Şimdi Ara

Şimdiye Kadar Kullandığınız IŞLEMCİLER ve yorumlarınız. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
2.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1. si verdigim degerler benchmark degil vray test renderi uzerindeki renderin sureleri.
    2. FPS gosterim hizi arasindaki farklar 60 fps uzerinde 60 hx monitorunuz yoksa kimse icin birsey ifade etmez zira 60 hz montior 60 fps uzerini gosteremez
    3. siz oyun oynuyorsunuz diye herkes oyun skoruna gore hareket edecek degil. Bir oyunda 5 fps ust veya alt olmsi pro gamer disinda kimseyi baglamaz ama 10 saat surecek bir render isleminde bunun 10 saat mi yoksa 7 saat mi surecegi onemli bir yapidir.
    4. AMD yi fiyat performansi acisindan islemci kanadinda tercih ettim bu gune kadar babamin fabrikasi degil, benim kullanim amacim dogrultusunda performansina bakarim mesela AMD ekran karti kullanmam cunku kullandigim yazilimlarda CUDA gerekiyor veya Nvidia ekran kartlari genel basarimini daha iyi buluyorum.
    5. Kullandigim bilgisayar Intel islemcili neyin kafasini yasiyorsun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Johan Elmander

Eski modelleri çok net hatırlamıyorum. Başlangıcı 2003 ten yapalım.
    Athlon 64 3200+: İlk ciddi işlemcim (130nm olan versiyon, sanırım sonra 90nm olan çıkmıştı)
    Athlon 64 FX53: Süper aletti
    Athlon 64 X2 4800+ Çok kullanamadım
    Core 2 Extreme X6800: Overclock yaparken yanmıştı
    Core 2 Quad Q6600: (2007-2017+) Yaşayan efsane. Core i7 965 ten sonra 2.bilgisayar konumuna geçti.
    Core 2 Duo E8400: Bu forumun bana sağlam bir gazla aldırdığı işlemci. 1 ay sonunda Q6600 a döndüm.
    Core i7 940 : Biraz merak işlemcisiydi. Bir arkadaş çoki yi bir teklif verince sattım.
    Core i7 965 : i7 940ın boşluğunu doldurmak için almıştım. Çok da memnundum.
    Core i5 750 : Yalnızca 12 gün kullanabildim. Hatalı çıkınca iade ettim. Anakart boş boş kaldı.
    Core i5 655K: Sağlam bir indirimden almıştım. 1 ay kullanıp sattım.
    Phenom II X6 1090t: AMD sevgimden dolayı aldığım işlemci. İş yerinde kendisi durdu bir süre.
    Core i7 980X: Süper bir işlemciydi. Delid yapmaya çalışırken öldü
    Core i7 2600K: (2011-2017+) Söz yok zaten.
    FX 8150: AMD sevgisinden alınan işlemci v2. Beni çok üzdü.
    Core i7 3960X: İş bilgisayarı. Memnun etmişti.
    Core i7 4960X: 3960X ölünce yerine geçti. Hala yaşıyor.

Kısa süreli kullanımlar (Forumun gazı ile alınan işlemciler)
    Core i7 3770K: (4 gün) Forumun aldırdığı bir diğer işlemci. Gereksiz olduğunu görünce aşkım 2600K ya döndüm.
    Pentium G3258: (6 Gün) Forumda öve öve bitirilemeyen bir işlemciydi. Ama ağır çöptü.
    Core i7 6400t ES:(14 Gün) Forumda görüp dikkatimi çeken bir üründü. DDR4 merakı da vardı. İyiydi. Satıldı.

