DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
[Silindi]
9
Cevap
0
Favori
1.628
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite Eğitimi ve Yüksek Lisans, Doktora >> Sınavsız Bilgisayar Mühendisliği (İlköğretim 8 - Lise 2 Öğrencileri İçin)
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2825 Mesaj
   24 Ocak 2011 09:48:44
   Çok güzel bir fırsatmış. Umarım birilerinin işine yarar.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   24 Ocak 2011 22:10:54
   eğitim olmadan bu sınavları geçmeniz zor bu sınavlara hazırlıkta kullanılan kitaplar üniversitelerde ders olarak okutuluyor türkçeleride yok hatta turkiyede liseyi geçin bu dersleri çoğu bilg. bölümünde hakkıyla verebilecek hoca bile yok. bahsettiğim enformatik yani bilg. olimpiadı içindir yanlış anlaşılmasın.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aborjin44 -- 24 Ocak 2011; 22:13:49 >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   24 Ocak 2011 23:29:31
   arkadaşım c c++ ile alakalı değil bu c çok minik bir ayrıntı ana konu algoritmik düşünmedir özel liseleri biliyorum okuttukları kitaplarıda biliyorum ayrıca zeka ne olursa olsun eğitim olmadan bir işe yaramaz bu sınavlarda algoritmik düşünce yeteneği gerekir ki bunu kullanmak için önce eğitim alman lazım ben sıradan bir okulda bilgisayar bölümü bu çocukların olimpiad için çalıştığı kitabları okutamaz diyorum ve bunda kararlıyım okuldaki doçentler bile bu konularda zayıf. ha ilk aşamayı geçer eğitim alır devlet eğitirse bilemem ama ilk aşamayı eğitim almadan geçmesi zor ayrıca özel okullar parayı basıp eğitmen tutuyor ben devletteki öğrencilere yol gösteriyorum özellikle
   ngilizcede iyi olan anadolu liselerine. özeller neden hep 1. çıkarıyor devlette öğrenciyle ilgilenen yokda ondan. algoritma alanında türkçe kitap yok. o dediğin c kitaplarıyla olmaz o iş o kitap çok alakasız bir kitap olimpiada girecek öğrenci programcı olmayacak daha çok algortimik sorulara cevaplar verecek. discrete matematik combinatorik ve algoritma çalışması lazım c ufak bir ayrıntı sadece.

   bu olimpiada katılacak öğrencilere tavsiyem bilg muh bolumlerine gidip bu derslere girsinler hocalardan rica ederlerse hayır demezler tabii bu işe lise 1 de başlamak daha hayırlı olacaktır.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aborjin44 -- 24 Ocak 2011; 23:42:16 >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   24 Ocak 2011 23:38:51

   http://www.coskun.k12.tr/?id=971

   Bilgisayar Olimpiyatının Genel Müfredatı
   Temel matematik konuları
   ÖSS Matematiği
   Mantık
   Taban aritmetiği
   Bağıntılar
   Fonksiyonlar
   Polinomlar
   Permitasyon, Kombinasyon, Binom, Olasılık
   Tümevarım
   Logaritma
   Matrisler
   İleri Matematik
   Analitik geometri
   Sayılar teorileri
   Kombinatorik
   Graph Teorileri
   Computational Geometry
   Bilgisayar Programlama Dili
   İleri düzeyde C programlama dili
   C++ 'ta STL


   Veri Yapıları :
   Linked List
   Stack - Queue
   Sorting (Bubble, Selection, Insertion, Shell, Quick, Merge, Coounting, Radix)
   Searching
   Tree
   Binary Search Tree
   Hash Table
   Heap/Heap Sort
   Algoritmalar
   Arama teknikleri (Search Techniques),
   Sıralama teknikleri (Sorting Techincques),
   Recursif algoritmalar,
   Dinamik programlama,
   Graph Algoritmaları
   Graf Veri Yapıları(List, Matrix)
   Depth First Search (DFS)
   Breath First Search (BFS)
   Connectivity
   Articulation Points
   Strongly Connected Components
   Topologic Sort
   Single Target Shortest Path Algorithms (SP)
   Minimum Spannig Tree (MST)
   All Shortest Path (ASP)
   Bipartite Graphs/Maximum Matching
   Network Flow
   Advanced Searching
   Exhaustive Search/Pruning
   Branch and Bound
   A* Search
   Genetic Algorithims
   Geometry/Computational Geometry
   İleri Veri Yapıları
   +Heap with Update Operations
   Data Structures for Disjoint Sets
   Red Black Trees
   2-3 Trees
   AVL Trees
   Treaps
   B-Trees
   Binomial Heaps
   Fibonacci Heaps
   Index and Interval Trees
   Number Theoretic Algorithms
   Gaussian Elimination
   Selected Topics:
   Parsing
   Backtracking
   Game Theory(Minimax Theorem - Alpha-Beta Pruning)
   KMP Search
   Automata Theory
   Mincut
   Convex Hull   siyah olanlar bilg muh mufredatıdır hatta çoğu okulun bilgisayar bölümü bunların yarısını yüksek lisansta gösterir belki yüzeysel sorulardır ama yinde iyi bir eğitmenle başka olur. bu işe ciddi girecek öğrencilere önerim ingilizceleri varsa youtube da pekçok okulun güzel c ve algoritma dersleri var ciddi ilgilenen varsa linkleride sonra eklerim ingilizce bilmek kaidesiyle çünkü dersler ingce.

