tarih çok geniş bir alan olduğu için dönem dönem incelemekte yarar var. Onun için her döneme ve senin seçtiğin alanlara dair ayrı ayrı önerilerde bulunmaya çalışacağım.

1. Heredot - Tarih (Bu kitap İlkçağ ve Antik Yunan hakkında hikayeci bir anlayışla kaleme alınmış. Daha somut bilgiler için şuna bak: Nazmi Özçelik - İlkçağ Tarihi ve Uygarlığı)
    2. Susan Wise Bauer - Antik Dünya, Rönesans Dünyası, Ortaçağ Dünyası
    3. Umberto Eco - Ortaçağ (4. Cilt)
    4. Yeni ve Yakınçağ Tarihi - Kürşad Gökkaya
    5. Yakınçağ Dönemi Avrupa Tarihi - Prof. Dr. Mustafa Akdağ
    6. George Rude - Fransız Devrimi
    7. E.Carr - Bolşevik Devrimi
    8. Phyllis Deane - İlk Sanayi İnkılabı
    9. J.M. Roberts - Avrupa Tarihi, Dünya Tarihi

Çok daha fazla kaynak var ama şimdilik aklıma bunlar geldi. Gelelim Türk Tarihi, Türkiye ve Osmanlı tarihi üzerine kitaplara. Şunu söyleyerek başlayalım; Özelde Osmanlı Tarihi ile İlgili İlber Ortaylı'nın ve Halil İnalcık'ın bütün kitaplarını tavsiye ederim.

1. Dr. Nuri Yazıcı - Tarihte Türk Devletleri
    2. Erdoğan Merçil - Büyük Selçuklu Devleti (Merçil'in bu dönem üzerine diğer çalışmalarına bakabilirsin.)
    3. Halil İnalcık - Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı ve Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar I-II-III
    4. Erhan Afyoncu - Truva'nın İntikamı (Fatih Devri için.), Muhteşem Süleyman (Kanuni Devri için.)
    5. İlber Ortaylı - Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek I-II-III
    6. İlber Ortaylı - İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı
    7. Turgut Özakman - Diriliş, Şu Çılgın Türkler, Cumhuriyet I. - Cumhuriyet II.

Farkındayım çok uzun oldu ama hakikaten hem internetten hem de kütüphanemden araya araya yazdım. Umarım okursun. Başka bir sorun olursa mesaj atman yeterli olacaktır. Şimdilik bu kadar.

İyi okumalar.
  • Wikipedia.com
    Google.com

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam öncelikle internetten, hele hele Türkçe Vikipedi'den uzak durmanızı tavsiye ederim. İngilizce'niz ya da Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri biliyorsanız, o dillerdeki Vikipedi'yi kullanmanızı öneririm. Biliyorsunuz, Vikipedi kullanıcılar tarafından değiştirildiği için ve Türkçe Vikipedi'de moderasyon çok zayıf olduğu için sürüyle yanlış bilgiyle dolu. Bu sebeple çok kullanmamaya çalışın.

Tarih ve siyaset kitaplardan öğrenilir. Fakat her ikisi için ayrı ayrı yöntemler izlemek lazım. Siyaseti ele alalım öncelikle.

Siyaset meselesinde gündemi takip etmek çok önemlidir. Olayın kökenine inmek istiyorsan, öncelikle şu kitaplarla başlamak lazım:

1. Platon - Devlet
    3. Machievelli - Prens
    7. Benitto Mussolini - Faşizm Faşist Devlet (Mussolini'nin kişiliği düşünüldüğünde anlaşılacağı gibi taraflı bir yayın olduğundan, bundan sonra şunu okumak çok daha iyi olacaktır: Mark Neocleous - Faşizm)
    8. Eduard Bernstein - Sosyalizmin Ön Koşulları ve Sosyal Demokrasinin Görevleri (Sosyal Demokrasi'nin teorik temellerini anlamaya yardımcı olacaktır.)
    11. Adolf Hitler - Kavgam (Yayınlanmasına yeni izin çıktı. Yayınevi seçimi çok önemli.)

Bunlar çok temel çalışmalar. Sana bir fikir verecektir mutlaka. Bunların yanında gündemi ve günceli çok yakından takip etmek ve biraz da güncele dair kitaplara, bunları okumaya devam ederken, bakmakta fayda var. Zaten bunları okurken merak ettiğin yerlere göre okumaların da yönlenecektir.

Gelelim tarihe. Tarih çok geniş bir alan olduğu için dönem dönem incelemekte yarar var. Onun için her döneme ve senin seçtiğin alanlara dair ayrı ayrı önerilerde bulunmaya çalışacağım.

