Şimdi Ara

Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı'na düşenler... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
365
Cevap
11
Favori
413.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 36 günlük acemilikten sonra geldim evdeyim yukarda en son giderken msj atmıştım gittik gördük geldik :) siz temeltepeyi boş verinde havantepe tatil köyünü çok görceksiniz havantepe neresi diye merak etmeyin öğrenirsiniz :D sorusu olanları cvplarız hadi cumaya kadar burdayız hadi eyvallah.
  • ares2425 kardeş çavuş talimgah var mı orda?
    Ben ön lisans mezunuyum 5.Piyade eğt. Tugayı Piyade olarak gidecen dediler.
    Ben nereye giderim tecrübenden faydalanabilir miyim? :D
  • Hayırlı Teskereler ares kardeş..
    dagıtım nereye cıktı?
    birde sen ulaştırma olarak mı gittin??
    Havantepe de cok soguk diolar..nisanda fazla soguk olmaz herhalde :D
  • twilight42 önlisans ise çavus olamazsın zate eğer çavuş olsaydın sülüste çavuş talimgah yazardı sen direk benim olduğum yerde olacaksın 2.bölük
    içlerinde ki en güzel bölük

eren arkadaşım ise benim dağıtım ankara/çankaya dağıtım konuşcak olursak en çok ankara istanbul tekirdağ balıkesir kıbrıs olmak üzere türkiyenin heryerine sivas ta ki bölükte olmak üzere her yere dağitımı yapıldı hakkariye giden de war edirneye giden war havantepe ise sorma öyle sıcak ki o sıcaktan esmerleştim düşün yani :) allah oranın soğundan askerleri korusun daha ne diyim :) sivas bu ne nisan anlar ne mayıs buz orası

ben sınıfsız olarak gittim düz piyade anlıcağın aklıma gelmişken komando seçimleride oluyor inş yırtarsınız o seçimlerden :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ares2425 -- 13 Şubat 2010; 17:54:21 >
  • selam millet ben ÇANAKKALE DEN NECATİ BENDE SİVAS A DÜŞTÜM AMA DAHA NERE TAM BELLİ DEĞİL PAZARTESİ BELLİ OLACAK NE ZAMAN NE OLARAK GİDECEĞİM
  • kardeşim bende sivasa düştüm aradım ogrendiimde sivas karakuvvetleri komutanlıgı dediler fazla bilgi wermediler ben nereye gderim acaba bilgin warmı?
  • nereye ne olarak tam düştüğünüz belli değilse zate sülüsünuzu aldığınızda yazacak o da 3 ihtimal ya sivas merkez 5.piyade er eğitim tugayı ya da bunlara bağlı olarak sivas temeltepe (askeri cezaevi ) yada sivas a bağlı tokat arkadaşlar
  • arkadaşlar daha dün geldim acemiliğimi tugayda 1. bölük 4. takımda tamamladım size tecrübelerimi kısaca aktarayım,

1. giderken yanınıza hiçbirşey götürmeyin (tıraş takımı alın sadece) ciddiyim herşeyinizi veriyorlar. sadece çok kalın giyinin bu aralar okadar olmasada çok soğuk 2-3 gün kamuflajsız gezebilirsiniz o yüzden kalın giyinin sonra sabahın köründe üşümeyin diye diyorum.

2. tugay 4 bölükten oluşmakta ilk kaydınız alınırken şansınıza kalmış ben 1. bölükteydim mutluydum ama 1. ve 2. bölükler direk nizamiye tugay girişinde olduğu için mıntıkası ve detenimi önemli olan yerler yani 3. ve 4. bölüğe göre sürekli diken üstündesiniz. bu yüzden 3 ve 4. bölük kısmende olsa daha rahat geçer.

3. komando seçilmek istemiyorsanız kesin olarak söylüyorum giderken kesinlikle numarasız mumarasız gözlük takın yoksa bir sağlık sorununuz yok ise kesinlikle komando takımındasınız. yok benim belim ağrıyo yok ayam kırıktı sancı yapıyo menisküstü falan yırtarım diye düşünmeyin acımazlar kendinizi komando takımında bulursunuz benim gibi. gözlük takın veyada piskopatım hapçıyım deyin kendinize yedirebiliyorsanız. fakat 4. takımın güzllikleride var en azından diğer takımlara göre seçilmiş olduğunuz için adam yerine konuyorsunuz fakat abartmayın fazla acemiydik ve sağlam mesleğim olmasına rağmen hiç tınlanmadım

4. soğuğu çok zor ama güzel yerdir sövenler oluyordu ama ben okadar etkilenmedim fazla zorlanmıyorsunuz. akşamları yatarken kesinlikle ayaklarınızı yıkayın ve kremleyin acelimiliğim boyunca hiç ayaktan sıkıntı çekmedim ama ayağı su tplayıp yara olanlar oldu.

