Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Sivasta zincir bulundurmak veya kış lastiği takmak zorunlumudur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
26
Cevap
0
Favori
947
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Sivasta zincir bulundurmak veya kış lastiği takmak zorunlumudur
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1385 Mesaj

  tutuyorsa sizde tavsiyenizi tecrübenizi yazarsınız ki alıntı yaptıgınız mesaja bir daha bakın civili kelimesi geçmişmi...
  |
  |
  berkayacan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  ALFA ROMEO 156 TS RED
 • Yarbay
  5663 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: oldsalt

  quote:

  Orijinalden alıntı: MaRTyNs

  Arkadaşlar Kış lastiği artık tüm araçlar için zorunludur, hususi ve ticari araçlar için yaptırımlar farklıdır sadece

  Ticari araçlar için Karayolları Taşıma Kanunu Madde 26/D miktarı 500 TL.

  Hususi Araçlar için Karayolları Trafik Kanunu Madde 30/1-a (77 tl cezası mevcut aynı zamanda 1 hafta süre veriliyor, bu süre içerisinde Lastik temin edilmezse araç trafikten men ediliyor)

  Tüm araçlar için kış lastiği zorunlu değildir. Bu konuda medya üzerinden bir dezenformasyon kampanyası yürütülmüş olup hukuki durum şöyledir.

  EGM ye aşağıdaki soru Bilgi Edinme Yasası tahtında yöneltildi.

  "Sayın Bay/Bayan

  Karayolları trafik kanunu ;
  Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.
  a) (DeğiĢik : 21/5/1997 - 4262/4 md.) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler 1 800 000 lira para cezası,
  Kanuna göre lastikler yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulacak.

  Karayolları trafik yönetmeliğinde kış lastiği kullanılmasını amir bir hüküm bulamadım.

  Hususi otomobillerde kış lastiği uygulanmasının dayanağı ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK olamaz.
  Şöyleki; Bu yönetmelik Ulaştıma Bakanlığının uygulama ve yürütmesinde bulunan Karayolları Taşıma Kanununa istinaden çıkarılmıştır. Ve Taşıma ile ilgili hususları düzenler.

  Taşıma Kanunu Madde- 6- (1) j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.
  Denilmekle Yolcu taşıması dışında kullanılan hususi otomobillerin bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

  Karayolları Taşıma Kanun ; Tanımlar> Taşıma : Yolcunun taşıta bindiği veya eşyanın taşımacıya teslim edildiği yerden varış noktasına götürülmesini,
  Taşımacı : Taşımacı yetki belgesine sahip olan ve kendi nam ve hesabına taşımayı bir ücret karşılığı üstlenen gerçek veya tüzel kişiyi,
  İnsanların kanun gözünde "Yolcu" olabilmesi için taşıma işi yapan işletene ücret ödemesi gerekir.

  Hülasa; Kendi imkanlarımla yapabildiğim araştırma sonucu bulamadığım, kanunda ki tanımı ile "yolcu taşıması" yapmayan hususi otomobiller için kış lastiği takılması zorunluluğunun hukuki dayanağının işarını saygılarımla rica ederim."

  EGM den gelen cevap ;

  ""08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğin altıncı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara getirilmiş olan her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiş olup uygulamaya ilişkin detaylar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün 27/11/2012 tarihli Genelgesi ile ayrıntılı olarak izah edilmiştir.


  Bu kapsamda; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiştir.

  Bilgilerinize rica eder, iyi günler dileriz."  "A türü yetki belgeli otomobiller" denilen araçlar yük ve yolcu taşımacılığı ile iştigal eden araçlar olup hususi otomobiller için bir zorunluluk yoktur. Gelen cevap dikkatle okunursa ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu "şehirlerarası karayolları" için mevzubahis. Şehir içinde ticari araçlar için de kış lastiği takma zorunluluğu yok.


  sanırsam forumlara da lastikçiler saldırdı, hususilere kış lastiği zorunlu çığırtkanlığı yürümüş gidiyor, bir Allah ın kulu da daha forumda benim aracım hususi ve ben kış lastiği olmadığından ceza yedim yazmadı
  |
  |
 • Binbaşı
  1389 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: DOMIX

  tutuyorsa sizde tavsiyenizi tecrübenizi yazarsınız ki alıntı yaptıgınız mesaja bir daha bakın civili kelimesi geçmişmi...

