Şimdi Ara

Sivasta zincir bulundurmak veya kış lastiği takmak zorunlumudur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sivasta ikamet ediyorum aracımda 4 tane kış lastiğim var, merak ettiğim binek aracımda zincir bulundurmak zorundamıyım. zorundaysam zincir yerine kar paleti bulundursam aynı işlevi görürmü kanuni gerekliliği nedir
    Şimdiden teşekkürler.
    Bi kaç yerde baktım farklı şeyler gördüm kimi kış lastiği kimi zincir demiş kimi ticari araçlar için demiş kafam karıştı

• kış lastiğin olsada olmasada zincir bulundurmak zorunlu.

kış lastiği opsyonel binek araçlar için henüz zorunlu değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ancakveancak

kış lastiğin olsada olmasada zincir bulundurmak zorunlu.

zincir binek araçlar için zorunlu değilmi ticari değil aracım
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendimiArıyorum

quote:

Bineklere şimdilik zorunlu değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

quote:

kış lastiğimi zorunlu değil zincir mi
  • çevirmede bagajda bulunmazsa ceza kesiyorlar haklı olarak,çok sert kar yağsa lastikler işlevini yitirir ve zincir ile devam etmek zorunda kalırsın,istersen izmirde ol
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Kış lastiği zorunlu değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kış lastiği zorunlu değil.

Zincir zorunlu ama bineklere doğru mu

• Binek araçtaki artık zorunlu aracın kıs mevsimine hazırlanması diye bir trafik kuralı içerisine dahil edilmiş ve valiliklere bildirilmiş durumda yani ticarisi kalmadı isin bütün araçlarda kıs lastiği ve zincir olmak zorunda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bagaja atın dursun, illa cezalık olmasımı gerekiyor memleket kıs kıyamet bir tipide karda buzda kıs lastıgı bir yere kadar. Önce bunu düşünüp zinciri bulundurmak gerekiyor bunun ticarisi hususisi yok. Kar lastiği hiçbir zaman zincirin yerini tutmaz zincir yoksa artık bahtınıza ne cıkarsa.

• Gardaşım SİVAS kış memleketi...Şu an baktım ----- 9 C diyor..Orada kış lastiği senin hayatın için şart...Bütün yollar takır takır buz...Arabanda zincir bulundur...Kışın zincir bulundurmak mecburi...Yok diye ceza yersin...Kolay gelsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Gardaşım SİVAS kış memleketi...Şu an baktım ----- 9 C diyor..Orada kış lastiği senin hayatın için şart...Bütün yollar takır takır buz...Arabanda zincir bulundur...Kışın zincir bulundurmak mecburi...Yok diye ceza yersin...Kolay gelsin..

Kar paletide aynı görevi görüyormu kar paleti alıcam polis gelip zincir zorunlu demesin aynı işi görüyor mu kanunda
  • Sivas gibi bir yerde aracınızda zincir bulundurmanız sizin menfaatinize. Cezayı falan boşverin, kendi can sağlığınız için aracınızda mutlaka bulundurun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Slotz brick

Sivas gibi bir yerde aracınızda zincir bulundurmanız sizin menfaatinize. Cezayı falan boşverin, kendi can sağlığınız için aracınızda mutlaka bulundurun.

zincir yerine kar paleti alsam olurmu güvenlik açısından daha iyi , lakin kar paleti olmaz biz zincir istiyoruz diyormu trafik polisleri palet almışken birde ceza yemiyelim zincir yok diye
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Slotz brick

Sivas gibi bir yerde aracınızda zincir bulundurmanız sizin menfaatinize. Cezayı falan boşverin, kendi can sağlığınız için aracınızda mutlaka bulundurun.

zincir yerine kar paleti alsam olurmu güvenlik açısından daha iyi , lakin kar paleti olmaz biz zincir istiyoruz diyormu trafik polisleri palet almışken birde ceza yemiyelim zincir yok diye

Zincir tarzı palet olursa trafik birşey demez. Onun dışında muhatap olduğun polisin ruh haline bağlı. Bilmem anlatabildim mi.

• 6 yıl Sivasın bir ilçesinde çalıştım ve her ne akılsa kış lastiği bile kullanmadım.Sivasta ceza var mı yok mu diye düşünmeden araç için kışlık ne üretilmişse bulundurmak lazım.
  • KendimiArıyorum kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar Kış lastiği artık tüm araçlar için zorunludur, hususi ve ticari araçlar için yaptırımlar farklıdır sadece

Ticari araçlar için Karayolları Taşıma Kanunu Madde 26/D miktarı 500 TL.

Hususi Araçlar için Karayolları Trafik Kanunu Madde 30/1-a (77 tl cezası mevcut aynı zamanda 1 hafta süre veriliyor, bu süre içerisinde Lastik temin edilmezse araç trafikten men ediliyor)
  • istanbulda zincir bulunduruyorum da millet sivaslarda zincir bulundurmaya zorlanıyor!

• Sivas'ta otomobillede zincir ve kış lastiği elzem donanımlardır arkadaşlar. ama kazın ayağı çok da dışarıdan göründüğü gibi değil

küresel ısınma denen nane burayı da vurdu. 2011deki sert kıştan sonra 2012-1013 de kar sayılı düştü şehre. 2013-2014 yani bu kış da bir kere kar gördük. yerlerde buz falan yok. gündüzleri 6-7 dereceyi rahat görüyoruz. ben bu sene kış lastiği almadım mesela. eskileri ıskartaya çıkardım işleri bitmişti. ekonomik sıkıntı nedeniyle almadım. arabayı da sürmüyorum garajda. ama süren olursa, dişleri yenmemiş lastikle gayet gece gündüz sivas'ta bu kış şu an araba sürülür.

AMA sivas gibi memleketde havanın ne olacağı asla belli olmaz. o nedenle ekonomik durumu müsait olanlar kış lastiği bulundurmalı. ZİNCİR herkes bagajında bulundurmalı

• quote:

Orijinalden alıntı: DOMIX

bagaja atın dursun, illa cezalık olmasımı gerekiyor memleket kıs kıyamet bir tipide karda buzda kıs lastıgı bir yere kadar. Önce bunu düşünüp zinciri bulundurmak gerekiyor bunun ticarisi hususisi yok. Kar lastiği hiçbir zaman zincirin yerini tutmaz zincir yoksa artık bahtınıza ne cıkarsa.

Civili kar lastigi zincirin nasil yerini tutmuyor?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.