Şimdi Ara

Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
3.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Wattmetre uzun yıllardır kullanıyorum. Son dönemde akıllarda çok soru işareti var güç kaynağım yetermi diye, ne kadar tüketim sergilediğini sizlere göstermek istedim.

Aşağıda verdiğim değerler kasanın tamamının prizden çektiği değerler. Platinum bir psu kullandığımıda ekleyelim , sistem güç tüketimine oldukça yakın değerler yani.

Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?

Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?Sistemin Tükettiği Güç İle İlgili Bazı Testler - Psu İhtiyacı ? RTX 3080 _?

- Sistem Boştayken - 135-150W
    - Cinebench - 240-247W
    - Prime 95 Smallfts - 300-306W
    - Furmark - 350-355W
    - CS: GO - 345-352W
    - Battlefield 5 SP - 350-356W
    - Prime95 SmallFts + Furmark - 498-500W

Sistem özellikleri ( imzadakilerden ekstra ) :

1.2V de 4.0Ghz de sabit çalışan 3900X
    9 Adet RGB Fan
    RGB li Mouse Pad
    RGB Klavye Mouse
    Toplam 9 Ad. Rgb fan
    2 Adet sabit disk 3.5 mekanik

NOT : GTX TİTAN X TDP : 250W dır.

RTX 3080 Açıklanan TDP : 320W dır.

70W farkı biz 100W olarak kabul edelim farklılıklar vs. olunca, Prizden çektiğimiz güç bizim zaten 500W idi , 100 daha ekledik 600W oldu. Buda ne demek ? 12V hattı güçlü Tier A+ bir 650W güç kaynağınız var ise , standart olarak etliye sütlüye karışmayan anca oyun oynayan bir kullanıcıysanız , kaliteli 650W ile bu kartı çalıştırırsınız ve Psu kalitesine ve sistem yüküne doğru orantılı olarak sorun da yaşamazsınız. RTX3080 ile oyunlarda prizden çekeceğiniz enerji ortalama 450W ile 500W arasında olacaktır. Şimdi fasulyanın faydalarına gelelim ben 650W öneriyormuyum ? RTX3080 kullanana değil genel olarak 750W altı önermiyorum çünkü Psu yu limitlerinde kullanmak iyi birşey değildir, her anlamda. RTX 3080 i , ona yakışan bir sistem ile kullanacaksanız yakışanı en kalitelisinden 750W minimum deger olmak üzere Tier A+ bir güç kaynağı almanızdır.

Diğer yandan da 750W psu'm var yükseltmem lazım mı vs. gibi bir olayada girmenize gerek yok , korkmayın sorunsuz kullanırsınız. Sadece güç tüketimi arttığı için kablolardan geçen akımda fazla olacak. Birde OC yaparsanız daha da yük binecek. Burada olay güç kaynağınızın 12V hattının bu akımları kaldırıp kaldıramayacağı. Zaten internete yazın bende konusunu açmıştım PSU Tier List diye bakın kendi Psu'nuza , eğer listede yoksa yada çok altlardaysa , hatta B sınıfının altındaysa, Psu2nuz o kalitede bir kartı hak etmiyor demektir.

NOT : RTX3080 Elime gelmedi henüz gelince zaten yaparım testler ama bu yazdıklarımı , genel TDP değeri ve yabancı kaynaklardaki tüketim ölçümlerine göre doğru kabul ediyorum.3X 8Pin li değil 2X 8Pin li RTX3080 e göre yorumlama yaptım. Bilginize.

NOT 2 : Yüksek kapasiteli güç kaynağı alın hem sizin kafanız uzun süre rahat etsin hem de psu nuz rahat çalışsın diye yüzlerce kere söylemişimdir. Güçlü psu alınca sistem tüketimi artmıyor aksine sertifikasına göre düşüyor bile. Bunun mali hesabını da yapmıştım daha önce bir konuda, dandik psu ya vereceğiniz paranın 2 katına adam gibi psu alın günde 8-10 saat açık kalan pc de garanti süresi bitmeden kendini amorti ediyor zaten. Umarım RTX serisiyle beraber şu hazır sistemlerde de çöp psu önerme devrini de atlatmış oluruz.

PSU sistemin can damarıdır. Verdiğiniz paraya acımayın. Arabanın tepesine binip cayır cayır geziyorsam , yakıtı shellden lastiği den kralından alırım , bakımını günü dolmadan yaptırırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 22 Eylül 2020; 10:19:53 >

• Tesekkurler bilgiler icin. Corsair SF750 siparis etmistim. Aklimdaki soru isaretlerine cevap oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Unutmazsam akşama 9900K + 2080 Super'li değerleri eklerim. Wattmetre mevcut bende de.