5. bot alırken eğer oradaki eleman size açıklama yapmazsa kesinlikle 1 numara büyük söyleyin kesin söylüyorum yoksa bot ayağınıza OLMAZ ! ama oradaki çavuş derseki, - bakın bana ayanızın doğru numarasını söyleyin ben 1 numara büyünü veya küçünü ayarlıyorum (ki genelde 1 numara büyünü verir size) ozaman doğru numarayı söyleyin yok buna rağmen büyük numara derseniz bi numarada o ekler bot ayanızda çalkalanır.

6. kantinde herşeyin kalitelisi var size eldiven vercekler ama gidin kantinden çift kat eldiven boyunluk falan alın hemen yoksa kalmaz.

7. keza kontor kartlarıda öyle gider gitmez 3-5 tane alın sora sıkıntı çekmezsiniz. bozuk olan telefonlar var onlardan birini buldunuzda sıra beklemeyin hemen gidin ahizeyi kaldırın ekranın etrafına yerleştirilmiş 4 tane küçük tuş var basılı tutun telefon çalışmaya başlar.

8. komando seçilirseniz %70 doğudasınız hakkari, şırnak, kayseri, bolu falan filan şuanda diğerleri aklımda değil komando birliklerine gideceksiniz sonuçta arayın bakın.

9. 2. haftanızın sonunda meslek seçmeleri olacak size söylerler bonservis bizden istemediler ama isteyebilirler yanınızda bulunsun.

10. yine 2. haftanın sonunda 3. haftanın başında falan ankaradan heyet gelir çankayaya cumhur başkanlığına şuraya buraya muhafız seçmek için onlara girebilirsiniz istiyorsanız kaçırmayın. direk ankaraya dağıtım olursunuz.

11. komando takımındaysanız ve sağlık kontrollerini geçtiyseniz mesleğiniz tınlamaz boşuna kasmayın kendinizi zaten ankara heyetinden sizi saklicaklar

12. komando olursanız doğuya düşersiniz ama %90 geri hizmet lojistik ulaştırma falan olursunuz yada karargah takımı benim gibi. o yüzden zorlada olsa seçilseniz bile moral bozmayın.

13. esas duruşu selamlama vs. öğrenmeden komutanlarınıza bişey derken veya konuşurken dikkat edin sakın hiçbirşeye burnunuzu sokmayın laf yersiniz pek bişey demezler ama milletin içinde zorunuza gider.

şimdilik aklıma gelenler bunlar herkese hayırlı olsun ve soğuğa iyi hazırlanın yanınızda sürekli yağlı cilt kremi taşıyın ve bol bol kullanın vazelin süper olur hatta yoksa millet gibi soğuktan azı burnu patlak dolaşırsınız etrafta

• birde klasik bir laf söyleyeyim sivas ciddende türkiyenin her yerine dağıtım yapıyor benim gözlemlerim %75 batı kendi evinin yanına düşen bile oldu tabiki kütüğü farklıydı. ilk gittiğinizde dershanenizin iç camında asılan kağıtları okuyun onlar sizden bi önceki tertiplerin dağıtım yerleridir bir göz gezdirin bakın 1. bölüğe düşerseniz o listede bende varım

dağıtım izninde biletinizi kendiniz alabilirsiniz veya tugay imkanlarından yararlanabilirsiniz ben tugay aracılığı ile aldım otobüsle saati tam istediğim gibi denk geldi. ve tugaydan otobusle geldiler aldılar valizdi falandı perişanlık çekmedim kendi otobüs veya uçak biletinizi garanti olsun diye yemin töreninden bir sonraki güne alabilirsiniz ama valiziniz büyük olursa ki genelde olur uğraşırsınız tercih size kalmış

sorusu olanlarla 3 gün boyunca ilgilenebilirim malum hakkariye gidiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tembeler -- 14 Şubat 2010; 18:59:41 >

