Şimdi Ara

Sistem toplama konusunda yardım (3k-4k arası)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sorunumu kısaca anlatayım:
    Masaüstü bir sistem toplamak istiyorum, oyun amaçlı yüksek işlem gücüne sahip bir grafik kartına, işim amaçlı da yüksek işlem gücüne sahip bir işlemciye ihtiyacım var. Overclock yapmayı düşünmüyorum.
    İşlemci ve grafik kartı seçimi konusunda çok fazla sıkıntım yok, ama bilmediğim çok fazla nokta var. Aşağıda linkte bulduğum yer uyumsuz parçaları süzüyor anladığım kadarıyla ama bana bu yetmiyor.

Grafik kartı olarak GTX 970 almayı düşünüyorum ancak birçok farklı firma üretiyor bu kartı, aralarında tam olarak ne fark var? Uzunca bir süre sistem toplama öneri konularını gezdikten sonra genelde insanların MSI önerdiğini gördüm. MSI'ın da birden fazla GTX 970 modeli var. Biri 4G diğeri 100ME olarak geçiyor. Hangisinin bana ne faydası var? Bir yere kadar aynı özellikler (GDDR5 4GB RAM, 256bit)ama bir tanesinde 2xDVI çıkışı var anladığım kadarıyla ve bu model daha ucuz, ben hiçbir zaman çift monitör kullanmayı düşünmüyorum. 2 çıkış başka bir işe yarar mı?

İşlemci olarak aklımda 3 model var. Biri i7 4790, diğeri i5 4590 ve 4690. 4590 ile 4690 arasında çok bir performans farkı olduğunu sanmıyorum, sadece ufak bir saat hızı farkı bulunmakta. 4790 ile bunlar arasındaki farkı merak ediyorum daha çok. i5 işlemcilerden birini seçersem, ileride grafik kartımı değiştirmek istediğimde bottleneck sıkıntısı yaşar mıyım?

RAM olarak sorunum daha basit, yine toplanan sistemleri incelediğimde Corsair ya da Ripjaws önerildiğini gördüm, Kingston'ın eski kalitesi yok mu, diğer 2 markaya da yabancıyım biraz. Bir de DDR4 bellekler gördüm, bunları destekleyen anakart göremedim. Bu konuda sanırım yanlış bildiğim bir nokta var. Aydınlatabilir misiniz?

Sıra geldi soğutucu/fana. Topladığım sistemin ekstra fana ihtiyaç duyup duymayacağını nasıl anlarım?

Ses kartı: Burada toplanan sistemlerin hiçbirinde sanırım ses kartı göremedim, yine burada bir bilgi eksikliğim var sanırım?

Monitör: Bu teknolojiden hiç anlamıyorum, sadece boyut olarak 21"-23" dolaylarında bir şey almayı planlıyorum. LED ekranlar iyiydi sanırım en son? :)

Kasa/Güç kaynağı: Kasanın dış görünüşüyle ilgili bir beklentim yok, kalas gibi dursa da sıkıntı yok. Dışarı çok ses vermesin, çok ısınıp sıkıntı yapmasın yeter. Öyle ışıklı filan şeylere gerek yok yani. Bazıları built-in PSU ile gelirken bazıları boş kasa olarak geliyor. Birinin diğerine avantajı nedir ve en önemlisi toplayacağım sisteme gereken Watt miktarını nasıl hesaplarım ki PSU seçeyim?

En büyük sorun olan anakarta geldik şimdi. Bulduğum linkteki işlemci ve grafik kartına göre süzüyor ana kartları (ne kadar başarılı bilemiyorum, soketleri eşleştiriyor muhtemelen) ancak hangi anakartı seçmeliyim konusunda fikrim 0. Yine biraz gezdiğim konulardan gördüklerim insanlar oyun sistemlerine genelde MSI öneriyor. Mesela H97 Gaming 3 diye bir model var yaklaşık 400 lira, h97 PC MATE 280 lira. Ben 2 modele bakınca çok bir fark göremiyorum. Ve yukarıda bahsettiğim gibi burada hiç DDR4 destekleyen anakart göremedim, hepsi DDR3. DDR4 RAM almanın mantığı nedir?