Pentium G4600:(3 Gün) Bir türlü ısınamadığım işlemci.

i7 6400t

İlk pc mi çok değil 2010 da toplamıştım, gerçi toplama demeyelim "tanıdık pc ci" diye E5200 lü 4 gb ramli ve HD 3450 ATI ekran kartlı bir külüstüre o zaman 700 lira para saymıştım, sonra performansı tatmin etmeyince, nerede hata yaptım diyerek pc piyasasını araştırmaya koyuldum ve 1 sene sonra ilk kendi pc mi tam manasıyla topladım. Kullandığım işlemciler,

E5200, tamamen hayalkırıklığıydı...
    i3 540 (çok güzel overclock oluyordu, overclock hevesimi ilk bu işlemciyle gidermiş olmak çok iyiydi )
    i5 750 (sağlam kazık yiyerek almıştım bir an hevesle )
    Ardından arkadaşa sattım pc yi ve heves ettiğim APUlar girdi devreye,
    A8 7600, performansı pek tatmin etmedi.
    X4 860K, overclock performası sınırlı olması bir yana, verdiği tepki çok cılızdı, kardeşime verdim.

Ve asıl olay burada kopuyor, yeniye gitmek yerine eskiye dönüş yapıyorum.

1366 LGA anakart ve i7 920@3.8 Ghz overclock ile bu platform çok iyiymiş ya diyerek, Xeon E5645 ile 6c/12t li sistemle bir süre çılgın atıyorum, bunu da iyi bir fiyata elden çıkarıp aliexpress ten L5640 alarak yoluma bir süre daha devam ediyorum; uzun süre değiştirmem desem de SATA3 hız problemi ve UEFI desteğinin olmaması sebebiyle bir bahane ararken i7 6400t ile karşılaşıyorum. Bir anda sistemi satıp Skylake te buluyorum kendimi. Her ne kadar performansı tatmin etse de hız aşırtma konusunda kısıtlı oluşundan ötürü elden çıkarıp, peşi sıra i3 6100 alıyorum. (i7 Çin den gelene kadar G4400 ile idare etmeye çalışıyorum ve süreç o kadar kötü geçiyor ki 2 çekirdek ile nette gezinirken bile problem yaşıyorum, z170 chipsetin nimetlerinden birisi olan hız aşırtma bile kotarmıyor bu esnada )

i3 6100 e sadece 1 gün tahammül edip, aldığım kişiden şu an kullandığım i5 6400t yi alıyorum, her ne kadar bir i7 olmasa da 2.2 ghz base frekansını Z170 in non k overclock desteği ile 3.7 ghz de stabil kullanıyorum ama 4 ghz i göremedim diye bir yandan elden çıkarmayı düşünmüyor değilim. K serisi işlemciler çekici gelmiyor, hız aşırtma olayı kolay olduğu için. Bir sonraki hedefim muhtemelen i7 6700t olacak, bakalım...

• i7 6400t ES sanırım forum etkisi ile alıp memnun kaldığım/beğendiğim tek işlemci.

Yeniden teşekkürler.

Bir Hz.G4560 değil ama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Johan Elmander kullanıcısına yanıt
    i7, onun kulu ve elçisidir.
  • 36 yasindayim 20li yaslarimdan beri pc kullanicisiyim su an ryzen sistem kullaniyorum intelin bircok islemcisini ve fx dahil bircok amd islemci kullandim benim icin özel olan işlemci PHENOM2 X4 955be dir.

• Intel Pentium M 1.60 GHz (yaş 17 ilk pc)
    Intel Core2 Duo T7250 2.00 GHz
    Intel Core i5 520M 2.40 GHz
    AMD FX-6300 3.50 GHz (yerleşik hayata geçmemle birlikte ilk masaüstü)
    Intel i5 7500 3.40 GHz (mITX sistem)

Ek olarak Zilog Z80 @ 15 MHz (TI-84+)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Steve Dogs -- 27 Eylül 2017; 23:30:41 >
  • Xeon onun kölesidir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler. Gidin dinlerle konudışında dalga geçin. Burası işlemci bölümüdür. Adamın asabını bozmayın. Ayrıca her tür inanca saygılı olun.