• tembeler Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için..
  • aklıma gelmişkende yazayim kantinde winston lark muratti marlboro parlement vs sigaralar yok olanlar sadece kent pallmall viceroy samsun yeni harman v.s saklayabilirseniz alın karton winston :) bir de atm olarak garanti bankası war ordan da başka bankanın banka kartı ile para çekerseniz 10 tl kesip duruyor her para çekmenize benden söylemesi ayrıca büyük bir valiz alın yanınıza içi boş olsun mühim değil giderken yazlık/kışlık kamofulajlar yazlık kışlık botlar bir sürü eşya olcak yanınınz da onları taşıyacak bir valiz olsun yoksa 15 tl verip kantinden alırsınız boş yere harçlığınızdan olmayın
  • garantiden 3,5 tl komisyon alıyor ortak nokta olduğu için

bu aradada kantindeki valiz 15tl değil 10 lira

evet doğru kantinde sadece tekel sigaraları bulunmakta dikkat diyorum yanınızda sigara götürürsenizde kantinden en ucuz paket hangisiyse bide ondan alın. çok otlakçı arkadaşınız olacak otlakçılığı geçtim hiç yüz kızartmadan tanımadığın insanlar senden sigara isticek al bi ucuz sigara onu dağıt daha karlı çıkarsınız
  • Merhaba Tertiplerim;

Ben de İzmit'ten Yusuf. 5.Piyade alayına düştüm. 6 Nisanda ordayım. Sanırım sivasın bir tek soğuk olması sıkıntı. Şubat ayında gitmediğimiz için üzüldük ama hayırlısı.. Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programlama mezunuyum. msn adresim yusuf_celik85@hotmail.com
  • bende
  • slm arkadaşlar ares2425 birşşey sorucam benim sözlümde şubat 23te gidiyr sivas merkez diye biliyoruz ama bir kaç kişi diyor ki ilk önce merkeze gidiliyor ordan lisans ön lisans olanları temeltepeye götürüyorlarmış bu doğrumu birde eğitim nasıl zor mu birde çarşı izni oluyor mu çok soru sordum ama kusura bakma şimdiden teşekkürler
  • eğitim çavuşu olma durumu varsa temeltepeye gider temel tepeyi gözünüzde fazla büyütmeyin derim ben belki yükseklik sebebi ile tugaydan biraz daha soğuk olabilir ama daha ufak oluşu sebebiyle nispeten daha güzeldir. temeltepede 75 günlük acemi eğitimini tamamlayan birkaç arkadaşım benle beraber dağıtım oldu aynı otobuste geldik memnunlardı hiç şikayetçi değillerdi.

silüsünde ne yazdığı önemli birde

bu arada tugayın yerini bilmeyenler için söylim çok basit şehir içinde zaten,

servisten meydanda iniyorsunuz hafif meyilli zaten sivas, başınızı yukarı doğru veriyorsunuz meydandan öğretmenler parkı var sağından yukarı doğru yürüyorsunuz numune hastahanesi ve 5 dk sonra yolun sonunda tugay nizamiyesi
  • ares ve tembeler kardeşim coq gzel bilgiler wermıssın tsk ederiz.bsey sorcam ben meslk lisesi mezunu üni den terkim meslegimi soylesem nasıl olr acaba?
  • salih0652 Kardesim zaten sivasdaki herkes universite terk yada mezunu.. Söylesen birşey değişiceğini sanmıyorum..Bende meslek lisesi mezunu universite terk.. saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: salih0652

ares ve tembeler kardeşim coq gzel bilgiler wermıssın tsk ederiz.bsey sorcam ben meslk lisesi mezunu üni den terkim meslegimi soylesem nasıl olr acaba?

mesleğini hiç tınlamazlar acemilikte yukardada bahsetmiştim o yüzden kasma kendini hatta çıkarlar şundan bundan anlayan varmı diye sorarlar millet gibi hemen atlamamanı öneririm çünküsana hiçbi faydası olmaz sadece hamallık yaparsınız mümkün olduğunca sessiz sakin geçirmeye çalışın derim başınız ağrımaz.

zaten 2. haftanın sonunda size diyecekler meslek seçimleri yapılacak usta birliği için meslek ihtiyacı olan yerlere dağıtım yapılırsın meslek seçimlerine girersen ama bunun için sizi zaten bilgilendircekler tüm tugay aynı anda katılıyor meslek seçimlerine kaçırma şansın yok yani merak etme. sadece zamanını bekle

• saolun kardeşlerim bilgileriniz için=) tembeler msn adresi wereblrmısın ?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.