Şimdi Ara

Sistemi Kafada Oluşturdum Bide Siz Değerlendirin :D

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bi süredir araştırdım ve bu şekilde bi anakart - ekran kartı - işlemci konfigrasyonu çıkardım

ekran kartı: Zotac GTX 260 synergy (320 tl civarı)
    anakart: Gigabyte EP43 DS3L (160 tl civarı)
    işlemci: Q8400 core 2 quad 2.66GHz 1333MHz 4MB cache (345 tl civarı)
    Power Suply: High Power 500watt (130tl)

sorularım;

işlemci konusunda E8400 mü yoksa Q8400mü die çok düşündüm ama Quad çok daha mantıklı geldi çok oyun oynayan biriyim ama online oyunlar oynuom ağırlıklı olarak ve yerine göre 3 yada 4 oyun açmam gerekebilio o yüzden Quad daha mantıklı gibi geldi ve O.C yapmayıda pek düsünmüorum gerekmedikçe
    yinede e8400 dahamı mantıklı mıdır sizce? =)

Anakart konusunda EP43 istiyorum aslında ve nedeni 160 tl olması ama siz dersenizki EP45 DS3L aradaki 70 tl farkı hakeder ona göre değişiklik yaparım ama ramleri max 4gb ve 1066MHz olarak kullanmayı düşündüğüm için EP45 in bi extrası olurmu bilmiorum sizce hangisi? =)

ekran kartı konusunda da standart GTX 260 ile GTX 260 synergy arasında cok fark warmı merak ediorum çünkü baya fiyat farkı war synergynin tam olarak eksiği nedir? standart GTX 260 aradaki farkı değermi sizce? bütçemle synergyi ancak alabiliorum ama gerçekten değcekse bekleyebilirim bi süre =)

bu konularda biraz yardım ederseniz sewindirik olcam

şimdiden herkese teşekürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweptureX -- 18 Haziran 2009; 1:14:00 >

• İşlemci olarak Q8400 Quad alman daha iyi olur uzun vade de kullanırsın.

Anakart için de, yüksek seviye o.c yapmayacaksan P43 yeterli olur, P45 ile arasındaki farka güzel bir işlemci soğutucusu alırısn.

GTX 260'a gelince de önerdiğimiz f/p kartlarından birisi.

SYNERGY modeli --- 305 lira

http://www.exa.com.tr/zotac/ekran_kartlari/zotac_gtx-334-7916.html

Power olarakta sessiz,serin ve stabil çalışan f/ ürünü olarak XILENCE 580w öneririm güzel ürün.

http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=38703

• q8400 doğru karar .

ep43 ds3l de güzeldir alabilirsiniz.

gtx260 216sp ile gtx260 synergy (192sp) arasında fark yok denilecek kadar azdır .

güç kaynağını ise 650W glacialpower almanızı tavsiye ederim +80 sertifikası vardır
    GLACIAL POWER GP-AL650A 650W PSU 12cm Fan// 149 TL
    http://www.teknofiyat.com/?search=650w&altlimit=&ustlimit=
  • o zaman ekran kartı / işlemci / anakart konusunu kafamda netleştirdim =)

fakat ocz psu istememdeki neden hem aşırı sessiz denmesi ve düşük voltaj, yüksek voltaj vs vs gibi korumalarının olması. 580 watt olan Xilent powerın fiyat gercekten ii fakat ses ve bahsettiğim konularda bi sorun yaşarmıyım sizce? ocz yada high power çok fasla tawsiye edilmiş psu lar yani araştırdığım ve kullanan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla ve 1 saniyelik elektrik gitmesinde yada anlık voltaj düşmelerinde pclerinin kapanmadığını söylediler, sizce dogrumudur yada sizin önerdiğinizdede bu tarz bi durum warmı? =)
  • bana kalırsa q8400 iyi bi seçim olmayacaktır çoğunlukla oyun oynacağı için 4mb cache yetersiz kalacaktır. bide bunun yanı sıra virtualization teknolojisi de yok. q6600 alınabilir eğer 4 çekirdek isteniyorsa. onun dışında e8400 ün şuanda yetersiz kalacağı hiçbişey yok...
    eğer phenom II triple core'un şans eseri açılabilen 4. çekirdeği ile yapılan benchmarklara bakarsanız, çekirdek başına düşen cache'in azalması üzerine performansta ne kadar değişiklik olduğunu görürsünüz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wooz

