Şimdi Ara

Sınav stresiyle nasıl baş edilir,sınav stresinden kurtulma yolları,zihin teknikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
4
Cevap
3
Favori
826
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> Sınav stresiyle nasıl baş edilir,sınav stresinden kurtulma yolları,zihin teknikleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    595 Mesaj
    Merhabalar,yakında 2013 YGS sınavına gireceğiz ve sınavlarda en tehlikeli sorun sınav stresidir.Bunu aşamazsak maalesef aylarca çalışmamız tüm emeğimiz boşa gidebilir.Ancak bu konuda aşağıdaki yazıyı okuyarak sınavda heyecanlanmamak için yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Sınav stresiyle savaşın
    Ağır stres genelde sadece performansınızı düşürmekle kalmaz,sınava hazırlığınızı da etkiler.Burada yazılan stresle başa çıkma tekniklerini denemelerde uygulayın ki sınav geldiğinde artık tanıdık olsunlar.Bilmeniz gereken ilk şey,azıcık heyecanın aslında iyi olduğudur.Bu heyecan hem sizi motive eder hem de sınava konsantre olmanızı sağlar.
    İyi hazırlanmak
    Maalesef bunu söylemek zorundayım,iyi hazırlanmalıyız.Özgüvenin ve sakinliğin ilk ve en hayati şartı hakikaten iyi hazırlanmaktır,hatta gereğinden iyi hazırlanmak.O kadar iyi hazırlanın ki artık cevaplarınız otomatikleşsin.
    Negatif düşüncelerle savaşın
    Birisi ''bu sınav çok zor,mahvolduk,bittiik'' vs konular açtığında,''çalışır yaparız,hallederiz'' deyin.Motivasyonunuzu kaybetmeyin.
    Gözünüzün önüne getirin
    Sınava girdiğinizi,bütün soruları şimşek hızıyla çözdüğünüzü,çok başarılı olduğunuzu,sınavdan sonra hissedeceğiniz huzuru ve rahatlığı,sonuçları alınca duyacağınız mutluluğu,ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi tebrik edişlerini,ilk sıralara yazdığınız bölümlerin gelişini hayal edin.O bölümlerdeki öğrencilik hayatınızı gözünüzün önüne getirin.Bu sizi motive edecek hem de bu kadar derdi niye çektiğinizi hatırlatacaktır.
    Sınav stresi ile başa çıkma yöntemleri
    Antreman yapın
    Fiziksel aktiviteler vücudunuzun rahatlamasını ve bilincinizin netleşmesini sağlayacaktır.Ayrıca bilimsel gerçeklere göre vücudunuzun formda olması,sınav performansınızı olumlu etkileyecektir.Koşun,yüzün,ağırlık çalışın...
    Çalışma planı
    Çalışma plananınız olsun ve ona sadık kalın.Program sınava doğru giderek hafifleyecek şekilde olsun mümkünse.
    Ayrıca;zamanı iyi kullanma alıştırmaları yapın.Şık eleme konusunda prof olun,doğru dürüst beslenin,sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
    Beyniniz sıkılsın
    Sınav stresi ile savaşmada yukarıda 'başarı hayali'ni tavsiye etmiştim.Bir de bunun tam tersi olan bir vizüalizasyon tekniği var.Sınava hazırlık döneminde bunu sık sık yaparak stres düzeyinizi azaltabilirsiniz.Sınava girdiğinizi ve her şeyin çok kötü gittiğini hayal edin.Hiçbir bölümü kazanamadığınızı,mahvolduğunuzu,herkesin sizle alay ettiğini,hatta gençliğinizin bundan sonraki yıllarını kahvehane köşelerinde kağıt oynayarak geçirdiğinizi hayal edin(bu derece kötü olmayacak tabiki hiçbir şey,böyle hayal etmeniz sizi o seçeneklerden olabildiğine uzaklaştırır).Gerekiyorsa ağlayın.Çok üzülün.Kahrolun.Bunu arka arkaya üç kez yapın.Bir süre sonra beyniniz minik panik ataklar geliştirerek ''Eeh,ne bu ne mız mız mız,dertleneceğine otur çalış'' demeye başlayacaktır.Nasıl yumruğunuzu günlerce sıkamıyorsanız,bu konuda streslenmeyi de sonsuza dek sürdüremeyeceğinizi de göreceksiniz.
    Sınavdan önce
