Şimdi Ara

Sistem güncellemesi yapmak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba çok uzun süredir kullandığım masaüstü bilgisayarım sık aralıklarla kapanmaya başladı. Ofis işlerimi bile yapamaz oldu. Acilen birşeyler yapıp sistemimi verimli hale getirmeliyim. Sadece OFİS amaçlı kullanıyorum. Oyun falan oynamıyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

CPU: Intel Core 2 Duo E6850 @ 3.00GHz
    RAM: 3,00GB Single-Channel DDR2 @ 399MHz
    ANAKART: ASUSTeK Computer INC. P5N-E SLI (Socket 775)
    EKRAN KARTI: ATI AMD Radeon HD 5700 Series
    POWER SUPPLY: AOPEN Z350-08F 350 W-PEAK

Başka hangi bilgilerim vermem gerektiğini bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

• Sisteminiz ofis için yeterli. Kapanıyor açılmıyorsa işlemci kasa fan temizliği yaptırın.

Kapanıp açılıyorsa yüksek ihtimalden düşük ihtimale doğru arızalı olabilecek parçaları yazacak olursak

Güç kaynağı
    Ekran kartı ve(ya) fanı
    Ram
    Anakart
    İşlemci ve(ya) fanı
    Hdd
    Monitör
    Ve hatta İşletim Sistemi

Özetle; servis sorununuzu kesin olarak çözecektir.

Yada bilgim, zamanım ve deneyimim var diyorsanız bu parçaları sırayla kontrol edin.
  • Yeni, güncel bir sistem için Donanimhaber anasayfasındaki Sistem Tavsiyeleri konusunu inceleyebilirsiniz

agust05 2017 Sistem tavsiyesi
    İşlemci Intel Pentium G4400
    Anakart ASUS H110M-K
    Bellek ADATA 8 GB DDR4 2133 MHz S
    Sabit Disk Toshiba P300 1 TB Sata 3.0
    Dahili GPU. 64 MB Ekran Kartı.
    Kasa Deep Cool Tesseract BF
    Güç Kaynağı Xigmatek Xcp-A400 X-Calibre
  • Sorun genelde ısı kaynaklı oluyor temizliği yapılmamışsa normaldir. Veya fanlardan herhangi biri bozuksa yine muhtemeldir. PSU arıza yapmış olabilir veya küçük bir ihtimal kasanın güç düğmesi arıza yapmış olabilir. Virüs veya sistemin dosyaları eksilmesi gibi sorunlar da sebebiyet verebilir. Yanlış anlamayın PC'ye aşina birine benzemiyorsunuz işin ehli birine verirseniz muhtemelen sorunu anlar hemen.

• kadobjk kullanıcısına yanıt
    Psu hesaplama için şu siteleri kullanabilirsiniz benim görüşüm 400W alsanız yerinde olur ama 450W da sıkıntı olmaz.

https://outervision.com/power-supply-calculator
  • Yeni fark ettim normalde tek slot 3GB ram olmaz. 2GB + 1GB olmalı. Mhz değerleride normalde 667 veya 800mhzde olmalı. Sistemi denemeye devam edin. Hatayla karşılaşırsanız ram testini mutlaka yapın. Bilgisayarı bellek sorunlarını tanıla (mdsched.exe) ile ram testi yapın yada memtest.org ile 2-3 defa test edin.

Bence işlemci güncellemeye de gerek yok. Değiştirseniz bile office uygulamaları için gözle görülür bir performans farkı olmayacaktır. Anakart Cpu desteği listesini inceleyin Q9650 desteği yok gibi. Anakartınız 65nm Q6600 veya 45nm E8400'ü destekliyor. Zaten almayı planladığınız işlemci kullanılmış ve modefiye edilmiş. Boşuna masraf yapmayın.
    https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5NE_SLI/HelpDesk_CPU/

İşlemci yerine RAM takviyesi yapmanız %10-30 civarı performans artışı sağlayacaktır.

• Aynı zamanda zararlı yazılım da bulaşmış olabilir. Malwarebytes Zemana AnriMalware Adwcleaner HitmanPro programlarıyla önce güncelleme sonra tarama yapın ve CCleaner kullanın.

Bilgisayarınızda hiç açılmama problemi oldumu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismailchakar

Yeni fark ettim normalde tek slot 3GB ram olmaz. 2GB + 1GB olmalı. Mhz değerleride normalde 667 veya 800mhzde olmalı. Sistemi denemeye devam edin. Hatayla karşılaşırsanız ram testini mutlaka yapın. Bilgisayarı bellek sorunlarını tanıla (mdsched.exe) ile ram testi yapın yada memtest.org ile 2-3 defa test edin.

Bence işlemci güncellemeye de gerek yok. Değiştirseniz bile office uygulamaları için gözle görülür bir performans farkı olmayacaktır. Anakart Cpu desteği listesini inceleyin Q9650 desteği yok gibi. Anakartınız 65nm Q6600 veya 45nm E8400'ü destekliyor. Zaten almayı planladığınız işlemci kullanılmış ve modefiye edilmiş. Boşuna masraf yapmayın.
    https://www.asus.com/tr/Motherboards/P5NE_SLI/HelpDesk_CPU/

İşlemci yerine RAM takviyesi yapmanız %10-30 civarı performans artışı sağlayacaktır.

1*4 ram slotu var. 3 ünü performanslı çalıştırdı. O nedenle 4. rami kullanamadık. O yuva şu anda boş.
    İşlemcinin 2. el olduğunu biliyorum. Fiyat pahalı olmayınca acaba şansımı denesem mi dedim. Anakartım LGA775, yani destekliyor. Sitesinden baktım ama dediğiniz gibi çok da önemli değil. Hiç bulaşmasam da olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: TakemasterTR

Aynı zamanda zararlı yazılım da bulaşmış olabilir. Malwarebytes Zemana AnriMalware Adwcleaner HitmanPro programlarıyla önce güncelleme sonra tarama yapın ve CCleaner kullanın.

Bilgisayarınızda hiç açılmama problemi oldumu

Ccleaner kullanıyorum. Diğerleri ile de tarama yapayım şimdi.
    Bilgisayarım çok hızlı kapanıp açılıyor ve hiç açılmama sorunu olmadı.
  • O zaman virüs olabilir tarayın (önce güncelleme)(tam tarama) sonra bakalım iyi günler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.