Şimdi Ara

Sınıfında dünyanın en yüksek beşinci barajı Yusufeli Barajı açıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
2.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sınıfında dünyanın en yüksek beşinci barajı Yusufeli Barajı açıldı

Artvin’de inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES)’nin açılışı yapıldı. 275 metre yüksekliğiyle dikkat çeken ve dünyada sınıfının en yüksek beşinci barajı olan Yusufeli Barajı, yılda 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. 2 milyar 130 milyon metreküp su depolayacak.

Yapımına 26 Şubat 2013’te başlanan baraj, çift eğrilikli beton kemer sınıfında yer alıyor. 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin birinci, dünyada sınıfının en yüksek beşinci barajı unvanını elde etti.

Ayrıca Bkz.Rüzgardan elektrik üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı

558 megavat (MW) kurulu güce sahip Yusufeli Barajı ve HES’i, Türkiye’nin mevcut hidroelektrik kapasitesinin yüzde 2’sini karşılıyor. Depolanan suyun potansiyel enerjisi yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik enerjisine dönüştürülecek. Yaklaşık 2,5 milyon konutun yıllık elektrik tüketimini veya 750 bin Togg elektrikli otomobilinin yıllık şarj ihtiyacını tek başına karşılayabilecek. Ülke ekonomisine yılda 5 milyar lira katkı sağlayacak.

Baraj nedeniyle Yusufeli ilçesinin eski yerleşim yeri sular altında kaldı. İlçe, yeni yerleşim yerine taşındı. Tarım ve Orman Bakanlığı, su altında kalacak ağaçları kökünden sökerek yeni yerleşim yerindeki 300 dönümlük alana taşıdı. Bugüne kadar 5 bin 844 adet zeytin, dut, ceviz ve nar gibi boylu meyve ağacı, ağaç nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak taşındı. Bölgeye 75 bin yeni ağaç dikildi.

TRT Belgesel, Yusufeli Barajı’nın ilk gününden son gününe kadarki inşa çalışmalarını anlatan bir belgesel hazırladı. “Türkiye’nin Dev Yapıları: Yusufeli Barajı” belgeseli bugün saat 21.00’de TRT Belgesel’de yayınlanacak.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/

• Bir markete gittiğinizde kasiyer ürünleri kasadan geçirince ''ulan ne güzel iş yaptın seni ayakta alkışlıyorum'' diyen var mı aranızda? Olmasa gerek. Zira o kasiyerin görevi o ise hükümetlerin görevi de zaten böyle projeler yapmaktır.
    Pohpohlamak için omurga yetersizliği yapmanın alemi yok.

Asıl mesele şu. Saygıdeğer hükümetimizin bizlere aşıladığı bir şey var. Eğer bir proje varsa orada birileri zengin edilir. Maliyet 3 milyon ise yandaş bundan 4 yada 5 milyon değil en az 23 milyon kazanır. Bu konuda belgelerle açık ve net bir açıklama yapılmadıkça hizmet gerçek değerini bulamaz

Malüm gerici yobaz kesim yine yapılan bu muazzam işe de karşı çıkmış.

Dünyanın 5. yüksek barajını yapıyorsun, bu baraj ülkemizin devasal enerji ve su ihtiyacını karşılayacak ama adam sevinmiyor kasiyer falan sayıklıyor ya yemin ederim yeryüzünde kendi ülkesine bu kadar düşmanlık besleyen başka bir gerici yobaz zihniyet yoktur, bulamazsınız gösteremezsiniz, Allah'a çok şükür ki bunlar azınlık kesim.

Ülkemizin bu gericilerden tamamen kurtulduğu gün çağdaş uygarlık seviyesine adım atacağımız gün olacak.

Üzücü gerçek şu ki bizim vatandaşlarımızın hatırı sayılır derecede çoğunluğu fanatik. Takım tutar gibi parti yada adam tutuyorlar ve yönetimin ülkeyi getirdiği kötü durum geri dönüşü olmaz seviyelere ulaşmadıkça destekledikleri kişiden yada partiden vazgeçmiyorlar. Şahsen milliyetçilik fikriyle büyütülmüş ve mhpye oy vermiş birisiydim lakin görüşlerime uymayan akp ile yakınlaşınca tamamen mhpden vazgeçtim. Ama insanlar bunu yapmıyor. Muhalefetinden iktidarına seçmen kitlesi biraz garip. Bu durumda eğitim seviyesinin düşüklüğü ve olan eğitimin ise kalitesiz ve yetersizliği de var. Bizi yönetenlere ''analarını eşek yapıp üstlerine binsek yine bize oy verirler'' düşüncesini bu halk aşıladıkça arpa boyu ilerler lakin karış karış gerileriz.