bana kalırsa q8400 iyi bi seçim olmayacaktır çoğunlukla oyun oynacağı için 4mb cache yetersiz kalacaktır. bide bunun yanı sıra virtualization teknolojisi de yok. q6600 alınabilir eğer 4 çekirdek isteniyorsa. onun dışında e8400 ün şuanda yetersiz kalacağı hiçbişey yok...
    eğer phenom II triple core'un şans eseri açılabilen 4. çekirdeği ile yapılan benchmarklara bakarsanız, çekirdek başına düşen cache'in azalması üzerine performansta ne kadar değişiklik olduğunu görürsünüz.

ben bahsettiğim herşeyi şuanda pentium D 2.8 ile rahat yapıyorum zaten kaldıki Q8400 ve 4MB cache neyime yetmez tam olarak? ben E8400 almayı çok düşündüm ama oynadıgım online oyun pentium 3 ile bile çalışabilen bi oyun yani benim derdim çoklu şekilde oyun açmak aynı anda müziğimi dinlemek yada internette takılmak. E8400 bunları yapar ama 4 çekirdekli işlemcide yapar ve gelecek açısındanda 4 çekirdek mantıklı görünüyor, ayrıca virtualizationa neden ihtiyacım war sizce?

• quote:

Orjinalden alıntı: wooz

bana kalırsa q8400 iyi bi seçim olmayacaktır çoğunlukla oyun oynacağı için 4mb cache yetersiz kalacaktır. bide bunun yanı sıra virtualization teknolojisi de yok. q6600 alınabilir eğer 4 çekirdek isteniyorsa. onun dışında e8400 ün şuanda yetersiz kalacağı hiçbişey yok...

cache yetecektir

vt teknolojisi var yanlış bilgi vermeyelim
    http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLGT6

• quote:

cache yetecektir

vt teknolojisi var yanlış bilgi vermeyelim
    http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLGT6

saolasın hocam =) biras kafam karışmıştı bu iyi geldi biras. ayrıca fiyatı aynı olan iki işlemcinin biri 4 çekirdek birisi çift çekirdek bana 4 çekirdek daha mantıklı gelio kullandığım uygulamalar açısından ve çift çekirdek alcak olsam saten E7300 felan alırdım hem O.C katsayısı daha elverişli ve E8400 den 140 tl daha ucuz.. şuanki ekonomide 140 tl çok para ve kaldıki benim işlemcim PD 2.8 ve canavar gibi her türlü işi görüo şuanda 5 sene önce almış olmama rağmen =)

• Arkadaşım bütçe yazarsan sana yardımcı olabilirim.Senin beklediğinden farklı bir sistem olabilir yalnız
  • quote:

Orjinalden alıntı: 575m

Arkadaşım bütçe yazarsan sana yardımcı olabilirim.Senin beklediğinden farklı bir sistem olabilir yalnız

bütçe olarak yazdıklarımı ancak alabiliorum deişik alternatif olarak amd yada intel çift işlemci E8400 olabilir yada E7300 felan. amd pek tercihim deil açıkcası ve çift işlemci almama konusundada karar werdim artık cünkü quadlar hem gelecege yönelik daha ii hemde kullanım amacımı karşılama bakımından baya performans wercektir die düşünüorum =) ekran kartıda HIS HD4850 IceQ 4 turbo olabilir belki ama 20 ytl icin degermi bilmem o yüsden ben sana 900ytl civari diebilirim bütcem anakart işlemci ekran kartı ve power suply olcak

şimdiden saolun :>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweptureX -- 14 Haziran 2009; 22:22:07 >
  • Tamam peki ona göre yapalım.Yalnız yukarıda yaptığım hesaba göre 1000tl civarı bir tutar oluyor senin hazırladığın parçalar .Önce 900TLye kurucam. 1000 TLye çıkabilirsen başka bir alternatfim daha olacak;
    AMD PHENOM II X4 940 3GHZ 8MB BLACK ED.
    ECS A780GM-A ULTRA BLACK
    ZOTAC GTX 260 SYNERGIE
    FSP 500W (60GLN) 80+ PSU
    TOPLAM: 945 (Nakit/Havale +%4 indirim ile 905 civarı)
    www.exa.com.tr

