Şimdi Ara

sis fari icin led yapimi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
1
Favori
1.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aliexpress e gerek yok ,Türkiyede son 5 yıl içinde çok firma kaliteli ürünler getirmeye başladı , İstanbula yolun düşerse veya internetten araştırırsanız çok çeşitli led satın alabileceğiniz yerler mevcut . Karaköy pasajı ve bankalar cad . üzerinde çok firma var . önemli olan montaj aşaması , far içine düzgünce yerleştirip arkasına soğutucuyu monte edip , sudan ,nemden koruyup elektrik kablolarının güvenli şekilde montesi en sonraki aşama far ayarının TÜV normlarına göre ayarlatman , yoksa fenni muayenede mutlaka sıkıntı yaşarsın , led i far içinde düzgün merkezlersen far ayarını istenen standartlarda yaptırırsan ne karşıdan gelen sürücünün gözünü alırsın ne muayenede sıkıntı çıkar .

kolay gelsin .
  • Yok yanlış anlamadım.Ne gerek var diyen arkadaşları görünce yazmak istemedim.
    Tabi gereksiz görenler de olabilir,ışık şiddeti çok diyenler olabilir,saygı duyarım.

Gelin,,,Gereklimi,gereksizmi şimdiki paylaştığım resimleri görüp tekrar değerlendirin.

Evet tercih meselesi arkadaşlar,2 adet 50W power led paralel sürümde;Sarfiyat 13,1watt ışık şiddeti 13.240LM,,
    1ad.55W far ampülü sürümünde 46,7Watt sarfiyatla 1920LM...
    Siz olsaydınız hangi kaynağı kullanırdınız.Hem 3,5 kat daha az sarfiyat hemde 7 kat fazla ışık şiddeti,yani aydınlatma...Tabi tercih sizin,,etkilemek istemem,bir ters durum olur,sorumluluk almam.Bu yazımı sesli düşündüğümü farz edin... sis fari icin led yapimi
     sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 13 Kasım 2016; 16:23:0 >

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Yok yanlış anlamadım.Ne gerek var diyen arkadaşları görünce yazmak istemedim.
    Tabi gereksiz görenler de olabilir,ışık şiddeti çok diyenler olabilir,saygı duyarım.

Gelin,,,Gereklimi,gereksizmi şimdiki paylaştığım resimleri görüp tekrar değerlendirin.

Evet tercih meselesi arkadaşlar,2 adet 50W power led paralel sürümde;Sarfiyat 13,1watt ışık şiddeti 13.240LM,,
    1ad.55W far ampülü sürümünde 46,7Watt sarfiyatla 1920LM...
    Siz olsaydınız hangi kaynağı kullanırdınız.Hem 3,5 kat daha az sarfiyat hemde 7 kat fazla ışık şiddeti,yani aydınlatma...Tabi tercih sizin,,etkilemek istemem,bir ters durum olur,sorumluluk almam.Bu yazımı sesli düşündüğümü farz edin... sis fari icin led yapimi
     sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi

super bi tespit hocam ancak ters durum derken arti eksi nem izolasyonunu iyi yaptiktan sonra bi sorun olabilirmi bunu sormamin sebebi uc gun once bi akrabamizin araci hic bi sebep yokken cayir cayir yandi o yuzden sordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet sis farında 50w led fazla ışık şiddetinde görünebilir.Kolayı var,,hatırlatayım.Yaptığımız step-up devresindeki pot ile ışık şiddetini uygun hale indirin,hem sarfiyatda daha da azalmış olsun.Ne güzel olur değilmi?Bilirsiniz power led sürümünde voltaj düştükçe ışık şiddeti de lineer düşer.
    Bakın şimdi;Kirsal636 arkadaşımız sis lmabalarını 50w power led ile değiştirse,,sarfiyat olarak direk en az 75-80w belki de 90W kârda..Dikkat edin 2 ad.sis lambası 100-110W,, ama 2 ad.50w power led 13,1W
    İşte;diyelim ki 13W tüketimle ışık şiddeti fazla oluyor voltajı düşür ışığı ayarla belki 7-8W toplam tüketim ile sonuç alacak.Bu durumda kâr edilen enerjiyi siz hesap ediverin gayri..Zarar edeceğini söyleyen olurmu?Olmaz herhalde..
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    hocam bu tespitinden sonra iyice niyetlendim peki soyle bisi yapmak istesem aliexpresste dolasirken bu lense denk geldim sis farimin on camini bu.lensle degistirsem isigin karsidan geleni rahatsiz etmesini engellermiyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kirsal636 -- 13 Kasım 2016; 15:53:05 >
  • Ters durum derken;bir farklı dirençten devre çalışmıyor,ters bağlantı yapılabilir.Bu durumlarda sorumluluk almamak,mahcup olmamak adına tercih sizin diyorum..Ör;Bir devre resmi paylaşıyorum adam diyotu ters bağlıyor,ne oldu,,bizim devre çalışmadı oluyor...