Almanya tek örnek değil. Japonya da var. İki toplum da üretim üretim üretim dediler ve boş üretim değildi bunlar. Yüksek teknolojili ürünlerdi. Çünkü onlar istisnalar elbet vardır ama büyük oranda kafalarını kutsal kitaplardan kaldırıp bilime yöneldiler. Ancak benim güzel ülkemin insanı din ile manipüle edilme konusunda takdir edilesi durumdaydı ve onlarca yıldır bu durum kullanıldı. Kullanılmaya devam ediliyor ve edilecek de. Ne zaman dinin değil bilim ve matematiğin karın doyuracağını ve ülkeyi kalkındıracağını anlayan insan sayısı oran olarak yükselir, ne zaman eğitim ve eğitilmiş insan kalitesi artar ancak o zaman ilerlediğimiz yol gerilediğimiz yoldan uzun olur.

Coğrafya kaderdir derler bazen. Asla inanmam. G. Kore ile K. Koreye bakın. Aynı halk, aynı tarih ve aynı coğrafya. Ülkemizde gavur yada münafık kelimeleriyle adlandırılmanın çok sevildiği batı toplumlarına ne ölçüde yaklaşırsak burnumuzun boktan çıkma olasılığı o kadar artar. Lakin Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerin ne kadar yanında durur ne kadar Arap toplumundan medet umarsak her geçen gün daha kötüye gitme olasılığımız o kadar artar.

Chp babamın partisi değil. Yöneticilerini de tanımam etmem. Ama mevcut iktidarı ve Tayyip Erdoğan'ı tanıyor, fikirlerini biliyorum. Yaptıkları, verdiği kararlar ortada. Bir ekonomiyi bilimle değil nas ile yönetmeye çalışan birinin o ülke ekonomisine fayda sağlaması imkan dahilinde değil. Bu yüzden hep diyorum. Seçimde Tayyip Erdoğan'ın karşısında sıradan çinko karbon pil olsa pile oy veririm.

Muhalefetin olası başa geçmesi bizleri denize düşen yılana sarılır gibi bir duruma elbet sokabilir. Ben partizan değil realist bir insanım. Ancak mevcut iktidar bunca zaman yaptığı her 1 iyi şey için 5 kötü ley yapmışken benim muhalefete oy vermemem için hiçbir sebep yok

Uzun oldu ama eğer okuduysanız teşekkür ederim. Belki sorularınızın da ötesine geçtim idare edin

Şu yapılan işe zaten yapılmalıydı niye teşekkür edeyim diyenlerin bakıyorum eski mesajlarına dünyanın en büyük havaalanına hayır, üçüncü köprüye hayır, marmaraya hayır, çanakkala köprüsüne hayır, şehir hastanelerine hayır, otoyollara hayır diye diye yapılan her işe hayır demiş. E hani vatandaşa yapılan her işin yanında durulmalıydı? Ben yapılmasını istemiyorum diyemiyor, Türklere bir yararı olsun istemiyorum diyemiyor da yandaşa gidiyoğ paralağ diye alkışlamıyormuş. Kasiyere teşekkür et bari ayağa kalkıp alkışla diyen yok.
  • Hayırlı olsun. Her Türk evladı için gerçekten gurur verici. Sınıfında dünyanın en yüksek beşinci barajı Yusufeli Barajı açıldı 

• MaşAllah çok güzel, 558 MW kapasite de güzel bir kapasite. Devasa 675 km² göl alanına sahip Keban bile 1330 MW olduğundan, tam verilere ulaşamadım ama tahminen çok daha küçük bir göl alanına sahip olacak olan Yusufeli'nden bu denli yüksek enerji üretimi takdire şayan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 22 Kasım 2022; 18:18:47 >
  • Bir markete gittiğinizde kasiyer ürünleri kasadan geçirince ''ulan ne güzel iş yaptın seni ayakta alkışlıyorum'' diyen var mı aranızda? Olmasa gerek. Zira o kasiyerin görevi o ise hükümetlerin görevi de zaten böyle projeler yapmaktır.
    Pohpohlamak için omurga yetersizliği yapmanın alemi yok.