Sistem 2;
    ECS A780GM-A ULTRA BLACK (exa-sanalmarketim)
    GIGABYTE GTX 275 448 Bit 896MB
    FSP 500W (60GLN) 80+ PSU
    TOPLAM: 862+150= 1012 TL kdv dahil

www.deveyuku.com

Anakartın ucuz olduğuna bakma seni yarı yolda bırakmaz. Katı kapasitörlü ve her türlü AMD işlemciyi çalıştırabiliyor.Ayrıca en güncel chipsete sahip.Bütçen daha fazlasına elvermediği için bu fiyattaki en uygun anakartı yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 14 Haziran 2009; 21:48:37 >

• quote:

Orjinalden alıntı: 575m

Tamam peki ona göre yapalım.Yalnız yukarıda yaptığım hesaba göre 1000tl civarı bir tutar oluyor senin hazırladığın parçalar .Önce 900TLye kurucam. 1000 TLye çıkabilirsen başka bir alternatfim daha olacak;
    ECS A780GM-A ULTRA BLACK
    ZOTAC GTX 260 SYNERGIE
    FSP 500W (60GLN) 80+ PSU
    TOPLAM: 945 (Nakit/Havale +%4 indirim ile 905 civarı)
    www.exa.com.tr

Sistem 2;
    ECS A780GM-A ULTRA BLACK (exa-sanalmarketim)
    GIGABYTE GTX 275 448 Bit 896MB
    FSP 500W (60GLN) 80+ PSU
    TOPLAM: 862+150= 1012 TL kdv dahil

www.deveyuku.com

Anakartın ucuz olduğuna bakma seni yarı yolda bırakmaz. Katı kapasitörlü ve her türlü AMD işlemciyi çalıştırabiliyor.Ayrıca en güncel chipsete sahip.Bütçen daha fazlasına elvermediği için bu fiyattaki en uygun anakartı yazdım.

hocam eyw ama bilmiorum pek amd sewer bi insan deilim marka fanatizminden deil sadece kötü örneklerden dolayı amd istemiorum çok fasla onun dışında farklı olarak gtx 275 war benim esas istediğim kart ama verdiğin sitede 440 tl suanda fakat senin koydugun secreende 401 tl görünüo o fiyata gtx 275 alınabiliosa tercihimdir tabikide =)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweptureX -- 14 Haziran 2009; 22:34:04 >

• Dostum o fiyat kdvsiz fiyatı 401lira.Altta kdvli toplanmış halini görüyorsun ok. İşlemciden yana hiç bir sıkıntın olmaz kesinlikle. Forumu dolaş özellikle CPU bölümünde bir dünya x4 940 kullanan var.Onlardan tecrübelerini paylaşmalarını isteyebilirsin. Yazdığım parçalar güvenilirliğinden şüphe etmeyeceğin türden parçalar. Ayrıca Q8400 fiyatına daha iyi bir işlemciye sahip oluyorsun bunu da hatırla.İşlemcinin fiyatının bu denli uygun olması AMDnin çıkardığı son işlemcilerle bu işlemcinin fiyatını bir hayli düşürmesinden dolayı.
  • walla bilmiyorum ama ben 6 senedir bilgisayar camiasının içindeyim ve çok fazla bilgisayarcı tanıdık war. hiç kimse amd tawsiyesinde bulunmadı şuana kadar herkes quad tawsiyesinde bulundu. belki amd nin dez avantajı bi önceki nesil işlemcilerden kaynaklanıodu ve şuankiler biras daha düzgün olabilir fakat tek derdim oyun olmadığı içinde intel daha ii olabilir gibime gelio >.< dediğin işlemci gerçekten iyi bi işlemci ama q8400 de sağlam bi işlemci o yüzden bilmiorum şuan hangisi daha mantıklı olur.. çünkü forumun tamamını gezdim ve bi çok kişi amd bi çok kişi intel önerdiği için ister istemez kafa karışıyo
  • Nette biraz araştır öyleyse Q8400 mü X4 940 mı? teknik verileri zaten biliyorsundur.
  • sanırım son terciherlim bunlar

ekran kartı: Zotac GTX 260 synergy (325 tl civarı)
    Power Suply: XILENT 580 watt yada 500 Watt OCZ/HighPower

tek karışıklık Zotac GTX 260 Synergy DDR1 ve bu herhangi bi sorun yaratırmı bilmiorum
    ayrıca HIS IceQ 4 Turbo 512 MB 50 TL civarı daha az sizce hangisini tercih etmeliyim?
  • quote:

