Şimdi Ara

Sim Racing Ekipmanları [ANA KONU] (398. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: StarSCL , StarSCL , Cnytkyz , Cnytkyz , to9y , to9y
6 Kayıtlı Üye (3 Mobil) ve 4 Misafir - 7 Masaüstü3 Mobil
5 sn
9.152
Cevap
239
Favori
472.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 396397398399400
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1 mayıs ta yürürlüğe giren yeni gümrük vergileri ile maalesef böyle artık. 

• apppa A kullanıcısına yanıt

Geri gönderme şansınız varsa gönderin çünkü bildiğim kadarıyla gümrük işlemine girmiş olan paket geri gönderilemiyordu sanırım. açık arttırmaya girmesin paketiniz gönderebiliyorsanız gönderin.

17.000 hırsız ucubeler.

• İstenen vergi rakamı cidden çok yüksek olmuş, 1 Mayıs sonrasında artık yurt dışından hiçbir şey aldırmayacaklar anlaşılan. Fanatec'te epey bir stok sıkıntısı vardı, siz hangi seti almıştınız?

Nasıl yani, 10 bin TL lik ürüne 14 bin TL vergi ekleyip 24 bin TL mi oldu maliyeti ?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Laazzz kullanıcısına yanıt
    Evet 14bin vergi geldi, 3bin de hizmet bedeli, ardiye vs. Ürünü almayıp geri göndereceğim. Yani 10binlik ürünü 27 ye almak mantıksız.

• sarppy kullanıcısına yanıt
    Csl DD 8nm, Mclaren Gt3 wheel ve csl elite pedalları aldım.

Vergilendirmede bir yanlışlık olmuş olmalı. Gtıp kodu güncel olarak %58 vergi ve az miktarda damga vergisi olarak gösteriyor.

Sordum aslında, ürünün 150 euroyu geçtiği için ticari olarak sayıldığını söylediler,o ürünlerde de kargo değeri gibi bir şeyin de vergisini aldıklarını onun da 350 dolar olduğunu söylediler, dedim kargoya 10 euro ödedim, o rakamnın ups tarafından belirlenen farklı bir rakam olsuğunu söylediler ama anlamadım tam.

Bence olayı tam araştırın 150 Euro üzeri ticari değil sadece ek vergi geldi. Yanlış hatırlamıyorsam.

https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/TarifeBasitArama/DetayliBilgiler

Gtip kodu 950430100000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laazzz -- 18 Mayıs 2022; 0:17:9 >

Evet, kontrol ettim 20+18+20 olarak gözüküyor. Gümrük müşavirine detayları iletip kontrol etmesini istedim, bakalım ne dönecek. Teşekkürler.

1 Mayıs'tan sonra ticari maalesef. 150 ve üzeri getirdiğiniz anda ticari muameleye sokuyorlar işlemleri.

• Dante kullanıcısına yanıt

özür dileyerek sormak istiyorum hocam bunu.emin misiniz?zira üst limit 150 avro/dolar neyse işte ona çekildi ama 200 avroluk bir üründe ticari ürün muamelesi görmek çok üzücü.

250 avroluk bir ekipman o zaman 7 bin tl civarı felan mı olacak.resmen battığımıızın resmidir.

• lyldz kullanıcısına yanıt
    150 Euro üzeri ticari olduğunu hiçbir yerde görmedim ben.

Aynen bende yukarıda onu söylemeye calistim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Sordum, hesaplamanının tamamen doğru olduğunu istersem başka bir gümrük müşaviri ile çalışabileceğimi söyledi.

Resmi gazetede bu şekilde yazıyor.

Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya

(1) 

Kıymeti 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla

, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen 

eşyanın değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45. maddede ve yolcu beraberinde gelen eşya için

(1) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla 

bir gerçek kişiy

gelen 

ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi 

eşyanın

59. maddede belirtilen limitleri aşan 

eşyanın değeri üzerinden;

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi 

durumunda 

%18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda 

%20

,

c) 

Kitap veya benzeri basılı yayın için %0,

ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

(2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dahilinde getirilen eşyanın;

değeri üzerinden;

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan

gelmesi 

halinde 

%18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi halind

%30

,

c) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

Eski kanunda 1500 olan kısımı 150 olarak değiştirilmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apppa -- 19 Mayıs 2022; 12:34:26 >

Tamam burada şunu geçen ticari sayılacak diye bir ibare yok, ben göremedim. 45. Maddeyi buldum gördüm orada da 150€ üzeri ticari ürün diye bir madde veya yazı göremedim.

• Mevzuat bilmeyen dinlemeyen gümrük memurlarına, müşavirlerine ne anlatsanız boşuna olur. Gümrük işlerinde sizin paketiniz/gönderiniz ile ilgilenen çalışanın kişisel tutumu orada herşeyin üzerinde maalesef.

Değil link yasa dahi atsanız orada ürün tutulup barındırma ücretine kadar sizden tahsil edilip ilk iletilen rakamdan üste bile çıkarırlar sırf inat olsun diye emin olun.

Ayrıca, kanunlara, yönetmeliklere olan güncel bağlılık hepimizin malumu. Bunu da hatırlatmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomania -- 19 Mayıs 2022; 13:30:42 >
  • Dostlar bende 2 gün önce amazon.de den t300 aldım arkads gelirken yanında getirecek toplam fatura bedeli 339 € buna ist havaalaninda vergi vs bisey çıkar mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • emrkavak kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu ben de merak ediyorum. Koca kutu valize de koyulmaz göstere göstere girecek yani orada memurlara. Eskiden birsey istemiyorlardı şimdi durum nedir merak ediyorum

• 
Sayfa: önceki 396397398399400
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.