   dediğim gibi deitelin dandik c kitabıyla olacak iş değil bu siyah renkli konularda piyasada işe yarar turkçe kitap yoktur.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   24 Ocak 2011 23:46:18
   Computational Geometry bak mesela bu dersi tr de iki veya 3 okul açıyor sadece


   Gaussian Elimination bu mesela basitçe söylersek eleme yoluyla n bilinmeyenli n denklemi çözmenin ingilizce manası demek bu bile ingilizce sanırım anlatabilmişimdir. bizde öğrencilerimizin başarılı olmasını hocalarının işe yaramazlığının kurbanı olmamalarını isteriz.
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   25 Ocak 2011 21:25:35
   O doçentlere selam söyleyin siz onlar size öyle derler bizde biliyoruz ne olduklarını ayrıca her doçent bu dersleri veremez doçentler doktora yapıp başka konularda uzmanlaşıyor bunların çoğunu unuturlar ancak algoritma konusunda çalışan varsa o iyi bilebilir ayrıca top 5 okuldan banane elbette ben turkiye genelinden bahsediyorum ankara istanbulda olmayan öğrenci girmesinmi olimpiada ayrıca ailesinin sırf olimpiad için ders aldıracak kadar parası varsa zaten en ii yerde okutur hatta yurt dışında okur nie uğrassın.

   Sınavsız Bilgisayar Mühendisliği diye konu açmışsınız zaten okadar imkanı olan ailenin çocuğu sınavsız okur olimpiada gerek yok. o C kitabı güzel değil piyasada tonla c kitabı var hocalar bakıyormu sanıyorsunuz yeni kitablara alışmışlar gidiyorlar işlerine geliyor ödevler aynı slaylar aynı yangelyat ayrıca asistanlar ödev falan okumak istemez nasıl başatan savarım biter diye bakar mecburiyetten okur yarım yamalak iş olur oda neyse hocaların ne okuttuğu beni bağlamaz algortima kod yazmakla öğrenilmez kağıt kalemle öğrenilir belki girişte biraz kod yazdırıp öğrenciye sevdirilir ama algoritma geliştirecek biri kağıt kalem kullanır kod yazmaz kod en sonki iştir teferruattır. c ye gerek var elbette ama çok az var asıl olan algortima bilgisi

   KİTAP DOĞRU ÇOK VAR AMA TÜRKÇE KİTAP YOK   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aborjin44 -- 25 Ocak 2011; 21:31:37 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3415 Mesaj
   26 Ocak 2011 01:17:00
   Konulardan anlaşıldığı üzere çok iyi C bilmeyi gerektiriyor. Tree, Sorting...vs baya kamikaze bir sınav olsa gerek.
   |
   |
   _____________________________

   Encinaar
  • Yüzbaşı
   738 Mesaj
   26 Ocak 2011 17:50:28
   Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes.
   Edsger W. Dijkstra
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   26 Ocak 2011 19:32:29
   * Tonla Türkçe kitap var. Neye dayanarak böyle konuşuyorsunuz bunu anlamak güç. Ayrıca hangi yetkinlik ile.

   Kitapların adlarını yazmanızı bekliyorum evet tonla kitap var birçoğu kalitesiz çevirilerden ibaret. Ayrıca siyahla gösterdiğim konularda adam gibi yazılmış hangi kitap var rica etsem yazarmısınız buraya bende öğrenmiş olayım pekçok kitap var ama çeviri ve anlatım berbat.

   * Çok değerli hocalardan ders aldım. Derslerine girdim. Bu hocalar ile gurur duyarım. Keza görüştüğüm her hocamın çalıştığı projeler bellidir. Bence siz selam söyleyin diye takınacağınıza o aşamaya gelin bize yardımcı olun. Boşa sıkmak kolay. Ayrıca hangi okulda olduğunuzu çok merak ediyorum. Gördüğüm pek çok okulda değerli ve bilgili hocalar derselere giriyordu. Fakat dediğim gibi sizin okullarda marjinal bir durum olabilir.

   Siz bilgisayar biliminden anlamıyorsunuz hocalar değersiz demedik kişiler doktora yaparken belli bir konuya odaklanırlar o konuda çalışırlarken bu konularla gerekmedikçe ilgilenmezler bu yüzden bu konuları unuturlar bu hayatın gerçeğidir ancak bu konularda her hoca bu yüzden uzman olamaz bu demek değildirki hocalar kötüdür.

   Kitaba gelince MIT başka kitap okutuyor stanford başka şimdi bunların okuttuğu kitap mı en iyi kitaptır ? Deitel kalitesiz bir kitap anlatımı basit olduğu için öğrencilere kolay geliyor ama C öğrenmek ve uzman olmak için yetersizdir.