Asıl mesele şu. Saygıdeğer hükümetimizin bizlere aşıladığı bir şey var. Eğer bir proje varsa orada birileri zengin edilir. Maliyet 3 milyon ise yandaş bundan 4 yada 5 milyon değil en az 23 milyon kazanır. Bu konuda belgelerle açık ve net bir açıklama yapılmadıkça hizmet gerçek değerini bulamaz

• Şükürler olsun,fakirleşiyoruz ama dünyanın en büyüğünü yapıyoruz,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emrekaradag kullanıcısına yanıt
    Çok güzel laf ettiniz. Bencede yapmak zorundasın siz bu halka hizmet etmek için oraya geldiniz. Siz yapmassaniz daha iyi yapanı seçeriz.
    Bir sorum olacaktı Türkiye özelinde bu durum 1923 ten bu yana hep daha iyi hizmet edeni mı yada vaadiyle gelipte başka işler yapanlarmi çoğunlukta olmuştur.
    Atatürk ozaman demiş ki muasır medeniyetler seviyesine cikacaz hedefimiz bu.
    Yani 2. Dünya savaşında harap olan Almanya bile muasır medeniyet biz neden olamadık.
    Merak ediyorum cevabınızı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Daha iyilerinin yapılması inşallah geç olmaz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • emrekaradag kullanıcısına yanıt
    yetti artık şu yandaş muhabbeti! o yandaş dediklerinizin çoğu chpli! bir projeniz olmadığı için hep böyle bayat ezberlenmiş söylemler sıkıyorsunuz!

• ulayrason U kullanıcısına yanıt
    70 yıldır hizmeetten anladıkları heykel olduğundan dolayı

• Kim cebine ne koymuştur bilemem ama yapılmışsa yapılmıştır. Faydası illaki olur. Akarsulardan faydalanma ve gemi taşımacılığı gelişmişlik göstergesidir. Gemi taşımacılığına da erişiriz umarım. Tüm işi istatistik excel yada sunum hazırlamak olan plaza çalışanlarına çok da takılmamak lazım.

• Mion kullanıcısına yanıt

Babana sor bakalım AKP'den önce kime oy veriyormuş? Deden kime oy veriyormuş? Yada sorma ben söyleyeyim. 1950'den beri babanın, dedenin oy verdikleri ülkeyi yönetiyor.

Ne istiyorsun? 20 sene sonra da senin çocuğun "90 senedir hizmetten anladıkları heykel dikmek" demesini mi?

• Yapılan bir doğru, üç yüz bin bir milyon yanlışı götürmüyor maalesef. Yine de emeği geçen herkes sağ olsun.

• Malüm gerici yobaz kesim yine yapılan bu muazzam işe de karşı çıkmış.

Dünyanın 5. yüksek barajını yapıyorsun, bu baraj ülkemizin devasal enerji ve su ihtiyacını karşılayacak ama adam sevinmiyor kasiyer falan sayıklıyor ya yemin ederim yeryüzünde kendi ülkesine bu kadar düşmanlık besleyen başka bir gerici yobaz zihniyet yoktur, bulamazsınız gösteremezsiniz, Allah'a çok şükür ki bunlar azınlık kesim.

Ülkemizin bu gericilerden tamamen kurtulduğu gün çağdaş uygarlık seviyesine adım atacağımız gün olacak.

• yazın elektirik 2 en düşük güçte çalışan klimaya 1000 lira geliyordu buna yararı olmayacaksa ne önemi var hep hükümet kazanıyor halk hep aç

• Elektriğe kol gibi zam yaptıktan sonra (2013te kendi adamlarına özelleştirildi TR 7 bölge elektrik dağıtım) baraj yapmak kimin işine gelir? bir düşünün bakayım. Baraj kimin parası ile yapılıyor? elektrik faturaları kimin enerjisi ile kime ödeniyor? Düşün domino taşını tek tek düşün seni domine edenleri bir düşün.

Sizin eve giden yolu senden para alıp kazayım. Üstüne köprü koyayım her geçişte eve geçerken 1 TL alayım. Beni alkışlarmıydın?

Regal reklamı vardı hani. Çat diye yapıştırıyor adam hala uyuyorsunuz. Uy-mayın/Uy-u-mayın.

