Şimdi Ara

Sıvı Soğutmali Ryzen 2600X mi Yoksa Stock Fan Ryzen 2700X

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
3.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar sistemi güncellemeyi düşünüyorum ama onlarca inceleme ve test sonucu baktığım halde sonuca varamadım.

Şimdi Ryzen 2600X + Corsair H100i V2 ikisinin toplam fiyatı 320€ yapıyor. Hani Ryzen 2600X den tam OC performansı almak için iyi bir soğutucuya ihtiyaç gerek var mı.

Max değeri olan 4.25Ghz de kullanmak istiyorum.

Tamda burda şu soru geliyor. Ryzen 2600x + Soğutucuya vereceğin parayla Ryzen 2700X alınıyor ve 10€ daha ucuz. Iyi bir Soğutucu için harcamak yerine 2700X alıp stok fan ile devam etmek daha mantıklı değil mi sizce?
    X2600 da karar kıldım. Oyun için. Anakart daha iyi birşey aldım.

2600x + Corsair H100i V2 + X470 gaming pro CARBON AC anakart.
    Çünkü gelecek yıl Ryzen 2 7nm işlemciler çıkacak. Ve ayrıca sonuçta Su soğutucu işlemci değiştirince kullanma imkanı sunuyor.

Sipariş verildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 7 Mayıs 2018; 10:34:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İşlemciyi soğutucuya değişmek saçmalıktır. 2700X alın, zaten içinden fazlasıyla güzel bir soğutucu çıkıyor. Onu kullanırsınız.

Öte yandan 2600X alırım sıvı soğutmayla 4.3 Ghz yaparım diye hoplayıp zıplamayın, çünkü o değerler hayal. Belki çok şanslıysanız golden chip çıkarsa alırsınız o değeri.

Onun haricinde max 4.1 bilemedin 4.2ghz'de duvara toslarsın.
  • En mantıklı hareket Ryzen 2600 + sıvı soğutma. 2600X in 2600 den 200-300mhz dışında hiç bir farkı yok ee sen zaten sıvı soğutma alıp OC yapacaksan ne diye o 200-300mhz için fazladan para veriyorsun?

2700X e gelecek olursak aşırı gereksiz ve abartı bir işlemci. Piyasanın en çok işlemci sömüren online oyunları bile 6/12 işlemcilerin anca %50 kadarını diğer AAA oyunlar da %20-30 kadarını anca kullanabiliyor iken 8/16 bir işlemci ne kadar gerekli olabilir? he oyun dışında işlerin varsa bilemem ama asıl amacın oyun ise 2700X e verilen paraya günah. İleriye dönük düşünüyorsan yine 2600 fazla fazla yeter oyunların geldiği seviye ortada önümüzde ki 4-5 yıl boyunca da 6/12 işlemcileri %100 kullanan hiç bir oyun gelmeyecektir anca 128 kişilik multi BF tarzı bir oyun olursa zorlar o da maksimum %75-80 görür.

Özetle kullanmayacağın çekirdeklere fazla para gömme, yazık

• Hocam şahsen 2700X+stock fan tercih ederdim. Stok fan ile 4,1 Ghz civarı bir hıza rahatlıkla ısınmadan OC yapabilirsiniz.
  • Ryzenda cekirdekleri kapatma gibi bir durum olsa asil performansi daha az cekirdege verebilme gibi bir durum olsa oyunlardaki performansi daha da artar

• 2700x al..Stok fanla bosta 35-40 yuktede 75 leri gecmiyor cok cok kasmazsan..

Kullanici olarak soyluyorum

• 2700x in soğutması başarılı,bence 2700x alın hocam
  • O zaman Multi çekirdek sorunu olduğu için 2600X ile OC yapıp tek çekirdek bazında 2700x geçmek mümkün olur mu. Tek çekirdek ve Çift çekirdek değerlerine baktığımda aradaki fark çok az.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-2700X-vs-AMD-Ryzen-5-2600X/3958vs3956

Oyun + 4K film izleme dışında pek birşey yaptigim olmayacak. Aslında elimde Dark Knight cpu Cooler var ama Amd4 uyumlu mu bilmiyorum.