Bu arada öyle ters bağlamanın falan çaresi var hocam...Bu çalışma da öyle aracı yakabilecek kapasiteli bir tehlike göremiyorum..En kötü ihtimal,evet ters bağlantı olabilir,,bununda araya bir diyotla çaresi var..Ya da araya bir sigorta atar devam edersiniz.

Arkadaşlar;fazladan 80Watt tüketim demek sizin cepten gidiyor demektir..Araçtaki alternatör o fazladan 80Wattı bedava üretmiyor...Enerji de verimlilik çok önemli,,elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz.Enerji de dışa bağımlı olduğumuzu hatırlatırım..
  • quote:

Ters durum derken;bir farklı dirençten devre çalışmıyor,ters bağlantı yapılabilir.Bu durumlarda sorumluluk almamak,mahcup olmamak adına tercih sizin diyorum..Ör;Bir devre resmi paylaşıyorum adam diyotu ters bağlıyor,ne oldu,,bizim devre çalışmadı oluyor...

Bu arada öyle ters bağlamanın falan çaresi var hocam...Bu çalışma da öyle aracı yakabilecek kapasiteli bir tehlike göremiyorum..En kötü ihtimal,evet ters bağlantı olabilir,,bununda araya bir diyotla çaresi var..Ya da araya bir sigorta atar devam edersiniz.

Arkadaşlar;fazladan 80Watt tüketim demek sizin cepten gidiyor demektir..Araçtaki alternatör o fazladan 80Wattı bedava üretmiyor...Enerji de verimlilik çok önemli,,elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz.Enerji de dışa bağımlı olduğumuzu hatırlatırım..

bu hocam
     sis fari icin led yapimi

• Kirsal636 K kullanıcısına yanıt
    ters baglanti durumunda sistem calismaz diye biliyom yani kisa devre falan yaparmi

• Lens kırmaz,yerine sarı renkli cam yada sarı renkli şeffaf plastik olsun.
    Bu arada bendeki 30W,,50W power ledler gün ışığı(sarı),,sizde gün ışığı alırsanız zaten göz alma probleminin çoğu çözülür.Soğuk beyaz(cold white) almayın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kirsal636

ters baglanti durumunda sistem calismaz diye biliyom yani kisa devre falan yaparmi

Evet arada diyot olduğunda ters bağlantı da elektronik devre çalışmaz.Bir zarar görülmez.
    Lens kullanmak hesap ister , ledi konumlandıracağınız nokta önemli ayrıca lensin açısı önemli , kör göze parmak sokar gibi dar açılı lens alıp laser gibi tek bir noktayı aydınlatmanın anlamı yoktur . faydası olabilir ,zararıda olabilir . açı ve konumlandırma önemli , ayrıca kullanacağınız mevcut sis yuvasında yeterli yer varmı . Lens ,led ,soğutucu derken epeyce kabarık olacaktır .
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    az once paylastigim lens aracimin sis fariyla hemen hemen ayni boyutta yani lens konusunu hani olursa gibisinden dusundum

• quote:

Lens kırmaz,yerine sarı renkli cam yada sarı renkli şeffaf plastik olsun.
    Bu arada bendeki 30W,,50W power ledler gün ışığı(sarı),,sizde gün ışığı alırsanız zaten göz alma probleminin çoğu çözülür.Soğuk beyaz(cold white) almayın..