  Genel bir ifade kullandiginiz icin oyle bir alinti yaptim. Yazdiginizdan cikan sonuc:

  " Nasil bir kar lastigi kullanilirsa kullanilsin, zincir yerini tutmaz" ki bence de anlatmaya calistiginiz buydu.

  Fakat iyi bir kar lastigi bir cok sert kara veya buzlanma bolgesinde rahatlikla ilerleyebiliyor. ( dag tirmanislarin da zincir+kis lastiginin cikamadigi yerde kar lastigi ile cok rahat gidebiliyor ve hatta ayak hassas ise patinaja bile dusmeden aralik ocak ayinda en siddetli zamanda ciplak bir kar lastigi yetiyor. )

  Gecen yil bir incelemede bulunmustuk harici harddisk im calindigi icin icinde ki tum video ve fotograflarda gitti. Keske olsa bir konu acip paylasimda bulunabilseydim.

  Selamlar..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  2015 1.2 tsi Polo Lounge
 • Er
  9 Mesaj

  :) Doğru kanuna göre otomobillerin yükümlülüğü bulunmamaktadır..Ama sadece kanunlara göre ceza cezai işlem uygulanmaz bunun yönetmeliği var, daha da önemlisi genelgesi var..

  Ticari araçlar için Taşıma Kanununda yasal bir zorunluluk yaklaşık olarak 2 yıl önce oluşturuldu fakat otomobiller için oluşturulmadı ama sadece kanunlar üzerinde..

  Siz sadece kanun maddelerini kopyalayıp yapıştırmışsınız, nerede bnunun yönetmeliği, genelgeleri?

  Kimsenin medya üzerinden deformasyon kampanyası yaptığı falan yoktur..

  30. madde gayet açıktır (Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.)

  Bunun içerisinde lastikler de mevcuttur..Trafik ekipleri zaten bu madde üzerinde kış aylarında uygulama yapmakta olup ilk mesajımda belirttiği şekilde araçlarına kış lastiği takmayan sürücülere cezai işlem uygulamaktadırlar...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaRTyNs -- 28 Aralık 2013; 10:37:52 >
  |
  |
  oldsalt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  497 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: MaRTyNs

  :) Doğru kanuna göre otomobillerin yükümlülüğü bulunmamaktadır..Ama sadece kanunlara göre ceza cezai işlem uygulanmaz bunun yönetmeliği var, daha da önemlisi genelgesi var..

  Ticari araçlar için Taşıma Kanununda yasal bir zorunluluk yaklaşık olarak 2 yıl önce oluşturuldu fakat otomobiller için oluşturulmadı ama sadece kanunlar üzerinde..

  Siz sadece kanun maddelerini kopyalayıp yapıştırmışsınız, nerede bnunun yönetmeliği, genelgeleri?

  Kimsenin medya üzerinden deformasyon kampanyası yaptığı falan yoktur..

  30. madde gayet açıktır (Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.)

  Bunun içerisinde lastikler de mevcuttur..Trafik ekipleri zaten bu madde üzerinde kış aylarında uygulama yapmakta olup ilk mesajımda belirttiği şekilde araçlarına kış lastiği takmayan sürücülere cezai işlem uygulamaktadırlar...

  suçta ve cazada kanunilik ilkesini hatırlatırım hocam size.
  yönetmelik genelge vs . ile ceza konulamaz.
  30-1/a da bahsedilen eski adıyla sanayi ve ticaret bakanlığının çıkardığı çeşitli tip onay yönetmelikleridir.
  kış lastiği de şu an kullandığımız normal lastikler de teknik şartlara uygundur.(kullanıma bağlı özelliklerini yitirmediği müddetçe)
  Kısaca dayanağı sağlam olmayan bir uygulamadır. İtiraz halinde ceza iptal edilebilir.
  bu hususu ileride kanun değişikliği ile bir geçis süreci öngörerek çözerler diye düşünüyorum.
  |
  |
 • Er
  9 Mesaj

  Vatandaşlık bilgisi dersi aldım sayın oldsat fakat ben size sizin şahsıma belirttiğiniz şekilde ukalaca cevap vermeyeceğim.