2600X alıp Sıvı Soğutucu ile 4.3Ghz de alacağım performansı 2700X + kendi Stock Fani ile max 4Ghz de alabilirmiyim?

İşlemcilerin teknik tedaylarina bakınca bilgim dahilinde çekirdek sayısı dışında pek fark göremedim.

Aslında eldeki Dark knight fan Amd4 uyumlu ise 2700X ile 4.3ghz görmek mümkün sanırım. Ama dediğin gibi şuan oyun kısmında 8 çekirdeğe gerek yok. Sanırım 2600X alıcam. Sıvı soğutmayi ise düşünüyorum.

Noctau Dh15 sıvı soğumadan daha iyi olsada çok ckk çok büyük.

Cevap için Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 5 Mayıs 2018; 12:57:56 >

• 2700x al, smt yi kapa.

• mgurgen M kullanıcısına yanıt
    Peki tam yükte boost değeri nedir? 4.3Ghz görüyor mu kendi soğutucusu ile?

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın söylediği şey mantıklı hocam. Hem sistem daha az voltajla daha yüksek frekansa OC olabilir, hem daha az elektrik tüketimi sebebiyle daha az elektrik yakar. Hem oyunlarda aldığın FPS'ler %3-5 artar. Video işlemek vs. gibi şeyler yapmak istersen, yapman gerektiğinde de SMT'yi açarsın. 3-4 sene sonra 8 gerçek çekirdek %100 kullanılmaya başlandığında SMT'yi açar ve FPS kazanırsın vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cosmos2999

O zaman Multi çekirdek sorunu olduğu için 2600X ile OC yapıp tek çekirdek bazında 2700x geçmek mümkün olur mu. Tek çekirdek ve Çift çekirdek değerlerine baktığımda aradaki fark çok az.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-2700X-vs-AMD-Ryzen-5-2600X/3958vs3956

Oyun + 4K film izleme dışında pek birşey yaptigim olmayacak. Aslında elimde Dark Knight cpu Cooler var ama Amd4 uyumlu mu bilmiyorum.

2600X alıp Sıvı Soğutucu ile 4.3Ghz de alacağım performansı 2700X + kendi Stock Fani ile max 4Ghz de alabilirmiyim?

İşlemcilerin teknik tedaylarina bakınca bilgim dahilinde çekirdek sayısı dışında pek fark göremedim.

Aslında eldeki Dark knight fan Amd4 uyumlu ise 2700X ile 4.3ghz görmek mümkün sanırım. Ama dediğin gibi şuan oyun kısmında 8 çekirdeğe gerek yok. Sanırım 2600X alıcam. Sıvı soğutmayi ise düşünüyorum.

Noctau Dh15 sıvı soğumadan daha iyi olsada çok ckk çok büyük.

Cevap için Teşekkürler.

Oyun + film için 2600X bile fazla zaten ama görüyorsun konuyu millet ısrarla 8/16 işlemci aldırma peşinde gerçekten akıl alır gibi değil sanırım AMD bunlara komisyon falan veriyor. Ayrıca 2600X alıp 4.3ghz yaparsan oyunlarda 2700X 4ghz den daha iyi sonuçlar alırsın. Ryzen mimarisi çok basit en üst işlemciyle en alt seviye işlemci aynı frekanslarda birebir aynı tek çekirdek performansı verir net.

Soğutucuna gelecek olursak elimde Xigmatek HDT-D1284 gibi çok çok eski bir soğutucu var ve sorunsuz şekilde ryzen 1600 ile kullanıyorum. Büyük ihtimal senin soğutucu da sorunsuz uyacaktır

• Uygun fiyatlı HYDRO H100i V2 buldum. Sanırım 4.3Ghz görmek için alıcam. Eldeki Dark knight soğutucuyu satarım.

Resimdeki sistemi alıyorum. Benim için önemli olan tek çekirdek performansı idi zaten. Anakart 4.3Ghz için sorun çıkartmaz sanırım. X470 ve 3200mhz ram ile stabil OC yaparım sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cosmos2999

Uygun fiyatlı HYDRO H100i V2 buldum. Sanırım 4.3Ghz görmek için alıcam. Eldeki Dark knight soğutucuyu satarım.

