Şimdi Ara

SİS farlarını sürekli açık tutanlar (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
269
Cevap
1
Favori
12.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe
    6 yıl önce marea aldım, henüz ağustos ayında sattım..Arabamdan çok memnundum sadece şikayetçi olduğum tek konu farlarıydı.Arabanın burnu çok alçak olduğundan farları ne kadar ayarlatsamda,aracın içinden ayarlasamda bir türlü doğru düzgün yolu aydınlatmıyordu..Bu araçlarıın ki kullananlar bilir elektirik sistemleri biraz narindir oynamaya gelmez bu yüzden her ne kadar mercekli farı olsada xenon uygulamadım...İlk aldığım sıralarda mecburen yolu göremiyorum diye sis farlarımı yakarak gezerdim çünkü gerçekten önümü göremiyordum..bu arada sis farlarından rahatsız olan biride değilim..( çakma xenon far,xenon far ve xenon sis olanlar hariç)

Sis farının sadece sisli karlı havalarda yakılacağını bilsemde ilk başlarda hep sislerimi yakardım yolu göremediğimden ve sanırım bu arabanın duruşunu değiştirdğinden ve gençliğin verdiği o heyecanlada olan birşey.Bu arada şunuda belirteyim yirmili yaşların başlarında olan kardeşlerime sadece farlarınızda yansa farlarla beraber sislerinizde yansa size bakacak olan kızlar yine size bakıyorlar arada bir fark yok buna inanın...Neyse O zamana kadarda nedense her ne kadar üniversite mezunuyum diye belli başlı şeyleri aşıp yiyip yuttuğumu düşünsemde,araçların her türlü özellikleriyle ilgili bir "kültür sahibi" olsamda hiç aklıma sis farlarının sürücüleri rahatsız edebileceğini getiremedim...

Taki yıllar öncesinden forumu takip etmeye başlayana kadar..Bu konu sık sık açılır konuşulur forumda bende nedense bir türlü aklıma gelmeyen bu olayın başka arkadaşları rahatsız ettiğini öğrendim..Bir iki kez derken elim bir türlü sisleri yakmaya gitmez oldu çünkü içim rahat etmiyordu...O zamandan beri yani yaklaşık 4-5 yıldır sis farlarımı yakmıyorum sis olmadıkça hele hele arka sislerimi hiç , artık bu alışkanlık oldu..Buna rağmen her ne kadar yolu göremesemde sis farlarımı hiç kullanmadım başka insanları rahatsız etmemek için.Çok şükür şimdiki aracımda focus ve burnu bir hayli yüksek ve yolu çok güzel aydınlatıyor o sıkıntıyıda çekmiyorum artık,her ne kadar sisleride olsa bunuda yakmıyorum...sanırım bu konu bu forumun bana öğrettiği en önemli konuların başında gelir

Siz yinede her konuda eğer rahatsız oluyorsanız rahatsızlığınızı dile getirmeye devam edin.Hem belki benim gibi tek tükte olsa başka arkadaşlarıda böylece bu yalnıştan döndürebiliriz.Ülke olarak hep en büyük problemimiz aslında hiç bilmediğimiz demokrasi kültürünü hep varmışcasına savunmak yada var olan demokrasiyi benim gibi düşünüyorsan demokrasi iyi bir şey diye insanlara daha küçük yaştan aşılamaya çalışmak.Birbirimize saygı duymak zorundayız..Beğensekte beğenmesekte birbirimize saygı duymak zorundayız..Sen çokmu duyuyorsun derseniz evet elimden geleni yapıyorum ama kimi zaman bende kavga edebiliyorum tartışabiliyorum çünkü saygı görmüyorum görsem biliyorumki kavga etmem tartışmam...Yani emniyet kemerinizi takında diyin yüksek sürat yapmayında diyin sis farı süs farı değilde diyin alkollü araç kullanmada diyinde diyin.. Demekten bıkmayın muhakkak birileri okuyor ve biryerde bir tek kişide olsa yalnış yaptığını anlıyor..Bu yazıyıda bunun için yazdım

alkisliyorum, sabah sabah moral duzelten bir yazi, cok tesekkurler...

• gece gözümü alanlara, kaza yapma riskimi arttıranlara, sinirimi bozanlara hakkım HARAM OLSUN.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VW_Passat

Sis Farlarimi Almanya´da kanuna Trafik Kurallarina göre yakiyorum !