Aslında burada sizden istediğim bana sıfırdan bir sistem toplamanızdan ziyade, takıldığım konularda da biraz yardımcı olarak beraber toplamamız.
    Doya doya teknik terim kullanabilirsiniz, anlamaz diye elinizi korkak alıştırmayın, anlarım :)

Link:https://www.teknobiyotik.com/pc-sihirbazi/akilli-pc-sihirbazi.html

•  Sistem toplama konusunda yardım (3k-4k arası)

5000 lik isteyen birine toplamıştım monütörü kulaklığı ıvı zıvırı çıkartınca tam aradığın sistem ve bütçene uygun sistem olur.
  • Oradan buradan araştırıp şu zamana kadar anladıklarım şu şekilde:

Bahsettiğim 2 ekran kartı arasındaki tek fark SLI desteği. Anakartımda 2 adet PCI Express x16 slotu olması durumunda ileriye yönelik bir yatırım SLI desteği olanı almak. İleride (3 yıl sonra) bir tane daha GTX 970 alıp yanına bağlayabilirim. Tabii bu durumda PSU sıkıntısı çekebilirim.

Doğru mudur?
  • Meniz kullanıcısına yanıt
    Gtx 970 i önerirken3 kriter var birisi servis diğeri fiyatının uygunluğu sonuncusu cw durumu

bütçesine dar olan için Galax firmasının ürünleri uygun fiyatlı sonuçta aynı gpuya fazla para ödemeden performansını alıyorlar.

Asus servisi çok sorunlu kartları iyi olmasına rağmen öneremiyoruz. görece cw sorunu daha az.

Msi 4g modelinde cw oranı yüksek 100ME de kartı fiziksel etmenlere karşı koruyan backplate var.Cw sorunu 100me için daha az.

İşlemci olarak i5 i7 yi birbirinden ayıran Hypertreading farkıdır Desteklenen uygulamalarda bir oranda performans artırır.

Ddr4 anakartların soketi 2011V3 ve önümüzdeki aylarda gelecek olan 1151 skylake olacak.Bu yüzden x99 anakart almıyorsanız ddr4 kullanma imkanı şu an yok.

Anakarta entegre ses kartı var bu yüzden eklenmiyor.

İ7 stok soğutucu yetersiz gelir eklenir OC olmayan İ5 lerin se kasa ve ortam takip edilerek sonradan eklenebilir.(alınması uygun olur)

Psulu kasaların çoğu kötü güç kaynaklarını sattırmak için gelir.BOş kasa ve bildiğin kaliteli psu avantajlıdır

2 kart da sli destekler böyle bir ayrım yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 8 Temmuz 2015; 11:53:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Gtx 970 i önerirken3 kriter var birisi servis diğeri fiyatının uygunluğu sonuncusu cw durumu

bütçesine dar olan için Galax firmasının ürünleri uygun fiyatlı sonuçta aynı gpuya fazla para ödemeden performansını alıyorlar.

Asus servisi çok sorunlu kartları iyi olmasına rağmen öneremiyoruz. görece cw sorunu daha az.

Msi 4g modelinde cw oranı yüksek 100ME de kartı fiziksel etmenlere karşı koruyan backplate var.Cw sorunu 100me için daha az.

İşlemci olarak i5 i7 yi birbirinden ayıran Hypertreading farkıdır Desteklenen uygulamalarda bir oranda performans artırır.

Ddr4 anakartların soketi 2011V3 ve önümüzdeki aylarda gelecek olan 1151 skylake olacak.Bu yüzden x99 anakart almıyorsanız ddr4 kullanma imkanı şu an yok.

Anakarta entegre ses kartı var bu yüzden eklenmiyor.

İ7 stok soğutucu yetersiz gelir eklenir OC olmayan İ5 lerin se kasa ve ortam takip edilerek sonradan eklenebilir.(alınması uygun olur)

Psulu kasaların çoğu kötü güç kaynaklarını sattırmak için gelir.BOş kasa ve bildiğin kaliteli psu avantajlıdır

2 kart da sli destekler böyle bir ayrım yok

Çok teşekkürler açıklamalar için. Kafamdaki sorular azaldı sayenizde. Cw sorunu çıkınca garanti kapsamında tamir/değişim oluyor mu, yoksa garanti dahili değil mi?