Resimdeki sistemi alıyorum. Benim için önemli olan tek çekirdek performansı idi zaten. Anakart 4.3Ghz için sorun çıkartmaz sanırım. X470 ve 3200mhz ram ile stabil OC yaparım sanırım.
    Sistem gayet güzel 2600X yerine 2600 de tercih edebilirsiniz manuel OC yapacaksanız sonunda ki X zımbırtısına takılmayın. AMD OC yapmıcak, stok kullanacak adam için biraz daha performanslı olsun diye 200-300mhz OC yapıp sonuna X ekleyerek satıyor işte
  • hocam güzel sistem ama bence kasa 86 ya daha iyi corsair casa alabilirsin gibime geldi yada nzxt

bide ryzen 2600x in içinden çıkan fanıda satarsın eline gene para geçer
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Big tower kasa içinde en uygun fiyata bu kasa mevcut. Fiyat /performans anlamında. Ayrıca kasaya çok para vermek istemiyorum. Çünkü bütçeyi baya zorladım.

Max 500 Euro harcamak istiyordum ama eldeki

Asrock Fatal1ty 990fx +Fx8350 +12Gb Ddr3 Ram + dark knight cpu Cooler satarak dengelemem lazım. Ekran kartı Rx 480 var. İlerde Gtx 1070Ti geçmeyi düşünüyorum ama şuanki ekran kartı fiyatları hala uçuk seviyede.

• quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Sistem gayet güzel 2600X yerine 2600 de tercih edebilirsiniz manuel OC yapacaksanız sonunda ki X zımbırtısına takılmayın. AMD OC yapmıcak, stok kullanacak adam için biraz daha performanslı olsun diye 200-300mhz OC yapıp sonuna X ekleyerek satıyor işte

Alıntıları Göster
    Öylede yapabilirim ama şuan ryzen 2600X için indirim kodu geçerli. Fiyatı neredeyse aynı. Normalde bile fiyat farkı zaten 20€. X takısı dediğin gibi Manuel OC yapmayacaklar için.

• big tower kurmak istiyorsanız ozaman bişi demiyorum

gayet iyi eger bunları satarsanız elinizdeki 500 euro nun üstene ekleyerek tabi ekran kartınıda satarak 1000-1200 euroya bişiler yapılabilir gibime geliyor

ekran kartını ebay.de sfort-kaufen seklinde kullanılmamış kartlar satılıyor uygun fiyata

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 5 Mayıs 2018; 13:57:5 >
  • İşlemciyi soğutucuya değişmek saçmalıktır. 2700X alın, zaten içinden fazlasıyla güzel bir soğutucu çıkıyor. Onu kullanırsınız.

Öte yandan 2600X alırım sıvı soğutmayla 4.3 Ghz yaparım diye hoplayıp zıplamayın, çünkü o değerler hayal. Belki çok şanslıysanız golden chip çıkarsa alırsınız o değeri.

Onun haricinde max 4.1 bilemedin 4.2ghz'de duvara toslarsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Oyun + film için 2600X bile fazla zaten ama görüyorsun konuyu millet ısrarla 8/16 işlemci aldırma peşinde gerçekten akıl alır gibi değil sanırım AMD bunlara komisyon falan veriyor. Ayrıca 2600X alıp 4.3ghz yaparsan oyunlarda 2700X 4ghz den daha iyi sonuçlar alırsın. Ryzen mimarisi çok basit en üst işlemciyle en alt seviye işlemci aynı frekanslarda birebir aynı tek çekirdek performansı verir net.

Soğutucuna gelecek olursak elimde Xigmatek HDT-D1284 gibi çok çok eski bir soğutucu var ve sorunsuz şekilde ryzen 1600 ile kullanıyorum. Büyük ihtimal senin soğutucu da sorunsuz uyacaktır

Alıntıları Göster
    8-16 ryzenler ne için var peki , 2700x aldığında içinden soğutucu çıkıyor 25 dolarlık

yani 100 tl lik soğutucu ve fazladan 2 çekirdek almış oluyor

i7 8700k ye göre

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Big tower alıp rahat olmak istiyorum. Rx 480 aldım kasaya sığmadı. Fanlar sürütüyordu araya kağıt koyup sürtmeyi önledim şimdilik. Ama big tower ile geniş alan olsun istiyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.