Ama Türkiye´de Aksam oldumu Bi-Xenon Farlarim yaninda Sis Farlarini yakan ilk ben oluyorum. Arka Sis Farini daha sonra ortalik karardimi yakiyorum. Rahatsiz olan zihniyetler var ise ALO 155´e arayip Plakami verebilir. Birde Önümde ilerlemeyen arac olmadigi zaman karsidan kim gelirse gelsin Bi-Xenon Farlarin müthis Aydinlatmasini görüyor Uzunlari yaktigim zaman

Türkiyede neden alaman kanunlarını uygulamıyorsun?
  • herseyin tek bir nedeni var, trafik polislerinin gorevini layikiyla yapmamasi ve kurallari uygulamamasi. cok klise olacak ama beni ankaraya em yapsinlar, bir ayda bir cok problemi cozerim ama bir ay sonunda da eminim yuksekovaya surulurum :) bugun dikmen caddesinde oglen gezintisi yaptim, ataturkun ankaraya gelisinin yildonumu icin guzergah polis kayniyordu. trafik polisiydi kosebaslarinda bekleyenler. inis guzergahini bosalttiriyorlardi kosucular icin, karsi seritte ise kan govdeyi goturuyor tin yok, kirmizida gecen, yaya seridi ezen, saga donuslerde isiga uymayan, caninin istedigi gibi kornaya asilan, ikinci seritte yolcu indirip bindiren, girla devam... polis kayniyor ortalik ama kimin umurunda, ceza yazan ya da uyaran yok. polis de bana dert yaniyordu, kimse kurallari bilmiyor diye...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ex-Diesel

quote:

Ama Türkiye´de Aksam oldumu Bi-Xenon Farlarim yaninda Sis Farlarini yakan ilk ben oluyorum. Arka Sis Farini daha sonra ortalik karardimi yakiyorum. Rahatsiz olan zihniyetler var ise ALO 155´e arayip Plakami verebilir. Birde Önümde ilerlemeyen arac olmadigi zaman karsidan kim gelirse gelsin Bi-Xenon Farlarin müthis Aydinlatmasini görüyor Uzunlari yaktigim zaman

Türkiyede neden alaman kanunlarını uygulamıyorsun?

Nedeni kolay, Geceleri biri benim Canima kastetip Gözümü rahatsiz edecek bir sekilde Uzunlari acip geliyorsa karsidan veya önümdeki arac Arkadaki Kirmizi Sis Farini yakip gözümü aliyorsa bunlara karsi bende tepkisiz kalamam herhalde ! Cogu aracin Farlari yanlis ayarli, Sol Farlari devamli yüksek ve Gözü alacak sekilde ayarlanmis (Genelde Kamyoncular veya Sahin, Dogan sürenler), koskoca Otobüs Sirketi Pavyon gibi tüm Farlarini yakmis gözünü aliyor. Bende simdi Türkiye kanunlarina göre ayak uydurmusum cokmu gördün . Gece bu araclar yüzünden saniyelik önümü göremiyorum. Polislere tepkim su bakimdan, Adamlar Trafik Kontrol yapiyor ama Sis Fari yakan araclara hic bir Ceza uygulamiyor . Onun icin rahatsiz olan sürücü var ise ALO 155´i arar sikayet eder! Bende artik hic canimi sikmiyorum bile, Aksam oldumu biraz araba distan Görsel Güzelligine kavusuyor, aciyorum Sisleri Disko isiklari gibi parlatiyor heryeri . Simdiye kadar´da ALMAN Plakali arac oldugu halde Polis durdurmadi.

Almanya´da yakmiyorum, neden ? Adamlar Sis Farini gerektigi zaman kullaniyor (hem ön hem arka icin gecerli), karsidakine Saygi gösteriyor (Uzunlari aciksa karsidan arac geldimi veya önünde arac gidiyorsa hemen söndürür), yakalanma Riski 80% cünkü Sivil veya Normal Polis gördümü aninda Cezayi kesiyor (Nebelscheinwerfer statt Abblendlicht trotz ausreichender Sicht benutzt 10,- EUR) Cezasi 10 €uro. Trafik Kanunlarini ve Kanunu uygulayanlari saygim, bu insanlara boyun egilirim ancak