1. Heredot - Tarih (Bu kitap İlkçağ ve Antik Yunan hakkında hikayeci bir anlayışla kaleme alınmış. Daha somut bilgiler için şuna bak: Nazmi Özçelik - İlkçağ Tarihi ve Uygarlığı)

Çok daha fazla kaynak var ama şimdilik aklıma bunlar geldi. Gelelim Türk Tarihi, Türkiye ve Osmanlı tarihi üzerine kitaplara. Şunu söyleyerek başlayalım; Özelde Osmanlı Tarihi ile İlgili İlber Ortaylı'nın ve Halil İnalcık'ın bütün kitaplarını tavsiye ederim.

2. Erdoğan Merçil - Büyük Selçuklu Devleti (Merçil'in bu dönem üzerine diğer çalışmalarına bakabilirsin.)
    3. Halil İnalcık - Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı ve Devlet-i Aliyye - Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar I-II-III
    4. Erhan Afyoncu - Truva'nın İntikamı (Fatih Devri için.), Muhteşem Süleyman (Kanuni Devri için.)

Farkındayım çok uzun oldu ama hakikaten hem internetten hem de kütüphanemden araya araya yazdım. Umarım okursun. Başka bir sorun olursa mesaj atman yeterli olacaktır. Şimdilik bu kadar.

İyi okumalar.

• quote:

Orijinalden alıntı: egelox

Hocam öncelikle internetten, hele hele Türkçe Vikipedi'den uzak durmanızı tavsiye ederim. İngilizce'niz ya da Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri biliyorsanız, o dillerdeki Vikipedi'yi kullanmanızı öneririm. Biliyorsunuz, Vikipedi kullanıcılar tarafından değiştirildiği için ve Türkçe Vikipedi'de moderasyon çok zayıf olduğu için sürüyle yanlış bilgiyle dolu. Bu sebeple çok kullanmamaya çalışın.

1. Platon - Devlet
    3. Machievelli - Prens

İyi okumalar.

Bu kitapların hiçbiri temel değil ve bilgisi olmayan insan okuyamaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tarihçi kullanıcısına yanıt
    Hocam esasında hepsi değilse de bir kısmı temel değil, haklısınız fakat şu var; Eğer doğru bir sırayla okunacak olursa yararlı olacağını düşünüyorum. Hatta öncelikle tarihle alakalı olanlar okunup, daha sonra siyasetle alakalı olanlar okunursa, kendi adıma çok da yararlı olacağı kanısındayım. Tarihle alakalı olanların temel olduğunu ve arkadaşın okuyabileceği türden kitaplar olduğunu düşünüyorum, özellikle Türk tarihi ile alakalı olanları. Hani hiçbir şey bilinmiyorsa, başlarken bir Tarih Bilimine ve Siyaset Bilimine giriş kitabıyla da başlanabilir ama bana kalırsa okunabilir türden geneli.
  • @egelox
    Müthiş bir mesaj hocam çok teşekkür ediyorum. Fakat sizin de dediğiniz gibi biraz fazla olmuş sanki kaynak sayısı. Bunların hepsini okuyacak vakit bulabilceğimi sanmıyorum

@Tarihçi

Siz ne önerirsiniz hocam peki? Başlıkta derdimi açıkça belirttiğimi düşünüyorum. Amacım şu, bir arkadaş ortamında siyasetten veya tarihten konu açıldığı zaman uzun uzun konuşabileyim, mesela tarihten örneklerle günümüzü kıyaslayabileyim, baya baya bu konularda bilgili adam konumuna geleyim istiyorum. Nereden başlamam gerekiyor, şu an 0 gibi bişeyim. Ama azim ile gelemiyceğim yer yoktur heralde diye düşünüyorum.

Siz internetten araştırmamı mı, yoksa kitap okumamı mı tavsiye edersiniz?

• quote:

Hocam esasında hepsi değilse de bir kısmı temel değil, haklısınız fakat şu var; Eğer doğru bir sırayla okunacak olursa yararlı olacağını düşünüyorum. Hatta öncelikle tarihle alakalı olanlar okunup, daha sonra siyasetle alakalı olanlar okunursa, kendi adıma çok da yararlı olacağı kanısındayım. Tarihle alakalı olanların temel olduğunu ve arkadaşın okuyabileceği türden kitaplar olduğunu düşünüyorum, özellikle Türk tarihi ile alakalı olanları. Hani hiçbir şey bilinmiyorsa, başlarken bir Tarih Bilimine ve Siyaset Bilimine giriş kitabıyla da başlanabilir ama bana kalırsa okunabilir türden geneli.