3900X muadili Intel CPU kullananlarda değerler yukarı yönlü farklılık gösterebilir. Zen 2'ler daha az tüketiyor çünkü.

Edit

Sistmde Overclock yok

Masaüstü Boşta: 60-65 Watt
    Cinebench: 200 - 205 Watt
    Prime 95 Smallfts: 300 - 303 Watt
    Furmark: 350 - 360 Watt
    Prime95 SmallFts + Furmark 560 - 565 Watt
    SnowRunner: 349 - 352 Watt
    CoD Modern Warfare: 340 - 360 Watt

Sistem Özellikleri

i9 9900K CPU
    Maximus XI Hero Mobo
    RTX 2080 Super Xtrio GPU
    2X16 3600 C16 Ram
    500 GB 970 Evo Plus + XPG 8200 Pro 512GB SSD
    WD Purple 4TB HDD
    Kraken X72 Cooler
    FSP 750W G Pro PSU
    Kasa fanı olarak 3 adet 140mm fan mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 23 Eylül 2020; 0:5:15 >
  • @Black Heart Rebellion

Ben teşekkür ederim hocam,

@_Dominic_Toretto_

Bendeki Cpu 1.2V birde , yani stabilleme işlemi avr, normalde biraz daha yüksek çıkar muhtemelen. 9900K da senin değerler 20-30W kadar fazla çıkacaktır Max. noktada diye düşünüyorum. Tabi bu sağlıklı bir karşılaştırma olmaz ama tüketimi görüp değerlendirmek açısından güzel olur, bekliyorum ölçümleri.
  • Bilgiler için teşekkürler
  • Ben teşekkür ederim
  • Arkadaşlar silverstone rvz03 kullanıyorum kasa olarak. Kullandığım kasadan dolayı her boyutta psu' yu kullanamıyorum maalesef. Rog strix 1080ti ryzen 2600x' li sistemi fsp 600w sfx psu ile kullanıyorum bu zamana kadar çok da rahat kullandım.
    Bi sorum olacaktı; Ekran kartı olarak 3080' e geçmeyi düşünüyorum, forumda sorduğum arkadaşların büyük çoğunluğu psu' nun yeteceğini söylediler.
    Fazladan bir de psu masrafına girmek istemesem en fazla ne olabilir sizce_? (Yanma, diğer bileşenlere zarar vs.) Psu' nun 6 farklı koruması var ilk kez bu markayı kullanıyorum ama yorumları iyi gördüğüm kadarıyla. Bir de sizin görüşünüzü almak isterim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sametcalik24 -- 22 Eylül 2020; 11:24:33 >
  • GTX 970 aldığım zamanlarda ısrarla 600w yeterli üzerine gerek yok diyenleri dinlemeyip corsair rm850x almanın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördüm. Bir çok kişinin aklındaki soru işaretlerini giderir umarım incelemeniz elinize sağlık yararlı bir konu olmuş.
  • Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim çok güzel oldu ellerinize sağlık. 12v kanalında 650w veren EVGA var onunla devam ederim bir kaç ay 3080 i alınca durumları düzeltince 750w geçerim artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daante -- 22 Eylül 2020; 11:33:18 >
  • Elinize sağlık.

quote:

RTX 3080 i , ona yakışan bir sistem ile kullanacaksanız yakışanı en kalitelisinden 750W minimum deger olmak üzere Tier A+ bir güç kaynağı almanızdır.

Katılıyorum. Hazır sistemlerdeki psu tuzağına düşmeyin.

Rtx 2070 ve Xigmatek X-Power 650
    https://www.vatanbilgisayar.com/amd-r5-3600xt-asus-dual-rtx2070-asus-tuf-b550m-plus-kingston-500gb-nvme-8gb-ram.html

Rtx 2070 super ve GamePower 650W Bronze
    https://www.incehesap.com/geforce-ray-tracing-warrior-gold-bafir-gaming-pc-fiyati-46115/

Rtx 2080 super ve High Power 600W Bronze
    https://www.teknobiyotik.com/teknobiyotik-rtx2080-super-firsat-sistemi.html

• Teşekkürler dostlar.