SLI mevzusunu şurada farkları incelemeye çalışırken kendimce o fark olduğuna karar vermiştim
    http://www.sinerji.gen.tr/msi-gtx970-gaming-100me-4gb-256bit-gddr5-2xdvi-hdm-pmu54674
    http://www.sinerji.gen.tr/msi-gtx970-gaming-4gb-256bit-gddr5-2xdvi-hdmi-dp-pmu53195

Peki dediğim gibi atıyorum 3 yıl sonra yanına bir GTX 970 daha eklemek mantıklı mı, yoksa sıfırdan başka bir grafik kartı mı almak daha mantıklı? Şu an sanırım oyunlar çok fazla destek vermiyor SLI mevzusuna, ama ileride artacağını düşünüyorum.
    İşlemci modelleri arasında kalmam da bottleneck oluşturup oluşturmayacağını kestiremiyor olmam. Dediğim gibi 3 yıl sonra SLI kullanırsam ya da sıfır yeni bir grafik kartı alırsam bu işlemciler beni tıkar mı?

GTX 970 konusunda da 980 ile arasında 650 liralık bir fark var. Gerçekten çok büyük fark var mı 2 kart arasında, aradaki fiyata değer mi?

• Eğer iş gereği alacaksan sen 4790 al olur ya bir program da işin düşer,sıkıntı olmasın.

Dediğin gibi gtx970 alabilirsin marka farkı çok hissedilmez,cw sorunu bazı markalarda daha düşük.Benim önerim galax yada msi 100me almandır.

Anakartı dediğin gibi çok farketmez ama H97 Gaming'de, H97 PC Mate'e göre: M.2 yuvası, Killer Ethernet, Audio Boost 2, USB Audio Power, Gaming App, Sound Blaster Cinema 2 ve Gaming Device Port gibi ekstralar var.

Bu özellikleri araştırıp ihtiyacını belirlersin ama zannımca sana pc mate yetecektir boşa masrafa gerek yok.

Böyle bir sistem olabilir üstüne monitör eklersin.

• Aradaki 280 lira fiyat farkına değmez gibi geliyor 4690 ile 4790 arasında. 2 H97 arasında saydığın özelliklerden hiçbiri ilgimi çekmedi zaten
    O anakartı da salladım bir model olsun diye, varsa farklı bir öneriniz, dinlemeye hazırım :)

Bu topladığınız sistemi nereden topladınız, ben de oraya bakayım. Genelde oradan ekran görüntüleri atılıyo. Sizin koyduğunuzda yapılması gereken değişiklikler var da Bir de öyle bakayım fiyatına.
    SSD konusunda da önerdiğiniz bir marka var mı? Kingston almayı düşünüyordum onu da?
    Siteler düzgün bilgi yazmıyor malesef çoğu zaman doldurma 700 liralık anakarta işlemci desteğine i5 yazıp geçiyorlar.kendi sitesine bakın.

SLi nin avantajı yüksek çözünürlük için sli 1080p için abartılı ve gereksiz tek kart üstesinden geliyor 1080 p den devam edecekseniz tek kartlar yeterli gelir

4590 gtx970 sli 1080p de i7 ye göre evet darboğaz yapar fakat yinede performansının artığını görürsün tek karta göre Çözünürlük 2k ya çıkarılınca işlemci yükü azalır ve darboğaz azalır veya kalkabilir .Çözünürlük ilişkiside önemli.

gtx970 ile 980 arasında fiyat farkına değer fark görmüyorumı En üst ürünü alanlar her zaman zarar ederler. Orta üst bileşenler alınıp Ufak takviyeler ile sistemler daha güncel kalır

Ha anakart mevzusuna gelince SLİ Destekli anakartlar Z chipsettir anakart alırken dikkat edilmelidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 8 Temmuz 2015; 12:40:46 >

Ne iş yaptığınızı söylemediğin için bunu önerdim sen kendi durumuna göre değiştirebilirsin elbet.

