Şimdi Ara

Sinema senaristlerinin kazancı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
12.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sinema senaristleri belirli bir ücret aralıgında mı para alıyor Turkıyede yoksa fılmın gısesınden payına dusen yuzde kadar mı ?

• Takip Radyo sinema televizyon okuma gibi bir niyetim var.
  • Bende hep şu konuyu merak ederim ; Neden yönetmenler senaristlerden önce gelir. Çok büyük bir haksizlik bence. Kusura bakma baltaldim ama bi kaç kisiyle bu konuyu tartismak istedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • projelerın sonunda yonetmen ısmının yazılması ıster ıstemez algılarda oyle olmasını saglıyor.ama senarıst yoksa hıç bır sey yoktur

ve turkıyede tanınmamış bır senarıst ortalama ne kadar kazanabılır fılmınden? butce oranı seklınde mı belırlı bır para mı acaba
  • Senarist yoksa hiç birşey yoktur.O yüzden Senaristler film veya dizilerin izlenme oranına göre para alır.
    Bölüm başı nasıl oyuncu para alıyorsa Senaristte öyle alıyordur.
  • Senaristler büyük paralar kazanmaz.Geçmişte senaristlerin eylemleri olmuştu Hoolywood'da.Oyuncular destek vermişlerdi senaristlere.Hatta filmlerin vizyona girişlerinde aksamalar olmuştu yanılmıyorsam.
    Film tam bir ekip işi.Senaryo yazarları da burada çok büyük role sahip değiller düşünüldüğü gibi.Senaryo ne olursa olsun,başarı yönetmenin hayal gücü ve istedikleri ile gelişiyor.İşin set kısmı ve kurgu kısmı en maharet isteyen bölümleri.Storyboard cılar,görüntü yönetmenleri,makyaj,efekt vs işlerle uğraşanlar bile senaristler kadar emek sarfediyordur.Muhtemelen Hollwood da böyle düşünüyor.Tersi olsaydı grev yapmazlardı.
    Olunucaksa yönetmen olunmalı
  • ''İyi bir senaryodan kötü bir film çıkabilir ama kötü bir senaryodan iyi bir film çıkamaz''

lafı ile senaristlerin ne derece büyük bir öneme sahip olduğu vurgulanmıştır.
  • Bu tamamen yapılan anlaşmaya bağlı. Senaryonuzu ya belli bir meblağ karşılığında satarsınız ya da film vizyona girince gişeden anlaştığınız yüzdeye göre bir pay alırsınız. Alınan ücretler de tıpkı oyuncularda ve yönetmenlerde olduğu gibi çok çeşitlidir. Hollywood'da 3-5 milyon dolara satılan senaryolar biliyoruz. Ama çoğu zaman bu rakamlara çıkmaz. Türkiye'de senaristlerin projeler için pek bir önemleri yoktur, tabiri caizse sabah 8-akşam 5 çalışırlar ve genellikle yapımcılar tarafından yazılanlara müdahale edilir. Haliyle Türkiye'de hangi aralıklarda kazanılıyor bilmiyorum ama yine senariste göre değişiyordur tabi ki. Benim tahminim bölüm başı bin lira ile 20-25 bin lira arasındadır şu anki piyasa. Filmleri ise tahmin bile edemiyorum çünkü çoğu zaman bir adam filmin senaristi-yönetmeni-yapımcısı-ışıkçısı-montajcısı oluyor ülkemizde maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ürüng Ayığ Toyon -- 4 Temmuz 2017; 0:30:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PembePanjur

''İyi bir senaryodan kötü bir film çıkabilir ama kötü bir senaryodan iyi bir film çıkamaz''

O tırnak içindeki sözcüğe çok da katılmıyorum. Her izlediğimiz yapımın mükemmel bir senaryosu yok; hatta bazılarında senaryo bile yok veya yok gibi bir şey. Ama yapıma öyle bir üslup koyuyor öyle bir atmosfer, kurgu, çekim teknikleri ve tarzı uyguluyorlar ki bir şekilde izleniyor ve yapım seyirciyi kendine çekiyor.

Yönetmen de önemlidir, senarist de. Ekibin her parçasının bir önemi var. Sanırım yönetmenler daha çok göz önünde ve son karar sahipleri olduğu için onlara daha çok önem veriliyor.

• Senarist bir filmin herşeyidir zaten o kazanmayacakta kim kazanacak!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taylor Lautnerr -- 4 Temmuz 2017; 22:32:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

Bende hep şu konuyu merak ederim ; Neden yönetmenler senaristlerden önce gelir. Çok büyük bir haksizlik bence. Kusura bakma baltaldim ama bi kaç kisiyle bu konuyu tartismak istedim.

Çünkü filmi film yapan kamera arkası ekip için yönetmen ve görüntü yönetmenidir.

Alelade bir senaryo ile çok güzel filmler yapabilirsin ama kötü bir yönetmenle iyi bir film yapamazsın.
  • quote:

''İyi bir senaryodan kötü bir film çıkabilir ama kötü bir senaryodan iyi bir film çıkamaz''

Pulp Fiction.

Filmi izlemeyen birine versinler senaryoyu bu ne lan 3 saatime yazık oldu der yırtıp atar senaryoyu.

Zaten adı üstünde Pulp Fiction.
  • Kendileri en önemli işlerden birini yapıyorlar aslında ama muhtemelen çok da düşük kazanıyorlar,hakettikleri değeri gördüklerini düşünmüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: neuro

quote:

Pulp Fiction.

Filmi izlemeyen birine versinler senaryoyu bu ne lan 3 saatime yazık oldu der yırtıp atar senaryoyu.

Zaten adı üstünde Pulp Fiction.

Dediğin film en iyi orjinal senaryo ödülü sahibidir.
  • Bu konuda bin türlü ayrı etken vardır, sabit bir piyasası yoktur, eğer geçmişi başarılı olan bir senaristsen kaşen artacaktır, dizilerden bölüm başı on bintl almaya başlarsın, sinemadan ise her milyon izlenme başına 300 bintl alabilirsin,

Geçmişin yoksa izlenmede milyon başına 100bintlyi geçmen zor, dizilerde ise bölüm başı 3bin tl alırsın

• 100 milyon dolarlık bir filmde yönetmen ortalama 4-5 milyon, senarist de 3-4 milyon civarı alıyor. Başrol oyuncusu 10 milyon. En çok para filmin yapımcılarına ve dağıtım şirketine gider. Bu yüzden çoğu iyi yönetmen çektikleri filmlerin yapımcılığında da rol alırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K0BE_24 -- 16 Temmuz 2017; 23:47:17 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.