Şimdi Ara

şirket için araba almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
6
Favori
170.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bir sorum var yanlış yere yazmış olabilirim. ancak bilen varsa ve anlayacağım tarzda cevap verilebilirse sevinirim.

internette araştırdım ancak teknik cevaplardan tam net anlayamadım. sorum şu:

bir aile büyüğümüzün bir şirketi var.

ben sıfır araba almayı planlarken, "arabayı şirket üzerine alalım, %18 vergi ve %20 amortisman düşülür araba sana çok ucuza gelir" dedi.

bu işin aslı nedir? teklifi yapan büyüğümüz güvenilirdir ancak ben ticari işlerden anlamam.

dolayısıyla böyle birşey yapmak benim için mantıklı mıdır?

mantıklı ise araç tam fiyatını ödedikten sonra %18 ini şirketten mi alacağım?

diğer %20 amortisman bana ne zaman kar olarak döner?

cevap verebilirseniz sevinirim.

• aracı şirket aracı olarak almak için vergi numarası olması gerekiyor yani işyerin şirketin vs olucak vergi nosu sahibi kişiye ait olmak üzere 2 adette eski araç ruhsat fotokopisi gerekiyor araçların satılmış vs olması önemli değil bunları temin edersen ve bayiye gidip filo dan araç almak istiyorum dersen daha fazla indrim uygulanıyor aldığın araç sayısı 1 den fazla ise dahada indirim uygulanıyor yani birkaç milyar duruma göre karın olur ama araç şirket sahibi üzerine olur sonra devir yapabilirsin işine gelirse adama güveniyorsan gir bişey olmaz kar kardır
  • Bildigim kadariyla aciklayayim. Bu konuda uzman degilim o yuzden yanlisim olabilir.

KDV nin aldiginiz bayiye mutlaka odenmesi gerekir. Ama siz odeyip sirketten mi alirsiniz ya da sirket mi oder o aranizdaki iliskiye bagli. Sirket kendi sattigi mallarin KDv sinden odedigi KDvleri duser ve sadece aradaki farki devlete oder. Bu yuzden satin aldigi mallardaki KDV sirkete yuk degildir. Tabi sirket zarar eden bir sirket degilse.

Amortisman meselesi ise her yil aracin belli bir yuzdesi gider gosterilir. Yani sirketin kari da o oranda azalir. Kar uzerinden vergi verildigi icin odenen vergi de azalmis olur. O yuzde 20 duser olayinda ya bir yanlis anlama var ya da arkadasiniz size yillar icinde alacagi bu vergi inidirimini pesin vermeyi dusunmus.

Bu konunun sakincasi nedir derseniz. Bu olay vergi kacirmaktir. Ulkemizde adaletli bir vergi sistemi olmadigini dusundugumden bu konu da bir yorum yapmiyor. Sizin tercihizdir.

Sizi asil ilgilendiren konu aracin sirket uzerine olacak olmasidir. Arkadasiiz guvenilir olsa bile bir gun isler ters gidip sirket batarsa sizin araciniz haciz edilecektir.

Sirket uzerine alip size satacaksa bu ikinci durumdan kurtulabilirsiniz. Ama sirket ve sahis arasinda ki alim satim da baska vergiler var midir bilemiyorum.

• Şirket için araç alınırken fiyat ödenir ama yıl sonunda kdv şirkete iade edilir. Şirket aracı alırken %18 satarken %0 KDV ile satar. Şirketin KDV fazlası varsa yıl sonunda açık çıkmayacağı için sana bi iyilik yapabilir.
  • resmi olarak araç sizin üstünüze olmayacağı için güven kaynaklı bir sıkıntı yoksa girilmesi gereken bir durum. diğer taraftan aracı elden çıkarırken de şahıs üzerine kayıtlı araçlara göre farklılık olabilir düşüncesindeyim.
  • Yakınınız ile güven problemi olmadığını belirtmişsiniz ancak ben bunu gözardı ederek yanıtlayacağım.

Bayiye gidiyoruz.Aracımızı seçiyoruz,prosedürler başlıyor.Bu noktada şahıs şirketi ise farklı,sermaye şirketi ise farklı bir prosedür var.Bu nokta teknik detaya giriyor.

Sonrasında aracın fiyatı olan xx.xxx TL yi anlaştığınız gibi (peşin-taksit vb.) şekilde aldığınız kuruma tas tamam ödüyorsunuz.Sonrasında devreye şirketin size getirebilecekleri geliyor,

*Şirketin aldığı mallardan dolayı ödediği kdv ile sattığı mallardan dolayı topladığı kdv arasındaki farka göre devlete kdv öder.Şayet uygun bir durum var ise ve yakınınız kabul ederse devlete vereceği kdv tutarını (sizin araçtan doğan farkı) size verebilir.