1- Üzerinde 80PLUS yazıpta kaliteli olan psu ben görmedim.
    2- Kasa ile beraber bundle şeklinde değilde içinden çıkan yani 700W kasa gibi satılan bileşenlerde, Psu'nun klaliteli olması ihtimali %5 ten daha fazla değil.
    3- Sistemde kullanılacak bileşenlerin o anki durumlarına göre değil bir nesil sonraki durumlarına göre psu alınmalı.
    4- Sistemin çektiği güçte minimum düzeyden 100W boşta kalmalı , oda max. tepe değerden sonra, oyunda çektiği değerin üzerine değil.
    5- Bu dediklerim yeni psu alacaklar ile ilgili, elinde mevcut Psu su olanlar yazık günah çöp etmesinler ama , temkinli olmakta yarar var. Zaten kaliteli bir güç kaynağı watt olarak yetersiz gelirse kendini kapatır sisteminizi bozmaz. kalitesizse zaten kasanın yanına birde küçük yangın seti koyun nolur nolmaz.

Bu arada, eğer eski bir evde oturuyorsanız, (içmimar olduğum için konuyu biliyorum) , prizlerden tutunda kabloya sigortaya oradanda şehir şebekesine kadar rezalet, hatta Alla'a emanet bir sistemimiz var. Bu bile aslında kaliteli psu kullanmak için başlı başına bir sebep aslında. Son yaptığımız toplu konutta, prizden prize atlama yapmadık, her priz için sigorta kutusuna ayrı kablo çektik , firma masraftan kaçmadı , sonuçta pano ölçümüz 100cm X 100cm oldu ama , kesinlikle akım yönünden de en sağlıklısı bu oldu. Bu gibi bir dairedeyseniz zaten hepsinin en pahalısını alırsınız ama çoğumuz değiliz o sebeple dostlar , psu dan bari kaçmayalım , ekran kartı 2070 Super olmasın 2060 SUper olsun ama Psu adam gibi birşey olsun

• 750w thermaltake XT ye güvenirdim aslında ama yaşı 9 filan oldu 😂😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Genel olarak 750W Gold Psu
    Durum iyi ise 850W Platinum ömürlük olur

• Optimum tech rtx3080 ile 5.1ghz i9 10900k testi sonuçlarını paylaşmıştı youtube da. Bf v testinde duvardan 620w tüketime ulaşıyor sistem. O yükte yüzde 90 verirmlilik göz önünde bulundurulursa güç tüketimi 560w seviyesinde. 10600k 5ghzde kullanılsa güç tüketimi 500w seviyesine iner sistem üzerinden.3600xt oc ile kullanılsa 450w seviyeleri de görülebilir. Duruma göre minimum 600w idealde 750w gold bir psu almak lazım.

• Yukarıda da dedim ya , her işin bir yakışanı var hocam. 8000TL bir karta veren psu ya 1000TL vermekten kacmamali isin özü bu aslında. Toplam sistem maliyetinin %10 kadarını psu ya ayirinca psu yu hem bu hem ilerdeki sistemlerimiz de sorunsuz kullanabiliyoruz. Hatta yuksek verimliyse üzerine yıllar içinde enerji tasarrufu ile psu kendi parasını bile çıkarabilir.

• evga bq 750w 80+ bronze

yeterli olur mu sorun çıkarır mı sizce? ilerleyen zamanlarda 3080 alabilirsem...
  • -Rusher- kullanıcısına yanıt
    Psu da kronik bir sorun yoksa, BQ serisi evganın alt serilerinden de olsa sorunsuz kullanırsınız hocam bu tipte bir Psu yu kesinlikle değiştirmeye gerek yok.
  • Güzel konu.
    Eline sağlık hocam

Bendeki PSU Asus rog strix 80plus Gold 650w

Almadan önce bayağı araştırmıştım.Şimdi durup dururken değiştiresim de hiç yok

Stoklarda girince 3080 alacağım.4k bir monitöre bağlı şekilde oyun oynanacak.

Bu PSU,inceleme sitelerinde bayağı övülmüştü.Piyasadaki birçok 750w psu'ya denk vs gibi söylemler vardı.

Ne dersiniz hocam?Mutlaka değiştirmeli miyim sizce?

OC vs yapmayacağım.Sistem sadece 4k oyun için kullanılacak.Extreme bir durum olmayacak.

• 3070 ıcın 650W 80+gold yeterlı gelecektır o zaman.

acaba hatamı ettım dıye dusunuyordum 650 alarak. yeterlı gelecekmıs.

tişikkirlir spirmin
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.