• Kullandığım işlemcileri saysam sabah olur.2 aya bir sistem sat değiştir. Bunun yerine beni en cok üzeni söyleyim.

Fx 6100.ilk çıktığında kardeşimin gazıyla aldim 6 cekirdek filan diye.fena değil gibi geldi ilk.sonra bir testte aslinda 6 core değilde 3 psical 3 logical olduğunu görünce hayal kırıklığı oldu bayağı. Sonra bir arkadaşın phenom 2 955'i ipini çekti.

Tabi birde 8350 vakası varki büyük umutlarla aldığım ve hic memnun kalmadığım çöp bir islemciydi.4690 la far cry 4 e 5 6 saniyede girerken bu islemciyle 1 dakikaya yakın masaüstünde bekliyordum.masaüstü randımanı da bir ayrı berbatti.

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Dinle dalga geçtiğimiz mi var

Biz g4560 la dalga geçiyoruz

• Athlon 64 3000+ (iyi)
    Athlon X2 4200 (orta)
    Phenom X4 945 (iyi)
    FX 8320 (orta)
    Pentium G4400 (orta)
    Ryzen (iyi)
  • Athlon x4 635 2.9 ghz harika bi işlemciydi

Amd Fx 6300 3.5 ghz fena değildi

Amd Fx 8300 3.3 ghz iyiydi

İntel Pentium G4560 3.5 ghz iyi ve halen kullanıyorum

• İlk bilgisayarım'da Pentium D 820 işlemci vardı gerçekten berbat bir işlemci idi aşırı ısınıyordu
    ardından yeni bir sistem kurup Core 2 E8400'e geçmiştim güzel bir işlemci idi açıkcası dönemin tüm oynamış olduğum oyunlarında darboğaz yaşamadım
    ardından yeni bir sistem yenilemesi ile i3 3220 kullandım çoğu oyunda 2 core 2 thread hakkını veriyordu ama en son gta v'de işlemci kaynaklı sıkıntı baş göstermişti aşırı fps drop oluyordu ardından yeni bir sistem kurulumu ile i5 4690k'ya geçtim şu an hala kullanıyorum oynamış olduğum çoğu oyunda bf1 hariç sıkıntı çıkarmıyor. bir kaç yıl daha kullanırım ardından artık ryzen 2'mi çıkar yoksa başka bir şey mi bilemeyeceğim ama ilk defa amd sistem kuracağım.
  • Amd sempron 2500+ İlk pc işlemcimdi berbat bişeydi en sonunda dayanamayıp kendini yaktı

İntel pentium 4 2.4 ghz Belli bir zamana kadar çok iyi dayandı zamanla teknolojinin gidişatına geri kalmaya başladı

İ5 2500K Şuan hala kullanmakta olduğum Efsane

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkprince -- 16 Ağustos 2017; 2:43:57 >
  • Pentium 233 İlk aşk, sac kasa içinde 32x cdrom 2.1 hard disk. dandik s3 trio anakart. idare etti, biraz mutlu etti epey de mutsuz etti, bir bok kaldırmıyordu doğru düzgün. Ekran kartı eksikliğinden hep.

özellike play station emulatorlerinde 16 ram çok eksik kalıyordu.

Amd Athlon Xp 1.7 4.3gb seagate disk msi 6712 anakart gf mx440 ekran güzel sıçramaydı valla.