Anakart konusunda pc mate yeterli gelecektir,sistem Sinerji'den toplandı.İnventus,eksen,nova,sinerji bu sitelerden toplayabilirsin,güvenilirdir.

SSD samsung 850 evo dışında önermiyorum forumda konusu var testlere bakabilirsin.

Sistem de ne değişiklik yaptığını sonradan bize atarsan yorum yapar,düzeltiriz,öneri veririz
  • Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Bilgisayar mühendisiyim, yani oyun dışında yazılım geliştirme amaçlı kullanmayı düşünüyorum.
    Yapacağım değişiklik de zaten HDD (2TB WD) ve RAM (2x8GB markasına karar veremedim) üzerinde olacak Zaten en son buraya koymayı düşünüyorum ben de yorum almak için.
    SSD'ye karar veremedim ~120GB mı yoksa ~240GB mı alsam. Alacağım zamanki bütçeme göre ayarlarım sanırım ama Samsung tavsiyesini dikkate alacağım.

H97 Gaming'deki M.2 yuvası ne işe yarıyor tam olarak anlamadım. SATA'dan bağlamıyor muyuz zaten diskleri
    Bu arada H97'de SLI desteği olmadığını fark etmemişim sağolun. Her ne kadar OC yapmayı düşünmüyor olsam da SLI ihtimalinden mahrum kalmak istemiyorum ileride $10 için. H97 PC MATE alacağıma Z97 PC MATE alırım kafam daha rahat olur.

her z97 de de malesef sli desteği yok ucuz modellerinde bulunmaz

en uygunu bu sanırım şu an belki daha uygun sli kart vardırhttp://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-z97x-sli-intel-z97-soket-1150-ddr3-3000mhzoc-hdmidvi-anakart.html

anakart z97 olmuşken İşlemciyi de K serisi oc açık alın

M2 yeni teknoloji ufak m2 ssdler ve bluetooth wifi modülleri takılabiliyor (m2 soketininde farklı kodları var)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 8 Temmuz 2015; 13:25:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

her z97 de de malesef sli desteği yok ucuz modellerinde bulunmaz

en uygunu bu sanırım şu an belki daha uygun sli kart vardırhttp://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-z97x-sli-intel-z97-soket-1150-ddr3-3000mhzoc-hdmidvi-anakart.html

anakart z97 olmuşken İşlemciyi de K serisi oc açık alın

M2 yeni teknoloji ufak m2 ssdler ve bluetooth wifi modülleri takılabiliyor (m2 soketininde farklı kodları var)

Bu mesajdan sonra zaten vazgeçtim SLI'dan filan
    Temel bileşenler şu şekilde olacak sanırım
    Anakart: MSI H97 PC MATE
    CPU: Intel i5 4690
    GPU: MSI GTX 970 100ME

Kasa ve PSU önerebilir misiniz? Daha önce dediğim gibi kasanın görüntüsü çok önemli değil. Benim için kutu görevi görecek sadece. Dışarıya güzel açılsın, hava sirkülasyonunu düzgün olacak şekilde ayarlamış olsunlar gereksiz ısınmasın yeter.

http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-z3-plus-600le-600w-midt-atx-pencereli-siyah-kasa.html?keywords=600w+zalman işini görecektir

fiyatı ve içinden gelen güç kaynağı iyi 4 de fanı var biraz dar denebilir ama iş görür.

corsair 200r de olabilir z3 ten daha iyidir.http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-200r-550w-midt-atx-siyah-kasa-8877.html?keywords=200r

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 8 Temmuz 2015; 14:11:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Meniz

Selamlar herkese,

Sorunumu kısaca anlatayım:
    Masaüstü bir sistem toplamak istiyorum, oyun amaçlı yüksek işlem gücüne sahip bir grafik kartına, işim amaçlı da yüksek işlem gücüne sahip bir işlemciye ihtiyacım var. Overclock yapmayı düşünmüyorum.
    İşlemci ve grafik kartı seçimi konusunda çok fazla sıkıntım yok, ama bilmediğim çok fazla nokta var. Aşağıda linkte bulduğum yer uyumsuz parçaları süzüyor anladığım kadarıyla ama bana bu yetmiyor.