Konuyla alakalı en azından 50 100 kitap okumadan ne Marx'ı ne de Nizam'ı anlar. Öncelikle 50 100 arası tarih kitabı okumalı. Ardından kuramlarla ilgili okuma yapmalı. Bu kitapları okursa büyük ihtimalle sıkılır.

• İlber ortaylı dinleme.

• Konu big boss dolmuş

Haklısınız. Fakat söylediğim gibi mesele doğru sırayla okumak ve bunların dışında da birçok kitap okumak asıl mesele. Benim niyetim en yaygın, tarih ve siyasetle alakalı en kilit eserlerin tespitini yapmaktı esasında.
  • quote:

Haklısınız. Fakat söylediğim gibi mesele doğru sırayla okumak ve bunların dışında da birçok kitap okumak asıl mesele. Benim niyetim en yaygın, tarih ve siyasetle alakalı en kilit eserlerin tespitini yapmaktı esasında.

Bunların kilit eser olduğunu düşünmüyorum.

Evvela Osman Turan ve Mehmet Altay Köymen varken Erdoğan Merçil olmamış. Uzunçarşılı varken Erhan Afyoncu olmamış. Eski Türk tarihi için de İbrahim Kafesoğlu var, Ahmet Taşağıl var.

Avrupa tarihi için en iyisi de Diplomasi kitabıdır. Kissinger'ın.

• Epsilon kullanıcısına yanıt
    1)Tilla Deniz Baykuzu-Asya Hun İmparatorluğu

2)Mualla Uydu Yücel-İlk Rus Yıllıklarına Göre Türkler

3)Ahmet Taşağıl-Göktürkler I-II-III

4)Artamonov-Hazarlar

5)İbn Fadlan Seyahatnamesi

6)Hakkı Dursun Yıldız-İslamiyet ve Türkler

7)Camiü't-Tevarih (Selçuklular Kısmı. Selenge ve Bilgi Kültür Yayınevlerinde var)

8)Mehmet Altay Köymen-Selçuklu Tarihi Kitapları (Büyük Selçukluları anlatır)

9)Osman Turan-Tüm kitapları (Anadolu Selçukluları anlatır)

Bundan sonra iş Osmanlı'ya kalıyor.

Tabii ki klasik olarak Halil İnalcık, İlber Ortaylı, Feridun Emecen, İbrahim Hakkı Uzunçarşılı ve Erhan Afyoncu'nun tüm kitaplarını okumalısın. Ama hepsini yani.

Ancak bence Osmanlı Tarihini iyi anlamak, Osmanlı Müessese ve Medeniyeti'ni iyi anlamaktan ve Kırım-Osmanlı İlişkisinin öneminden geçer.

Mehmet Ali Ünal'ın Osmanlı Müessesesi ve Medeniyeti Tarihi adında bir kitabı var. Daha çok ders anlatmaya dayalı bir ders kitabı. Hafif bir dili var. Bunu kesinlikle al ve oku.

İslam Ansiklopedisi'nde Osmanlılar başlığı altında Osmanlı Müessese ve Medeniyeti'ne dair (Medreseler, ordu, edebiyat, yemek, günlük yaşam gibi bir çok alan var) bir sürü makale var onları oku.

Kırım-Osmanlı İlişkileri ve Kazak Meselesine dair ise Yücel Öztürk'ün ''Özü'den Tuna'ya Kazaklar I'' adlı kitabını oku.

Böylelikle genel olarak Türk tarihine dair okumaları bitirmiş olursun.

Bundan sonra

Kissinger Diplomasi

Fahir Armaoğlu 19. Yüzyıl Siyasi Tarihi
    Fahir Armaoğlu 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi

Kitaplarını oku. Gerçekten hepsini okuyup bitirirsen siyasete yönelik daha farklı kitap tavsiyeleri de veririm. Ama gördüğün gibi en azından 50 100 arasında tarihle ilgili okuma yapman ve alt yapıyı kurman lazım.

Açıkçası yazdığım eserler, özellikle politikayla alakalı olanlar dünya siyasi tarihinin kilit eserleridir. Bu bana ait bir görüş değil, takdir edersiniz. Bunlar klasikler olarak gösterilebilecek türden eserlerdir ve "kilit" olarak tabir edilebilir türdendir. Tarih konusunda ise kendi adıma bir liste oluşturmaya gayret ettim ve önerdiğiniz yazarların da okunması gerektiğini fakat onların yanında, bunların da okunmasının bir zararı olduğunu düşünmüyorum esasen. Zaten bu yazdıklarım tek başına okunursa her şey hallolur demek maksadıyla yazılmadı. Elbette birçok değerli eser daha sayılabilir. Bunun adına bir şüphe yok.