• Sisleri yakmaya devam. Yeni yılda 66 TL. ceza...
  • burda sis farının zararı olmadığını hararetle savunsalar bile,
    araçlarına bindiklerinde akıllarında bir soru işareti, bir şüphe olacak.
    vicadnı olanlar artık sis farlarını yakmamaya başlayacaklar.
    o yüzden sis farının zararlı olduğunu, rahatsız olduğumuzu sık sık gündeme getirelim.
    sonunda herkes doğruyu göreceltir.
    burda yaptığımız bir nevii eğitimdir.
    eğitim sadece okulda olmaz.
    camide, kışlada, sağlık ocağında ve bu forum dahil, her yerde olur.
    uyarılarımıza rağmen yakmakta ısrar edenler, ya narsist kişilik bozukluğu, yada antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlardır.
    bunlar kendilerinden başka kimseyi düşünmeyen, bencil insanlardır.
    farkedilenler tedavi edilir, edileyemeyenler toplumla çatışır.
    yukardaki cümlelerim hakaret içermiyor.
    gerçekten bir psikiyatri hocasına sorun, yukardaki şeyleri aynen teyit edecektir.
    sis farı sis içindir sloganını vurgulayalım.
    rahatsız olduğumuzu ifade edelim,
    ama yakanlara hakaret etmeyelim, kalp kırmayalım. inatlaşma pozisyonuna düşmeyelim.
    benimde bu forumdan öğrendiğim çok şey vardır.
    bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.
    saygılarımla.

quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

6 yıl önce marea aldım, henüz ağustos ayında sattım..Arabamdan çok memnundum sadece şikayetçi olduğum tek konu farlarıydı.Arabanın burnu çok alçak olduğundan farları ne kadar ayarlatsamda,aracın içinden ayarlasamda bir türlü doğru düzgün yolu aydınlatmıyordu..Bu araçlarıın ki kullananlar bilir elektirik sistemleri biraz narindir oynamaya gelmez bu yüzden her ne kadar mercekli farı olsada xenon uygulamadım...İlk aldığım sıralarda mecburen yolu göremiyorum diye sis farlarımı yakarak gezerdim çünkü gerçekten önümü göremiyordum..bu arada sis farlarından rahatsız olan biride değilim..( çakma xenon far,xenon far ve xenon sis olanlar hariç)

Sis farının sadece sisli karlı havalarda yakılacağını bilsemde ilk başlarda hep sislerimi yakardım yolu göremediğimden ve sanırım bu arabanın duruşunu değiştirdğinden ve gençliğin verdiği o heyecanlada olan birşey.Bu arada şunuda belirteyim yirmili yaşların başlarında olan kardeşlerime sadece farlarınızda yansa farlarla beraber sislerinizde yansa size bakacak olan kızlar yine size bakıyorlar arada bir fark yok buna inanın...Neyse O zamana kadarda nedense her ne kadar üniversite mezunuyum diye belli başlı şeyleri aşıp yiyip yuttuğumu düşünsemde,araçların her türlü özellikleriyle ilgili bir "kültür sahibi" olsamda hiç aklıma sis farlarının sürücüleri rahatsız edebileceğini getiremedim...

Taki yıllar öncesinden forumu takip etmeye başlayana kadar..Bu konu sık sık açılır konuşulur forumda bende nedense bir türlü aklıma gelmeyen bu olayın başka arkadaşları rahatsız ettiğini öğrendim..Bir iki kez derken elim bir türlü sisleri yakmaya gitmez oldu çünkü içim rahat etmiyordu...O zamandan beri yani yaklaşık 4-5 yıldır sis farlarımı yakmıyorum sis olmadıkça hele hele arka sislerimi hiç , artık bu alışkanlık oldu..Buna rağmen her ne kadar yolu göremesemde sis farlarımı hiç kullanmadım başka insanları rahatsız etmemek için.Çok şükür şimdiki aracımda focus ve burnu bir hayli yüksek ve yolu çok güzel aydınlatıyor o sıkıntıyıda çekmiyorum artık,her ne kadar sisleride olsa bunuda yakmıyorum...sanırım bu konu bu forumun bana öğrettiği en önemli konuların başında gelir