*Örneğin bu ay 100.000 TL lik bir araç alırsanız 31.12.2010 tarihinde 13.333 küsür amortisman bedeli ayrılacak.Şirket bu bedeli Genel Yönetim Gideri olarak göstereceği için görünen karı azalacak ve daha az vergi ödeyecek.Yakınınız kabul ederse amortismanın düşülmesinden dolayı devlete vermesi gereken tutarı size verebilir.

Tabi ki bunlar işin güzel hoş cezbedici yanları.ANCAK

durum gerçekte pek böyle olmayabilir....Yakınınız size bir şey yapmaya bilir.Bu demek değildir ki şirket batmayacak yahut başına bir iş gelmeyecek.Şirketin iflası durumunda aracınız şirket envanterinde görüldüğü için direk elinizden uçup gidecek sizde arkasından bakıp eliniz kolunuz bağlı oturursunuz ancak.

Şahsi tavsiyem yakınınız sizin düşündüğünüz gibi iyi niyetli ise onun şirketi üzerinden araç kiralayın kira bedelini aranızda anlaştığınız oranda bölüşün.Nasılsa gider yazıyor ve devlete vereceği vergiden düşüyor

Ayrıca kuralına uygun muhasebe tutuluyor ise size ödediği paraları muhasebesel olarak işlemekte sıkıntı yaşayacaktır.

• ya şirket batarsa dikkat edin kar edecem diye elinizdeki bulgurdanda olmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 13NiGhT_M@Re

Yakınınız ile güven problemi olmadığını belirtmişsiniz ancak ben bunu gözardı ederek yanıtlayacağım.

Bayiye gidiyoruz.Aracımızı seçiyoruz,prosedürler başlıyor.Bu noktada şahıs şirketi ise farklı,sermaye şirketi ise farklı bir prosedür var.Bu nokta teknik detaya giriyor.

Sonrasında aracın fiyatı olan xx.xxx TL yi anlaştığınız gibi (peşin-taksit vb.) şekilde aldığınız kuruma tas tamam ödüyorsunuz.Sonrasında devreye şirketin size getirebilecekleri geliyor,

*Şirketin aldığı mallardan dolayı ödediği kdv ile sattığı mallardan dolayı topladığı kdv arasındaki farka göre devlete kdv öder.Şayet uygun bir durum var ise ve yakınınız kabul ederse devlete vereceği kdv tutarını (sizin araçtan doğan farkı) size verebilir.

*Örneğin bu ay 100.000 TL lik bir araç alırsanız 31.12.2010 tarihinde 13.333 küsür amortisman bedeli ayrılacak.Şirket bu bedeli Genel Yönetim Gideri olarak göstereceği için görünen karı azalacak ve daha az vergi ödeyecek.Yakınınız kabul ederse amortismanın düşülmesinden dolayı devlete vermesi gereken tutarı size verebilir.

Tabi ki bunlar işin güzel hoş cezbedici yanları.ANCAK

durum gerçekte pek böyle olmayabilir....Yakınınız size bir şey yapmaya bilir.Bu demek değildir ki şirket batmayacak yahut başına bir iş gelmeyecek.Şirketin iflası durumunda aracınız şirket envanterinde görüldüğü için direk elinizden uçup gidecek sizde arkasından bakıp eliniz kolunuz bağlı oturursunuz ancak.

Şahsi tavsiyem yakınınız sizin düşündüğünüz gibi iyi niyetli ise onun şirketi üzerinden araç kiralayın kira bedelini aranızda anlaştığınız oranda bölüşün.Nasılsa gider yazıyor ve devlete vereceği vergiden düşüyor

Ayrıca kuralına uygun muhasebe tutuluyor ise size ödediği paraları muhasebesel olarak işlemekte sıkıntı yaşayacaktır.

herkese bilgilendirme için teşekkür ederim. şu kiralama işini örnekle açıklayabilir misiniz?

• Şirket aracı kiraladığı firmaya aylık yada yıllık nasıl anlaşma yapıldı ise bir ödeme yapıyor.Bu ödeme de bir gider olduğu için mevcut gözüken karı aşağıya çekmesinde dolayı ödenen vergi azalıyor.Genel olarak vergiden düşme olarak bilinir.Şirket işi için kullanılmayacak aracın giderinin yazılması ne kadar etik vs. konusuna hiç girmiyorum...