   * Olimpiyata herkes girebilir. Hatta şunu da söyleyeyim. Kendisini programlama alanında geliştiren herkes rahatlıkla girebilir. Yani internetten de bu işi öğrenebilir. İlla İngilizce öğrenmesine gerek yoktur. (Fakat bu iş hayatında şarttır)

   Dediğim gibi programlama bilmek çok başka bir şeydir bilgisayar bilimi bambaşka siz bilgisayar biliminden anlamıyorsunuz. Veriyapıları ve algoritmalar her turlu dilde rahatlıkla yazılır çok iyi C bilmekle bunların alakası yoktur. CLR kitabı algoritma alanında literaturdur kodlar pascal benzeri peseudo code olarak yazılmıştır C nin esamesi bile okunmaz. Donald Knuth un artof CS adlı kitabı kendi uydurduğu bir assembly dilinde yazılmıştır C den iz bile yoktur. Siz yazılım muhendisliğiyle bilgisayar bilimini karıştırıyorsunuz burada ana nokta algoritmayı geliştirme kodlama önemsizdir ha ben demiyorum hiç dil öğrenmeyin falan ama dili işini görecek düzeyde öğrenmesi yeterlidir. Porgramlamada kendini geliştiren olimpiadda kesinlikle başarılı olamaz algoritma geliştiren başarılı olur bunun için önce varolan algoritmaları iyice öğrenmesi lazım.


   * Algoritma bir mantık işidir. Eğer 0 kod bilgisi ile algoritma öğrenilir ve koda hiç gerek yoktur diyebiliyorsanız gerçekten müthiş bir zeka ile karşı karşıyayız demektir. Birşey yazmaya gerek yok. Bu sınavda 0 kod bilgisi ile hiç bir şey yapamazsınız. (birde sorulara baksanıza)

   Öyle bir şey demedim ama çok iyi C bilmek gereksizdir çok iyi C bilmek bambaşka birşeydir genelde düzgün yazılım mühendisliği için C kullanabilmketir ama olimpiad için gereksizdir kimse olimpiadda senin free etmeyi unuttuğun pointera falan bakmaz.

   *Konunun adı gayet doğru ve yerindedir. O kadar imkanı olan kişi nasıl sınavsız okuyor orasını çözemedim. Ayrı ülkelerde yaşıyor olabiliriz. Piyasadaki en iyi C kitabı budur. Üniversitelerde okutulan kitap budur (1-2 yılda yeni bir kaynağa geçilmiş olabilir). Neye dayanarak bunu söylüyorsunuz açıklayınız.

   SAT gibi ilkokul çocuğunun bile zorlanmadığı bir sınava girip turkiyedeki en üstün okuldan daha üstün bir okulda rahatlıkla okur. Ayrıca öss de başarı gösteremeyen embesil zengin çocuklarını bile okutacak kadar çok özel okul varki. Siz dersiniz bak ama sınava giriyor evet formaliteden giriyor embesiller sonra da bir özele kapağı atıyorlar. Üniversite hocaları herşeyi bilmez sadece alanlarında uzmandırlar bu konuların bazılarını 10 yıl önce belki görmüş ve unutmuşlardır hoca olmak demek herşeyi bilmek değildir.

   Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes.
   Edsger W. Dijkstra

   Bu sözü iyice anlayın programlama olmadan evet birşey yapamasınız ama programlama çok minicik bir noktadır computer science başka şeydir. Bu yüzden yazılım mühendisliği doğmuştur. Ülkemizde çok büyük kesim programlama takıntılıdır programlama bilince herşeyi öğrendim sanır ha genetik algoritmanın mesela sonucu 1 ayda çıkabilir bile olimpiaddda oturup 1 aymı bekleyecek güldürmeyin insanı. O treelerin bazılarının yazılması kaç saat sürer yazanlar bilir adam saatlerce tree mi yazacak hayır çalışma yapısını bilecek algoritmayı kuracak okadar.

   Siz programcı kafasındasınız programcılık algortima geliştirme tarafında önem olarak bir hiçtir algoritma için kağıt kalem yeter C D E F hikayeden ibaret.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aborjin44 -- 26 Ocak 2011; 19:51:59 >
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   97 Mesaj
   27 Ocak 2011 20:19:07
   Neyse amacım polemik değil herkes bildiği gibi yapsın yalnız türkçe savunuculuğuna girip de uyduruk eserleri millete kasmaya kalkan olursa karşısındayımdır. Bilkent Odtu Boğaziçi Koç Sabancı hangi derste hangi türkçe kitabı okutuyor madem bu kadar iyi kitaplar var bunlar niye okutmuyorlar.


   The man who does not read good books has no advantage over the man who can't read them. ~Mark Twain

   Kimse uyduruk türkçe kitapları okumakla vakit kaybetmez umarım.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
izmir havalimanı transfer
SEO
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
1,065
1.2.156

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.