    Bütün kaynaklar sıkı bir uyku çekmenizi söyler ama uyuyamazsanız da üzülmeyin.Bir kaç saat az uyumak performansınızı o kadar da etkilemez.Son akşam güzel bir film seyredin.Ders çalışmayın (ben çalışacağım çünkü öbür türlü huzursuzlanıyorum tercihe bağlı).'Son bir iki gün ders çalışılmamalı' denmesinin asıl sebebi yapamadığınız bişey olduğunda sanki hiçbir şey bilmiyormuşsunuz hissine kapılmayın diyedir.Sınav sabahı sıkı kahvaltı yapmanız söylenir ama abartmayın,fazla yemek,beyne gitmesi gereken kanın mideye gitmesine sebep olabilir.
    Mekana ulaştınız
    Çok heyecanlısınız,derin nefes alın.Nefesi tutun ve içinizden beşe kadar sayıp bırakırken de yine beşe kadar sayın.Vücudunuzu hareket ettirin,bileklerinizi sallayın.Bu hareket birçok insana çok rahatlatıcı gelir.Hayal dünyasına dalın,en rahat en mutlu hissedeceğiniz mekanı hayal edin.Bunun gibi rahatlama seanslarını sınavdan önce çalışırsanız sınav sırasında gerekli sakinliğe erişmenin saniyeler sürdüğünü göreceksiniz.
    Sınav anında
    Sorular beklemediğiniz şekilde gelebilir,peşpeşe üç soru boş bırakabilirsiniz ama paniğe kapılmayın sonuçta her sorunun puan değeri aynı.Derhal atlayın soruyu arttırdığınız sürede geri dönerseniz gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz.Turlama tekniğini tavsiye ederim.
    Eğer;
    sınav anında dediğim gibi beklemediğiniz bir duruma düştüyseniz birkez daha hayal dünyasına dalın.Bu sefer,sınavın geri kalanını sakince ve başarıyla yaptığınızı hayal edin ama kısa sürsün malum zamanla yarış.Bütün vizüalizasyon teknikleri gibi bu da daha önce alıştırma yapmışsanız,çok daha kolay işliyor.
    Uzun lafın kısası,ölüm kalım meselesi değil arkadaşlar.Klasiktir ama olmadı seneye diyerek bile motive olabilirsiniz (mesela ben mezunum,ama karakterimde idealistlik ve inatçılık birleşince hala olmadı seneye diyerek fazlasıyla motive ve umutlu bir hale bürünüyorum elbetteki seneye kalmayacağım tabi).Aileniz ''kazanamazsan seneye dershane falan yok'',''bu son şansın yoksa seni işe veririm'' vs. boş palavralar ve tehditler savurabilir alayı blöf arkadaşlar yeter ki siz biraz umut ışığı yakın gelecek seneden umutlu olduğunuzu onlara belli edin onlar da sizi en iyi dershanelere göndemeye çalışacaktır.
    Sınava sadece bir hafta kala yazmam pek iyi olmadı ama en azından LYS'ye 2.5 ay var ve siz de benim gibi 2.5 ayda dünyaları değiştireceğinize inanın,sakın karamsarlığa düşmeyin.Bu işin sırrı üç kişiyle omuz omuza mücadeleye giripte sarsıldıkça sarsılan,düşmesine ramak kalan,ama sonunda ayakta kalan ve topa sahip olan futbolcuların hırsına benzer,yani kim ne derse desin,denemlerde hedefinizin ne kadar altında kalırsanız kalın ve bunun gibi sizi yarıştan koparacak ne olursa olsun düşmeyin,ayakta kalın sene sonunda hedeflediğiniz okula gidemediğiniz halde gittiğiniz yere şükredip iyiki seneye bırakmamışım,iyiki kopmamışım diyeceksiniz.
    Yazının tamamı bana ait değil alıntılar vardır,ancak kaynakçası belli olmadığı için kaynağı belirtemiyorum.Alıntı olan kısımlar bana elle yazılmış halde geldi bende elle yazdım.Ağustostan beri bu forum el ele verdi herkes birbirine yardımcı oldu bende sizlere ilk etap bitmeden faydam dokunsun istedim teşekkür ederim tüm forumdaşlara.
    Herkese başarılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kedidirokedi -- 17 Mart 2013; 21:47:04 >

|
    |

• Binbaşı
    1992 Mesaj
    Okuyacağım.
    |
    |
    |
    |
    |
    |
1
Reklamlar
Canlı Tv izle
son dakika
Mobilya Takımları
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.