Kiralama konusuna gelince,aracı seçip fiyat konusunda anlaşıp kiralıyorsunuz.Yüksek adetli ve uzun dönemli filo kiralamalarında sıfır araç bile alıyor firmalar.Bakım vs. konusunu da onlar hallediyor.Size binip vakti geldiğinde onu verip bir başka araç ile değiştirmek kalıyor...

Supersport vb. araçlar almak isteyenler hariç işletmeler dış kaynaklardan yararlanıp amortismanı 5 senede yapmak yerine kirayı ödediği anda giderleştirdiği sistemleri tercih ediyorlar.
  • bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim. bu iş anladığım kadarıyla hem legal değil hem de benim gibi ticaretten anlamayan adamlara göre değil. paşa paşa kendi yağımızla kavrulalım en iyisi. tekrar teşekkürler.
  • hayır legal bişey...

fakat şirket ne şirketi batarmı vs. bunları düşünmek lazım sadece
  • 3kurus fazla para veririm ama ruhsatta ismim yazar, icim rahat eder
  • herşeyden önemlisi aracın ticari araç olması lazım binek araç için bu geçerli değil kdv sini indirim konusu yapamazlar.ayrıyetten binek araçların amortisman giderlerinide vergi indirim konusu yapamaz.

yani kango doblo vs. yada kamyonet tarzı ufak arabalardan alabilrisin ancak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jinal -- 26 Nisan 2010; 10:28:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.jinal

herşeyden önemlisi aracın ticari araç olması lazım binek araç için bu geçerli değil kdv sini indirim konusu yapamazlar.ayrıyetten binek araçların amortisman giderlerinide vergi indirim konusu yapamaz.

Hayır pek çok Mercedes, Bmw Audi vs. yazdıran var şirket envanterine. Sırf doblo vs. için geçerli değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

quote:

herşeyden önemlisi aracın ticari araç olması lazım binek araç için bu geçerli değil kdv sini indirim konusu yapamazlar.ayrıyetten binek araçların amortisman giderlerinide vergi indirim konusu yapamaz.

Hayır pek çok Mercedes, Bmw Audi vs. yazdıran var şirket envanterine. Sırf doblo vs. için geçerli değil.

mr.jinal haklı.Artık devlet uyandı kanun değişti. MB ler,BMW ler,cipler şirkete gider olarak gösterilemiyor.Ticari araç olması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: playumb

quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

quote:

mr.jinal haklı.Artık devlet uyandı kanun değişti. MB ler,BMW ler,cipler şirkete gider olarak gösterilemiyor.Ticari araç olması lazım.

Devlet bayağı geç uyanmış o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 16 Kasım 2010; 20:15:43 >

• binek araç alımı ve giderleri şirkette gider olarak gösterilebilir. alırken oto kiralama şirketi değilseniz eğer arabayı alırken ödediğiniz kdv yi şirketinizde kullanamazsınız satarkende %1 kdv ödersiniz. . 5 sene boyunca araba değerinin %20 sini kurumlar vergisi kar matrahından amortisman gideri olarak indirebilirsiniz
  • Konuyu hortlatıyım dedimde bizim evdeki tüm arabalar (mercedes, toyota, ford vb. ) hepsi şirket'e kaytlı ve babama niye böyle dediğimde. 5 yıl sonra yıllık %20 amortismandan kendi parasını çıkarıyor yanıtını almıştım. he yeni araba aldık şimdi onuda şirkete kaydettiriyoruz amortisman amaçlı. yani doblo ya felan değil. binek hatchpack araba... :)

++++

Şirkete Nimet giibi bi etkisi daha olur. eğer aracınız şirket aracı olursa sizin benzin fişlerinizin KDV side şirketten gider olarak düşer. (200 küsür liralık bi depo benzinden 40lira kdv gayet güzel bişey şirket için:) )

Ama burda şöyle bi sıkıntı var şirket istanbul şirketidir tüm işi gücü istanbuldadır, senin benzin fişler, sürekli atıyorum erzurumdan geliyodur buda demek olur ki araba erzurumda kullanılıyor. buda farkedilirse bigün maliyeden felan usulsüzlükten incelemeye girebilir şirket.

He o zaman benzin fişlerini vermezsin olur biter..

++

arkadaşların dediği gibi şirket batarsa geçmiş olsun.

++

aradan 1 yıl geçmiş nerdeyse arkadaş almıştır arabasını hayırlı olsun ne yaptı çok merak ediyorum kendine mi aldı şirketemi :)))

• Peki şahıstan alınan ticari araç , 2.el olarak satın alınıp şirket üzerine alınabilir mi ?
    Bilgisi olan var mı ?
  • Arkadaşlar konuyu merak ettim binek araçlarda vergiden düşme oluyor mu ?

araca ödenen kdv nin hepsi mi düşülüyor ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.