İntel i7 960 1. jenerasyon sandybridge çıkalı bi 6 ay felan olmuştu. eski jenerasyon aldığıma hiç üzülmedim sadece native sata 3 eksikliği birazcık hissediliyor.

i7 990x upgrade, 4.2'de oc ettim su soğutma, oldukça güzel bir upgrade oldu. cbench skor 970. çok memnunum render'da oldukça iyi.

fx 8350 bunu 4.3 de stok fanla iyi bir ısıda tutup cbench de 670 puan aldım, fena değil.

threadripper 1950 stabil ve serin oc tutturabilirsem çok güzel olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 18 Ağustos 2017; 13:15:38 >
  • i486 ve pentium 90. ama çalıştırmak nasip olmadığı için bunlar hakkında bi şey diyemiyorum. i486 hala elimde tarak niyetine kullanıyorum :D

amd k7. bu işlemcilerden günümüzde en son 2017 de askerde iken karşılaşabildim. hala çalışıyordu namıssız.-umarım askeri mala hakaretten içeri almazlar :D -

intel celeron 800. gördüğüm en baba işlemci diyebilirim. babalığı da ısınmamasından ötürü. en azından yanıcak kadar değil :D soğutucusuz çalıştırıp parmakla sıcaklık kontrol etmek tavsiye edilmez  

intel pentium 3 450. iyi bi işlemci idi zamanına göre. mx4 serisi bir geforce ile most wanted açar ki kendinden nerde ise 6 sene sonrasının oyununu açıcak kaç işlemci var günümüzde?

p4 şu bu diye yazmıyacam. nerde ise elimden geçmedik işlemcisi kalmadı. hala hurdaların arasından çıktıkça çıkıyor. çerez yanında verdiler bu pc leri zaten. türkiyede ve tüm dünyada en çok satmış bi mimari. kendisi tırt ve mimarisi kullanışsız olsa da getirdiği yenilikler ve yapılan anlaşmalar yüzünden sanırım dünyanın en uzun süre üretilmiş mimarilerinden birisi -2000 ile 2011 arası-

northwood sürümü. az ısınır. nispeten yavaş ama problemsiz serilerdi.

presscott. allah bunların cezasını versin. katalitik soba ihtiyacını ortadan kaldırıyordular. stok soğutucu ile kullanmak imkansıza yakın. ister 478 ister 775 sürümleri olsun. ben böyle ısınan bi şey bilmiyorum abi.

çift izleğin getirdiği pek çok avantajı vardı. misal rakibi amd athlon 64 ler alan wake oyununu 5 fps açarken sırf çift izlek diye bu işlemciler 30 fps oynatırdı-athlon x2 lerin 60 fps nyi aştığını söylemek gerekir mi bilmem 

amd athlon 3000+ bu işlemcilerin ayrı bi konusu olması lazım. clawhammer çekirdekleri ayrı, venice çekirdekleri ayrı hayavanat idi. ama ch sürümleri her ne kadar bi tık kazma da olsa mimariileri yüzünden 100 mhz hızaşırtma ile az ısınma-yüksek başarım artışı verebiliyordu. ilk 3000 im ch sürümü idi. daha sonra önce bir venice aldım. -onu yaktım-. dahili ram kontrolcünün getirdiği binbir nimet yanında binbir probleme de sahipti. misal ram frekansları tutturmak zordu, 2 den fazla ram taktın mı düşerdi de bizim ayarlamamız gerekirdi. ram seçerdi. ilk şahsi bilgisayarımın işlemcisi idi. ve bu işlemciyi amd o kadar beğenmişti ki bir laptopun içinde de görünce afallamıştım gerçekten bir laptopun içinden 754 pin ihs si olmayan bir işlemci çıktığını görünce afallayıp araştırmıştım ve gerçekten bu işlemcilerin masaüstüne takılabildiğini öğrendim.

e2140. bu işlemcilerin iyi oc olduğunu söylüyorlar ama ben o kadar iğrendim ki normal bile kullanmadım. verdim birine.

e4500. 2140 ın şahbazı işte.

e6300-core 2duo.- biraz daha iyi bir model.

