Şimdi Ara

sistem yenileyeceğim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • i7 2600k vardı artık ömrü doldu. 4.6'da overclocklu çalışıyordu uzun zamandır. şimdi yeni işlemcilere baktım fahiş fiyatlar hep. bu saatten sonra i5 almak problem olur çünkü oyun açıkken bir yandan chrome'da sekmeler açık oluyor oyun kayıt ediyorum yayın yapıyorum vs. i7 6700k teknoloji olarak eskidi mi ne dersiniz? onu alırsam muhtemelen fark olur eskiye göre. ryzenler var bir de amd tarafında. mesela en düşük 1500x var 1000tl civarı. i5 ayarında herhalde ama 4 çekirdek 8 iş parçacığı diye geçiyor. oyundayken multi işlem yapmaya yeterli mi yoksa kağıt üzerinde sallama rakamlar mı bunlar. bir de ryzen aldık mı 4ghz üzerine oc. deneyebilecek miyiz inteldeki gibi herhalde x harfinin olayı o.

• 6700k hala çok iyi bir işlemci. 8700k ile arasında azıcık fark var. Sadece oyun oynuyorsun 6700k al. Ama VM, video editing/rendering filan yapıyorsan Ryzen al.
  • ryzen kullananlar memnun pek şikayet gelmiyor. sistem yenilediğine değecek bi makina önerebilirim:

ryzen 2600x
    msi b450m
    ddr4 3000 2x8gb/2x4gb
    msi 1060 6gb
    fsp 600w (elindeki iyiyse alma)
  • editing rendering falan işim olmaz. oyun oynuyorum ama oyun oynarken aynı zamanda chrome falanda açık oluyor 5-6 sekme. onun dışında programlarda açıyorum oyunla beraber aralarında geçiş yapıyorum sürekli. yani multisi iyi olan işlemci lazım.
  • Özellikle twitch canlı yayında 8 çekirdek 16 izlek ryzen'lar (R7 1000 R7 2000 serisi) fiyat\performans olarak başarılı. Tüm ryzenlar çarpan kilitsiz inteldeki K serisindeki overclock serbestliği tüm ryzenlarda var.

Ryzendaki X'in olayı:https://www.technopat.net/sosyal/konu/amd-ryzende-xfr-nedir.466484/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 30 Eylül 2018; 23:11:2 >
  • 2xxx serisi çok pahalı fiyatlar şu an çok fahiş. 1xxx serisi olabilir de bu x dalgasını anlamadım amd'de. ben i7 2600k'yı 5ghz'e kadar oc. yapmıştım zamanında çarpan kilidi açık diye. şimdi bu amd'lerde x varken çarpan kilidi açık ama sınırlandırma mı var belli bir ghz'e kadar? eğer öyleyse saçmalık değil mi?
  • freedomfighter kullanıcısına yanıt
    X'in olayı XFR.

Azönceki linkten alıntı:

"Tüm Ryzen işlemcilerin temel ve turbo frekans aralığı vardır. Sonunda X ibaresi olan işlemciler, X ibaresi olmayan işlemcilere göre; daha yüksek temel ve turbo frekans aralığına sahiptir.(Bkn: 1600-1600X | 1700-1700X) Ayrıca X ibareli işlemciler XFR ile turbo frekansın 100MHz daha üzerine çıkar. X ibaresi olmayan işlemciler ise turbo frekansın 50MHz üzerine çıkar.

Örneğin: Ryzen 5 1400'ün turbo frekansı 3.40GHz'dir, XFR sayesinde üzerine 50MHz koyduğumuzda 3.45GHz olur.

XFR teknolojisinin devreye girmesi için, işlemci sıcaklığı 60°C'nin altında olması yeterlidir. XFR teknolojisine elle müdahale edilemez, işlemci bu işi otomatik halleder. Manuel(elle) yapılan O.C ile karıştırmayın.

Genişletilmiş frekans aralığı(XFR) değişkendir, her işlemcide 50MHz ya da 100MHz artış olacak diye bir şey yok. Bu duruma anakartın ne kadar müdahale ettiği ve anakartın önemi henüz bilinmemektedir. Çok daha az ısı değerlerine oranla, daha fazla frekans artışı oluyor mu, bu da bilinmemektedir. Kimisi 200MHz'e kadar artış yaşarken, kimisi 400MHz'e kadar artış yaşayabilir. Burada AMD uygun koşullar oluştuğunda en az 50MHz ve 100MHz artışının garantisini vermektedir."

Ya ryzen 1700 zaten çok rahat 3.7'ye overclock yiyip ryzen 1800x performansı veriyor. R7 1000 serisinde X'in çok büyük bir esprisi yok o nedenle.

• anladım oc. manuel yapamadıktan sonra bir önemi yok zaten.
  • Ryzen felan alırsan pişman olursun. Yukarıdaki arkadaşları dinleme. İkinci elde uygun fiyata 6700k al ve keyfine bak.
  • Ryzen multide iyi bir işlemci ama, oyun+multide intel daha önde. 6700k üzmeyecek bir işlemci. Yıllardır 2600k kullanmışsınız zaten inteli biliyorsunuz. 2600k 2011 yılında çıkma işlemci 7 sene olmuş ve hala işinizi görüyor, 2011'de çıkan AMD işlemcilere bakın çoktan patates oldular
    Bu demek değil ki ryzenlar kötü. Ryzenlarda iyi fakat önde oldukları nokta workstation. Oyun oynarım,yanda da çoklu işlemde güçlü bir işlemci olsun diyorsanız intel alın.
    6700k iyidir,baba işlemcidir. Yarı yolda bırakmaz
  • ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 15 Ocak 2020; 2:55:4 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.