hocam tamda beyaz dusunuyodum ya lens konusunu ipta edebiliriz sorun yok ama iste gel gelelim araca zarar verirmiyiz kas yapalim derken goz cikarirmiyiz yada araca baglamadan baska bi 12 voltta deneme yapsak

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    diyotu ledle step up arasinami step upla acma kapama dugmesinemi baglayacaz birde sis farlarim seffaf cam 2008 hyundai getz

sis farları için özel üretilmişse kullanmak mümkün . ledi konumlandıracağınız uzaklık noktası önemli . ledi yaklaştırırsınız tamam süper dersiniz bu sefer soğutucuyu led e monte edecek alan kalmayabilir . pahalı bir şey değilse denenebilir. Tabiki mutlaka sigorta kullanmadan uygun kalınlıkta kablo kullanmadan bu tür işleri yapmayın . kabloyu makaronsuz ,izolasyonsuz kullanmayın . kasap gibi kesip biçilen kabloların dikkatsizce izole edilmesinden kaynaklı yangınlar çıkmaktadır . azami özen ve itina gerekir .
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

sis farları için özel üretilmişse kullanmak mümkün . ledi konumlandıracağınız uzaklık noktası önemli . ledi yaklaştırırsınız tamam süper dersiniz bu sefer soğutucuyu led e monte edecek alan kalmayabilir . pahalı bir şey değilse denenebilir. Tabiki mutlaka sigorta kullanmadan uygun kalınlıkta kablo kullanmadan bu tür işleri yapmayın . kabloyu makaronsuz ,izolasyonsuz kullanmayın . kasap gibi kesip biçilen kabloların dikkatsizce izole edilmesinden kaynaklı yangınlar çıkmaktadır . azami özen ve itina gerekir .

makaron falan tamam 0.75 kablo uygunmu elektrik tesisati zaten cekili sis farlarim var fakat gecen kis kara saplandi aracim motor kismina kar birikince kobloyu baglanti yerinden kopardi normal halojene gore tesisat cekili ve role de var

• Evet dışarda 12-13V bir kaynakta yapıp deneyin.Olumlu görürseniz sis lambası yaparsınız.
    Bu arada lens ışık şiddetini artırıp daha da uzağı adınlatma amacıyla kullanılır.Bununla bir deneme sonucum vardı..10W led'e tepegöz lensi takdığımda 2 kat daha geniş alanın aydınlandığını görmüştüm..Tepe göz lensi aynı sizin resimdeki gibi..
  • ilk calistirma esnasindan sonra zamanla isindiktan sonra sorun olurmu birde 50watt led kac derece isi uretiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Kirsal636

ilk calistirma esnasindan sonra zamanla isindiktan sonra sorun olurmu birde 50watt led kac derece isi uretiyor

50watt led 50Watt tüketimle yanar,bozulur.Genelde max. dayanacağı güç bahsedilir.Tek led 18-19 watt tüketimle elimi yakan ısıya ulaştığını gördüm.20-25Watt tüketimde çok büyük soğutucu ve fan gerekir.
    Zorlamaya hiç gerek yok,benim gibi led başı 6-7Watt tüketimle net sonuç alırsınız.
    Vaktim olursa step up devresine bir termal kontrol ve birde ldr kontrol devresi yapacağım.Ör;arıza durumunda aşırı ısınınca devre tamamen kapansın.Yada ışık şiddetine göre de ayar edilebilsin diye düşünüyorum.

Şu lens hk. yazayım.Hemen şimdi bendeki lensin resmini çektim,derken jeton düştü.Sis farında lens olmaz sebebi;Lens ışığı bütün yüzey açısına dağıtıyor.Karşıdan gelenleri direk rahatsız edecektir.. sis fari icin led yapimi sis fari icin led yapimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 13 Kasım 2016; 17:37:13 >

• buna ne dersin hocam ledi zayif olursa 50 wattla degistiririz
     sis fari icin led yapimi

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.