e6300-pentium- core2 sinden daha hızlı olması ile core2 işlemcileri dalga konusu yapmış işlemci. 45 nm olup 2009 da üretilmiş olup athlon x2 lere rakip olsun diye çıkarılmış ama birazcık komedi konusu olmuş bir işlemci. ha cs go 60 fps oynatır o başka 

core2d e7500. iyiydi aslında ya. ama ısınamadım. 4 gb üstü ram tüketicek oyunları açabilecek kapasitesi olmasına rağmen intelin kazma politikaları sağolsun ddr3 anakart zorunluluğu yüzünden biraz gereksiz kalıyordu. çünkü bu işlemciye ddr3 gereksiz bir yatırım.

core2d e8500. iyi işlemci. ama ateş gibi ısınıyordu. bi de mimarisi yüzünden 6 mb keş belleğin bi numarası olmuyordu. bariz şekilde uzun kullanımlarda insanı üzer. zaten çok tutmadım. 3 ay içinde sattım. ki güzel yanı buydu. çok hızlı satılan bir işlemci.

core2q q6600. evde üşüme problemi olan, yaşlı ve ısınmaya muhtaç olanlar kullansın. abi phenom u geçicem diye bu gudubeti kim yaptı ise onu allah bildiği gibi yapsın. sıfır su koyulu sıvı soğutmayı kavurmaya çevirdi. hani radyator ısınmasa, fanlar dönmese tamam. fanlar son devir c1e kapalı iken strese soktum mu 72 dereceye vuruyordu. kurtuldum gitti.

c2q q8400. 6600 den sonra gayet serin gelen bir işlemci. iş görür. cs zula oynatır. pubg steam oynatır. sse 4.x komut seti sayesinde apex açar diyorlar ama kalan tüm programlarda phenom ıı den tokat yediği ve phenom ıı nin bile pubg de çok iyi olmadığını bildiğim için apex denemedim bile. boşuna apex açıyor diye bu işlemcilere para vermeyin.

c2q q9550 12 mb keş belleği ile bir canavar olan bu işlemci, pubg de gtx750 yi bile besleyemiyor. ben fiyatını hakettiğini hiç düşünmedim. aşırı pahalıydı.

i7 860 intel de en çok beğendiğim işlemci. o da pubg mobileyi oynatıcak en ucuz işlemcidir.-8 izlek ve sanal makine yetenekleri 1. nesil intellerde muhteşemdir.- o kadar da ısınmıyordu.

i3 2100. valla iyi mi desem kötü mü desem bilemiyorum. bu işlemciyi ilk duyduğumda buna vereceğim paraya athlon ıı x4 alırım dedim ve aldım. o zaman 2100 için 400 lira mı ne istemişlerdi. almamıştım. sonradan da elime beleşe düştü. gerçekten çok ısınan bi işlemci.

i3 7100. abi bu işlemciyi neden çıkardınız diye sordum o 10 dakikalık kullanımda. başka bi şey demiyim. adama bi şey diyecem. dayak yerim diye korkup alacağım rami söktüm kasadan ve çıktım gittim o kadar kötü bi deneyimdi ki. ulan bu yeni nesil işlemcilerin tamamı mı böyle. boşuna mı ryzen aldık dedirtti bana 

i7 7700. 65 watt tdp ye göre aslında güzel performansı olan bi işlemci. ama yine de bir ağır geldi bana. bilemedim. 16 gb ram taktığımız halde bile disk loadları istediğim seviyede değildi. ama psu istemiyor. teneke bağlasan çalışır.

athlon 3500+ yaw bu 3000+ ın aynısı işte.

athlon 4000+. bu da aynısı.

athlon x2 4200+ 2.2 den 2.8 e çıkabilen bir güzellik idi. 110 watt tdp si ile 24 cm sıvı soğutma aldırmıştı :D bununla win 10 64 bit kuramayacağımı öğrendiğim gün gittim ryzen aldım. ama çok iyi işlemci idi. şu anda yeğenimde.