Orjinalden alıntı: SweptureX

sanırım son terciherlim bunlar

ekran kartı: Zotac GTX 260 synergy (325 tl civarı)
    Power Suply: XILENT 580 watt yada 500 Watt OCZ/HighPower

tek karışıklık Zotac GTX 260 Synergy DDR1 ve bu herhangi bi sorun yaratırmı bilmiorum
    ayrıca HIS IceQ 4 Turbo 512 MB 50 TL civarı daha az sizce hangisini tercih etmeliyim?

Yerinde olsam 575m yi dinler AMD alırdım ve hiç pişman olmazdım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sparcle
    Yerinde olsam 575m yi dinler AMD alırdım ve hiç pişman olmazdım.

bende farkındayım amd f/p olarak daha üstün ama onunla birlikte önerilen anakarta güvenmiorum ayrıca şuan çift çekirdeklilerin ilk çıkan serilerinden birini kullanıyorum nerdeyse 5 yılı geçti ve hala hiç bi sıkıntı yaşamadım
    o.c yapmıcam %90 ihtimal ve sadece oyunlara yönelikte bi pc toplamıorum. bu iş biraz cep telefonu piyasası gibi herkes ipod'un cıkardığı telefonu beğensede hala nokia nın telefonlarını tercih edio tek olay kullanım kolaylığı deil servis acısından kafaları daha rahat edio. amd kötü deil hatta testlere göre daha iyi ama ben işlemci + anakarta 500 tl para weriosam hangisinde içim rahatsa onu seçerim zaten arada aşırı bi performans farkı olmucaktır. işlemciyi görmücem bile taktıktan sonra ama yinede intel daha iç açıcı gelio bana. benim oynucan hiç bi oyuna yada kullancam hiç bi programa yetersiz kalmıcak bi işlemci neticede.. ama hala kararsız kalıorum ve bu tabu 2 kişinin demesiyle kolay yıkılmıo =)

• http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=4493

Anakartın markasına takıldın sanırım. Halbuki gayet de güzel bir marka ve en iyi modellerden biri. Yukarıdakine bakabilirsin. Gigabyte Ultra Durable serisinden bir kart. Aynı fiyattalar ECS ile. Bu da pekala seni uzun süre götürür. Ömrü muadillerine oranla daha uzundur bileşenlerinin kalitesinden ötürü.
  • intel konfigrasyon
    anakart: Gigabyte EP43 DS3L (160 TL)
    işlemci: intel Q8400 2.66GHz 1333MHz 4MB cache (340 TL)
    ekran kartı: Zotac GTX 260 Synergy (320 TL)
    PowerSuply: High Power 500W Act. PFC Güç Kaynağı (130 TL)
    toplam: 950 TL

amd konfigrasyon
    anakart - Gigabyte MA770-UD3 (165 TL)
    işlemci - AMD Phenom II 940 X4 QuadCore (3.0 GHz) 8MB 940p (360 TL)
    ekran kartı - Zotac GTX 260 Synergy (320 TL)
    Power Suply - High Power 500 watt (130 TL)
    toplam: 975 TL

amd özellik açısından daha ii gibi fakat daha önce kullanmadım ve 7 senedir intel kullanıp ufacık dahi sıkıntı çekmedim ve amd de ne gibi farklılıklar war onuda bilmiorum fakat benim çevremdeki 15 senedir pc işi yapan herkes intel dio ve siz amd diosunuz o yüsden kafam karışıo haliyle.. amd daha önce 2 makinede denk geldi ve memnun kalmadım kullanan hiç bi canlı arkadaşımda yok memnun olan ve artık sıkıldım bu çelişkiden

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.