Siz yinede her konuda eğer rahatsız oluyorsanız rahatsızlığınızı dile getirmeye devam edin.Hem belki benim gibi tek tükte olsa başka arkadaşlarıda böylece bu yalnıştan döndürebiliriz.Ülke olarak hep en büyük problemimiz aslında hiç bilmediğimiz demokrasi kültürünü hep varmışcasına savunmak yada var olan demokrasiyi benim gibi düşünüyorsan demokrasi iyi bir şey diye insanlara daha küçük yaştan aşılamaya çalışmak.Birbirimize saygı duymak zorundayız..Beğensekte beğenmesekte birbirimize saygı duymak zorundayız..Sen çokmu duyuyorsun derseniz evet elimden geleni yapıyorum ama kimi zaman bende kavga edebiliyorum tartışabiliyorum çünkü saygı görmüyorum görsem biliyorumki kavga etmem tartışmam...Yani emniyet kemerinizi takında diyin yüksek sürat yapmayında diyin sis farı süs farı değilde diyin alkollü araç kullanmada diyinde diyin.. Demekten bıkmayın muhakkak birileri okuyor ve biryerde bir tek kişide olsa yalnış yaptığını anlıyor..Bu yazıyıda bunun için yazdım

• gece vakti şehirlerarası yolda sis farlarıyla gezenleri görünce önce sis farlarımı açıp kapayarak sonrada normal selektörle uyarıyorum. ama henüz kafaları pek almıyor anlamıyorlar. polis bu konu üzerine düşüpte ceza yazmaya başlasa millet o zaman öğrenecek sis farının sis olmadığında yakılacağını. Türkiyede anket yapılsa sürücülerin % 80i yasak olduğunu bile bilmiyordur bence. 5-10 sene öncesine kadar sis farını geceleri yakan bu kadar insan görmüyordum. şimdi millette biraz da moda oldu özellikle gençlerde yada kendini genç sananlarda. her ülkenin kuralları ayrı Almanyada kural var Almanyada uyuyorum. Türkiyede de uyuyorum neye uyuyorsun kuralsızlığa. Çünkü Türkiyenin kuralı kuralsızlık. (Hız sınırı-kırmızı ışık-yaya geçidinde yayaya yol vermek- kaplama lastikle ağır vasıtaların terör estirmesi-muayenesi olmayan 15-20 yaşındaki araçlarla trafikte dolaşmak- hatalı sollama yapmak- vs. vs.) Bir de bu yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiyeye gelince trafikte terör estiriyorlar.(istisnalar hariç) yazın uzun yolda kamyonlardan daha çok onlardan korkuyorum. önünü görmeden bir sürü araç sollayanlarala başım belada araçlara mı güveniyorlar anlamadım ki. şimdiye kadar 3 kere kafa kafaya geldim. bir keresinde şarampole yuvarlandım. adam önümde gidiyor karaşı taraf gözükmediği halde araç solluyor. hız sınırına riayet zaten yok. kurallara uyanlara lafım yok ama çoğunluk böyle...

• Hele bazıların sis farları normal farlarından bile daha büyük.
    Hal böyle olunca özellikle geceleri karşıdan gelen ışık miktarı bir anda ikiye katlanıyor ve ister istemez insan rahatsız oluyor.
    Böylelerinin gözüne gözüne açıyorum uzunları ama kurunun yanında yaş da yanıyor maalesef.
  • Haftasonu gördüm adam iki önceki kasa astraya kocaman sarı sis farı takmış ekstradan.şehir içinde yakmış geziyor göz seve seve.polis bunu bile görmüyor adam rahatça geziyor da gidip orijinal sis farını hiç görmez.
    uzunlar ne işe yarıyor,gözünüzü alıyorsa dayayın uzunları.ben öyle yapıyorum.özellikle de akşam açık havada arka sisleri yanık gezenlere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omurkadir

Haftasonu gördüm adam iki önceki kasa astraya kocaman sarı sis farı takmış ekstradan.şehir içinde yakmış geziyor göz seve seve.polis bunu bile görmüyor adam rahatça geziyor da gidip orijinal sis farını hiç görmez.
    uzunlar ne işe yarıyor,gözünüzü alıyorsa dayayın uzunları.ben öyle yapıyorum.özellikle de akşam açık havada arka sisleri yanık gezenlere.

ondanda anlamıyorlar ki. onlarda uzunları yakıp aklı sıra karşılık veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

Haftasonu gördüm adam iki önceki kasa astraya kocaman sarı sis farı takmış ekstradan.şehir içinde yakmış geziyor göz seve seve.polis bunu bile görmüyor adam rahatça geziyor da gidip orijinal sis farını hiç görmez.

ondanda anlamıyorlar ki. onlarda uzunları yakıp aklı sıra karşılık veriyor.