amd phenom ıı x4 945- 955 2 si de aynı işlemci zaten. pubg mobileyi zorlanarak da olsa oynatıyordu.pubg steam da coştukça coşar. hala gideri var ama para verip alınır mı bilmem. hala ofis kasası olarak gideri var. ama bu seri işlemciler için yüksek anakart gerekiyor. ha almışken 8-10 sata girişli bi anakarta takıp rahatlıkla media center yapabilrsiniz. ilk çıktığı zamanlarda çok sükse yapmıştı. internette çok söven sayanı gördüm de alıp kullanıp şikayet eden kimseye reelde denk gelemedim. ama bunlar da dengesiz işlemciler. soğutucunuza güvenmiyorsanız bulaşılmaması gereken işlemciler çünkü çok kolay oc olup insanı bi anda yanmış anakartla baş başa bırakabiliyorlar  

r3 1200. aldığıma alacağıma pişman olduğum işlemci. hoş işlemcinin pek suçu yok. pubg mobilenin dillere destan kodlaması işlemciyi 11 yaşındaki i7 860 ın bile gerisine düşürüyordu. bi de anakart tercihini msi dan yana yaptığım için işlemciden ayrı soğudum. voltaj bugları, pcb deki problemler bitirdi beni. verdim arkadaşıma kullanıyor şimdi. sormuyorum bile. o bile sinir oldu ses karışması problemlerine. geri alırsam da o saçma ses çıkışını kullanmam sanırım. fiber optikten devam.

i5 6xxxu. modelini unuttum. ama acayip az ısınan bi işlemci. çok hoşuma gitti. gayet de seri modeline göre.

ryzen 3 2200g. şişirilen bir işlemci. bu işlemci harici ekran kart taktığnızda 1200 ün bile gerisine düşüyor. çünkü çekirdek olarak 1200 çekirdeği kullanıyor gerçekte ve pci hatları x8. önbellek x4. üstüne de vega gpu yüzünden aşırı ısınıyor. fiyatına göre yaptığı iş normal. ama o kadar muhteşem değil. rx550 üstüne kullanmayın. gtx750 bile darboğaz yaptırabilir. kısacası core2q gücünde bi işlemci. ram frekansına bu kadar bağımlı bir mimarinin işlemcisinin keş belleğinin yarısını kesersen öyle kazmalaşır tabii.

not: bi arkadaş monitörün frekansı oyundaki fps den düşükse o frekansı veremez demiş.

arkadaşlar bu yanlış bi bilgi. monitör ne ise onu verir. ama monitörün değerlerinin üstüne çıkarsanız görüntü yırtılır. tearing denen olay oluşur.

• celeron 400

p4 630 3.0 ghz

2008 amd athlon x2 6000

amd phenom 2 x3 (x4 oluyordu kodunu hatırlayamadım)

amd pehnom 2 x4 965

amd athlon 2 x4 640

amd 8320 x8

intel 2500k

intel 3570k

amd ryzen 2700

amd ryzen 3600

amd ryzen 5600

en çok memnun kaldığım 3570k olmuştur. yıllarca sorunsuz kullanmıştım.

aynı hisleri 5600de de yaşayacağıma inanıyorum. muhtemelen bundan sonra intele geçerim.(fiyat politikalarına göre değişebilir.)

• Pentium 2 350
    Pentium 3 500
    Amd sepmron 2600
    Core 2 duo e 6550
    Quad core q9400
    İ5 4690
    İ5 4200m

• Pentium 2 ??? (dönemine göre iyi)

Intel i7 6700k (dönemine göre çok iyi)

Ryzen 5 5600x (dönemine göre çok iyi)

• i5 3450 Otoban faresi belki de 8sene kullandım.

Sonra i5 6600 geçtim dünya varmış dedirtmişti.

R5 2600 geçince pubg de devrim gibi bir şeydi.

R5 3600 İle çığır açmıştım zevklerin doruklarına gelmiştim :)

Sonra i5 10600k geçtim :) 5.0Ghz ile rahatlamıştım )

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.