  Yukarıda belirttiklerinize aynen katılıyorum, fakat sanırım düşüncelerimi yanlış bir şekilde ifade ettim ya da yanlış anlaşıldım..

  Tabiki sizin de belirttiğiniz gibi "Vatandaşın yetki verdiği yasama meclisi vatandaşın tabi olacağı Kanunları yapar. İlgili Bakanlık Kanunun teknik detayını yönetmelikle düzenler"

  Benimde anlatmak isteiğim buydu aslında sadece fazla zamanım olmadığı için yeterince açıklama yapamadım..

  En son yoğun kar yağışı ve buzlanma oluşabilecek 54 ilde (sıcaklığı -7 derecenin altına düşen) hususi araçlarda dahil olmak üzere tüm araçların kontrol edilmesi yönünde Emniyet genel müdürlüğü tarafından Trafik denetleme şubelerine talimat verildi. buna aykırı davranan sürücülere yine kanunun aynı (30-1-a) maddesine göre işlem yapıldı farklı bir maddeden değil, ki son cümlemde zaten bunu anlatmak istemiştim. Yukarıda belirtilen uygulama da yaklaşık olarak 1 hafta boyunca yapıldı, kısaca süreli olarak yapıldı, su an kış lastiği üzerine trafik ekiplerinin yapmış olduğu herhangi bir uygulama mevcut değil.

  Bunun yanında Trafik ekiplerince kontrol edilen tek nokta araç lastiğinin kışlık veya yazlık olması değil aynı zaman derinliğidir. Araç lastiklerinin diş derinliğinin minimum hangi dilime kadar olduğu yönetmelikte ayrıca bellrtilmiştir, fakat burada tek fark araç için 1 haftalık iznin verilmeyeceğidir,

  Lastik diş derinliği yasal sınırın altında araçlar direkt olarak trafikten men edilirler..

  Amacım sadece bilgilendirmekti, tartışmak veya aşağılamak değil...Yanlış anlaşılmasın..  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaRTyNs -- 29 Aralık 2013; 0:57:02 >
  |
  |
  oldsalt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  3531 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Roosevelt

  Sivas'ta otomobillede zincir ve kış lastiği elzem donanımlardır arkadaşlar. ama kazın ayağı çok da dışarıdan göründüğü gibi değil

  küresel ısınma denen nane burayı da vurdu. 2011deki sert kıştan sonra 2012-1013 de kar sayılı düştü şehre. 2013-2014 yani bu kış da bir kere kar gördük. yerlerde buz falan yok. gündüzleri 6-7 dereceyi rahat görüyoruz. ben bu sene kış lastiği almadım mesela. eskileri ıskartaya çıkardım işleri bitmişti. ekonomik sıkıntı nedeniyle almadım. arabayı da sürmüyorum garajda. ama süren olursa, dişleri yenmemiş lastikle gayet gece gündüz sivas'ta bu kış şu an araba sürülür.


  AMA sivas gibi memleketde havanın ne olacağı asla belli olmaz. o nedenle ekonomik durumu müsait olanlar kış lastiği bulundurmalı. ZİNCİR herkes bagajında bulundurmalı

  soğuğa sormuşlar nerelisin diye.

  soğukta cevap vermiş...

  - Erzurum'luyum ama Sivas'ta yaşıyorum ...

  Şebinkarahisara giderken o su şehriden kışın geçmek eskiden felaketti...
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
üniversite
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.