+1.
    adama 4lüleri yakıyosun hiç umrunda bile değilsen ne diyon der gibi gidiyo devam ediyo.
    bunlar uzundan anlamazda bi tane projektör alacaksın içeri. böyle bir durumda arkasına geçip camın önüne kaldırıvereceksin. bak nasıl söndürüyo uzunları.
    karanlık ovada yan yan gider valla

• gençliğimizde şimdi olduğu gibi herkesin aracı yoktu, araç kullananlarında teknik konularda sözleri dinlenirdi, öyle fazladan sis farı falan olmadığı gibi şimdiki gibi öyle mavi ışıklar led lambalar takan olursa da bilirsiniz bilmem ne arabası gibi olmuş derlerdi. bence millet olarak görgüsüzlüğün sınırlarını yaşıyoruz, yanlış olan işlerde herkes kendinden başlayarak burada bir dur demeli. kendi oturduğumuz yerden görmediğimiz bir sis lambasının veya renkli lambaların karşıdakilerin dikkatini çeken bir taciz aracı olduğunu düşünelim.
  • quote:

Sonra da siz ALAMANCILAR, "TÜRKİYE adam olmaz yeaa" deyip, BULGAR'a geçtikten sonra hemen toparlanırsınız.

Alıştık artık bunlara, eskisi gibi yadırgamıyoruz sizleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BmCpRo827 -- 29 Aralık 2010; 1:30:15 >

• SİS farı SÜS farı değildir, SİS farı SİS içindir, insan olanlar açık açık yazmışlar...

2. sayfada Emniyet Müd. yazısını koymuş bir diğer arkadaş, yasak olduğunu ispat için...

Bir diğer arkadaş kanun maddesini koca koca puntolarla koymuş anlaşılsın diye,

gözü alıyor-almıyor konu bu değil, konu yasak olup olmaması, kanun ne demiş : YASAK!! yakamazsın.

yakıyorsan, ya anlama özürlüsün, yada devletini, kanunun, polisini bi yerine takmıyorsun.

15 senedir araba kullanırım. SİS farlarını bu 15 senede toplamda 10 kere ancak kullanmışımdır. O da gerektiğinden dolayı.

Apaçiliğin-Magandalığın lüzumu yok, insan olmak gerek, karşıdakinin ( ve arkandan gelenin) de insan olduğunu unutmamak gerek.

Atalarımız demiş eşşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir, land rover da kullansa, şahin de kullansa farketmez, daha diyecek çok şey var ama, bu 4 sayfayı okuyunca, boşa bir çaba olacak belli.

İnsan olanlara ve kurallara uyanlara saygılar, sevgiler. Yolunuz da açık olsun, farınız da.....

• özellikle şu mantıkı anlamıyorum park lambası yakıp üzerine de sis açanlar . kendi aracımda denedim önünü kati suretle göremiyorsun zaten sis lambasının öyle aman aman bi aydınlatmasıda yok neyine yakıryorsun be adam. gerçi geçen gün bir corsa gördüm içinde bir teyze gündüz vakti uzunlar hariç tüm ışıklarını açmış buda enteresan. amaç apaçilikten başka birşey değil özellikle servis araçları münübüsler böyle geziyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fasher -- 29 Aralık 2010; 10:28:35 >
  • Jandarma makam araçları siyah sümbüllerin daima sisleri açık
  • quote:

Jandarma makam araçları siyah sümbüllerin daima sisleri açık

ben kac adet doblo polis arabasi gordum, sisi acik dolasiyor... yazdim emniyete, araclarimiz kurallara her zaman uyuyordur diye cevap verdiler, saka gibi, guler misin aglar misin :)
  • adı üstünde sis lambası hadi gündüz gösteriş için yakanlar varda gece yağmu kar vede sis olmadıkça yakılması anlamsız
  • Dün gördüm, yağmur yağmaya görsün herkes yakıyor ön arka sislerini. Bu ne arkadaş. Ön sis anlarım, hiçte rahatsız olmuyorum gunduz vaktı ama arka sise sis haricinde herzaman karsı olmusumdur.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.