Diğer meselede, Uzunçarşılı ve Kissinger'da ortaklaşıyoruz. Yazmayı unuttuğum için üzgünüm, benim unutkanlığım. Fakat diğer önerdiğiniz yazarları biraz ideolojik yönlerinin eserlerine yansıdığını düşünüyorum. Mesele Osman Turan. Hocası Fuad Köprülü, kendisi çok değerli bir tarihçi fakat aynı anda da siyasetçi bir tarafı da var. Bilemiyorum, bu durum objektif tarihçiliğe gölge düşürmüyor mu sizce de? Saldırmak adına değil, tamamen fikrinizi almak için soruyorum.

• Profil resmini ve imzanı değiştirerek işe başlayabilirsin

Şaka bir yana, ben tarihi/biyografik film/belgesel izlemeni, daha sonra da izlediğin film hakkında bolca araştırma yapmanı öneririm. En az bu şekilde sıkılırsın. İlgini çeken bir konu olursa da zibilyon tane kitap önermişler zaten, konuya uygun olanı aç oku.

2. dünya savaşı, hitler, amerika, 12 eylül hakkında naçizane önerilerim şunlar;
    http://www.imdb.com/title/tt2084970/
    http://www.imdb.com/title/tt0108052/
    http://www.imdb.com/title/tt1504320/
    http://www.imdb.com/title/tt1494191/
    https://tr.wikipedia.org/wiki/12_Eyl%C3%BCl_(belgesel)

• quote:

Açıkçası yazdığım eserler, özellikle politikayla alakalı olanlar dünya siyasi tarihinin kilit eserleridir. Bu bana ait bir görüş değil, takdir edersiniz. Bunlar klasikler olarak gösterilebilecek türden eserlerdir ve "kilit" olarak tabir edilebilir türdendir. Tarih konusunda ise kendi adıma bir liste oluşturmaya gayret ettim ve önerdiğiniz yazarların da okunması gerektiğini fakat onların yanında, bunların da okunmasının bir zararı olduğunu düşünmüyorum esasen. Zaten bu yazdıklarım tek başına okunursa her şey hallolur demek maksadıyla yazılmadı. Elbette birçok değerli eser daha sayılabilir. Bunun adına bir şüphe yok.

Diğer meselede, Uzunçarşılı ve Kissinger'da ortaklaşıyoruz. Yazmayı unuttuğum için üzgünüm, benim unutkanlığım. Fakat diğer önerdiğiniz yazarları biraz ideolojik yönlerinin eserlerine yansıdığını düşünüyorum. Mesele Osman Turan. Hocası Fuad Köprülü, kendisi çok değerli bir tarihçi fakat aynı anda da siyasetçi bir tarafı da var. Bilemiyorum, bu durum objektif tarihçiliğe gölge düşürmüyor mu sizce de? Saldırmak adına değil, tamamen fikrinizi almak için soruyorum.

Bence pek de ideolojik yazılar yazmıyor. Zaten yazdığı konu Anadolu Selçukluları. Pek de objektifliğini bozacak bir konu yok ortada. Tartışmalı, muhtelif bir şey yok çünkü. Zaten kaynaklara ve kaynak dillere çok hakim. Orta çağda pek de objektifliği bozamıyorsunuz çünkü kaynaklar izin vermiyor.

• siyaset birikimi zamanla olur ama temel olarak biraz dünya tarihi ve siyasetinin geçmişini bilmek gerek sonra bizim osmanlı siyaset ve Türkiye siyaset tarihini bilmek gerekir diye düşünüyorum bi kaç başlangıç için

siyasetname
    toplum sözleşmesi
    Prens
    Politika bilimine giriş kitaplarını okursan oturur bi kaç fikir dilleri sıkıcıdır genelde

Atatürk'ten Erdoğan'a diye belgesel serisi var 31 saat kadar onu da izleyebilirsin vs vs sonra kritik olaylara bak ergenekon darbeler gibi gündemi oyalayan konular sorunlar bide lobicilik öğren lobicilik yap kimse tutamaz seni . Yarı cahil olup kimsenin karşısına çıkmada :)
  • Alman tarihi ve hristiyanlık hakkında geniş bir araştırma yapmanı tavsiye ederim.Her türlü kitabı,makaleyi,mektubu elden geçir.En başta herhangi bir akademik nitelikte kitap oku ingilizcen varsa kaynaklar üzerinden yürüyüp gidersin zaten

Ha unutmadan Osmanlı sosyolojisi,teolojisi üstünde eğil.Tarih anlayışın 2.Mehmet filanca yılda hedehödöyü topraklarına kattıdan ibaret olmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 10 Nisan 2016; 11:02:05 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.