Grafik kartı olarak GTX 970 almayı düşünüyorum ancak birçok farklı firma üretiyor bu kartı, aralarında tam olarak ne fark var? Uzunca bir süre sistem toplama öneri konularını gezdikten sonra genelde insanların MSI önerdiğini gördüm. MSI'ın da birden fazla GTX 970 modeli var. Biri 4G diğeri 100ME olarak geçiyor. Hangisinin bana ne faydası var? Bir yere kadar aynı özellikler (GDDR5 4GB RAM, 256bit)ama bir tanesinde 2xDVI çıkışı var anladığım kadarıyla ve bu model daha ucuz, ben hiçbir zaman çift monitör kullanmayı düşünmüyorum. 2 çıkış başka bir işe yarar mı?

İşlemci olarak aklımda 3 model var. Biri i7 4790, diğeri i5 4590 ve 4690. 4590 ile 4690 arasında çok bir performans farkı olduğunu sanmıyorum, sadece ufak bir saat hızı farkı bulunmakta. 4790 ile bunlar arasındaki farkı merak ediyorum daha çok. i5 işlemcilerden birini seçersem, ileride grafik kartımı değiştirmek istediğimde bottleneck sıkıntısı yaşar mıyım?

RAM olarak sorunum daha basit, yine toplanan sistemleri incelediğimde Corsair ya da Ripjaws önerildiğini gördüm, Kingston'ın eski kalitesi yok mu, diğer 2 markaya da yabancıyım biraz. Bir de DDR4 bellekler gördüm, bunları destekleyen anakart göremedim. Bu konuda sanırım yanlış bildiğim bir nokta var. Aydınlatabilir misiniz?

Sıra geldi soğutucu/fana. Topladığım sistemin ekstra fana ihtiyaç duyup duymayacağını nasıl anlarım?

Ses kartı: Burada toplanan sistemlerin hiçbirinde sanırım ses kartı göremedim, yine burada bir bilgi eksikliğim var sanırım?

Monitör: Bu teknolojiden hiç anlamıyorum, sadece boyut olarak 21"-23" dolaylarında bir şey almayı planlıyorum. LED ekranlar iyiydi sanırım en son? :)

Kasa/Güç kaynağı: Kasanın dış görünüşüyle ilgili bir beklentim yok, kalas gibi dursa da sıkıntı yok. Dışarı çok ses vermesin, çok ısınıp sıkıntı yapmasın yeter. Öyle ışıklı filan şeylere gerek yok yani. Bazıları built-in PSU ile gelirken bazıları boş kasa olarak geliyor. Birinin diğerine avantajı nedir ve en önemlisi toplayacağım sisteme gereken Watt miktarını nasıl hesaplarım ki PSU seçeyim?

En büyük sorun olan anakarta geldik şimdi. Bulduğum linkteki işlemci ve grafik kartına göre süzüyor ana kartları (ne kadar başarılı bilemiyorum, soketleri eşleştiriyor muhtemelen) ancak hangi anakartı seçmeliyim konusunda fikrim 0. Yine biraz gezdiğim konulardan gördüklerim insanlar oyun sistemlerine genelde MSI öneriyor. Mesela H97 Gaming 3 diye bir model var yaklaşık 400 lira, h97 PC MATE 280 lira. Ben 2 modele bakınca çok bir fark göremiyorum. Ve yukarıda bahsettiğim gibi burada hiç DDR4 destekleyen anakart göremedim, hepsi DDR3. DDR4 RAM almanın mantığı nedir?

Aslında burada sizden istediğim bana sıfırdan bir sistem toplamanızdan ziyade, takıldığım konularda da biraz yardımcı olarak beraber toplamamız.
    Doya doya teknik terim kullanabilirsiniz, anlamaz diye elinizi korkak alıştırmayın, anlarım :)

Link:https://www.teknobiyotik.com/pc-sihirbazi/akilli-pc-sihirbazi.html

işlemciyi biraz yükseltebilirsiniz eğer istersen veya ramii ama bu haliyle bile işini fazlasıyla görür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halloven -- 8 Temmuz 2015; 15:49:21 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.