• Mion kullanıcısına yanıt
    Sizin gibi düşünen insanlar yüzünden onur anıtına ip bağlanıyor devrilmeye çalışıyor. Birisi balyozla kırmaya çalışıyor. Ukraynaya bak 2014te lenin anıtı (heykel demedim) yıkıldı sonra ne olmuş bir bak bakayım. Cia'nın bazı teknikleri var. Kurucu liderlerinin anıtlarını yık eski resmi bayramları yenileri ile değiştir... Diğer yandan beton kafa beton sanıyor her yeri. Hatırlatıcı anımsatıcı anıt olarak görmüyor beton nesne sanıyor diye giriş yapıyor. //Gören göz izler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 23 Kasım 2022; 0:32:38 >
  • ulayrason U kullanıcısına yanıt

Üzücü gerçek şu ki bizim vatandaşlarımızın hatırı sayılır derecede çoğunluğu fanatik. Takım tutar gibi parti yada adam tutuyorlar ve yönetimin ülkeyi getirdiği kötü durum geri dönüşü olmaz seviyelere ulaşmadıkça destekledikleri kişiden yada partiden vazgeçmiyorlar. Şahsen milliyetçilik fikriyle büyütülmüş ve mhpye oy vermiş birisiydim lakin görüşlerime uymayan akp ile yakınlaşınca tamamen mhpden vazgeçtim. Ama insanlar bunu yapmıyor. Muhalefetinden iktidarına seçmen kitlesi biraz garip. Bu durumda eğitim seviyesinin düşüklüğü ve olan eğitimin ise kalitesiz ve yetersizliği de var. Bizi yönetenlere ''analarını eşek yapıp üstlerine binsek yine bize oy verirler'' düşüncesini bu halk aşıladıkça arpa boyu ilerler lakin karış karış gerileriz.

Almanya tek örnek değil. Japonya da var. İki toplum da üretim üretim üretim dediler ve boş üretim değildi bunlar. Yüksek teknolojili ürünlerdi. Çünkü onlar istisnalar elbet vardır ama büyük oranda kafalarını kutsal kitaplardan kaldırıp bilime yöneldiler. Ancak benim güzel ülkemin insanı din ile manipüle edilme konusunda takdir edilesi durumdaydı ve onlarca yıldır bu durum kullanıldı. Kullanılmaya devam ediliyor ve edilecek de. Ne zaman dinin değil bilim ve matematiğin karın doyuracağını ve ülkeyi kalkındıracağını anlayan insan sayısı oran olarak yükselir, ne zaman eğitim ve eğitilmiş insan kalitesi artar ancak o zaman ilerlediğimiz yol gerilediğimiz yoldan uzun olur.

Coğrafya kaderdir derler bazen. Asla inanmam. G. Kore ile K. Koreye bakın. Aynı halk, aynı tarih ve aynı coğrafya. Ülkemizde gavur yada münafık kelimeleriyle adlandırılmanın çok sevildiği batı toplumlarına ne ölçüde yaklaşırsak burnumuzun boktan çıkma olasılığı o kadar artar. Lakin Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerin ne kadar yanında durur ne kadar Arap toplumundan medet umarsak her geçen gün daha kötüye gitme olasılığımız o kadar artar.

Chp babamın partisi değil. Yöneticilerini de tanımam etmem. Ama mevcut iktidarı ve Tayyip Erdoğan'ı tanıyor, fikirlerini biliyorum. Yaptıkları, verdiği kararlar ortada. Bir ekonomiyi bilimle değil nas ile yönetmeye çalışan birinin o ülke ekonomisine fayda sağlaması imkan dahilinde değil. Bu yüzden hep diyorum. Seçimde Tayyip Erdoğan'ın karşısında sıradan çinko karbon pil olsa pile oy veririm.

Muhalefetin olası başa geçmesi bizleri denize düşen yılana sarılır gibi bir duruma elbet sokabilir. Ben partizan değil realist bir insanım. Ancak mevcut iktidar bunca zaman yaptığı her 1 iyi şey için 5 kötü ley yapmışken benim muhalefete oy vermemem için hiçbir sebep yok

Uzun oldu ama eğer okuduysanız teşekkür ederim. Belki sorularınızın da ötesine geçtim idare edin

• Desenize elektriğe yine zam gelecek

• Birşeyler yapmak devletlerin asli görevidir. Sağı solu yoktur bu işin. Allah razı olsun demeyede gerek duymuyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • O Çoruh nehri üzerinde ki sıralı baraj projesine bayılıyorum. Çok iyi düşünülmüş kim düşündüyse. Bu barajla beraber irili ufaklı tek nehir üzerine 10 tane baraj oldu ve toplam kurulu gücü Atatürk barajının yarısına ulaştı. Denizden 1500 metre yükseklikten sıra sıra kurulan barajlar sürekli bir birini besleyerek gidiyor ve en son sınırda 100 metre deniz yüksekliğine kurulan muratlı barajı ile baraj zinciri tamamlanıyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.